Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlülerin devlet memurluğuna alınma şartlarını düzenleyen yönetmelik yayınlandı

Uğur Üniversite hastahanesi zaten büyükşehirlerin merkez hakem hastahanesidir elbetteki geçerlidir bütün tetkik ve kontrollerin orada yapıldığı ve doktorunun orada olması senin açından iyi çünki takibin orada yapılıyor sen heyete başvur yapılan bütün tetkik teşhislerini heyete ibraz etki senin adına sıkıntı yaratmasın....

arkadaşlar şimdi benim anladıgım bu seçme sınavı kpss gibi olacak yani puanın hangi il hangi işe uygun ise öyle tercih yapabileceksin böyle olacak heralde inşallah bütün arkadaşlar yerleşir herkes mutlu olur..

fullmoongokturk;

1) Adaylar, kadrolara; eğitim durumları ve özür gruplarına ilişkin şartları taşımaları kaydıyla, ÖMSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları gözönünde tutulmak suretiyle yerleştirilir. Yerleştirme işlemlerinde, diğer koşullar saklı kalmak kaydıyla, yerleştirmenin yapıldığı tarihte aynı adaya ait geçerlilik süresi bitmeyen sınavlardan alınan en yüksek ÖMSS puanı dikkate alınır ve aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, her ikisinin de aynı olması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.

Yerleştirme maddelerinden biri buydu.

işkur dan sevkli devlet hastanesinden aldıgım ("sürekli ibareli") raporumu yenileyecekmiyim şimdi sınavlara girme hakkım olması için:confused:

Sınav tarihi ile iligili tek bir madde yok sanırım.

MADDE 13 ‒ (1) Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için özürlü memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın resmi internet sitesindeki “DPB e-Uygulama” kısmının “Özürlü Personel İşlemleri ” başlıklı bölümünde yer alan “ÖMSS veya Kura Sonucuna Göre Yerleştirme Yapılması Talep Edilen Kadrolara İlişkin Bilgi Formu”ndaki bilgi alanlarını tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar on-line olarak Başkanlığa gönderir.

Fkt bu maddeden anladığım kadarıyla her yıl ekim ayında önümüzdeki yılın engelli personel alım sayısı belirleniyor. Sınav tarihi seçimlere başa gelenlerin vicdanına kaldı yıne. Oy verirken bunu unutmayın:)

benim rapor 15.12.2010 tarihli kabul edlilir mi acaba?

valla yanılmıyorsam 2006'da hasekiden almıştım. şimdi yeniden heyete mi gireceğiz :(

f) Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete’de
yayımlanarak yürürlüğe konulan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere
Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış
sağlık kurulu raporunu

MADDE 24 ‒ (1) 20/8/2004 tarihli ve 2004/7754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Yarışma Sınavları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

Atetik kabul olmama ihtimali yüksek, Şansa bırakma bence. Arada sadece bir gün fark olsada kanunen kesinlik belirten bir tarih var. Hiç bir yetkilinin bunu göz ardı edip kanun dışına çıkıp kabul edeceğini sanmıyorum.

mesut abi şunu bakar mısın?

[FONT=Verdana !important]03/10/2011 tarihli resmi gazetede yayınlanan ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK MERKEZİ SINAV VE KURA USULÜ HAKKINDA YÖNETMELİĞİN 4. maddesinin tanımlar alt başlığında sağlık kurulu taporu şu şekilde ifade vardır; Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış sağlık kurulu raporunu, ifade eder ednmektedir. Atıfta bulunulan 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin KAZANILMIŞ HAKLAR KONULU 18. MADDESİ ŞU ŞEKİLDEDİR;[/FONT]
[FONT=Verdana !important]MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.[/FONT]

atatetik usta bundan haberım yoktu. İnş aksilik çıkmaz kabul olunur.

benim raparon tarihide 25,11,2010 sürekli ibareli ne olcak bu raparın durumu yeniden mi alcaz yoksa elimizdekiler gecerlimi olcak

ya arkadaşlar okadar boş tartışmalar yapıyosunuz ki içinizi ferah tutun 1998 yılından sonraki sürekli olan raporların hepsi kabul olacak..Yeni çıkan saglık rapor verilme şartnamesinin kazanılmış haklar bölümüne bakarsanız nedemek istediğimi anlarsınız.ben kaç kere bu konuyla ilgili özida dpb ve bimerden aldığım cevaplar bu raporların iş başvurus yapılırken kabul edilecegi söylendi ....bide bilmediğiniz konu hakkında yorum yapmayın insanların canını sıkmayın.

siz yine de işi sağlama alın. raporunuzu yenileyin. o zaman gelip çattığında sağa sola koştururlar sizi pek çok şeyi kaybetmiş olursunuz

designer_07 çok saol ya içimi çok rahatlattın ya sabahtan beri çok kötüydüm ya içimi rahatlattın tşklerrr

sınavdan daha önemli bu rapor işi bence bunu biri açıklaga kavuşturmaları lazım

benim anladığım en erken sınav temmuz veya ağustos 2012 de...daha önce sınav filan olmaz.

inşallah yakın zamanda sınav açılır.gelişmeleri merakla bekliyorum.hayırlısı bakalım.

sadece 16 Aralık 2010 ve sonrasında alınacak raporlar geçerli sayılacak!bnm raporum 12ekim 2010 bn 2 ayla kacırıyomuyum olayı nasıl iş bu ya!!!cok sacma bnce yok öyle birsey birsürü engelli war bunun kac tanesi bu tarhten sonra almıs olablr ki!!

Sonuç:

16.Aralık.2010 Tarihli Resmi Gazete de yayımlanan yönetmelik yürürlüğe girmesi ile birlikte 16/7/2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmeyecek

Süreli ise süre bitiminde yeni yönetmeliğe göre işlem yapılacaktır.

bu raporuu gene sart koydularr .
bakalımm neler olacak hayırlısı olsun.

paradox kardeşim kura işlemi benim anladıgım lise eğitim düzeyi altındaki olanlara,normal sınavda özürlü memur seçme sınavı ise lise ve üstü die anladım inşallah dogrudur..

paradox 1;

Canım kardeşim kim o maddeleri sana özetleyebilir ki?
Senin okuduğunun aynısını bizde okuyoruz!
Daha net bir karar yok ortada!
Herkes binlerce kez soruyor eski rapor geçerli mi diye!
Bilen biri olsa net söyler demi?
Çok mu dert ediyorsun arayacaksın ÖZİDA'yı soracaksın!
Bir soruyu yüz kere sorunca cevap alacağını sanma

ÖZİDA'dan ÖMSS açıklaması!!!

Özürlüler İdaresi Başkanlığı yeni yürürlüğe giren Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ile ilgili açıklama yaptı. Kamuoyunda merkezi özürlü memur alım sınavı olarak bilinen Özürlü Memur Seçme Sınavı’nı (ÖMSS) ve kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilecek olan özürlü memurların alım usulünü belirleyen “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak?Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” 3 Ekim 2011 günkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Personel Başkanlığı işbirliğinde hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nca imzalanıp Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik özürlü memur alım sistemine pek çok yenilik getirmektedir.

Yönetmeliğin getirdiği ilk ve belki de en önemli yenilik Tüm Türkiye için merkezi olarak yapılacak “Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS)” düzenlenmesinin kararlaştırılmış olmasıdır. Ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanlar için düzenlenecek olan sınavın soruları ve değerlendirmeleri özürlülerin eğitim durumları ve özür grupları göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Ayrıca sınava katılacak olan özürlülerin özür grupları ve sınava ulaşabilirlik şartları da göz önünde bulundurulacak ve talep etmeleri halinde özürlülere özür gruplarına uygun olarak refakatçi temin edilecektir.

Orta ve yüksek öğretim mezunu özürlüler için yapılacak olan ÖMSS, diğer kamu yerleştirme sınavlarından ayrı olarak ve kamu kurum ve kuruluşlarında özürlü kontenjanı açığı bulunduğu sürece yapılacaktır. Sınav soruları özür grupları itibariyle özürlülerin bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde ayrı ayrı hazırlanırken, ortaöğretim mezunları için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında uygulanan eğitim programları, yüksek öğretim mezunları için ise yüksek öğretim kurumlarında okutulan ders kitapları esas alınacaktır. Sınavın uygulanmasında ise, özür grupları ve ulaşabilirlikleri göz önüne alınacaktır.

İki yıl süreyle geçerli olacak olan ÖMSS, iki yıl içerisinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları yeni bir sınav yapılıncaya kadar geçerli olmaya devam edecektir. ÖMSS’ye katılan özürlü memur adaylarının yerleştirme işlemleri, eğitim durumları ve özür gruplarına ilişkin şartları taşımaları kaydıyla, ÖMSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutularak belirlenecektir. Aynı kadro için başvuran adayların yerleştirilmesinde her bir adaya ait geçerlilik süresi bitmeyen ÖMSS sonuçlarından en yüksek puan dikkate alınacak, aynı puana sahip adaylar arasından diploma tarihi itibariyle daha önce mezun olmuş olana, bunun da aynı olması halinde yaşı büyük olana, yine aynı olması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınacaktır.

Yönetmelik ile getirilen Kur’a sistemi ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 41. maddesine göre Devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılacaktır.

Kura ile yerleştirme talep eden kamu kurum ve kuruluşlarının uygun kadroları için tercihte bulunarak yapılacak, tercih edilen kadrolara birden fazla istekli olması halinde ise ilgili kadrolara yerleştirilecek adaylar istekliler arasında kur’a çekilerek belirlenecektir. Adaylar tercih olarak belirledikleri kadrolar dışında, tercih edilmeyen münhal kadrolara genel kur’ayla yerleştirilme talebinde bulunabileceklerdir.

Yönetmelik gereğince ÖMSS ya da kur’a ile herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe tekrar yerleştirilemeyeceklerdir. Kamu kurum ve kuruluşları ise, kanun, tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, yerleştirme yapılmasını talep ettikleri kadrolar için üst yaş sınırı belirleyemeyecektir.
Yönetmelik gereği kamu kurum ve kuruluşları ayrıca çalışma yerlerini özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirmek, çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almak ve özür durumlarına göre gerek duyulan yardımcı ve destekleyici araç ve gereçleri temin etmek zorundadır. Ayrıca Yönetmelikle özürlülerin, özürlülüklerini arttırıcı veya ek özür getirici işlerde çalıştırılamayacağı da hükme bağlanmıştır.
ÖMSS ve Kur’a usulünün uygulama, detay ve sınav tarihine ilişkin bilgiler ileriki tarihlerde Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanacaktır.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

engelli kpss kanunu resmi gazetede yayınlandı

arkadaşlar beklenen kanun yürürlüğe girdi hayırlı olsun!

TRT Haberde yayınlanan habere göre; engellilerin devlet memurluğuna alınmalarıyla ilgili kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. buna göre 2 yılda bir diğer sınavlardan ayrı olarak engelliler içinde merkezi bir sınav açılacaktır.

Ben ortaokul mezunuyum arkdaşlar bu sınavlara bende girebilirmiyim ??? Veya ortaokulu kapsayan sınavlar olabilirmi????

arkadaşlar benim raporum 2007 tarihli şimdi yeni bir rapor mu çıkartacam

sınav

arkadaşlar 2010 yılında memurluğu kazanmış arkadaşlarda tekrar sınava girebilecekmi bilgisi olan varsa yazarmı

Üst Alt