Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Beynin oksijensiz kalması sonucu bitkisel hayat..?

Merhaba Arkadaşlar;

kuzenim kimyasal madde kullanımından dolayı kalp krizi gecirdi. kalbi durdu ve beyin oksijensiz kaldı. buna bağlı olarak beyinde ödem meydana geldi ve beyin hasarı oluştu. doktorlar beyin merkez hücrelerinin öldüğünü söylediler. 2 bucuk ay yogun bakımda ve daha sonra hastanenin palyatif bakım ünitesinde de 1 ay kadar kaldı. şuan evde yatıyor. bilinç açık, mideden ve yavaş yavaş da ağızdan besleme yapıyoruz. gözlerinden biri artık görmüyor diğeri de cok cok az görüyormuş. bize tepkileri var ama ne kadar anlıyor bilmiyoruz. kasılmaları çok fazla. kollarını falan açmakta zorlanıyoruz. devamlı kolları bükük vaziyette çene altında tutuyor.
Bu durumda hasta yakınları var mı? hastalarınızın son durumu nedir acaba? Tedavi sürecinde önerebileceğiniz doktor veya başka bir öneriniz var mı? yardımlarınızı bekliyorum. Rabbim herkese acil şifalar versin.

Fizik tedavi hastahanelerine gitmenizi tavsiye ederim. Oksijensiz kalmaya bağlı beyin hasarı olmuş hastalardan konuşan kalkıp yürüyen hasta duydum( bu tür merkezler sayesinde)
Erken tedavi daha iyi sonuç verir derler. Hastahane sorarsanız çok fikir veremem bu konuda bir çok faktör var. Sizin bulunduğunuz Yer, doktorların yeterliliği. İnternetten bakın, Ankara da çok var, en iyisi gata derler ancak bence hasta ile ilgililenen fizik tedavicilerin ilgisi önemli. Geçmiş olsun.

Allah kimseye taşıyamayacağı yük vermez. Allah şifa versin...

Merhaba hepimize geçmiş olsun Allah şifa versin bir yakınım 5 ay önce domuz gribi oldu gribi geçirmek amacıyla uyuttular 7-8 dakika gribe bağlı olarak kalbi durdu beyni oksijensiz kaldı tekrar çalıştırdılar gribi atlattı ama hala uyanamadı bitkisel hayatta evde bakıyoruz şu an boynunda gümüş kanülü var midesinden besleniyor sese sadece bakışlarıyla tepki verebiliyor refleks hareketleri biraz çalışıyor başka tepkisi yok beyninde de biraz sorun var sanırım sinir hücrelerinde tam bilmiyorum fizyoterapist geliyor umudumuz var ne zaman bilinci açılabilir tepki verebilir mi lütfen bilginiz varsa yardım edin

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır yazıları takip ediyorum artık birşeyler yazma gereği duydum. Babam 8 ay önce kalp krizi sebebiyle ( pil takılı olmasına rağmen ) 20 dk kalbi duruyor hastane de çalıştırıyorlar. Beyine oksijen gitmemesi sebebiyle beyin ağır hasar alıp 8 aydır bilinci kapalı, hareketsiz, durumunda gelişme olmadan yoğun bakımda yatmaktadır. Doktorlar bu süre içerisinde gelişme olmaması durumunun ağır ve büyük olasılıkla düzelmeyeceği konusunda hemfikirler. Son 2 aydır sadece gözlerini açıyor ama ifade ve takip yok sadece bir noktaya odaklanıp bakıyor. Tanıma ya da göz ile takip yok. Mideden besleniyor, cihazlara son 3 aydır düzenli bağlanmıyor sadece gerek duyulduğunda bağlıyorlar. Tek tesellimiz umarım hiçbirşeyin farkında olmadığı ve acı çekmediği yönünde düşüncelerimizdir. Çaresizce hiçbirşey yapamamak bizim için çok acı bir hal almaya başladı. Artık bu şekilde yaşaması yerine ölmesi bu eziyetten kurtulmasını bile düşünüyoruz. Evde bakım için de öneride bulundular birazda zorlama diyelim ama işlemler için çok uğraştırdılar. Bürokrasi ve formalitelerle uğraşmaktan onay verdiğimize pişman ettiler. Durumu belli yoğun bakımda olan hasta için tekrar tekrar doktor kontrolleri heyet raporları oradan oraya koşturmacalar bir sürü evrak imzalatmaları ülkemiz gerçeğini birkez daha görmemizi sağladı. Ayrıca evde bakım için devletin bakım parası yardımı ve tüm cihaz, malzeme vs... desteği yalandan ibaret. Babamın emekli maaşı ve evi dışında birşeyi yok sadece bakıcı tutmak için bakım parası desteği talebinde bulunduk net bir cevap veremediler. Cihazlar ve malzeme desteği olacağı söylendi bütün cihazların tarafımızdan alınıp faturası ile kuruma başvurup ne kadarı ödenip ödenmeyeceği belli olmayan bir işlemden sonra bekleyeceğimiz söylenip ödememiz gereken fatura tutarının yaklaşık 30.000 TL olduğunu öğrendiğimizde vazgeçtik. Babam emekli sandığından emekli 25 yıl devlete hizmet vermiş prim vergi ödemiş şimdi siz bakmak zorundasınız diyerek onayımızı geri çektik. Vicdanen rahat değiliz ama bu kadar cihazları alsak bile evde hastane ortamı ve güvenliği kuramayacağımız için ne kadar yaşatabiliriz nasıl yaparız emin olamadık. Bu kadar uzun uzun yazdım 8 aylık tecrübelerim bu durumda hastası olan kişiler için umarım faydası olacaktır. 0 553 329 58 19 numaram merak ettikleriniz ya da önerileriniz için arayabilirsiniz, herkese geçmiş olsun umarım iyi haberler alırsınız.

terkimail

Merhaba, benim babamda 20 dk kalp durmasıyla beyin hasarlı bilinci kapalı 8 aydır yoğun bakımda. Yine sizin umudunuz olsun 12.günde refleksler ağrılar var ise iyileşme ya da bu durumundan daha iyi olma olasılığı yüksek. Hastane stabil duruma girmiş hasta için evde bakım önerisinde bulunur karar size kalmıştır zorlayabilirler ama hasta tamamen iyileşmeden taburcu da edemezler. Karar size aittir, evde bakım çok zordur hem maddi hem manevi ağırdır. Ayrıca hastanedeki kadar güvenli de olmaz. Acil müdahale durumunda uzman gerekir. Fakat hasta tamamen cihazlara ve ekipmanlara bağlı olmadan yaşamını sürdürebiliyorsa işiniz kolay tabi ki. Babamın durumu daha ağır ve gelişme olmadığı için cihazlara zaman zaman ihtiyaç duyuyor aralıklı olarak kalp krizleri geçiriyor bu yüzden evde bakımını riskli bulduk ayrıca malzeme ve ekipman masrafları çok fazla çıkardılar ( yaklaşık 30.000 TL ) ki parayı versek bile evde ne kadar yaşayabilir bunun sorumluluğunu alıp alamayacağımızdan emin olamadık. Her iki türlüde vicdanımız rahat değil açıkçası. Biz umudumuzu yitirdik ama siz yitirmeyin anlattığınız gibi ise gelişme yaşanıyor umarım kısa sürede sağlığına kavuşur çok geçmiş olsun.

Son düzenleme:
kaderortaklari
Aspirasyon cihazı
Ventilatör cihazı
Oksijen tüpü ve başlıkları
oksijen konsantratörü
Oksimetre cihazı vs... başlıca olanlar

ozgurT Bizde evde bakıyoruz 2 seneyi geçti aspire cihazının bi kısmını devlet karşıladı cok uç bi fiyat değildi. Mama makinesinide devlet veriyordu ama poşetlerini biz almak zorundaydık aylık 500 liraydı geri donuşumlı devlet gene bi kısmını verdi. Ventiletor cihazı sıkıntı bizde çıkaramadık ona bağlıyorlardı nefeste problem olunca , aynı şekilde oksijende oyle allahtanki sonunda düzeldi nefesde çıktık eve. Umarım sizin hastanızdada geliiimler olur allahın izniyle. Gerçekten zor ve çaresizce geçen günler. Eve goturseniz evde birşey olsa omur boyu vicdan azabı keşke çıkartmasaydık diye. İnşallah kısa zamanda rabbim bi ışık yakar .

Merhaba Arkadaşlar Benim rahmetli babamda kalp krizi geçirmişti beynine oksijen gitmemesinden dolayı ambulans gelse de belirli bir dakikadan sonrası beyin ölümü gerçekleştiriyormuş.Babam 40 günü aşkın yoğun bakımda yattı Almanya'da uyanmadı fiziksel olarak hiç bir şeye tepkisi yoktu solunum cihazlarına bağlıydı ama sadece bakıyordu doktorlar umut yok diyorlardı 20 günü aşarsa umut var diye biliyoruz biz bir umut bekledik organlarını da bağışlamadık Rabbim nefesini alana kadar hiç bir şekilde hayati fonksiyonlarına müdahale etmedik. Bazen sadece daha hırçın oluyordu yatağa bağlamışlardı artık kendine zarar vermesin diye. Bir evlat biz kız kardeşimle bunları gördük.Bir eş olarak annem bunları gördü ve çok yıprandı.Zordur beklemek gözünün içine iyileşecek mi diye bakmak. Biz mucize bulamadık İNŞALLAH sizin hastalarınız bulur dua edelim çok..

Babanız nekadar yaşadı velespitli velet ?

Bundan 9 ay once buradaki yazilari okumaya basladim ayni durumda olan babam icin bir cevap ya da care teselli bulurum umuduyla kisa bir sure once de babamin durumunu yazmistim beklemedeyiz durumunda degisiklik yok diye maalesef babam 9 aylik mucadelesine yenik dustu dun sabah kaybettik anladimki bu durumda olan hastalarin cogu kurtulamiyor artik umut edecegimiz birsey yok herkese tekrar gecmis olsun umarim iyi haberler alirsiniz

Merhaba.Babam Kalp kalp kapagı degisik Addison ve parkinson hastası.2 temmuzda kalp krizi gecirdi aynı anda beyinde damar tıkanıklıgı ve pıhtı atması olmuş.15 dakka da hastaneye götürdük kalbi şokla calisti .Beyin oksijensiz kalmış.şuan 17.gün yogun bakimda.Doktorladoganr bütün beyin hücrelerinin öldüğünü söyledi dün.tutan hicbir yeri yok gözleri aşırı açık.Bizi ne bekliyor lutfen yardım edin

Bende 1 sene öncesi forumda babam için yazı yazmıştım, inancımı yitirmedim dedim bir an olsunda yitirmedim fakat 19 mayısda babamı kaybettim 40 yaşına yeni girmişti 1 sene boyunca ölüm mücadelesi verdi günahlarını döktü ve bu yalan dünyadan ayrıldı .. O yoğun bakım günleri o kadar kötüydü ki çeken bilir, çeken anlar beni. Yogun bakım kapısının önünde saatlerce beklemek, doktorun ağzını gözlemek, sağlık personellerine sorduğumuzda genel cevap "durumunda bi değişiklik yok, yada doktoruna sorunuz." çok zor çok... Onun için herşeyi yaptım yanına girdiğimde yaşama bağlamak için herşeyi konuştum günlük ne yaptıysak anlatıyordum, müzik dinletiyordum sevdiği parçalardan. Dinlesin ki daha çok yaşama sarılsın kendisini salmasın diye.. O hastanede nelerim geçti. Yemin ediyorum 17 yaşımdayım roman yazmaya kalksam yaşamım roman olur. Ne yapalım bundan sonra onun için dua etmekten ve hayr işlemekten başka yapabileceğim bir şey yok :( Allah daha çok sevdi ve genç yaşta yanına aldı tek tesellim bu. Şöyle bir söz vardır. Bazen babalar öpmek ister, bazı evlatlar istemez sakalları batıyor diye. Bazı evlatlar öpmek ister. Toprak izin vermez, o artık yok diye.. Babalarınız hala hayattaysa kıymetini bilin, babasızlık çok zor, bu acıyı anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır.. :( Siz siz olun ne olursa olsun Allahtan Ümidinizi kesmeyin. O kün fe yekün dediği Zaman her şeyi oldurandır.. Allah tüm şifa bekleyen hastalara şifa versin.

Basiniz sagolsun cok uzuldum babanizla neredeyse ayni yastaymisiz babami 2 hafta once kaybettik 9 ay dayandi bekliyorduk artik cok arastirdim bu rahatsizliktan kurtulan pek olmuyor uzun sure kapali bilinc sonucu olumlu olmuyor ben simdi daha rahatim en azindan babami o sekilde gormek aci cekiyor mu diye dusuncelerde olmak daha kotuydu simdi huzurluyum acilarindan kurtuldu diyorum ama baba iste yokluguda kotu bunada alisacagiz tekrar basiniz sagolsun acinizi uzuntunuzu anliyorum ama elimizden birsey gelmiyor boyle uzun sure yatmasida iyi degil di oyle dusunun

Merhaba Çok geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin. Bu durum tamamıyle beyin hücrelerinin ne kadar hasar aldığı ve hangi alanda aldığıyla alakalıdır. Yani kendinizi bazı durumlara hazırlayın. Hastanızda görme kaybı yaşanabilir. konuşamayabilir ve yatağa bagımlı kalacaktır. bu durum fizik tedavilerle önlenebilir tabi ki. Rabbim Yardımcınız olsun. bu durum kimin başından geçtiyse büyük bir sınav veriyor. çünkü çok zor bir dönem. soruların olursa başka yardımcı olabilirim. Tekrar geçmiş olsun

uzun bir aradan sonra tekrar merhaba 24 nisanda annemin kalp krizi sonrası beyinde oluşan yaşar nedeniyle farkındaligini kaybetti 103 gün yogun bakım sürecinden sonra bakım hastasi olarak eve çıktık bugün 3.gün bu 3gün tam bir kabus ve şanssız gećti şunu belirtmem gerekir boğazında treosgomisiyle bir kısmını sgk den bir kısmını da kendimiz oduyerek aldığımız cihazlar la çıktık hava sağlayıcı cihaz bataryasiz olduğundan evinizde mutlaka 2 kwdan az olmamak kaydıyla jenaratör olmalı yoksa bizim gibi acemiligin kurbanı olursunuz tam 20saate yakin elektrksiz kaldik sagolsun ilk saatleri komsularin cabasiyla atlattik jenaratör bulduk ertesi gün jenaratör aldik ama anamizdan emdigimiz süt geri geldi diyebilirim şunu soylemek istiyorum eve çıkacaksınız kalabalık olmaniz gerekir ve egitimlerinizi tam almaniz eve cihazlarla çıkacaksınız çok iyi düşünün şu anda yogun bakimdaysaniz ziyaretlerinizi gerceklestiriyorsaniz bu sizin için tatil gözünüzü korkutmak için söylemiyorum ama malesef yeni bir hayat programı yapmak zorundasıniz yalnızsanız desteginiz yoksa cihazlarla çikacaksaniz yapamazsınız imkanlarınız yoksa bunun vicdanla alakası yok emin olun şu tarafı güzel annem evinde sanki kendini daha huzurlu hissediyor bu en güzel tarafı farkindaliginda azda olsa farklılıklar var ama bunlar çok küçük adımlar malesef beyin 3_5dakikadan fazla oksijensiz kalıyorsa malesef hasar büyük oluyor dakikalar çok önemli benim annemi 20 dk sonra döndurebilmişlerdi hasar buyuk oldu devam ediyoruz yararı olacağını düşündüğüm bilgileri zaman zaman yazmaya çalışacağım mail atabilirsiniz hayat ne gösterecek yaşayacağız herkese gećmis olsun

Herkese merhabalar benim kardeşim askerde baş ağrısı şikayetiyle doktora gitti ve tümör çıktı Malatya'da 6 mayısta başarılı bi ameliyat geçirdi ama ameliyattan sonra bilinci gitti beyninde sıvı birikmesinden dolayı makinaya bağlandı ve bitkisel hayata girdi. Şuan GATA'da tedavi görüyor. Şuan ki durumu boğazı delik ordan nefes alıyor. Ayağını falan gıdıkladığımızda dizlerini çekiyor. Son 3 gündür ağızdan beslenmeye başladı ama hala bilinci kapalı gözleriyle tepkiler veriyor mesela su istiyormusun diyoruz göz kırpıyor. İstemediği zaman ise kaşlarını kaldırıyor. Tek odaya alacaklar şuan yoğun bakımda ve yanında biz kalıcaz. Bakalım allah büyük inşallah daha toparlayacak.

Babam yoğun bakımda

Babam bundan 22 gün önce kalbi durdu şuan şuur kaybı var beyin oksijensiz kaldığı için hasar almış aynı durumla karşılasanlardan bilgi almak istiyorum

3 gün önce seslenildiğinde gözünü açmak istemiş agzını oynatmaya çalışmış yanındaki hastanın gözü açık gece gözlerini açtığını ve öksürdüğünü söylüyor sürekli olmasada sık enfeksiyonu var bi doktor geliyor uyuyuyoruz diyor diğeri kendi uyuyor diyor biri uyanma şansı düşük diyor ne kadar büyük bir dertmiş özellikle beklemek babam 1 gün vardı 1 gün yok oldu gitti bu çok büyük bir acı.

Lütfen bu konu hakkında ufak bilgisi olanlar bile cevap yazsın

Naghan

Öncelikle geçmiş olsun yukarıda yazılanlara baktıysanız durumu hakkında bir fikir sahibi olmuşsunuzdur şunu söyleyebilirim ciddi bir durum...

Burada daha önce yorum yapanlar nerede lütfen yazın babam 38 gündür yoğun bakımda
......

Burada ve buna benzer hasta yakınları nerede lütfen yazın bugün 38. Gün gözlerini açıp kapıyor babam ama şuru kapalı şuru açılan olmadı mı hep ilk günlerinizi yazmışsınız hastalarınız ne durumda

Sevgili Naghan size iyi birşeyler yazmayı çok isterdim.Ama maalesf benim babam 5 aydır yoğun bakımda ve en ufak bilinçlilik hali yok.Ayrıca çok yoğun bir şekilde enfeksiyonlarla mücadele ediyor.Allah onların da bizim de yardımcımız olsun inşallah canı acımıyordur diye dua ediyorum.Ama hastalarımız nefes aldığı sürece ümitli olmalıyız inşallah bizler de mucizelere tanık oluruz.Çok geçmiş olsun.

Hiçbir gelişme yokmu ve hastahanede mi yoksa evde mi bakıyorsunuz babamda da sürekli enfeksiyon var o onu güçsüz braktı

Sürekli enfeksiyon benim babamda da var sanki bu onu dahada güçsüz brakıyor.doktor eve götürün demiş anneme ne yapacagımızı bilemiyoruz.enfeksiyonu olmadıgı zamanlar çenesini oynakmaya çalışmış göz bebeğini döndürmeye çalışmış bu bir gelişmemi sizin hastalarda hiçbir ilerleme olmuyormuydu.sizde bilirsiniz ki çook çook zor kafda dönen sorular bizim gibi hasta hastanede hiç yok hiç yok kendi kendimize konuşuyoruz sadece o kadar bu arada siz hastanede sizin gibi hasta olupda uyanan oldumu.enfeksiyon ne derece etkili ayılmasında sizxe

Enfeksiyonlar maalesef babamı çok geriletiyor.Ateşi düştüğü zaman gözlerini tam olarak açmaya başlıyor ama göz takibi yok.Babam gibi kardiyak arrest sonrası serebral hipoksili hastalar var bizim yoğun bakımda.Bir tane kendine gelen hasta oldu inşallah bizim hastalarda iyileşirler.

İnşallah uyanırlar o hasta ne kadar zaman süre sonra uyandı her zaman umut varmı yoksa zaman geçtikçe umut azalıyormu

Babam 1.5 yıl önce trafik kazası sonucu beyincik zedelenmesi sonucu bitkisel hayata girdi.Ne bir konuşma ne bir hareketi var.4 ay yoğun bakımda kaldı.O zamanlar burda yazılar hep bir umut oldu.İnsan çağresiz kalıyor ne yapıcağını bilemiyor.Bir sabah uykudayken zil çalıyor ve baban kaza geçirdi yoğun bakımda yatıyor diyolar sonra kulağıma eğilip durumu ciddi olum diyorlar.Önce rüya da sanıyorsun kendini ama değilsin.Sonra o uzun bekleyiş başlıyor.İlk zamanlar bir çok tanımadığın insanlar geliyor teselli etmeye sonra bir bakıyorsun tek başınasın kimsen yok...Hergün doktorlardan bir çift kelime almak için bekliyorsun ama durum ciddi fazla umutlanmayın diyolar.4 ay boyunca hergün böyle...Sonra bakım hastası diyip eve yolluyolar.Sizi duymaz görmez anlamayaz diyor doktorlar.Yaş 25 ne peynirin hangisinin iyi olduğunu ne de kavunun nasıl seçildiğini bilmiyorken bi anda yük omuzlarına biniyor ve 4 kişiyi taşıyorsun.Şu anda babam konuşamıyor ama anlıyor bakıyor hatta bazen gözlerinden yaş gelip ağlıyor bile...Diyeceğim o ki hayatta hep bir umut var.Bu dünya yalan dünyaymış...Umudunuz bitti zamab sizde bitersiniz.Bu zaman diliminde TIRNAĞIN VARSA BAŞINI KAŞI nın anlamını çok iyi öğreniyorsunuz.Rabbim tüm hastalara yardım etsin.Güneşin sözü var birgün bizim için doğacak...

Üst Alt