Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol kulak 78 db ve sağ kulak 87 db işitme kaybı ile yüzde kaç rapor alabilirim?

İşitme testini scannerden taratıp resim olarak buraya veya özel mesajla bana gönderirseniz bakarım. Ayrıntılar lazım.

Anti oksidan abi cevap verirseniz çok sevinecem. Abi daha önce farklı devlet hastanelerinden % 34, % 28 ve son olarak 15 nisan da açıklanan raporu % 30 verdiler, % 40 üzerinde nasıl özürlü raporu almam gerekiyor. Bu alınacak özürlü raporun bir yolu yok mu yoksa tekrar farklı bir devlet hastanesine gidip BERA(ABR) testi mi yapmalıyım ne yapmam gerekiyor ne gibi tavsiye edebilirsiniz yoksa bir doktor mu bulmam gerekiyor yani doktoru tanıyarak, danışarak çevre mi kurmak gerekiyor?

Ayrıntılı işitme testinizi görebilsek fikir söyleriz. Bu şekilde yardımcı olamayız.

% 34 lük rapor : sol kulak : 67,5/75 db ve sağ kulak : 67,5/75 db mayıs 2010 döneminde raporu aldım.
% 28 lik rapor : sol kulak : 60/53 db ve sağ kulak : 68/60 db. askeri devlet hastanesindeki muaf oranına yaklaşık olarak aynı tam olarak bilmiyorum aklımda değil. kasım 2010 döneminde raporu aldım.
% 30 lük rapor : sol kulak : 78 db ve sağ kulak :87 db 15 nisan 2011 döneminde raporu aldım.
fakat askerlikteki muaf raporu : sol kulak : 60/53 db ve sağ kulak : 68/60 db BERA(ABR) testi ise : sol kulak : 70 db ve sağ kulak : 100 db dir. 20 aralık 2011 döneminde raporu aldım.

Rotindaa sen özürlü sağlık raporunu istanbuldan mı aldın hangi hastaneden aldın?

Mutineer901 kullanıcı ve diğer kullanıcı arakadaşlarım. benim hastalığım işitme kaybıdır doğuştandır askerlikten muaf tutuldum. ben de 11 ay içerisinde 4 defa sağlık kurulu raporu aldım. Bu 11 ay içerinde sağlık raporlarına hiç itiraz ettin mi? ben raporun birincisi balıkesir merkezdeki atatürk devlet hastanesinden % 34 lük rapor ve ikincisi istanbul Lütfi kırdar daki % 20 lik raporuna itiraz ettim. itiraz ettikten sonra üçüncü rapor ise haydarpaşa nümune hastanesinden % 28 verildi. Şimdi yeni yönetmelik değişti tekrar aldım raporu, son aldığım raporu % 30 verdiler. en son raporu balıkesir merkezde okulu bitirdiğimde en yakın ilçe manisa soma devlet hastanesi ilçesinden aldım. istanbulda oturuyorum. en son aldığım rapor manisa soma devlet hastanesi ilçesindeki rapor ve üçüncü raporu haydarpaşa nümune devlet hastanesi istanbuldan aldığım rapor ile birlikte tekrar istanbul il sağlık müdürlüğüne ikinci kez tekrar nasıl itiraz edebilir miyim, nasıl bir yol gösterebilirsiniz?
sağlık kurulu raporların alındığı tarih 1. si 2010 mayısta % 34, 2.si 2010 ağustos ta % 20 , 3.sü 2010 kasım da % 28 , 4.sü 2011 nisan ayındaki son raporum % 30 dur. cevap vereceğiniz için herkeze çok teşekkür ederim. herkese Allah' tan acil şifalar dilerim.

Yeni rapor çıkartmak için 6 ay bekleme zorunluluğu var mı?

Merhabalar.

size söylemek istediğim bir konu var. ankara özürlüler başkanlığını yani özidayı aradım herhangi bir devlet hastanesinden yada üniversite hastanelerinden başvurabilirsiniz dediler 6 ay beklemenize gerek yok dediler
yoksa, bu 6 aylık süre cümlesi aynı hastanede birinci raporu alıp ikinci raporu almak için o aynı hastane üzerinden 6 ay geçmesi mi gerekiyor. ben ozidayı aradığımda ben dedim özürlü sağlık kurulu yönetmeliğinde 6 aylık ibaresi var dedim onlar da dedi ki 6 ay beklemenize gerek yok dediler herhangi bir devlet hastanesi yada üniversite hastanelerinden alabilirsiniz dediler.
aklım karıştı ne yapmam gerekiyor. bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

gerek kalmadı yeni sakatlık oranı cetveli acıklandı bunu bahane gösterebilirsin ben bu soruyu bülent hocama sormuştum zaman bekleme yok dedi 2 3 gün evvel yeni oranlar acıklandıgı için yeni rapor almak için bir süre beklemene gerek yok demişti bilgin olsun

Evet, değişen yönetmelik de gerekçe gösterilebilir yenden hastaneye başvurmak için, sakatlığın ilerlemiş olması da, raporun kullanım amacının değişik olması da... 6 ay bekelmeye gerek yok yani pratik açıdan...

bülent hocam dr.sadi konuktan heyet raporu aldım (sürekli rapor) 10 gün önce oranı çok düşük çıkardılar. heyet raporunu kktc de bir trafik kazası ile ilgili sigorta şirketine sunacagım ve itirazdan zaman kaybetmeyeyim diye şişli etfala başvurdum ve 3-4 gün sonra heyete girecegim almış oldugum ilk rapor sorun yaratırmı ? sgk veya sakatlık indirimi için degil yani tamamen özel bir sigorta şirketine sunmak için talep etmiştim raporu. yoksa siz daha önceden heyete girmişsiniz denilip raporum çıkmazmı ?

Esenyurt devlet hastanesi tam teşekkülü degiliz büyükçekmeceye başvurun orası yetkili dedi.

Büyükçekmece devlet hastanesine gittim randevu aldım. randevu günü gittim ortapedi muayene etti tamam bu kadar, peki fizik tedavi bölümünede gideyim diyince doktor o bölüm bizde yok malesef dedi. Bende ben bu raporu ne yapayım o zaman iptal ettireyim dedim, doktor evet iptal ettirin Dr. sadi konuğa başvurun öyleyse dedi.

Bakırköy dr.sadi konuk devlet hastanesine randevu günü gittim raporu çıkartırken fizik tedavi doktoruna neden puan yazmadın diye sordum, ben içeride puan vercem dedi. bende özellikle uyardım hata olmasın diye. aynı gün filmleri ve raporları çıkardım ve saat 14:00 te heyete girdim, 16:00 da raporu aldım. % 8 çıkmış tabi şok oldum ortada bagıracagım doktorda yoktu hepsi gitmişti ve birde raporda yazmışlar hafif hareket kısıtlısı :) (122 tl rapor ücreti – gazi olduğum için ücret ödemedim)

Ertesi gün hiç itiraz etmeden şişli etfale gittim 3-4 gün sonraya gün verdiler. salı günüydü randevu gittim kurul başvuru işlemlerine kayıt yaptılar tek poliklinik bandrolü verdiler, ortapedi doktoru saat 11:00 de gelecek dedi. 11:00 de doktor geldi muayene etti ve raporlu film için gönderdi yarın aynı saatte raporlu röntgen ile geleceksin dedi. röntgene gittim film çektirdim yarın gel teslim al saat 12:00 ye geliyor hoca raporu yarın yazacak artık dediler, durumumu izah ettim ve hocaya rica ettiler raporumu hemen yazıp verdiler. FTR ye gittim muayne olmaya 1 hafta sonraya gün verdiler, anladımki şişlideki sistem çok ilginç her bölüm için ayrı randevu alınıyormuş yani saglık kurulu heyet raporu için randevu alıp gidiyorsun sonra macera başlıyor randevu içerisinde randevu dönemi özellikle sordum herkes aynı magdur böyle saçmalıkmı olur saglık kuruluna randevumuza gelmişiz kayıt yapıyor sadece ilk poliklinige hemen girersin bugün diyor, hangi bölümlere gireceksen polikliniklerine git tek tek randevu al sadece ilk bandrol benden diyor . Gittim başhekim yardımcısının yanına bakın dedim ben gaziyim gatanın raporları geç çıkıyor bana acil rapor lazım. Buyrun oturun dedi hemen ilgilendi telefon etti ve gülgin hanımın (ftr doktoru) yanına gönderdi. Gülgin hanım hoş geldin buyur dedi baktı sen ameliyatlı hastasın ilk önce ortapedici rapor yazacak sonra bana geleceksin, yalnız ortapedici yarın yazacak dedim. Gülgin hanım çık tekrar xxx beye bana nasıl baktırıyorsa bir tel etsin ortapedicide 2 dakikada yazar dedi , tekrar çıktım başhekim yardımcısına saat 15:50 idi ortapediciyi cepten aradı hemen yazılsın diye. Ortapediciye gittim saat 16:00 raporuma ne yazılması gerekiyorsa ilgilendi yazdı. Yüzde 23 çıktı Sudeck atrofi var onuda özellikle belirteyim dedi FTR puan verecek buna dedi. (tabi bu arada seviniyorum işlemler aynı gün bitiyor ve FTR çok iyi bir doktor gibi görünüyor ve beni bekliyor puan yazmak için) saat 16:15 girdim gülgin hanımın yanına oturdum sandalyeye tam durumumu anlatmaya başladım derken bir anda gülgin çantasını masanın üzerine çıkardı benim kağıda kaşe bastı ortapedicinin görüşüne katılıyorum ibaresi yazdı. Dedimki abla bakın ortapedici ne yazmış daha onu okumadınız okursanız görürsünüz ftr sudeck atrofiden degerlendirecek yazmış. Ama baktımki beni dinlemiyor bile , yüksek sesle bagırdı eeee 2 aylık hastaya puanmı olurmuş senle uğraşamam. Bende abla 2 aylık değil 2 yıllık diye seslendim fakat o çantayı koluna geçirip çıktı bile ben içeride sandalyede otura kaldım :) (gülgin hanım tam bir dengesiz çıktı muayne bile etmeden 2 dakika erken çıkmak için karşısındaki insanın 2 yıllık durumunu hiçe saydı) çıktım raporu teslim ettim imzaya. pazartesi gel raporunu teslim al denildi. Dedim heyet görmiyecekmi doktor görmüş rapor yazmış ya daha ne görecek dediler. Pazartesi gittim raporumu teslim aldım.

Şişli Etfalde hangi bölümlerden girecekseniz poliklinik başı 18.5 tl ödeniyor netten bakarsanız forumlarda 185 tl yazmışlar yalnız 10 poliklinige giren 185 tl ödüyor. Yani raporu çıkarırken alakanız olmayan bölümlere boşa girmeyin, ben sadece ortapedi ve fizik tedaviden girdim sonuçta 10 doktor yine kaşesini imzasını kurul raporuna vuruyor. 37 tl ödedim. Dr.Sadi konuktan herkes randevu gününde muayne olup raporunu teslim alabilir. yalnız Şişli etfal gördügüm kadarıyla rapor kaç günde çıkar belli değil, benim özel durumum vardı o yüzden çabuk çıktı.

Okmeydanı devlet hastanesine başvurmayı düşünüyordum bu kadar tecrübeden sonra hakkımı yedirmem ama malesef zamanım kalmadı ve kktc de özel bir sigorta şirketine eksik puanlı raporumu gönderdim :) maddi olarak bayağı zarara uğrayacagım bu raporum üzerine bir degerlendirme yapılacaktı çünkü. aradaki rapor puan farkından kaynaklanacak maddi kayıp ciddi olacak :( ne yapalım yapacak birşey yok şişli etfal deki gülgini allaha havale ediyorum :)

Şişli etfale bir kere gittim bir daha tövbe olsun ben hayatımda böyle hastane görmedim doktorunda tutunda bütün çalışanları saygısız..

Odyo ile bera testi arasındaki sapma en fazla nekadardır? Bilen arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa çok memnun olurum.

Sol 78 db ve sağ 87 db ile işitme kaybına neden % 30 verildi?

4 ay önce 15 nisanda almış olduğum devlet hastanesinde işitme kaybı sol kulak: 78 db ve sağ kulak: 87 db ile % 30 verdiler.

heyete girdiğimde doktor bana 3 soru sordu. doktor bana yaşını, adını ve işitme cihazını sordu. bana yaşını sorarken biraz duyamadım doktor tekrar sesini yükselterek söyledi bende 23 yaşındayım dedim. sonra ismimi sordu erhan dedim sonra işitme cihazını sordu bende işitme cihazı kullanıyorum dedi. sonra işitme cihazı nerde diye sordu. bende cebimde dedim doktor da tmm die bir cevap vermedi yani anlamıştır cepte midir değil midir diye. dışarıda yağmur yağdığı için işitme cihazımı çıkardım ve cihazımı doktora göstermeyi unuttum.
keşke işitme cihazımı gösterseydim. fakat işitme cihazım dijital kanal içi ( mini kulak içi işitme cihazı) işitme cihazımdır.

işitme cihazımı gösterseydim bile doktor aynı sonucu mu verirdi yoksa yukarıda yazmış olduğum işitme kaybı kağıtta yazılıydı ve dijital kanal içi işitme cihazımı gösterseydim doktora doktor bana % 40 ın üzerinde vermeyi düşünüyor müydü.

bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Doktor işitme cihazına göre karar veremez. İşitme testinize göre rapor alırsınız. Rapora itiraz etmenizi tavsiye ederim. İnşallah %40 rapor oranını alırsınız.

World bir kulağı %78 diğeri %87 duymayan bir insan cihazsız duyamaz. Senın cihazın cebindeymiş...

raporumu manisada aldım. şuan ben ist da oturuyorum. itirazımı manisa il sağlık müdürlüğüne yapmam gerekiyormuş. fakat doktor neye göre karar vermiş bilmiyorum. acaba heyete kurula girerken işitme cihazımı göstermediğinden dolayı mı bütün doktorlar vermek istemedi özürlü raporu. kurula girdikten 2 dk a sonra ayrıldım. acaba doktor % 40 ın üstündeki raporunu neden vermedi. ben doktorların özürlü raporu neden vermediğini araştırıyorum. o yüzden ben yukarıdaki konuyu önemli olduğundan dolayı paylaşmak istedim. cevaplarınızı bekliyorum.

yağmur yağarken işitme cihazımı çıkardım. ama kulak arkası cihaz değil. ben kulak içi kanal işitme cihazımı kullanıyorum ve cihazı gösterseydim bile doktor yine vermezdi. ben raporun neden verilmediğini araştırıyorum.

Şunu demek istedim doktor benım gibi düşünmüştür sana inanmamıştır, cihazm kulağımda demeliydin normalde duymaman lazım cihazsız

doktor bana yaşımı sordu ben biraz çok duyamadım doktor tekrar sesini yükselterek sordu bende 23 yaşındayım dedim. heyete girerken cihazı takmayı unutmuşum. bundan önce yağmur yağarken işitme cihazımı çıkardım...

merhabalar. ben yukarıda soruyu yazmışım. bana normalde verilmesi gereken rapor balthazar formülüne göre % 43 dü ama hastane % 30 olarak yazdı. acaba bu raporu % 30 a düşüren hastane merkez sağlık kuruluyla iletişim mi kurdu. raporu düşüren merkez sağlık kurulu mu. merkez sağlık kurulu sakatlık indirimi için mi bakıyor raporlara yoksa genel olarak bütün hastanelerin verdiği raporlara mı bakıyor. merkez sağlık kurulu nedir ne gibi işleri yapar ve hangi görevler düşüyor?

arkadasım 78db ve 87 db kayıpların olsaydı sen adamın bagırmasını bile duyamazdın uzgunum ama bana gore en fazla %50 işitme kaybın var ve aldıgın oran da cok normal hatta fazla bile vermişler. kaldı ki 78 ve 87 db kayıpların olsa da kulak içi cihaz kullanman biraz zor.

ama ben askerlikten muaf tutuldum. gerçek işitme kaybına gelince askerlikteki ABR(BERA) testi sol kulak 80 db ve sağ kulak 100 db dir. ben şuana kadar % 40 üstünde özürlü raporu almamışım hep % 40 ın altında aldım bu rakamlar sırasıyla % 34 balıkesir atatürk devlet hastanesi, % 20 lik lütfi kırdar eğitim ve araştırma hastanesi, % 28 lik kadiköy nümune devlet hastanesi hakem hastaneden aldım ve son olarak 16 aralık 2010 yeni yönetmelik gelince 4 ay sonra % 30 raporu manisa soma devlet hastanesinden aldım. en son almış olduğum % 30 raporun üzerinden 1 sene geçmesini bekliyorum.ben şimdi şubat mart aylarında tekrar müracaat edeceğim hastaneye. yeni alacağım rapor % 30 verilen rakamla karşılaşmak istemiyorum o yüzden araştırıyorum ben nasıl bir yol izlemeliyim diye sizlerden bilgi ediniyorum. % 30 verilen rapor normalde % 40 üstünde olması gerekiyordu. yeniden rapor almak için bu sorunla karşılaşmak istemiyorum. onun için sizlerden bilgi edinmeye çalışıyorum ve araştırıyorum. aklınızda olan bilgileriniz nelerdir, öneri ve tavsiye edebileceğiniz bilgileri paylaşırsanız çok sevinirim. cevap vereceğiniz için şimdiden teşekkürler.

işitme kaybımın özürlülük deresi ne kadar?

marmara üniversitesi pendik eğitim ve araştırma hastanesine gittim. 5 yada 6 taneye yakın işitme testi yaptırdılar. işitme kaybımın gerçek verileri aşağıdadır. hastaneye kayıt yaptırmadım. fakat aşağıdaki bera(abr) testi yoktur.
aşağıdaki odyo testi ile konuşma özürlüsünü hesaplayamadım. eğer siz hesaplamayı biliyorsanız işitme kaybı ile konuşma bozukluğunun özürlü raporunun toplamını hesaplayabilir misiniz?

saf ses ortalaması (db ile) hava sol : 63 db , sağ : 73 db

konuşmayı anlama eşiği (db ile) sol : 55 db , sağ : 55 db

konuşmayı anlama testi (% ile) sol : 95 db , sağ : 95 db ' ye karşılık sol : 28 , sağ : 28

yukarıdaki 28 kırmızılı yazan rakam konuşma özürlülük derecesi midir?

cevap için şimdiden teşekkürler.

2006 yılında sol total 110 db ve sag 63 db ıle %40 aldım ama daha sonra oranlar degıstı ve artık %40 alanlar %35 %30 lara dustu su anda bende gıtsem bana da %40 vermezler ....

world56;

başka bir rahatsızlığın yok mu? Benim de 6 geliyordu psikiyatriden panik atağımı eklettirdim.

Üst Alt