Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

% 90 zihinsel engelli kardeşim üzerinden ÖTV'siz araç aldım. Süreci paylaşıyorum

Teşekkür ediyorum. Eğer bulabilirsem yüksek mahkeme kararını tekrar başvuracağım. Başka bir yol yordam ya da bilgi verebilecek olan varsa lütfen m.yakup.bagriyanik@gmail.com a yazabilirse mutlu olurum.

Velayeti vesayete çevirmişler

%90 zihinsel engelli 40 yaşındaki abimin vasisi annem. Izmir sulh hukuktan verilen 1997 yılındaki ilk vasi kararında velayet altında olduğu yazıyor. 2014 yılında da aynı mahkeme velayet kararı uzatılamaz süresizdir ek karar almanıza gerek yoktur dıye ek karar çıkarmış. Biz de o kararı aslı gibidir okul banka işlerinde vs yapıp kullanıyorduk.

2018 yılında izmirden ankaraya taşındık ve izmir mahkemesine dosyamızın ankaraya naklini talep ettik. 2018 in sonunda ankara sulh hukuk mahkemesi karar çıkartarak, izmirin kararını artık ikamet değişikliği sebebiyle hükümsüz olduğu ve bundan sonraki sürecin ankara batı adliyesindeki sulh hukuktan takip edileceği kararını vermiş. Ancak kararın hüküm kısmında annemin adına olan velayet olmuş vesayet. Izmirin kararını ilgi tutup, vesayetin devamına diye karar vermiş.

Araç satışı için ugraştımızda bu karşımıza çıktı. Bugun sulh hukuk katibine gittiğimizde dilekçe yazın hakim değerlendirsin diyor. Yanlış bilmiyorsam velayet kararını vesayete sadece aile mahkemesi çeviriyor. O da geçerli bir sebep varsa velayeti alıp başkasına vesayet atıyor. Buradaki hata ankara sulh hukuk mahkemesinden kaynaklanmıyor mu? Dilekçemizi nasıl sağlamlaştırabilirim? Yardımcı olursanız çek memnun olurum.

Zihinsel engelli alim islemi

Bugun notere gittim. Dun yazdigim gibi basimiza velayet vesayet olarak geldigi icin. Hazir itiraz edicem. Esktra birsey istiyormu diye.
Noterin bana soyledigi velayeti altinda olduguna dair kesin karar satmaya da almaya da yeterli diye.. vesayet karari ile isin rengi cok degisiyormus. Ekstra karar alinmasi gerekiyormus sirf satmak icin. Vs vs...
Ben de hatanin duzeltilmesi icin mahkemenin yolunu tuttum. Sadece bir dilekce ile annem adina velayetim altinda olan ogluma su karar ile vesayet kararinin devam etmesi karari verilmis olup, ek olarak suresiz velayet kararinin da verilmesini talep ediyorm dedim.
Kalem olur dedi. Haftaya arayin ek karariniz cikar dedi.
Bakalim... Surec nasil isleyecek. Haberdar ederim.

Noterden notere farklilik

Engelli abim anemin velayeti altinda olarak ek karar.aldik ve noterin yolunu tuttuk. İlk noter alim satim izni olmadan islem yapmam diyince dönduk sulh hukuk mahkemesine, mahkeme kalemi bize basvurursaniz gorevsizlik verir aile mahkemesine sevk ederiz. Boşa zaman kaybedersinz dedi.
Aile mahkemesi kalemine gittim, durumu izah ettim. Yok illa sulh hukuka basvuracaksinz onlar gorevsizlik verse bile dedi.
Yargitayin emsal kararindan bahsettim. Bunun uzerine neyse tamam bize hitaben yazin zaten red olcak dedi. O red karariyla da satip.alabileceksinz dediler. Ne kdr surer diye sordugmda en az 2 ay.. hayda dedim..
Anlasilan her turlu zorluk bizi bekliyor.

Son düzenleme:
Merhaba,
Bize de araç alımı için ek karar çıkartılması gerektiği belirtildi. fakat bir de şartname verildi. Bu şartnamede alabileceğimiz 3-4 araba marka modeli var, ve 90 bin TL'ye kadar (ÖTVsiz) alabileceğimiz belirtilmiş. Bu şartnameye itiraz hakkımız yok mu? Ben kısıtlının parasıyla değil vasi parasıyla araç alacağım, verdikleri tutar benzinli en düşük modelleri kapsıyor. Devletin verdiği hak ile lüks araç alabilirken ben orta sınıf bir araç bile alamıyorum.

Merhaba aranıza yeni katıldım

%90 engeli azraim hastası akli dengesi yerinde değil bakıma muhtac fakat yürüye biliyor vasisi bizim üstümüze engelli araba alabiliyormuyuz? BİLGİ VERIRMİSİNİZ

Hüseyin KÜÇÜK
Evet alabilirsiniz. Ancak engelli vesayetle kısıtlı olduğu için vesayeti tesis eden sulh hukuk hakimliğinden araç alım izni içeren ek karar almalısınız.

Ek karar için bugün tekrar başvurdum ilk başvurumda sadece dilekçe verip araç için ek karar talep etmiştim ve mahkeme reddetmişti. Bunun sebebi mahkemenin sadece dilekçe değil engelli kişinin mirasçılarından alınacak vasiye araç alma izni veren muvafakatname olmaması ve vasinin taahhütname (aracı alırken engelliye hiç bir şekilde zarar verilmemesine dair borçlandırmak vs.) verilmemesiymiş. Yani kısacası sadece dilekçe verilince reddedilmiştim bu kez muvafakatname ve taahhütname ile başvurdum bakalım bu kez ne olacak 2 haftada ek karar çıkar dediler beklemedeyim sonucu burada paylaşıcam. Daha önce ek karar çıkaran varsa benle iletişime geçerse sevinirim..

Ortopedik.işitme hastalığı olan arkadaşlar % lik oranına bakmadan araç alabilir.
Kronik hastalığı olan arkadaşlar %90 ve üzeri olursa araç alabilir.
Araç aldıktan sonra vergi dairesine aracın ruhsatıyla başvurup beş yıl boyunca MTV den de muaf olursunuz.

Ötv indirimli araç almak

MErhaba . 5 yaşında En son 2018 20 aralıkta aldığımız engelli raporumuz var. Ötv siz araç almak istiyorum şuanda bayilerde fazla araç yok temmuzda gelir dediler. ama bira kaç sorum olacak; belki daha öncede sorulmuş olabilir bazıları;

--- Şuan engelli bakım maaşı alıyorum . Eğer araç alırsak maaş kesilir diyenler var. Doğru mu?

-- Bayii son 6 da rapor geçerli olmaz yeni rapor çıkarmanız gerekli dedi. Yeni raporlarda da sanırım oran dedğilde Özel koşul gerekir ibaresi olması gerekiyormuş. Henüz 6 ay a 20 gün var. araç bulabirsek rapor geçerli olur mu?

-- Aracı ikamet ettiğimiz ve rapor aldığımız şehirden alma şartı varmı? İstanbulda yaşıyoruz ve malum ulaşım zor. Eğer başka şehirde araç bulabilirsek prosedür aynı mı?

-- Yeni rapor gerekirse memleketten almayı düşünüyorum sorun olur mu? İstanbulda çok zaman sonra rapor çıkıyor. Bu sorun olmaz sanırım.

-- Araç almak için anne ve babanın da bayiiye gitmesi gerekir mi? Muvaffakatname noter onaylı olur mu?

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Benim de araç alımıyla ilgili sorularım var.
1.Yüzde 90 üzeri fiziksel engelli aracı tertibat yaptırarak kullanabiliyor mu? Şu an rapor oranım 90 altı ama yeni rahatsızlıklarım eklendiği için 90 üzeri olduğunda arabayı kullanamam mı? (Halihazırda tertibatlı araba kullanıyorum, yeni araba için rapor alırsam diye soruyorum.)
2. Yüzde 90 üzeri arabanın fiyatına göre vergi indirimi mı oluyor vergi muafiyeti mı? Yani yüzde 90 üzeri kişi ÖTV hiç mi ödemiyor yoksa fiyata göre yüzde 45, 50, 60 indirimden mı faydalanıyor?
Cevaplarsanız çok sevinirim.

Ehliyet varsa araç da kullanılır, rapor oranı bir şey ifade etmez. Araç kullanamayacak durumda olan engellilerin ehliyeti iptal de edilebiliyor.
Ehliyet varsa sorun yok.
Hiç bir ÖTV muafiyeti kısmi değildir, ÖTV nin tamamı muaftır.

Ufukalp ehliyetim var evet ama bazı siteler veya kişiler yüzde 90 üzeri fiziksel engelliysem arabayı benim kullanamayacağımı söylüyor. Bundan 5 yıl önce babam başkalarına sorduğunda da o şekilde söylemişler. ÖTV indiriminden kastım rapor oranı yüzde 90 altı olanlar için araba fiyatı 70 bine kadar olanlar yüzde 45, 70-120 arası yüzde 50, 120 binden yukarısı için yüzde 60 ÖTV indirimi oluyor. Bu yüzde 90 üzeri için de aynı mı diye sormuştum. Sizin söylediğiniz başka mı yoksa aynı şeyden mı bahsediyoruz?

Kardeş ismin çok çetrefilli etiket yapmıyorum.
Ehliyet varsa hiç bir sorun yok. şöyle bir şey var; yüksek oranlarla malulen emekli olanları SGK emniyete bildiriyordu, ehliyetleri bazısının iptal ediliyordu.
Yani araç kullanma konusunda aslolan ehliyettiir, başka bir ölçüt yok.
ÖTV muafiyetinde %90 altı ya da üstü diye bir ayırım yok. O oranlar aracın fiyatına göre belirlenen ÖTV oranları.
Alacağınız aracın ÖTV si ne işe tamamından muaf olursunuz.

Ufukalp önemli değil. Bana olduğunu anlıyorum.:) Ehliyet iptali kafamı karıştırdı. Kazanılmış hak geri mı alınıyor bir nevi? Benim de rapor oranım artar ve öyle emekli olursam illa alınacak diye bir şey var mı? Hangi şartlara özellikle dikkat ediyorlar bilginiz var mı? Bu arada çok soruyorsam kusura bakmayın lütfen.

Kardeş şu an zaten ehliyetler yeni tip ehliyetler ile değişiyor.
Değiştirdi iseniz ya da, değiştirir iseniz aksi bir kod olmadığı sürece 10 yıl bir şey olmaz merak etmeyin.
Artık sağlık şartları yönünden 10 yıllık periyotlarla yenilenecek ehliyetler.
Ehliyetiniz olduğu sürece kimse kullanamazsın diyemez. %90 üzeri engelliler araç kullanamaz diye bir şart da kesinlikle yoktur. Rahat olun.

Ufukalp

Kanser hastalığından dolayı alınan %55 lik engellilik oranıma göre kendi adıma ötv siz araç alabilmem mümkünmü acaba?

antigon
Hayır malesef mümkün değil.
Özel tertibat gerektiren bir bedensel engel yoksa oran en az %90 olması gerekiyor.

Ufukalp benim %80 psikiyatri den oranım var başka bir rahatsizlıgım daha var . Ordanda oran alırsam raporum %90 olur . ÖTV indirimi araç almak istiyorum. Şuan ehliyeti olan araç kullanan biriyim . ÖTV siz araç almak İçin vasi isterler mi ehliyetim iptal olur mu . ÖTV indirimi araç alayım derken var olan haklarımdan olmak istemiyorum

Teşekkür ederim peki vasi istenir mi . Aslında bu şartlarda yine zora girmesi lazım ehliyetim ama çok şükür şimdilik bi zor yok

Furkan08
Vesayet durumunuza bağlıdır, her psikiyatri hastası kısıtlanmaz.
Ehliyetinizin zora girmesinden kastım değiştirme aşamasında olumlu rapor almanızın zor olacağı.

Ufuk Bey babam alzheimer hastası. İleri derecede. Annem vasiliğini aldı fakat vasilikte araç alım satımına dair bir ibare yok. Halihazırda vasisi olduğu için nasıl bir yol izlememiz lazım ? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Üst Alt