Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlülerin devlet memurluğuna alınma şartlarını düzenleyen yönetmelik yayınlandı

çalışmadan, emek vermeden kazanılmaz, gerisi hikaye...

ilker;

ben çalışıyorum ama özel sektörde çalışıyorum ben girmesin demiyorum ama yazıları yazarken daha dikkatli yazsak olmazmı acaba ilkerbey sizin enazından çalışabileceginiz bir işiniz var olmayanlar ne yapsın peki çalışıp borçlarızı yatırabiliyorsunuz peki çalışamayan nasıl yatıracak borçlarını ben nasıl çalışıyorum biliyonmu 3üncü aya girdik maaşlarımızı alamadık hala yani anlayacan senin çalıştıgın yerdeki gibi gününde maaş yatmıyor arkadaşım onunda değerini bilmek lazım dimi ama beni yanlış anlamınızıda istemem sadece şunu düşün ben çalışıyorum acaba çalışamayan kaçtane özürlü arkadaşımız var onlarıda düşünmek lazım dimi Meb de ne şartlarda çalışıyor diyorsun buda o kurumun hatası değilmi mail çekerek olanları bildirip düzeltelim arkadaşım.

Tartışmanın uzatmanın bir anlamı yok kimse kimseyi kırmasın ama ben bu sınava gireceğim ve 2000 MEB hizmetlisinin tamamı da girecek bu benim kendi fikrim kim ne derse desin. Bu mail ile iletişim tam bir fiyasko konumuz ile ilgili cevap bile vermiyorlar ki? hele bir de MEB de çalışan hizmetliler ve memurlar var ya insan yerine bile konmuyor. Gerçi bakanlığın adı da MÖB olmalı ? (Milli Öğretmen Bakanlığı) :)

iskocyalim;

arkadaşım sana sınavda başarılar dilerim o zaman diyecek birşey yok inşallah kazanırsın. bu amca yada dayılarla olmuyordur oluyorsada ban hakkımı helal etmiyorum bana sende katılırsın herhalde dimi arkadaşım çünkü o kişiler senin benim hakkımı yemiş olmayacaklarmı haksızmıyım..

Bana inan ben bu sınavlarda amca dayı olduğuna inanmıyorum. Öyle bişey olamaz
Sen MEB sınavında atatürkün hangi tarihte doğdu diye sorulan soruya doğru cevap veremiyorsan kusura bakma bu soruya cevap veremıyenlerın acızlıgı sınav cok kolaydı hele hele unıv bıtırenler ıcın. amca dayı hıkaye kazanamayanların kendılerını avutmak için uydurduğu kuyruklu yalan

Sınav aynı seviyede olursa ben kazanırım o kadar bilgim var allaha şükür çalışmama bile gerek kalmaz. demek istediğim buydu

iskocyalim;

Allah yolunu açık etsin arkadaşım

iskocyalim
Sen insanları yargılayamazsın acızsın diye... Madem acızlıkten açıldı 2 üni bitirip güzel biyere giremiyen senin nasıl bi acızlığın var acaba?

ilker abi size sonsuz katılıyorum ben endüsri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. elektrik teknisyeniyim. 16 yıl özelde çalıştım. geçen yıl hizmetli kadrosunda çalışmaya başladım. ancak benim amacım mesleğimde çalışmak. inşallah sınav açılırda, elektrikci kadrosunda çalışırım. böyle daha verimli olacağımı sanıyorum. bir yarış varsa hepimiz katılalım. ama yükselmeye.....

Kusura bakma seçme şansım yoktu olaydı inan MEB e girmezdim.
Atatürkün doğum tarihini bilmeyen acizdir kusura bakma ilkokulda 5 sene kafana enjekte ediyorlar atatürkü.zahmet olcak ama atatürkün hayatını açta oku aciz olamamak için. Orda Benzetme yaptım sınav çok kolaydı anlayamamışsın.

Meb Sınav Başvuru Süresi : 26/04/2010- 21/05/2010 tarihleri arasında yapılmış , bir hafta uzatma uygulanmıştır. Sınavı EĞİTEK Kurumu yapmıştır.

Şimdi Gelelim Devlet Memurluğuna Alınma Şartlarını Düzenleyen Yönetmelik Ne Zaman Çıkmış > 3 Eylül 2010 CUMA Tarihinde.

GEÇİCİ MADDE 1- Bu maddenin yayımı tarihinden önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından başlatılan özürlü memur alımlarından sınav başvuru süresi sona erenlerin işlemleri hakkında, işlemlerin başlatıldığı tarihte yürürlükte bulunan hükümlerin uygulanmasına devam edilir.”

Yukardaki Yönetmelikte Açıkça Belirtilmiştir. Yönetmelik 3 Eylül 2010. Meb Sınav Başvuru süresi 26/04/2010- 21/05/2010 -28/05/2010.

Meb Başvuru Süresi en son 28 Mayıs 2010 da sona erdi.

Şimdi Meb Sınavına Girenler ÖMSS ye Gireceklerini Sanıyorlarsa Aldanırlar.​

iskocyalim ;

Sen kendini çok akılı sanıyorsun ama hiç değilsin bu kadar ukala olma..

Bu sınava memur olupta ama mesleğine uygun işte çalışmıyorsa mesala mühendis ama düz memur olarak çalışıyo bu adam bu sınava tekrar girmekte sonuna kadar haklı..
Gelgelim adamın herhangi mesleği yok iş olsun diye bu sınava girerek başka birinin önünü kesmesi çok akla mantıga sıgmaz bu olsa olsa pişkinliktir ve doyumsuzluktur....
Diyeceksin ozaman çalışan kazanır evet doğru bunada katılıyorum ozaman kendini denemek istiyosan başka sınavlarda denemen bana daha mantıklı geliyo hadi kolay gelsinnnn....

Sayın ancıl kardeşim;

Eylül/Ekim 2010 (tam hatırlamıyorum) ay ve yılında da bir yönetmelik yayımlandı. Devlet memuru olan bir kişi hatta aday memursa bile (Normal kişi, özürlü kişi hiç farketmez) her türlü sınava girebilmektedir...

arkadaşlar ben lise 1 terkim ortaokul mezunuyum yani benim bu sınava girme şansım oluyor mu? lise mezunları sınav ile ortaokul mezunları kura ile mi tam anlayamadım okudum yazdıklarınızı ama.

Buyur Göktürk kardeşim o bende var ..

Resmî Gazete
Sayı : 27691
YÖNETMELİK
Karar Sayısı : 2010/811
Ekli “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile YapılacakYarışma Sınavları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına DairYönetmelik”in yürürlüğe konulması; Devlet Bakanlığının 5/7/2010 tarihli ve15269 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncümaddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 9/8/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.
ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK
YARIŞMA SINAVLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1- 20/8/2004 tarihli ve 2004/7754 sayılı Bakanlar KuruluKararı ile yürürlüğe konulan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ileYapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinde yer alan“ilk defa” ibaresi ile 4 üncü ve 6 ncı maddelerinde yer alan “İlk defa”ibareleri madde metinlerinden çıkartılmıştır.
MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının(c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve bu bentten sonra gelmek üzereaşağıdaki bent eklenmiştir.
“c) Özürlü: Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel,zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından özür durumuna göretüm vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde kırk ve üzerinde olduğunu sağlıkkurulu raporu ile belgeleyenleri,
“d) Özürlü sağlık kurulu raporu: Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırmasıve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerinegöre alınmış sağlık kurulu raporunu,”
MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci ve ikincifıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Kamu kurum ve kuruluşları, özürlü memur alımı amacıylayapacakları sınavlara ilişkin duyuru taleplerini; özürlü memur alınacakkadroların sınıf, unvan ve derecelerini, sayısını, bu personelde aranacak genelve özel şartları, sınav için en son başvurma tarihini, başvurulacak mercileri,sınav tarihleri ile sınava ilişkin diğer bilgileri Ek (IV)’te yer alan DuyuruBaşvuru Formuna işlemek suretiyle Nisan-Mayıs dönemi sınavları için en geç Martayı, Temmuz-Ağustos dönemi için en geç Haziran ayı, Ekim-Kasım dönemi için engeç Eylül ayı sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına gönderirler. Kamu kurumve kuruluşlarınca, sınav duyurusuna ilişkin talepte bulunulurken işin özelliğigerektirmediği sürece özür grupları arasında bir ayırım yapılamaz ve özürlülükoranına bir üst sınır getirilemez.
Sınavlara ilişkin duyurular, Devlet Personel Başkanlığınca ResmîGazete ve ülke çapında tirajı yüksek bir gazetede “kurumu”, “adedi” ve “başvuruyeri ve tarihi” başlıkları yer alacak şekilde; Başkanlığın kurumsal internetsitesinde ise “I- Eğitim Durumları İtibarıyla” başlığı altında “kurum adı”,“sınıfı”, “kadro unvanı ve istihdam yeri”, “derecesi”, “adedi”, “kadın/erkek”,“özür oranı” ve “diğer özel şartlar” bölümleri yer alacak şekilde, “II- Başvuruve Sınav Yerleri” başlığı altında “kurum adı”, “başvuru tarihi ve yeri” ve“sınav tarihi, yeri ve saati” bölümleri yer alacak şekilde, “III- KamuKurumlarınca Özürlü Memur Alım Sürecinde Esas Alınacak Ortak Genel ve ÖzelŞartlar ile Başvurularda İstenilecek Belgeler” ve “IV- Dikkat Edilecek DiğerHususlar” başlıkları altında dönemler itibarıyla ilan edilir.”
MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının(a) bendinin (5) ve (6) numaralı alt bentleri aşağıdaki şekildedeğiştirilmiştir.
“5) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncümaddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtandolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsabile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzeninişleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşısuçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık,sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma,edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerleriniaklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
6) Özürlü sağlık kurulu raporu bulunmak.”
MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının(d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir;
“d) Özürlü sağlık kurulu raporunun,”
MADDE 6- Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasıaşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Sınav sonuçları, ilgili kurum tarafından sınav bitim tarihindenitibaren en geç 30 gün içinde adayların puanları ile birlikte ilan edilir vesonuçlar ilgililere yazılı olarak bildirilir.”
MADDE 7- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“İşlemleri devam eden özürlü memur alımları
GEÇİCİ MADDE 1- Bu maddenin yayımı tarihinden önce kamu kurum vekuruluşları tarafından başlatılan özürlü memur alımlarından sınav başvurusüresi sona erenlerin işlemleri hakkında, işlemlerin başlatıldığı tarihteyürürlükte bulunan hükümlerin uygulanmasına devam edilir.”
MADDE 8- Aynı Yönetmeliğin eki İş Talep Formu (EK-I) ile İstihdamEdilen Özürlü Memurlara İlişkin Bilgi Formu (EK-II) ekte yer aldığı şekildedeğiştirilmiş ve Yönetmeliğe Duyuru Başvuru Formu (EK-IV) eklenmiştir.
MADDE 9- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 10- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

ilker abi benim vegi indirimi için aldığım rapor sınav için geçerli olurmu çalıştırılacağı alan veya çalışabilir diye bir ibare mevcut değil dikkatimi çekti sorun olurmu?

Samsunlu34 arkadaşım sınava Lise,Önlisans ve Lisans mezunları girecek.ilkokul ve ortaokul mezunları Kur'a ile atanacaklar...

şu sınavlara tekrar girmek isteyenler başkalarının hakkını yiyor fikrini bir kenara atın derim.nasıl hak yemekki bu?dediğiniz şey sadece engelli raporu ile alım yapılsaydı doğru olabilirdi.ama arkadaşlar Allah aşkına ortada bir sınav var.inssanlar sınava girerek yüksek puan alıyorsa istediği yere yerleşmekte özgür.memurların hesabını yapacağınıza oturun sizde şu sınava çalışın.çalışan kazanıyosa neresi hakka girmek?puan üstünlüğüne göre alım yapılıyorsa ortada hakka girmek falan yok.keşke benimde girme hakkım olsa.eğer girme hakkım varsa bende gireceğim açıkcası.(öğretmenlik sınavına yani)

Yani şimdi ortaokul mezunlari sınava giremiyormu ?

iyice kafalar kariştir konu biran toparlanir umarim ... bende yarın arayacağım

b) ÖMSS, ortaöğretim, ön lisans veya lisans
düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için eğitim durumları ve
özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi ile
özürlülerin bu sınavlarda ulaşabilirlik şartları oluşturularak yapılır.

c) Kura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 41 inci maddesine göre Devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılır. Kura çekimini, kura için başvuruda bulunan adaylar da izleyebilir.

(3) Sınav konuları, ortaöğretim mezunları için
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında uygulanan eğitim
programları; yüksek öğretim mezunları için yüksek öğretim kurumlarında okutulan
ders kitapları esas alınarak belirlenir

verdiğim ilk madde de ömss nın ortaöğretim, ön lisans ve lisans eğitimi veren okullardan mezun olanlar için olduğunu belirtiyor.
ikinci madde de ise kura asgari eğitim düzeyinden mezun olanlar içindir diyor Türkiyede şuan asgari eğitim ilk öğretim 8. sınıf bitirmek anlamına geliyor. diğer madde ise sınav konuları hakında bilgi veriyor yıne ilk öğretımden bahs edilmeden orta öğretım lisans ve önlasn üzerinden açıklama yapılmış. Kafaların karışmasına gerek yok. ilk öğretım mezunları için kura var.

Bio;

sorun yaratabilir abi çalışabilir yazması lazım

Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan ÖMSS de bazı önemli hususlara dikkat çekmek istiyorum.

1.Sınav ne zaman olacak ?
MADDE 13 (1) Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için özürlü memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın resmi internet sitesindeki “DPB e-Uygulama” kısmının “Özürlü Personel İşlemleri ” başlıklı bölümünde yer alan “ÖMSS veya Kura Sonucuna Göre Yerleştirme Yapılması Talep Edilen Kadrolara İlişkin Bilgi Formu”ndaki bilgi alanlarını tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar on-line olarak Başkanlığa gönderir.

Yukarıda anılan madde ye göre sınav ekim ayından sonra kurumun uygun gördüğü bir tarihte olacak kimse sınav tarihi şu gün olacak demesin?

2.16 Aralık 2011 tarihinden önce raporu olanlar bu sınava girebilecek mi ?
f) Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış sağlık kurulu raporunu,

Anılan kanunda olduğu gibi kurumlar yeni rapor isteyecek? Bence de istemeli içimizdeki sahte engellilerin ayıklanması için şart olması gerekli..

3.Halen kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurlar bu sınava girebilecek mi ?
ZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK YARIŞMA SINAVLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞİN 1 maddesinde net bir şekilde dile getirilmiştir çalışan engelli bireylerde bu sınava girebilir kimse hakkımızı yiyorsunuz diye söylenmesin.. Bakınız o 1. madde ne demiş.
MADDE 1- 20/8/2004 tarihli ve 2004/7754 sayılı Bakanlar KuruluKararı ile yürürlüğe konulan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ileYapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinde yer alan“ilk defa” ibaresi ile 4 üncü ve 6 ncı maddelerinde yer alan “İlk defa”ibareleri madde metinlerinden çıkartılmıştır.

memur olarak çalışanlar başvurabilirlermi acaba bu sınava

Veys62 evet arkadaşlar başvurabilir diye yazmışlar yazılanları okumadan sordunuz sanırım.

Bencede ilker abi kesinlikle raporlar en son ölçütlere göre yapılmalı ve tekrar rapor çıkartmalı ben 27,01,2011 de aldım ama çalışabileceğim ve çalışamayacağım alanlar eksik bırakılmış vergi indirimi için almıştım en azından yıllar önce çakma rapor alanlar elenecekler sınava girip hakkımızı yiyorsunuz diyen arkadaşlar asıl sahte raporla sınava girecekler hakkınızı yiyor sınav bu kimse kimsenin hakkını yemiyor çalışıp kazanılırsa ve iyi bir derece alınırsa atanılacaktır mutlaka herkese kolay gelsin umarım herkesin umut ettiği gibi bir sınav olur başarılar dostlar....

3.Halen kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli memurlar bu sınava girebilecek mi ?
ZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK YARIŞMA SINAVLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞİN 1 maddesinde net bir şekilde dile getirilmiştir çalışan engelli bireylerde bu sınava girebilir kimse hakkımızı yiyorsunuz diye söylenmesin.. Bakınız o 1. madde ne demiş.
MADDE 1- 20/8/2004 tarihli ve 2004/7754 sayılı Bakanlar KuruluKararı ile yürürlüğe konulan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ileYapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinde yer alan“ilk defa” ibaresi ile 4 üncü ve 6 ncı maddelerinde yer alan “İlk defa”ibareleri madde metinlerinden çıkartılmıştır. i

Üst Alt