Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol kulak 78 db ve sağ kulak 87 db işitme kaybı ile yüzde kaç rapor alabilirim?

keopsEs;
işitme ve konuşma bozukluğu dışında başka hastalık yoktur. işitme kaybına konuşma bozukluğunu da eklersek toplamı % 40 ın üzerine çıkmıyor mu?

yüzde 45 gibi bir rapor alırsınız. Hemen hemen işitme kaybınız benimkine yakın.

sağol inşallah hayırlısı olsun. Allaha dua edeceğiz inşallah nasip olur.

toplam % kaç özürlü raporu alabilirim?

saf ses ortalaması (db ile) hava sol : 63 db , sağ : 73 db

konuşmayı anlama eşiği (db ile) sol : 55 db , sağ : 55 db

konuşmayı anlama testi (% ile) sol : 95 db , sağ : 95 db ' ye karşılık sol : 28 , sağ : 28

yukarıdaki 28 kırmızılı yazan rakam konuşma özürlülük derecesi midir?

cevap için şimdiden teşekkürler.

işitme engellilerde % 70( 70 db) ile psikiyatride yüzde kaç oran alabilirler?

merhaba. benim işitme kaybı sol kulak 63 db ve sağ kulak 73 db dir. konuşma kaybı her iki kulak 55 db dir. bu verilere rağmen psikiyatride psikolojik özür oranı ne kadar eklenebilir? bilgi paylaşımlarınız için teşekürler.

Evet, değişen yönetmelik de gerekçe gösterilebilir yenden hastaneye başvurmak için, sakatlığın ilerlemiş olması da, raporun kullanım amacının değişik olması da... 6 ay bekelmeye gerek yok yani pratik açıdan...

merhaba oturanboğa abi ve diğer kullanıcı arkadaşlarım;

ben en son % 30 raporumu 15 nisanda aldım. benim şuan hastalığım % 45 civarındadır. marmara üniversitesi hastanesinde araştırdım hastalığımı. fakat marmara üniversitesi devlet hastanesi sağlık kurulu diyor ki eğer raporunuz sürekli ise il sağlık müdürlüğüne itiraz edin dedi. ve diğer hastane pendik devlet hastanesi ise % 47 civarındadır bu hastaneden de hastalığımı araştırdım fakat pendik devlet hastanesi sağlık kurulu diyor ki en son almış olduğunuz raporun üzerinde 1 sene geçmesi gerekiyor ve eğer başvurursan özürlülük sistemine kayıt edilemiyormuş yani sistem kabul etmiyor dedi. raporun üzerinden 6 ay geçmesine rağmen neden bu hastanelere özürlü raporu için sağlık kuruluna başvuru yapılamıyor kabul etmiyor şuan ki yeni yönetmeliğe göre mi yapılıyor. illa 1 sene geçmesi mi gerekiyor. itiraz etmeden raporlar bir yılda 1 kez mi çıkarabiliyor. arkadaşlar 6 ay bekleyeyim mi? benim ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olursanız çok sevinecem çalışmıyorum işsizim. bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler.

Konuyu tamamen okumadım çıkmam gerek ama şunu diyeyim.
Aynı hastanede 6 ay beklemek zorundasınız.
Başka hastaneden alacağım diyorsanız 1 gün geçmesi yeter.

fatih bey
sizi anladım da yeni yönetmeliğe göre mi iş yapılıyor. benim raporum süreklidir.peki bir gün geçip te neden başvurumu kabul etmiyorlar. gideceğim bu bu hastaneler marmara üviversitesi hast. ve pendik devlet hastanesine nasıl başvuru yapabilirim?

kgokce;

merhaba. hastaneye gitmek istiyorum ama hastanelerden biri pendik devlet hastanesi sağlık kurulu diyor ki; en son almış olduğunuz raporun üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyor yoksa eğer en son almış olduğumu 15 nisandaki % 30 raporun üzerinden 1 sene geçmezse o raporlar bir köşede bekletiliyormuş sağlık kurulunda yani bilgisayar da sistem kabul etmiyormuş. sistemin kabul etmesi için en az 1 sene geçmesi gerekiyor diyor. diğer hastane ise marmara üniversitesi hastanesi sağlık kurulu diyor ki; eğer daha önce rapor aldıysanız o rapor sürekli ise il sağlık müdürlüğüne itiraz edin diyor. fakat il sağlık müdürlüğü ise hakem hastaneye gönderiyor ama ben pendik devklet hastanesi yada marmara üniversitesi hastanesine gitmek istiyorum ama hep engeller var. başka hastaneye gitsem konuşma kaybını eklemiyorlar oranlar düşüyor bende o hastaneden almak istemiyorum. en son almış olduğum raporun üzerinde 1 sene geçmesini bekleyeyim mi?. lütfen bana yardımcı olun. benim yapabileceğim nedir ne yapmam gerekiyor? zaten işsizim çalışmıyorum askerlikten muaf tutulmuşum.

Konuyu tamamen okumadım çıkmam gerek ama şunu diyeyim.
Aynı hastanede 6 ay beklemek zorundasınız.
Başka hastaneden alacağım diyorsanız 1 gün geçmesi yeter.
fatih bey;
sen neye dayanarak başka hastaneden bir gün geçmesi yeter diyorsun. bazı hastaneler raporun süresi bitmesi bekleyeceksin diyor ya itiraz edeceksin diyor yada en son almış olduğun raporun üzerinde 1 sene geçmesi gerekiyor. sen aşağıdaki maddeleri okudun mu?

http://www.engelliler.biz/forum/sag...ari-hakkinda-yonetmelik-16-aralik-2010-a.html

daha hastaneye gitmedin mi ? aynı soruyu 100 kere sordun ama?

kgökçe;

öyle konuşmak kolay ama gittiğim hastanenin sağlık kurulları kabul etmiyor ne olacak şimdi bazı hastaneler ya süresi bitecek diyor yada raporun üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyor. ama hastalığım % 40 üzerinde çıkmasına rağmen % 40 altına düşürüyorlar o zamanda raporlar riske giriyor. kafana göre bir işlem yapamazsın hastanelere eğer işlem yaparsan o zman da rapor riske giriyor. sen ağaşıdaki yönetmeliği okudun mu? eğer ben yanlış anlatıyorsam benim de yanlışım vardır ben bunu bu şekilde kabul ediyorum.
http://www.engelliler.biz/forum/sag...ari-hakkinda-yonetmelik-16-aralik-2010-a.html

iyi akşamlar ben 7,5 ay önce rapor almıştım. marmara üniversitesi hastanesine özürlü raporu için başvuru yapacam fakat kabul etmiyorlar çünkü en son aldığım rapor farklı bir hastaneden almıştım % 30 sürekli raporudur. raporum 6 ay geçmeme rağmen benim bu marmara üniversitesi hastanesine gidebilmem için ne yapmam gerekiyor? ve diğer hastane aynı şekilde de istanbul üniversitesi çapa(cerrahpaşa) tıp fakültesi sağlık kuruluda raporun süresi bitmesi gerekiyor dedi. raporum 6 ay geçti neden üniversite hastanelerine başvuru yapamıyorum lütfen cevaplarınızı bekliyorum? bilgi paylaşımlarınız için teşekkürler.​

Eğer oranın artmasına neden olacak yeni bir durum ortaya çıkmışsa, başvuru yapabilrisiniz. Hastane kabul etmek zorunda. Yok etezse, o zaman il sağlık müdürlüğüne gidip başka bir hastaneye sevk alabilirsiniz.

merhabalar benim işitme testim sağ ve sol 78 db cıktı testi sonucu ileri derecede işitme kaybı yazıldı heyete girecegim %40 alabilirmiyim saygılar

mart 15 heyet günüm özürlü raporuna başvurdum ehliyetim 2001 yılıda h sınıfı verildi ticari araç kulanamaz ve işitme cihazı ile yazıldı yol konturolünde polisler aracımda özel donanım arıyor hata basıyor fırcayı bende kulak cihazımı gösteriyorum ve ehliyetimde bu ibareler zaten yazıyor diye bende polise dikleşiyorum bazılarıda efendice bakıp buyrun diyor bizim sağırlık piskolojımız yetmezmiş ğibi aracın arkasına dikaat ben sagırım magduur görün yazısı yapıstırmak insanı inciltiyor ..cihazım

işitme kaybı;askeri hast. muaftır.H90.3 sensorinöral işitme kaybı ve bilateral nedir?

merhaba. işitme kaybı; bu yazdığım askeri muaf raporudur. H90.3 sensorinöral işitme kaybı ve bilateral ne anlama geliyor kaçıncı dereceye giriyor işitme kayıpları nelerdir? ben H90.3 sensorinöral işitme kaybı ve bilateral derecesiyle engelli raporu alabilmek için % 40 ın üstünde çıkar mı? bilgi için teşekkürler...

H90.3 hastalığınız ile ilgili tıbbi terim bu terimin anlamı ise sensorinöral işitme engelli olduğunuzu belirtir. Her sensorinöral işitme kayıplı bireyin % 40 ve üzeri rapor alacağı anlamı çıkarmak yanlış olur.
Sizden daha önceki mesajlarımızda da belirttiğimiz gibi odyo testini bizim ile paylaşmanız gerektiğini belirtmiştik.işitme engelli bireyin rapor oranı odyo testinde bulunan 500 hz 1000 hz 2000hz ve 4000 hz verilerine göre hesaplanır.Siz ne kadar çok yazarsanız yazın odyo testini görmeden burada kimse size şu oranı alacaksınız diyemez.

1 ay önce pendik devlet hastanesine başvurdum işitme kaybı sağ 100 db ve sol 90 db çıktı. ondan sonra 2 sonraya gün verdi yani randevu gününü 13 nisana verdiler. benim daha önce almış olduğum % 40 ın altındaki 4 tane rapor var. pendik devlet hastanesi heyette eski raporlarıma bakarlar mı yada düşürürler mi heyet kurulu. son 1 yıldır rapor almadım.

Erhan,
Güzel kardeşim eski raporlarına neden baksınlar bakmazlar sen yeniden sağlık kurulu raporu almak için müracaat etmişsin. Rapor oranınızın % 40 ve üstü olduğunu hesaplaya bilmemiz için
odyo testinde bulunan 500 hz 1000 hz 2000hz ve 4000 hz verilerini bize vermelisin ki hesap yapalım.

world 56 yüz kere işitme testini 500 hz 1000 hz 2000hz ve 4000 hz olan hesapları ver hesaplayalım diye söylüyorlar bi bunu anlayamadın kardeş 6. sayfaya uzadı bee nasıl anlatalım sana

dasibel kayıpların hesapları eskidendi artık öyle hesaplanmıyor
örnek hesap=sağ kulak için 500,1000,2000 ve 4000 hertzdeki işitme desibel değerleri sırasıyla : 90,95,85 ve 75 desibeldir.

sol kulak için 500,1000,2000 ve 4000 hertzdeki işitme desibel değerleri sırasıyla : 80,95,90 ve 80 desibeldir.

İkinci adım: Bulunan değerler toplanır. ( Bu değerler 100 den büyükse 100, 0 dan azsa 0 alınır). Sağ ve sol kulak için iki ayrı toplam bulunur.

Sağ kulak toplamı: 90+95+85+75 = 345
Sol kulak toplamı: 80+95+90+80 = 345

Bende bu iki değer eşit çıktı. Genelde farklıdır.

Tablo 1 - A ve Tablo 1- B yi kullanacağız. 1-B , 1-A nın devamıdır. 1-A da olmayan değerler 1-B de bulunur.

Bulduğumuz toplamlardan büyük olan tablo 1-A nın solunda bulunur. Sonra yatay olarak diğer toplam tablonun altından bulunur ve bu iki değerin kesişme noktası bulunur. Yani soldan büyük değerle sağa yatay çizgi çeker gibi gidilir ve alttan bulunan değerle dikey çizgi çekilir ve kesişme noktası bulunur. Bu değer benim testim için 91,9 dur.

Bulduğumuz bu değer işitme kaybı yüzdesi olupbenim için bu oran %91,9 olmaktadır.

Üçüncü adım Tablo 2 de işitme kaybı yüzdesine göre vücut fonksiyon kaybı oranı yani özürlülük oranı vardır. Hesapladığımız 91,9 değeri 90.0-93.1 aralığına tekabül etmektedir ve özür oranı ise sağ tarafta 48 olarak geçmektedir. Yani benim özür oranım %48 dir.

world56;

işitme frekansları 500 hz, 1000 hz, 2000 hz, 4000 hz yazıyor.

officer;

Erhan,
O frekansların karşılarında biri koyu renkte diğeri açık renkte (Mavi ve kırmızı kalemle de olabilir) 2 tane işaret olmalı o değerleri yaz..

merhaba arkadaşlar. ben cuma günü doktorları gezdim kbb doktoru kağıda özür oranı % 50 yazdı. ben heyete girdiğimde doktorlar düşürmez değil mi raporu yada daha önce almış olduğum eski raporlara heyette bakarlar mı?

Eski raporlara heyette kesinlikle bakılmaz.. Bu sorunuz daha önce yanıtlandı.. :)

KBB doktorunuzun verdiği oran (diğer doktorların uzmanlık alanına girmediğinden) heyette kesinlikle düşürülemez.

% 50 alırsan dananın kuyruğu kopacak, sen de rahatlayacaksın biz de... :D :D

anti oksidan abi teşekkür ederim 2 seneden beri uğraşıyordum raporu.heyete yarın veya perşembe günü girecem...

erhan bey, DAİMİ MALULİYET CETVELİ ne göre her iki kulağın'da tamamen sağır olması durumunda %40 rapor alınır. ancak sizin durumunuza göre %30 ancak alabilirsiniz diye düşünüyorum.

sen sakatlık cetvelinde kulak işitme testlerini iyi inceledin mi ? kağıtta işitme testinde sol 90 db ve sağ 100 db yazıyor , siz bu verilere rağmen nasıl % 30 yazıyorsunuz, listede cetvelde sol ve sağ kulak her ikisinde 100 db üstünde % 52 veriliyor, doktor 90 db ve 100 db karşılık % 50 özür oranı yazdı, heyete yarın veya perşembe günü girecem.

Erhan,
O frekansların karşılarında biri koyu renkte diğeri açık renkte (Mavi ve kırmızı kalemle de olabilir) 2 tane işaret olmalı o değerleri yaz..

http://www.engelliler.biz/forum/newreply.php?do=newreply&p=1030508

erhan bey, DAİMİ MALULİYET CETVELİ ne göre her iki kulağın'da tamamen sağır olması durumunda %40 rapor alınır. ancak sizin durumunuza göre 0 ancak alabilirsiniz diye düşünüyorum.
sen sakatlık cetvelinde kulak işitme testlerini iyi inceledin mi ? kağıtta işitme testinde sol 90 db ve sağ 100 db yazıyor , siz bu verilere rağmen nasıl % 30 yazıyorsunuz, listede cetvelde sol ve sağ kulak her ikisinde 100 db üstünde % 52 veriliyor, doktor 90 db ve 100 db karşılık % 50 özür oranı yazdı, heyete yarın veya perşembe günü girecem.

Üst Alt