Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Boy uzatma ameliyatını estetik bir şekilde oldum. Merak edenlere yardımcı olurum.

bu islem burun yaptirmaya benzemez.

Yakın zamanda burun ameliyatı olmuş biri olarak, şunu söyleyebilirim; hiiiç kolay ve küçümsenecek bir ameliyat değil.. :) Nefes almaya yardımcı bir hortum varmış, narkozdan sonra uygulanmış, o olmasa kolaydı da, o bozuyor işleri..:):) aylarca çektim acısını. Şükür geçti, gitti..:) Çok gerekmedikçe kimseye tavsiye etmem..

Ameliyatın büyüğü küçüğü yok, boyunuz bence çok da kısa değil. Hayırlısı olsun hakkınızda.. Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız memnun oluruz..:)

en iyi ve yeni yöntem hangisi ve en iyi doktorlar açklarsan ilgilenirim

Bacibey cok gecmis olsun, umarim kendinizi daha iyi hissediyorsunuzdur :) Daha once yazdigimi zannediyordum fakat anladigim kadariyla cevabim gitmemis, simdi fark edebildim.

tatlis, en kisa surede (eve donunce) yazacagim.

Boy uzatma ameliyati icin 2 temel metod var. Yani kabaca ikiye ayirabiliriz. Internal (bacagin icine yerlestirilen) cihazlar ve external (bacaga distan yerlestirilen) cihazlar. External cihazlar ile ameliyat olmak genellikle daha ucuz bile olsa, enfeksiyon riski var. External cihazlari fazla arastirmadigimi belirtmek isterim. Ilk ameliyatimi femur (uyluk) kemiginden olacagim icin internal metodla olacagim. Ikincisine henuz karar vermedim - masrafi dusurmek icin external bir metod secebilir, veya hic ikinci kez ameliyat olmayabilirim. Bunu dusunmek icin onumde bol zaman olacak.

Uyluk kemigini, yani dizinizin uzerinde kalan bacak kemigini ameliyatla uzatmak, tibia'yi (dizinizin altinda kalan kisim) uzatmaktan daha kolay. Cunku iki kemikle (tibia-fibula) degil, tek bir kemikle ugrasiyorsunuz (femur). Uyluk kemigini uzattiktan sonra iyilesme sureleri biraz daha kisa oluyor. Kaldi ki tibia ameliyati genellikle biraz daha pahali (internal metodlari kiyaslar isek - yani femur'u ve tibia'yi internal metodla uzatacagim derseniz, muhtemelen tibia uzatmak daha masrafli olacaktir)

Ben uzatma operasyonu icin hangi doktora gidecegim? Cok buyuk ihtimalle Almanya'ya, Dr. Augustin Betz'e. Kendisi internal metodlardan biri olan Albizzia adli cihazin biraz daha gelismis versiyonu olan Betzbone'i kullaniyor. Amerika ve Almanya arasinda oldukca kararsiz kaldigimi belirtmek isterim. Amerika'daki doktorlar su anda en son teknoloji olan PRECISE adli internal cihazi kullaniyor. Peki Albizzia'nin gelismis versiyonlari (Almanya'da kullanilan Betzbone ve Fransa'da Dr. Jean-Marc Guichet'in kullandigi Guichet Nail) ile Amerika'daki doktorlar (Dr. Dror Paley ve Dr. Shabab Mahboubian) tarafindan kullanilan PRECISE'in farki nedir?

PRECISE, "controlled-rate" uzatma sistemi olan bir cihaz. Cihaz kirilan kemiginizin icine yerlestiriliyor. Manyetik bir sistemle her gun doktorun belirledigi oranda uzatma gerceklestiriliyor. Hemen sizinle prosedurun bir videosunu paylasayim, eminim benim Turkce-Ingilizce karisik yazimdan cok daha aciklayici bir animasyon olur.
Height Lengthening Via The Precise Intramedullary Nail - YouTube
Betzbone ise tam olarak boyle degil. Bacaginizi belirli bir acida cevirerek cihazdan "klik" sesi cikarmaniz lazim. Uzatma boyle gerceklesiyor. Bunun da bir videosunu buldum.
Video of Growing Clicking - YouTube

PRECISE eminim cok daha rahat ve nispeten daha acisiz bir metod. Ama su anda kullanilan PRECISE teknolojisi maksimum 6,5 cm'lik bir uzama sagliyor. PRECISE'i ureten Ellipse Technologies firmasi bu yaza dogru 8 cm'lik yeni versiyonu cikarmayi planliyor. Betzbone ise 10 cm veya fazlasi uzatma saglayabilir.

Butun bu bilgileri verdikten sonra, aslinda ilk yazmam gerekeni simdi yazayim: 7.5 cm'yi gecen uzatmalar aslinda tavsiye edilmez. Cunku sadece kemigi uzatmiyorsunuz, etrafini cevreleyen yumusak doku ve o dokudaki butun sinirler de bu ameliyattan etkileniyor. Siz daha cok uzadikca, eski fitliginize yuzde yuz kavusma ihtimalinizi de azaltiyorsunuz. Yani azicik bir uzatma icin feda etmeniz gereken seyler cok ama cok fazla arkadaslar - para, zaman, fiziksel ve mental aci, fiziksel kapasite.. hepsi. Bunlar sizin icin gercekten deger mi, lutfen bir kez daha dusunun. Ben 7.5 cm'yi gecmeyi planliyorum ama ben asiri mantikli bir insan degilim, beni dinlemeyin :) Saka bir yana... Bu isi yapan o kadar cok hasta taniyorum ki, radikal kararlar vermem biraz da bu yuzden. Yani yapilabildigini biliyorum, bizzat gordum. Imkansiz bir sey denemiyorum.

Fiyat olarak biraz daha uygun, tavsiye edebilecegim kalitede, external metodlar kullanan doktorlari da yazayim. Hindistan'da Dr. Amal Sarin var. Suriyeli doktor (Almanya'da da ameliyat yapiyor) Dr. Ghassan Salameh var, cok iyidir. Pekin, Cin'de Institute of External Fixation diye bir merkez var, burada Dr. Xia'nin ogrencileri bu ameliyati yapiyor.

Turkiye'den tek bildigim doktorlar Dr. Mehmet Kocaoglu, Dr. Murat Kucukkaya, ve Dr. Haci Kutlu. Fakat kendileriyle bizzat gorusmedim, ve ameliyati Turkiye'de olmayacagim icin kullandiklari metodlar hakkinda fazla arastirma yapmadim.

Almanya'da ameliyat olacagim Dr. Augustin Betz'i gozum kapali tavsiye ederim. Fiyatlari buraya yazmayayim, sormak isteyenler ozelden mesajla ulasabilirler. Bu ameliyati bacak kisaligi veya cucelik gibi sebeplerle olup gercekten sikinti yasayan arkadaslara biraz ayip olur diye dusunuyorum.

Teknik anlamda bir sorunuz varsa, kisitli bilgim dahilinde seve seve cevaplarim.

çok teşekkürler bizlerin almanyada ola şansı ne kadar olur bilemiyorum her şey gönlünce olsun

Allaha şükürler olsun genel müdürümü çok iyi tatlış, ama daha yürüyemiyor , takılan protezlerden korkuyor, yürümesi hareket etmesi lazımmış, onunla uğraşıyoruz. Ben döndüm o istanbulda ama eve çıktı. ilk kontrolunude yapıp öyle gelecek... senin kızına ne dediler anlamadım, bizimi doğuşdan gelen bir rahatsızlıktı.. aklına takılan herşeyi sor. Hatta istanbulda yaşıyorsan ziyarete gidebilirsin

benim kızıma bişey demiyorlar herhangibir hastalığı yok çok şükür orantılı boy kısalığı iştahsız bi çocuktu birde boyu kısayken erken ergnliğe girdi vs anlıycan gelişimini tamamlamış

ArkadaşlarBenim sorunum bacak eğriliği ve kısalık. Bana smart correction bilgisayarlı fiksatör ile tedavi uygulayacaklar. Bu arada önerilen bir tekniğide sizinle paylaşmak istiyorum. Eğer femur ile düzeltme ameliyatda yapılır ve ardından uzatma planlanırsa bu durum için motorlu uzatma çivisi alternatifi var. Dünya da en yaygın kullanılan uzatma çivizi şuan bu Fitbone denen isimli ürün. Bunu da Muharrem İnan ve Sami Sökücü yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Muharrem İnan a gittim ama özelde olduğu için ücreti karşılayamadım ben. İlizarov, smart corrction ve fitbone eğiticisiymiş aynı zamanda. Precise isimli çivinin çok yeni olduğunu ve omurga skolyoz hastaları için ilk geliştirildiğini ve çok hata verdiğini duydum. Üç hastada anlık uzama kaybı ile büyük sorunlar çıkarmış anlara da. Femur uzatmada ise iki defa kırılmış. Bu konuda karar vermeden önce iyi ararştırın. Hayat zehir olmasın sonra. Ben muayene için beklerken ikinci ayağını 7cm uzatan bir hasta ile tanıştım. Fitbone u almanyadan bir firma özel getirtiyormuş ve her isteyen doktora veremiyormuş. Almanya da eğitim almayan doktor kullanamıyormuş. Türkiye de de en çok kullanılan uzatmaçivisi olduğunu söylemişti muharrem inan. Haberlere bakınca herkes onu konuşuyor. Bana uygun olsaydı onu isteyecektim ameliyatımda ama bilgisayarlı fiksatörün bana daha uygun olduğuna karar verildi. Aman deneme hastası olmayın ve maceraya girmeyin. Precise işi hala deneme aşamadındaymış, denek durumuna düşmeyin. İtalyan uzatma çiviside dünyada toplatılmış kırıldığı için.

Sevgili SonundaKostu,

Bence siz de iyi arastirin. Fitbone cok sorun cikaran eski bir teknoloji. Eve donunce, bildiklerimi toparlayip yazmaya caliacagim. Yurtdisindaki cogu doktor Fitbone'i artik kullanmiyor bile. Burada okuyunca cok sasirdim.

Merhaba Rayc

Hangi ülkeyi dikkate alarak değerlendirdiğini bilmiyorum ama çivi ile uzatmayı araştırdığımda benim karşıma çok seçenek çıkmadı. Metin Küçükkaya, Levent Eralp, Muharrem İnan, Mehmet Kocaoğlu ve Bilal Demir ile de görüştüm. Bunların tamamı Fitbone önerdi çivi olması halinde. Mekanik çivi kırıldığı için önermediler. Precise ın İstanbul'da ve Ankara'da kullanıldığını ama çok yeni olduğunu sizde sanırım biliyorsunuz. Üstelik Precise 'ın ilk hastası ile tanıştım ben. Sıra beklerken konuştuğum kişiydi ve ikinci uzatmayı Fitbone ile yaptırmıştı. Birinci ameliyatında planlanandan iki kat daha fazla sürmüş tedavi, uzatma kaybı olduğu için. Benim görüştüğüm doktorlarla kesinlikle görüşmeli ve fitbone için gösterdikleri sonuçları görmelisiniz. Eğer sizin veya tanıdığınız birisinin bir tedavi planı varsa lütfen karar vermeden önce İstanbul'da bu işi yapan merkezleri dolaşıp dinleyin ve en iyi kararı öyle bulun. Birer muayene masrafı oluyor ama bu hayatını etkileyecek önemli bir iş herkesin. Daha önce de yazdığım gibi benim için çivi uygun bulunmadı ve fiksatör ile tedavi edecekler. Çivi birinci tercihimdi ameliyat sonrası beni daha rahat ettireceği için ama hayırlısı diyorum artık. İnşallah bu yöntem bana şifa olacak. Tübitak ödüllü ürün olması biraz rahatlattı içimi. Doktorumun eline kuvvet artık :confused:

biride cevap vermiyor yaa ne diyim bilmiyorum .genel sağlık sigortasına motorlu çivi ile uzatma yaparlarmı yaşım 32 piskolojik olarak çökmek üzereyim.bu ülke imkansızlıklar ülkesi ama yinede bi çare vardır diye düşünüyorum.boyumun uzaması kesinlikle çok önemli ve mecburi biri yardım etsinde ona göre gidiyim hastaneye

Destiny07 estetik uzatmayı devlet ödemiyor. Çünkü bu şekilde uzatma bedelini kendi karşılamıştı benim karşılaştığım hasta. Ama tek taraflı uzatma ise bunu ödüyor devlet. Benim seçeneklerimden biri olabilir mi diye çok konuştuk Muharrem İnan ile ama en sonunda bu smart correction a karar verdi. Ameliyatı muharrem inan yapmayacak ama ben tüm ekibine güveniyorum onun. Eğer tek tarafa çivi olsaydı hastane ödeyecekti. Bu arada önce bir tarafı uzatıp sonra diğer tarafı uzatarak devlete ödetenlerde olduğunu duydum ama bunu doktorun ile konuşman gerekli sanırım.

Merhaba SonundaKostu,

Cevabi cok gec yazabildim, ozur dilerim. Kisitli zamanimda biraz arastirma yaptim. Fitbone'u su anda Alman Wittenstein firmasi uretiyor. http://wittenstein-intens.de/en/index.htm Benim bildigim kadariyla Amerika'da ve Almanya'daki doktorlar (Dr.Paley ve Dr.Betz) Fitbone'u guvenilmez bulduklari icin artik kullanmiyorlar. 11 Mart'ta Florida'ya gidip Dr.Paley ile bizzat gorusecegim, simdiki hastalariyla da tanisip durumlarini ogrenecegim. Orada Fitbone'u kendisine sorarim. Daha once soyledigim gibi, kendi klinigi PRECISE metodunu kullaniyor. Ilk PRECISE hastasini 1 Aralik, 2011'de ameliyat etmis. Nispeten yeni bir teknoloji oldugunun farkindayim ama bu olumlu bir sey. Ben ameliyat oldugumda aradan neredeyse 2 yil gecmis olacak. Yani "denek" durumunda olmayacagim.

Bir PRECISE hastasiyla gorusmussunuz. "Uzatma kaybi" ile ne demek istediginizi tam anlayamadim. PRECISE'in diger internal cihazlara gore avantaji, uzamayi tamamen kontrol altinda tutabilmesidir. Yani isterseniz degil uzatma, kisaltma bile gerceklestirebilirsiniz. PRECISE'in icinde manyetik bir cihaz var. Disaridan elektronik bir cihaz bacagin icinde yerlestirilen cubuga tutularak motorize sistemle uzatma sagliyor. 80 kg'lik bir rezistansa kadar itme gucune sahip. Bacagin icindeki direnc yaklasik 50 kg civarinda. Yani PRECISE uzatma icin fazlasiyla guclu bir cihaz.

Diger internal cihazlara gore PRECISE'in en onemli avantaji su: Uzatma hizini her an dusurebilir, veya durdurabilirsiniz. Diyelim kemiginiz beklenenden yavas iyilesiyor, bu durumda uzatma yavaslatiliyor veya geriye alinip gecisi olarak kisaltma yapiliyor - kemik olusumu duzelinceye kadar. Bu "geriye gitme" olanagi Fitbone, Albizzia veya ISKD gibi cihazlarda maalesef yok. Ayni zamanda Fitbone, "weight bearing" degil. Yani uzatma yaparken buyuk ihtimalle tekerlekli sandalyede oturacaksiniz. (Gerci PRECISE da oyle)

Fitbone'un gelistiren doktor, yani doktor Augustin Betz, kendi bulusunu artik kullanmiyor :) Evet internet sitesinde kullanilan metodlar arasinda listelenmis durumda, ama kendisinin artik kullanmadigini biliyorum. Eger Fitbone'u bizzat bulan adam artik bu teknolojiyi kullanmiyorsa, daha ne denebilir? Tabii dunyada bazi kucuk kliniklerde kullaniliyor hala. Mesela Danimarka'da yapan bir yer de var, onlar da Fitbone kullaniyor.

Bu arada ben Betzbone yontemi ile ameliyat olacagimi yazmistim. Fikrimi degistirebilecegimi eklemek isterim. Amerika'da PRECISE yontemini de kullanabilirim. Ama 8 cm'lik yeni cihazin cikarilmasini bekliyorum. Tahminimce yaz donemini bulacak. Bir aksilik olmadigi surece bu sene Eylul-Ekim aylari gibi ameliyat olacagim.

rayc üstat senin sayende sağlam bilgiler edindik çok teşekkürler. Çok bilinçli ve ne istediğini bilen birisin bu okadar önemli ki.

teşekkür ettim SonundaKostu .benim boy kısalığı hastalıktan oldu.doğuştan hipotroidim var ve hipofizi tamamen durduruyor nerdeyse .uzama çok az oldu.boyum 1.68 bence normal boy .ama burda insanı kısasın diye ayırıyorlar.o yüzden uzamam gerekli en az 10 cm uzamam lazım bu boy yüzünden dalga bile geçiyorlar.yuh diyorum ne diyim

Ben 176 boyla ameliyat olmayı düşünüyorum. Psikolojik olarak sorunum var ve çözümü kesinlikle uzun boy. Rayc lütfen konuyla alakalı biraz bilgi verir misin şimdi? 1.si iz kalma olayı denildiği gibi 1 cm şeklindemi sadece ve sadece kalçada mı ? İkincisi öyle değilse nasıl bir iz bizi bekliyor? Üçüncüsü tam olarak net bir fiyat verebilir misin? Çivinin tanesi 30 bin dolar diyorlarda iki bacak ameliyat falan nasıl oluyor? Birde belli oluyor mu yani kas yapım aşırı bir değişikliği uğrar mı acaba. Nacizane sorularımdır. Özelden iletişime ayrıca geçersen ayrıca sevinirim.

evrimege, cok tesekkur ederim. Biraz olsun yardimim dokunabiliyorsa ne mutlu bana.

eksi21, hic bir psikiyatriste gittin mi bu konu hakkinda? Yanlis anlama, zamaninda ben de gitmistim. Boyle bir psikolojik rahatsizlik gercekten var, ve dedigin gibi en son cozumu de bicak altina yatmak, baska bir sey degil. Fakat 176 boyla bu ameliyati olmak istemeni biraz garipsedim acikcasi. Oldukca ortalama bir boydasin, kesinlikle kisa degilsin. Hadi Turkiye'yi gectim, Iskandinav ulkeleri ve Hollanda haric dunyanin hicbir yerinde kisa degilsin. Hic erkekler icin topuklu ayakkabi giymeyi denedin mi? Cok ciddiyim. Yesil Kundura'nin 8 cm'lik topuklu ayakkabilar var. Veya internetten de siparis verebilirsin. Benim birkac icten topuklu ayakkabim var. Icine de ayriyetten yaptirdigim 2 cm'lik tahta topugu yerlestiriyorum, al sana fazladan 10 cm. Tabii bunlari sadece gece disari cikarken / kadinlarin topuklu giyecegi yerlerde giyiyorum, gunluk hayatta pek degil.

Bu ameliyatla senin bacagini kiracaklar, sen kalacak izi mi dusunuyorsun gercekten? Ne kadar ciddi bir ameliyat oldugunun, ne kadar sure yuruyemeyecek oldugunun, tuvalete gitmek icin bile yardima muhtac olacaginin farkinda misin? Yurumeyi tekrardan ogreneceksin. 176 cm boyun varken deger mi? Dusuncene saygi duyuyorum, cunku ayni psikolojik durumdan ben de muzdaribim. Ama bu soruyu kendine bir sor mutlaka. Sorunun cevabina gelince.. External (distan) yontemler iz birakir tabii. Internal (icten) yontemlerin kalcada biraktigi izler zamanla geciyor. (Hem gecmese ne olur ki? Alti ustu yara izi.)

Tam olarak net bir fiyat veremem, cunku farkli doktorlar var, farkli yontemler var.. Hepsinin fiyati farkli. Bana ozelden ulasir misin? Sana bildiklerimin fiyat listesini atayim. (Verdigim butun fiyatlar her iki bacagi da uzatmak icindir - yani 2 femur, veya 2 tibia)

Kas yapin asiri bir degisiklige ugrar mi - tabii kemik uzaltildigi zaman cevresindeki yumusak kas dokusu, damarlar, hepsi bu uzamaya adapte olmaya calisiyor. Kolay degil, ergenlik caginda uzadigindan daha hizli uzuyorsun. Bu yuzden uzatma hizi olarak cogu yerde gunde 1 mm asla gecilmez. Bazi yontemlerde gunde 0,66 mm'ye kadar dusulur. Ameliyatin ardindan uzatma evresinde ve sonrasindaki iyilesme evresinde duzenli olarak fizik tedaviye gidiyorsun. Eski fiziksel durumuna donebilmek icin ciddi calisman lazim. Onceki durumuna %100 donebiliyor musun, teorik olarak donebilmen lazim, fakat bunun cevabini ben ameliyat olduktan sonra daha net -kendi adima- verebilecegim sanirim. Iyilestikten sonra nasil yurudugunu/zipladigini/hareket ettigini gosteren videolar ceken birkac yabanci arkadas vardi, bakalim bulabilecek miyim..

Mailleşirsek ayrıntılı olarak konuşabiliriz. Zira çok ihtiyacım var konuşmaya..

bende ameliyat olmak istiyorum.İz kalırmı ?

benim doğuştan hormonal hastalığım var boyumun uzamasını engelledi yaşım 32 .bu durumda devlet iki bacağın uzaması için ameliyat marsaflarını karşılarmı ?

Sevgili Rayc ve diğer arkadaşlar;

28 Şubat günü ameliyatımı oldum ben. Daha önce de söylediğim üzere bana Smart Correction sistemini uyguladılar. Kendimi ne kadar iyi hissettiğimi anlatmam size, çünkü kullanılan sistem geçen sene Tübitak Teknoloji Büyük Ödülü nü almış inanılmaz bir sistem. Önümüzdeki hafta ortasında 6-7 gün geçmiş olacak ve düzeltmeye başlayacağız. Tabi uzatma da yapacağız bir miktar. :)

Kişisel merakım nedeni ile hekimim düzeltme planlamasını benim yanımda yaptı ve şaşkınlığımı sizlere anlatamam. Türkiye'de geliştirilmiş olan bu sisteme emek verenlerin önünde sizin huzurunuzda eğiliyorum.

Benden hemen sonra Fitbone ameliyatı olan ve benimle eş zamanlı olarak diğer ameliyathanede eğrilik ameliyat olan iki arkadaş ile daha tanışarak bir kulüp bile oluşturduk hastanede. Hepimizin tecrübelerini şimdi sizinle paylaşacağım.

RAYC, Fitbone hakkında bazı bilgilerinin yanlış olduğunu üzülerek söylemek zorundayım. Bu bilgileri şuan hastane ortamında hem kendim hem de diğer iki arkadaş ile birlikte araştırdım. Hatalı ve eksik konularımızı bizzat burada hekimlerimize de danışabiliyoruz :).

Fitbone Almanya'da Dr. Betz değil Prof. Baumgart tarafından geliştirmiş ve Airbus firmasının joystick üretimini de yapan ve Dünya'nın en önemli teknoloji firmalarından biri olan Wittenstein firması tarafından üretiliyor. Betz in geliştirdiği çivi başka ve seninde söylediğin gibi onun kullanımı neredeyse tamamen bitmiş durumda gerçekten. Ama Fitbone bugün Dünya'nın en iyi sistemi. Geçen sene yeni bir geliştirme daha yaparak, çivinin geriye kaçırma sorununu tamamen ortadan kaldırarak neredeyse kusursuz bir çivi üretmiş durumdan bu Almanlar. Çivi ile ilgili bilgilere www.fitbone.com dan ulaşabilirsiniz. Eğer yabancı dil probleminiz varsa bizim ülkemize getiren firma da bu konuda çok iyi bilgi verebiliyor. İlerimed Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti. adresinden erişebilirsiniz bu firmaya ve sorularınıza cevap verirler diye umuyorum. Bunlar aynı zamanda benim fiksatörümü de satan firma. Bu konuda çok bilgililer doğrusu.

Precise Dünya'da ilk kez Türkiye'de boy uzatma için kullanıldı. Uzatma sırasında hastanın bir süre sonra tüm uzatma işleminin geri kaçması gerçekleşmiş. Bu precise in omurga uygulamalarında da 4 defa olmuş Türkiye'de ve hastalar çok zor günler geçirmiş. Şuan neredeyse hiç kullanılmıyor Türkiye'de.

Ayrıca Fitbone hastaları tekerlekli sandalyeye mahkum olmuyor. Tam tersi, benden 1 gün önce koltuk değneği desteği ile yürümeye başladı buradaki arkadaş.

ISKD denen sistem şuan dünyada geri toplatılmış durumda. Nedeni ise kontrolsüz uzatma, kırılmalar ve geri kısalmalar. Dr. Paley 'de bu ISKD 'yi en çok kullanan hekimmiş ve sonunda çok kötü olduğunu bilimsel yayın yapmış. Fitbone öyle kontrolsüz bir sistem değil. Buradaki arkadaşa bir cihaz verdiler imza karşılığı. Benimle aynı gün o uzatmasını başlatacak. Verilen cihazı bacağının üzerine getirip düğmeye bastığı zaman 0.2mm uzama olacakmış. Uzama miktarı 0.2mm olacağı için kontrollü uzama olabilecekmiş. Günde 1mm uzama yapması için düğmeye 5 defa basması gerekiyormuş :). Ayrıca her hafta hekim kontrolü olduğu için, iyileşme gecikmesi farkedilirse tedavide bekleme seçeneği doğal olarak bunda da var.

Bence bu konuda uzman bir hekim ile görüşmeli herkes. Bize kalırsa kemik eğriliği düzeltme işinde İlizarov kesinlikle demode ve çok geri bir sistem. Onun yerine bu bilgisayarlı Smart Correction sistemi mucize gibi bir cihaz. Gerçi bunun da bir takliti çıkmış Türkiye'de ve ucuz sattığı için ihalelerde bazan mecburen o alınıyormuş. Örümcek sistemi adı verilen bu sistemden şuan sorun yaşayan bir kişi var hastanede. Bu taklit sistem hesaplamayı beceremediği için kızcağız 2 aydır hastanede yatıyor. Çünkü düzeltme sırasında alttaki halkanın bağlı olduğu yerden kemiği tekrar kırılmış ve eğrilik düzeltmeyi isterken bir de kırık tedavisi ile uğraşıyor. Çok morali bozuk, çünkü ayağında bir sürü iz kalıyor şimdi ve tedavisi çooook uzatmış durumda. Biz bu ödüllü sistem ile tedavi edildiğimiz için kendimizi iyi hissediyoruz.

Rayc, son bir bilgi senin için. Fitbone şuan 8cm uzatma yapabilen tek sistemmiş :). Bence Amerika'ya gidip bir sürü para harcama. Burada Fitbone ile ameliyat olmuş arkadaşlarla konuşursan fikrin değişecektir. Hemde paran cebinde kalır düzgün tedaviye ulaşırken.

bende uzatma ameliyatı oldum arkadaşlar sizlerden görüş ve tecrübelerinizi bekliyorum

10 cm uzatma oldu fiksatör ile fakat dizim 95 derece bükülüyor fizik tedavi gördüm en son zorlayabildiğimiz bu oldu ileri gitmedi.sizlerdede aynı böylemi oldu bana yardım edermisiniz

Sevgili SonundaKostu,

Oncelikle cok gecmis olsun! :) Senin icin dua ediyorum. Umarim bir an once iyilesirsin ve saglikli bir surec gecirirsin.

Dr. Paley ile 11 Mart'ta gorusecegim. Yazdiklarini sorarim kendisine. Ben zaten Amerika'da yasadigim icin masraf yapip yurtdisina gitmiyorum, merak etme :) Ama ameliyati Turkiye'de olmak benim icin inanilmaz bir firsat olurdu gercekten, cunku ailem Turkiye'de, kalacak bir evim olurdu, vesaire.. Henuz son kararimi vermis degilim zaten, bakalim..

Doktor Muharrem Inan'a ameliyat olmustun galiba, dun kendisinin internet sitesine baktim. Cok akli basinda bir hekime benziyor, gercekten cok begendim. Turkiye'ye dondugum zaman belki gorusurum kendisiyle. Benim Fitbone hakkindaki bilgim biraz eski kalmis demek ki. Firma cihazi degistirip yenilediyse eski sorunlar ortadan kalkmis olabilir. 2-3 yil once ciddi sorunlar cikariyordu bu civi.

8 cm uzatabilen tek sistemin Fitbone oldugu dogru degil. PRECISE su an en fazla 6,5 cm uzatabiliyor evet, fakat 8 cm'lik yeni civiyi cok yakinda cikaracaklar. Yaz aylarina dogru cikmasi bekleniyor. Bunun haricinde Prof. Betz'in kullandigi Betzbone civisiyle 11 cm uzatan kisi bile taniyorum. Tabii tavsiye edilen guvenli miktardan cok daha fazla bu. Bakalim Dr. Paley'i 8 cm'den fazla uzatma yapmaya ikna edebilecek miyim? Pek sanmiyorum, pazarlik edilecek birine benzemiyor :)

Dr. Paley cok iyi bir doktor, belki alaninin en iyisi ama korkunc pahali. Bu yuzden kendisine LON/LATN (civi uzerinden uzatma) yontemlerini soracagim. Yari external oldugu icin tamamen internal metodlara gore daha ucuz olmasini bekliyorum. Iyilesme suresi biraz daha uzun, enfeksiyon riski var, bunlar olumsuz taraflari. Los Angeles'a gidip Dr. Mahboubian ile de gorusmeyi dusunuyorum. Onun fiyatlari nispeten daha dusuk. Eklemis olayim, LON/LATN de 8 cm uzatma kapasitesine sahip bir metod.

Sen femur mu uzatiyorsun, tibia mi? Rica etsem doktor beye tibia uzatmayla ilgili bir sey sorabilir misin? Firsatin olursa elbette. Iyilesme surecindeyken seni kesinlikle mesgul etmek istemiyorum. Ama merak ettim, tibia ile fibula'yi civiyle birbirine sabitliyor mu acaba uzatmayi yaparken? Amerika'daki doktorlarin bu konuda uzlasamadiklarini gordum de ben.

Merhaba Rayc

Burasi sayesinde çok güzel bilgi takası yapabiliyoruz. :)

Burada bir arkadaş Fitbone ile ameliyat oldu. Bende deformite çok olduğu için uygun bulunmadım Fitbone için. O nedenle Smart Correction uyguladılar. Çok iyi olacağımı düşünüyorum inşallah. Bu fiksatör işinin bakımı konusunda çok dikkatli olmam gerektiğini farkettim ve gerekli bütün donanımı şimdiden aldım bile.

Bazan ağrı oluyor şu sıra ama burada iyi bakıyorlar. O nedenle kalan vakti internette gezinip sohbet ile geçiriyoruz aynı dertten tedavi göre arkadaşlarla. Burada hocalarla konuştuk Dr. Paley'i. Dünyanın en pahalı hekimi olduğunu doğrulayıp gülüyorlar. LON için kötü şeyler söylemiyorlar. Ekonomik olarak uzayan çivi seçeneği sorun oluyorsa LON yapılmasının kesinlikle mantıklı olduğunu söylüyor hocalar. Ama sonuçta benimde şuan başımda olan eksternal fiksatör meselesi varmış bu teknikte ve bacakta fiksatörün çivilerinin delikleri kalırmış. Tek maşına motorlu çivide küçücük iz kalıyor doğrusu. İmrenilesi bir durum.

Muharrem İnan çok iyi bir insan. Bu kadar mı mütevazi bir insan olur, çok büyük işler yapıyor olduğu halde. Tam bir yurdum insanı. :) Geçen ay bu uzatma konusunda Kore'ye ve İngiltere'ye davetli konuşmacı olarak dahi gitmiş. Daha önce bahsetmiştim, muayenehanesinde bir hastasıyla konuşmuştum parasını kendi ödeyerek ameliyat olan. Uzatmasının sonuna yaklaşmıştı o arkadaş ve dua edip duruyordu Muharrem hocaya.

Eğer özel değilse Paley'in kaça ameliyat ettiğini paylaşır mısın gurup ile?

Senin sorunu burada doktoruma danışacağım ve cevabını bildireceğim sana. Ama bence Muharrem Hoca'ya mesaj göndermekten de çekinme. Bende ilk önce web sitesi üzerinden yazışmıştım kendisi ile ve sonra girip muayene olmuştum.

merhaba,
oglumu akondrapilazi 3.5 yasinda ameliyat olmasini istiyorum ama iste ama korku da var.Mehmet kocaoglu muayene etti. planlar yapti ama icimde supheler var.Olanlar varsa caresiz bir anneye yardimmmmmmmmmmmmmm istiyorum

Merhaba Suzet

Bu konuda ilk isim olarak sana Profesör Muharrem İnan'ı tavsiye ederim. Doktor Muharrem bey hem pediatrik ortopedi, hem de boy uzatma/eğrilik cerrahisi konusunda uzman. İstersen önce web sitesine bak ve sonra beğenirsen muayeneye gidersin. Mehmet Kocaoğlu'da çok süper bir doktor ama sanırım biraz pahalı o.

kemiklerinin kesildiğini düşünürse kalmaması mümkün mü? :) ama sonrasında dümdüz bacakların oluyor. biraz iz kalsada kabul edilebilir bence!

merhaba arkadaşlar, aylardır bende bu konuyu araştırıyorum arada bu forumada denk geliyordum ama konuya cevap verimi pek yoktu..Bugün baktım baya hareketlenmiş benimde nacizane bir kaç sorum var umarım cevaplarsınız..

Boy uzatma ameliyatlarında ortalama ayağa kalkma süresi ne kadardır ?

Boy uzatalım derken kısalma riskimiz varmı ? Aynı şekilde ölüm vb. riskler mevcutmu ?

En fazla kaç cm uzayabiliyoruz ?

Doktorlar cücelik vb. hastalık olmasa dahi bir insanı sırf kendi istediği için boyunu uzatıyormu ?

SonundaKostu dostum acaba sen ameliyatı ne kadara oldun bunuda yanıtlarsan memnun olurum..

SonundaKostu,

Evet, bilgi alisverisi cok keyifli oluyor gercekten :) Dr. Paley'nin fiyatlarini yazsam gunah mi olur diye dusunuyorum acikcasi, ama ozel bir bilgi olmadigi icin yazayim. Femur uzatma 65,000 dolar (117,000 tl) , tibia uzatma 75,000 dolar (135,000 lira). Bahcende petrol cikmadigi surece bu parayi kozmetik bir ameliyata vermek hakikaten yazik gunah. Dunyada ihtiyac sahibi o kadar insan var. "Sunu yaptin da ne oldu, boyun mu uzadi?" diye bir deyimimiz var ya hani, tam buraya uyuyor :) Bu kadar parayi gider ihtiyac sahibine verir kendini daha iyi hissedersin.. Ustelik ben daha 21 yasindayim. Kendim kazanmadigim bir parayi -bu miktarda ise ustelik- boyle bir amac icin kullanamam. Iste bu yuzden LON/LATN veya external fiksator diyorum. Cok daha hesapli olacagina eminim. Muharrem Inan hocaya da web sitesinden yazayim, hatirlattigin icin tesekkur ederim. Bu arada nacizane fikrim, acikcasi bacakta iz kalip kalmayacagini soran arkadaslara cok sasiriyorum. Bacaginiz kirilacak, yurumeyi yeni bastan ogreneceksiniz, vucut agirlik merkezi, denge gibi meseleler var.. Bacakta kalan izlerin ne onemi var ki bunlarin yaninda? Ben cocukken bisikletten dusmustum, izi hala duruyor. Iz kalsa ne olur ki? :)

xugol'un sorusuna da cevap vereyim,

Her ameliyatin riski vardir. Anestezinin bile riski var. Ama bugune kadar kozmetik uzatma yaptigi icin olen kimseyi duymadim. Sakat kalan maalesef var. Mesela su an dizini 90 detecelik aciyla kiramadigi icin ekstra ameliyat geciren ve bunu duzeltelim derken diz kapagi kirilan bir hasta biliyorum. Ukrayna'da bir bacagi digerinden 2 cm kisa kalan Isvecli bir hastayla da gorusuyorum, su anda Kanada'da tedavi goruyor, basina gelenlerden dolayi morali cok bozuk, cok sinirli. Iran'da ameliyat gecirip basina felaket gelen var. Fat embolism (pihtilasma) gibi riskler var. Olume kadar goturur. Zaten bu yuzden femur ile tibia'nin ayni anda uzatilmasi asla tavsiye edilmiyor. Iki ameliyat olacaklar once femur veya tibia'dan baslayip, iki ameliyat arasinda belli basli (en az 6 ay diyor cogu kisi, ama degiskenlik gosterebilir) bir "ara", bir iyilesme suresi veriyorlar. Non-union (kemiklerin kaynamamasi) gibi riskler var. Bone grafting gibi mudahaleler gerekebiliyor. Tibia'sini uzatan hastalara asilotenotomi (asil tendonunun uzatilmasi) gerekebiliyor. SonundaKostu, Muharrem hocaya Exogen 4000 cihazini sorabilirsin. Bazi doktorlar bacaga kok hucre enjeksiyonu da yapiyor cabuk iyilesme icin.

En fazla kac cm uzayabiliyoruz? En az riski almak istiyorsak femur 5 cm, tibia 5 cm. Toplam 10 cm. Biraz daha -orta- risk almayi goze alirsak bolge basina 7,5-8 cm. Yani toplamda 15-16 cm. Bu limiti gecenler var, mesela Cin'de sadece tibia bolgesini 14 cm uzatan Dong Mei diye bir kiz biliyorum. Peki tavsiye edilir mi, asla. Kemik uzar ama etrafini cevreleyen yumusak doku ve sinir hucrelerini de goze katmak gerekiyor. Kozmetik olarak maksimum 15-16 cm diyelim. Akondroplasi (cucelik) hastalarinda daha cok uzatma yapildigi oluyor.

Doktorlar herhangi bir hastalik olmamasina ragmen, sirf kozmetik amacli boy uzatir mi? Bazilari uzatiyor, bazilari kabul etmiyor. Uzatsalar bile herkesi kabul etmezler. Hastanin psikolojik olarak uygun durumda olmasi gerekiyor. Bazi doktorlar boy siniri koyup ornegin 1,75 cm ustundekileri kabul etmiyor. Sinir koymadan kabul edenler de var. Etik bir doktor her zaman hastayi vazgecirmeye calisir. Cunku insanlar bu ameliyatin tereyagindan kil ceker gibi kolay olacagini zannediyor. Bu dogru degil..

Boyunu uzatanlar oldugu gibi cok uzun oldugunu dusunup kisaltanlar da var. Bunu genellikle kadinlar yapiyor.. Ortalama ayaga kalkma suresi metoda gore degisiyor.

Üst Alt