Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlülerin devlet memurluğuna alınma şartlarını düzenleyen yönetmelik yayınlandı

emr-osm;

bence sen zatem memursan gırme sınava hak yıyorsunuz resmen lütfen ne olursunuz memur olanlar bı sınava gırmesınler...

arkadaşlar özürlüler idaresi başkanlığına telefon açtım öğrendim...
ortaokul mezunları direk katılıyor ilkokul mezunları ise noter huzurunda kura çekilişi sonucu atanıyormuş bilginize..

OMSS.COM domaini hemencikde satın alınmış sanırım :)

arkadaşım satışmı yapacaklar dasonu com ile bitiyor :) sonu gov.tr ile bitmezmi..

dostlar hepsini okudumda bence de rapor yenileme falan istemezler..mantıksız..devlet özürlülerin halini bilmiyomu ki hastanelerde eziyet etsin..bence öle bişey olmaz...

ilk ve orta okul sınavı tarihini bilen varmı arkadaşlar

Arkadaşlar saglık bakanlıgı 2010da yaptıgı sınava ek atama olma olasılıgı varmıdır bu saatten sonra cunku 2012 cok uzun bı sure yenı yonetmelık cıkmıs ama söyle bı madde gözume carptı yönetmelıkde..

Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan özürlü memur alımına ilişkin sınavlardan sonuçlanmış, ancak atama işlemleri sonuçlanmamış işlemler hakkında, işlemlerin başlatıldığı tarihte yürürlükte bulunan yönetmelik hükümlerininuygulanmasına devam edilecek..

Hala net bir cevap yok.bu kadar insan bir soruya net bir resmi cevap bulamıyor.
Soru şu:eski tarihli ve sürekli ibareli (vergi indirim belgesi olan) raporlar geçerli olacakmı ?
Bu soruya net ve resmi yanıt aranıyor....................

arkadaşlar lisans mezunuyum ve sizler gibi sınavı bekliyorum.benim raporum 2007 de alındı (%80) ve geçerlilik süresi 'sürekli' yazıyor.Sorcağım şey ise çalıştırılamayacağı alan kısmı boş bırakılmış.bunun için yeniden rapor almam gerekir mi?..

Eski raporların durumu

[FONT=Tahoma]Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli[/FONT][FONT=Tahoma] ve 27787 sayılı (Mükerrer)madde şöyle diyor[/FONT]
[FONT=Arial]Geçici Madde 1 - [/FONT][FONT=Arial](1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; [/FONT]
[FONT=Arial]a) 18/3/1981 tarihli ve 8/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınan ve Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca nihai olarak karara bağlanan raporlarda yer alan çalışma gücü kayıp oranları, [/FONT]
[FONT=Arial]c) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30 uncu maddesi gereğince kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde istihdam edilen özürlülerin işe girişlerinde almış oldukları özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,[/FONT]
[FONT=Arial]___ _____ ç) 6/2/1998 tarihli ve 98/10746 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda verilmiş olan özürlü sağlık kurulu raporlarındaki çalışma gücü kaybı oranları,[/FONT]
[FONT=Arial]geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.______________________[/FONT]
[FONT=Arial](2) Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir.[/FONT]
[FONT=Cambria][SIZE=3]BU DURUMDA ESKİ RAPORLAR GEÇERLİ SAYILMAZMI 2010 DAN ÖNCE RAPOR ÇIKARANLAR BAŞVURU İÇİN TEKRAR RAPORMU ÇIKARACAK..[/SIZE][/FONT]

benim raporum sürekli ve 20.07.2010 tarihli. raporun oranı ise %53. bu durumda elimdeki raporla sınava girebilirmiyim.

aşağı yukarı hangi ayda olacağına dair bi bilgi olsa, hazırlanırken ona göre bi yol izlenir

fatih530;

şöyleki... bu bu sınava girmek için en az lise mezunu olma şartı yok ortaokul ve ilkokul mezunlarıda girebiliyor..
ama sınavı kazanan ilkokul mezunları (özürlü) arasında noter huzurunda kura çekilişi yapılacak kurada çıkan ilkokul mezunları devlet memuru veya işçi herneyse işte atanacak.. yani ortaokul,lise,yüksekokul mezunları (özürlü) girdiği sınavda kazanırsa direk atanıyor ama kazanan ilkokul mezunları arasında kura çekilişi yapılacakmış... özürlüler idaresi başkanlığına telefon açtığım bayan memurun dedikleri

arkadaşlar benim 1999 yılında aldıgım rapor ankara hastanesinden sürekli yazan raporumla sıvavlara geçerlimi acaba bu konu ile ilgili bilen arkadaşlar yazabilrimi lütfen

Ben raporu 15 Aralık 2010'da aldım. Sürekli ibaresi işaretli. Eğer raporum geçerli olmassa raporumu 1 gün erken aldığım için yeniden mi heyete gireceğim?

arkadaşlar 2010 yılında memurluğu kazanmış arkadaşlarda tekrar sınava girebilecekmi bilgisi olan varsa yazarmı

Girebilirsin kardeş... Hatta istersen 3 aylık aday memur ol yine girersin. Milli Eğitimde görev yapıpta Sağlık Bakanlığı sınavına girip kazanan ve yerleştirilen örnekler mevcut...

emr-osm;

bence sen zatem memursan gırme sınava hak yıyorsunuz resmen lütfen ne olursunuz memur olanlar bı sınava gırmesınler...

Bu söyleyişede katılıyorum. Ben de memurum ama girmeyi düşünmüyorum. Girecek arkadaşlara başarılar

Hala net bir cevap yok.bu kadar insan bir soruya net bir resmi cevap bulamıyor.
Soru şu:eski tarihli ve sürekli ibareli (vergi indirim belgesi olan) raporlar geçerli olacakmı ?
Bu soruya net ve resmi yanıt aranıyor....................

Eski raporun "Sürekli veya Daimi" ibareli ise kabul edilir. Fakat sınavı açan kurum çirkeflik yapıp "Çalıştırılamayacağı iş Alanları" bölümününde bir şeylerin yazması gerektiği koşulunu öne sürerse o zaman işler değişir. Sanırım net bir cevap oldu...

arkadaşlar lisans mezunuyum ve sizler gibi sınavı bekliyorum.benim raporum 2007 de alındı (%80) ve geçerlilik süresi 'sürekli' yazıyor.Sorcağım şey ise çalıştırılamayacağı alan kısmı boş bırakılmış.bunun için yeniden rapor almam gerekir mi?..

Geçen yıl ki MEB sınavında bu konuya değinilmişti. Aynı şekilde benim raporumda 2007 tarihli, sürekli ve çalıştırılamayacağı iş alanları boş idi. Ve MEB bu alanın dolu olması gerektiğini bu şekilde olması durumunda kabul edemeyeceklerini irdelemişti ve kabul etmiyordu. Fakat çok iyi hatırlıyorum. Sınav başvuru mevzuatı yayına girdi. Aaradan 4-5 gün geçtikten sonra MEB "Çalıştırılamayacağı iş alanları" bölümünün boş olması durumunda eski raporların kabul edileceği hakkında mevzuat yayınlayarak raporları kabul etmişti...

Not: Fakat Aralık 2010 tarihinde raporlarla ilgili yeni bir yönetmelik yayınlandı. Sanırım tarihide 16/12/2010 idi... Bunu incelemenizi tavsiye ederim. Bir gün ertesi günü tutmuyor. Yanlış bilgi vermek istemem...

Çirkin kedi,
Nasıl yani memuruz diye bu sınava girmemizi istemiyormusun sen? şuan bizden daha çok boş vaktin var ve derse çalışabilirsin bu bir bilgi yarışmasıdır Bu yarışmaya girmeme hiç bir kimse mani olamaz...

ben henüz atanamadım ama kimse atananlara sınava girme dememeli. artık boş oturmak yok. ders çalışma zamanı geldi çattı. allah herkese kolaylık versin...

teşekkürler fullmoongokturk..bahsettiğiniz yönetmeliği incelicem.. sanırım sınav netleşmeden kafalardaki soru işaretleri de gitmicek..

Hayır kardeş ne alaka kazanılmış bir hak geri alınamaz

Ortaokul mezunlarının bu şansın tanınması harika bize kalan artık sınava hazırlanmak acaba bu sınav ne zaman olacak onu söyleselerdi çeşke :)
Birdee havada kanunlar ucusuyor bu konuyu özetliceek biri cıkarsa minnettaar kalcam ...

A-KILIC,
ortaokul demiyor ortaöğretim diyor bi daha incele istersen.

Çirkin kedi,
Nasıl yani memuruz diye bu sınava girmemizi istemiyormusun sen? şuan bizden daha çok boş vaktin var ve derse çalışabilirsin bu bir bilgi yarışmasıdır Bu yarışmaya girmeme hiç bir kimse mani olamaz...

İlker abi , şimdiden başarılar .
Bu arada ilker abiminde dediği gibi , bu bir sınavdır eğer girme hakkım varsa tabiki de girerim.Kpss de yerleşen bir kişi öbür sene sınava girip başka bir kuruma geçebiliyor .Herkese kolay gelsin

Not: Ders çalışmaya başlayın rakip çok...

Bu maddeler önemli; “d) Özürlü sağlık kurulu raporu: Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış sağlık kurulu raporunu,”

MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir;
“d) Özürlü sağlık kurulu raporunun,”

Burdan anlaşılacağı gibi önceden "özürlü sağlık kurulu raporu "denilmekte idi şimdi "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine" göre alınmış olmasında söz ediliyor. Şuan ki yönetmelik 16.12.2010/27787 mükerrer sayısında belirtilmiştir.

Yalnız birde 16.12.2010 tarih 27787 sayılı yönetmelikte kazanılmış haklar belirtiliyor.

MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

Birde Geçici madde 1 önemli, burdan kendiniz ne anladıysanız artık. Ben şunu anlıyorum bu yönetmelik 3 Eylül 2010 CUMA günü yayınlanmış. Bu tarihten önce özürlü memurların sınava girip ve sona eren işlemleri hakkında, işlemlerin başlatıldığı
.......

GEÇİCİ MADDE 1- Bu maddenin yayımı tarihinden önce kamu kurum ve kuruluşları tarafından başlatılan özürlü memur alımlarından sınav başvuru süresi sona erenlerin işlemleri hakkında, işlemlerin başlatıldığı tarihte yürürlükte bulunan hükümlerin uygulanmasına devam edilir.”

ya arkadaşım ben kendim bizzat defalarca sahit oldum daha gecen sene 1998 yılı raporuyla memur olan insanlar valla gecen sene öyle bu sene böyle diye birsey yok eski raporlar bence gecerli olmalı olmassa haksızlık olur .

emr-osm;

Kusura bakma yardımcı olamıcam bu konuda size :)
Yeniden gircem gene hiç çalışmadan kazanacam
Boşuna mı 2 tane üniv bitirdik bari böyle sınavlarda işimize yarasın : ))))

iskocyalim;

arkadaşım şimdi devletin aslında nasıl bir kanun çıkarması lazım biliyonmu çalışan memur olan özürlü personele kapalı olması sınavların yada istifanı et sınava girmeye hak kazan deseler kabul edermisin etmezsin dimi çünkü böyle bir riski alamazsın tuzu kuru olan herşeyi yazar acaba şuan çalışamayan bu sınavı bekleyen kaç özürlü var düşündünmü ama nasıl oluyorda çalışmadan girip kazanılıyor bu sınav söykede bizde kafa yormadan kazansak bu sınavı sen 2 üniversite boşunamı okudum demişin evet boşuna okumuşun arkadaşım kusuruma bakma ama girmek hakkındır gir ama burda ukalalık yapıpta dalga geçme arkadaşım..siz iş beyenmeyen arkadaşların yerine direk iş arayanları atasalarda sınav hakkını öyle verseler bakalım sınava girerim dermisiniz.diyemezsiniz.

Asi prens,
Siz ne iş yapıyorsunuz çok merak ediyorum ve çalışıyorsanız sizde istifa edin o zaman ben/biz istifa edersek kredi borcumu ödeyecek misin. Boş düşünceler içerisindesin çalışan memur bu sınava girer ve kimsede bir şey diyemez çünkü kanun diyor girer diye ve ben bu sınava gireceğim ve çok ta giren olacak bu böyle biline...
Al sana bir örnek Meb geçen sınav da engelli hizmetli aldı 2000 kişi sor bakalım o 2000 kişiye nasıl şartlar altında çalışıyor hatta gel sen 1 hafta çalışta görelim 2.gün kaçacak delik ararsın...

Bende onu diyorum zaten arkadaşım hakkım var kullanıyorum. Böyle bir hakkım olmasa kullanmam elbet.
İllaki devlet işi olsun diyenlerden değilim hatta şimdiki aklım olsa devlet kurumumu aman aman hayatta işim olmaz ama bir kere bulaştık çıkamıyoruzda yoksa bilsemki eski özeldeki işime geri dönecem 1 dakika durmam devlet dairesinde.
Kazanma konusunda yardımcı olamıcam. Ya çalışcaksın veya zeki olcaksın gündemi takip edip herşeyden haberin olcak ozaman belki çalışmadan kazanırsın.

lker;
Ağzın bal damlasın abicim MEB mi aman aman Tarım ve köy işleri bakanlığı olsun MEB olmasın dışardan Devlet memurusun gelde gör bakalım o memurluk nasılmış :D
Ben girecem isteyen istediğini yazabilir.
Gerçekçi olmak gerekirse Memur olupta girenler olcak ve memur olanlar daha şanslı olcak gibi gözüküyor. İlk defa girenlerin biraz şansı azalcak. Ama ünivde okuyupta sınava girende çok var bu işler ülkemizde böyle malesef.
Bana kalsa en kolay çözüm MEB deyse adam isteği durumunda başka kuruma sınavsız geçmesi

Üst Alt