Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

% 90 zihinsel engelli kardeşim üzerinden ÖTV'siz araç aldım. Süreci paylaşıyorum

elvenstar123
Vesayeti düzenleyen sulh hukuk hâkimliğinden araç alım izni içeren ek karar talep edeceksiniz.

%90 zihinsel engelli adına araç alım ve satımı hakkındaki işleyiş ve örnek dilekçeler

%90 Zihinsel Engelli'ye ait araç alım satımı hakkında
Merhaba;
%90 zihinsel engelli kardeşim adına alınan engelli aracın 5 senesi nasip ederse yıl sonunda doluyor. Aracı satıp tekrar ötv indiriminden yararlanarak bir araç almak istiyorum. (Daha önce vasisi annemdi. (vefat etti) şuan vasisi abisi olarak benim) Engelli birey 18 yaşından büyük.
Sulh hukuk kalemine aynı dilekçede hem alım hemde satım için izin istenebilir mi dilekçe eklerinde neler olmalıdır?
Elinde bu konu ile alakalı dilekçe örneği olan arkadaşlar paylaşabilirse sevinirim.

Biraz araştırmama rağmen genellikle zihinsel engeli bulunmayan kişilere yönelik bilgiler bulunmakta özetle bürokrasi nasıl işler.

Son düzenleme:
peki zihinsel işaretli %91 raporda, fakat mahkemenin teyit için ikinci defa gönderdiği raporda akli dengesi yerindedir yazıyor.
mahkeme vasi atarsa ek karar gerekecek mi yine?

Rapor tamamen zihinsel engelli olmasa, mesela %80 zihinsel+%10 ortopedik engel durumu rapor çıksa yine de vasilik kararı gerekir mi?
Sağlık raporuna vasi gerekmez şeklinde bir ibare düşülse geçerli olur mu alım-satım, noter vs. için?

Çok teşekkür ederim gayet aydınlatıcı 3 veya 5 ay sonra bende düşünüyorum yalnız bir sorum olacak benim küçüğüm kardeşim yüzde 90 üzeri zihsel engelli ve vasisi onun küçüğü kardeşim bende yüzde 45 psikiyatriden engelliyim valiliği diğer kardeşimden ben alabilirmiyim alamaz isem vasisi olan kardeşime aracı aldırıp kullanabilurmiyim birde ben Ankara'da ikamet ediyorum engelli kardeşim ve vasisi olan kardesim Niğde'de aracı aldırıp Ankara'ya getirebilirmiyim en kısa zamanda cevaplarsanız çok sevinirim

slm ufuk bey
Daha önce 2017 ve 2018 de 2 kere hakimden red kararı aldım ve pes etmiştim.. Aradan geçen 2 sene boyunca neler değişti yeniden başvursam hakimden izin çıkarmı ayrıca https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberl...hlal-edilmesi/ bu verdiğiniz linkteki mahkeme kararı benim içinde geçerli olurmu? vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim

Merhaba
Öncelikle soracağım soruyla alakalı forumda çok fazla mesajı okuduğumu belirtmek isterim. Ama Bazı konularda eksiğim var.
%90 üzeri engelli kardeşimin vasisiyim. Araç alımı için dilekçe verdim lakin hakim proforma fatura istemişti... bayiden proforma faturası aldığımda o aracı almak zorundamıyım? Hakim ek karara aracın bilgilerini yazıyor mu ? Bayiler proforma faturayı kaporasız vermiyor mu ?konustuğum iki bayide kapora dedi ve bu arabayı almanız lazım dedi...
Ayrıca ek karar ne kadar süreyle geçerli?

Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

İyi günler ek karar verilen dilekçeye araç bayisinden alacağınız proforme faturasında araçın şasi numarası markası modeli yazılarak hakemliğe veriliyor.bayii sizden bunun için kapora talep edemez.Hakim araç alımına red verebilir veya bu model araç pahalı biraz daha ucuzunu alın diyebilir,hakimin insaniyetine kalmış bir durum genelde hakim dilekçeyi araçı alabilir diye onaylar.7 gün içinde cevap verilir.

ford tourneo courier full modeli kafama yattı. (49.505 tl) acaba bu modeli indirimli olarak alabilir miyim ? kaç lira indirim olur.

Şuan sadece haykırmak istiyorum fiyata bak yaa. insanı çileden çıkaran şu zamlar fiyatları şişirenler nereye varacak yazık insanlara imkanı olmayanlar nasıl alsın indirimli olsa da yüksek fiyatlar, Fiat egea aesy 1.4 2021 model indirimli satış fiyatı 106 bin TL normal fiyatı 159 bin TL. indirim neresinde bunun ful paket bile değil düşünün arkadaşlar ayrıca indirimli araç alımında 1.2.3. kişiler kredide kullanamıyor bu nasıl bir sistem ya kafayı yedirecekler insana. Bana ek karar dilekçe örneği gerekiyor arkadaşlar. Annem %97 engelli vasisiyim krediyi benim adıma çıkması mümkün mü?

Engelli cocugum üzerinden kızkardesime (ruhsatta kullanıcı görünüyor)bir arac aldik benim durumum yoktu ona aldik (oda bize maddi yardımci oluyor) simdi biz ayri sehirdeyiz arac kardesimde ayri sehirde bir yerlere basvurdugumuzda arac karsimiza cikiyor sıkıla sıkila aracın kardesime ait oldugunu söyluyorum.bunun cezai bir sıkintisi varmı araci kardesim serbest kullanabilirmi.

arkadaşlar yüzde70 raporum var2014 yılında almıştım yeni rapor almam gerekirmi ayrıca aracı yakınım kullanısa sorun olurmmmmmmmmu

merhaba arkadaslar benim ek karırım cıktı ama ek karardaki şase ve motor numaralı aracı bayi sorun oldugundan veremiyormus onun yerine yeni proform fatura verdi şimdi ben mahkemeye nasıl bunu düzeltiririm ve ya işlemler en baştanmı yapacagız bilgi verirebilirmisiniz

renatoturk

Selamlar acaba rapor alırken direkt mtv indirimli araç alicam diyerek mi rapor çıkarttınız ayrıca hangi araç ne kadar fiyata aldınız acaba normal fiyatı ne kadardı kredi ilemi aldınız kredi şansımız oluyor mu

Merhabalar. Babama %93 oranında sağlık raporu çıktı. Raporda zihinsel engel kutucuğu da işaretli. Bu aşamada vasi ataması için mahkemeye mi başvurmam lazım ? Vasi olsak bile ötvsiz araba alma satma konusunda hakimin inisiyatifinde çok meşakkatli bir şey mi ? Bu konuda görüş yazan birisi olursa memnun olurum.

Ufukalp merhaba forumu okudum çok faydalı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim..benim iki sorum olacaktı.
18 yaş üstü zihinsel engelli kardeşimin vasisiyim engelli aracımız bulunmaktadır.
1. Kullandığımız aracın satmadan (5 yılımız doldu) ikinci araç alabilirmiyiz.

2. Kullandığımız aracı mahkeme kararı ile sattığımızda yeni araç aldığımızda arada kalan tutarı yani engelli adına bloke edilen parayı engelli adına ne alarak mahkemeye ibraz edebiliriz. tarla arsa vs olabilir mi ....yaptığım araştırmalarda engelli için alınan -yapılan bütün alışverişi ibraz edebileceğim söylendi....örnek benzin masrafı, bilgisayar , market alışverişi....

3.İbraz etme olayı alım satım işinden önce mi olmalı sonra mı ...

Teşekkür ederim

Merhaba hayırlı olsun sağlıkla kullanın. Peki daha önce bı araciniz var mıydı olunca sorun oluyor mu ek karar çıkıyor mu? Ben annem adına alacağım ama eşimin yirmi yıllı eski bir aracı var bunu sorun ederler mi acaba şuan bı bayi ile anlaştık proforma fatura bekliyoruz faturadan sonra ek karar için başvuracağım.

Merhaba %90 üzeri zihinsel raporu olan annem adın ÖTV muafiyetli araç almak için bir bayi ile anlaştık. Proforma fatura bekliyorum bu fatura ile beraber ek karar çıkartmam gerekiyor(Vasi olarak daha önce atanmıştım) yalnız eşimin adına yirmi yıllık bir araç var bunu sorun edebilirler mi ? Onay verilir mi acaba ek karara ?

Eksik muayne sonucu rapor %87 geldi. Tam bağımlı ve ağır engelli ibaresi de mevcut. Ehliyetim yok ötv li araç alma şansım nedir?

Ersin4141 ehliyetiniz yoksa yüzde 90 yada 90 altı ortopedik rahatsız lığınıza göre ehliyetiniz olması gereklidir onun haricinde ötv siz araç alamazsınız

Merhaba. %97 ağır engelli olarak rapor almıştım 2 yıl önce. Beyin tümör den ameliyat oldum ve inme sorunu yaşadık geçici olarak. Sizlere sormak isterim. Kardeşim araba almak istiyor. Kardeşime araba alabilirmiyim. Ayrıca 2 tane icra borcum mevcut. Vergi indirimi ile erken emekli oldum maaşıma müdahele edilemiyor. Araba mecbur olarak benim üzerime olacağı için sorun olurmu.

RAPOR AÇIKLAMA
EMEKLİLİK,BAKIM YARDIMI,SOSYAL YARDIMİ,VERGİ İNDİRİMİ,BELEDİYE HİZMETLERİ,ENGELLİ KİMLİK KARTI,ÖTV,FTR VE EĞİTİM İÇİN.

Merhaba.%96 engelli raporu aldım.Raporumda "HASTANIN VASİ TAYİNİN GEREKİP GEREKMEDİĞİ KARARININ RESMİ MAHKEME YAZISINI TAKİBEN PSİKİYATRİ SAĞLIK KURULU
TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ UYGUNDUR. BU KESİTTEKİ DEĞERLENDİRİLMESİNE GÖRE KESİN RAPOR OLMAMAKLA
BERABER VASİ TAYİNİNE GEREK YOKTUR. Özel Tertibatlı Araç Kullanmasına İhtiyaç Yoktur." yazıyor.Kendi üstüme araç alıp kendim kullanabilir miyim?Araç için hemen başvurabilir miyim?

yüzde 89 raporum var ama alamazsın 90 olmalı dediler ne yapmam gerekio işlemler falan nereye gidip başvurmalıyım?

Yüzde 90 ve kronikse alabilirsiniz ama yüzde 90 aşağısı raporu olan sadece bedensel engeli olan alabiliyor

deasn12

Araba sizin üzerinize olduğu için icraya tabidir. Parasını kardeşinizde verse fark etmez. Doğrudan icra edilebilir aracınız.

Merhaba, benim kardeşim %92 zihinsel engeli var ve aynı evde ikamet etmiyoruz. Araç alabilmek için velayetini almam gerekir mi? İşlem çok uzun gibi geldi bana..

Merhaba arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama kafamız çok karışık bir konuda tecrübeli arkadaşların fikrine ihtiyacımız var.
Benim 23 yıldır yatağa bağımlı bir ablam var. Vasisi babam. babam 86 yaşında. ben ve bir ablam daha var aynı evde yaşıyoruz.
Şimdiye kadar hiç ötv muafiyetli araç almadık. Şimdi alalım diye bir düşüncemiz vardı. Bu nedenle ablama rapor aldık.
Bu hafta doğuş oto ya gittik. Bize dediler ki ; sulh mahkemesinden araç alımı için ek karar çıkartmalısınız dediler.
Bugün sulh mahkemesi kalemine gittik.Durumu anlattık. Cevap olarak dediler ki; sizin ek karara ihtiyacınız yok çünkü kısıtlının babası vasi olduğu için ek karara gerek yok. Eğer vasisi kardeşi olsaydı ek karar gerekirdi. Siz ek karar için dilekçe yazsanız bile hakim gerek olmadığı için red eder. Kalem de çalışan 6-7 kişi de bu sohbete katıldı ve onlar da aynı şeyi söyledi hatta müdür de oradaydı ve o da aynı şeyi söyledi ve ısrarla sorduk. Çok yardım sever bir tavırları vardı. Bu nedenle izin alarak kafamızdaki diğer soruları da sorduk. Aldığımız cevaplar şu şekilde:
5 yıl sonunda babam da hasta da hayatta olursa babam bu aracı satmak için mahkemeden izin almak zorunda mı? - Hayır babanız hayatta olursa satabilir.
5 yıl sonunda babam hayatta olmazsa başka bir vasi tayin edilirse aracı satmak için mahkemeden izin almak zorunda mıyız? - Evet araç satılınca da para kısıtlının hesabında bloke olur.
5 yıldan önce hasta vefat ederse ne yapacağız? - Hasta diyelim ki 2 sene sonra vefat etti. Kalan 3 yıl için ötv ödersiniz ve aracı üstünüze alırsınız. ( ben hasta vefat ederse mirasçılarına ruhsat düzenlenir 5 yıl sonra araç tek kişiye geçirilebilir ve sonra da satılabilir sanıyordum. )
Bu cevaplar sonucunda kafamız iyice karıştı. Sizlere sorum şu; bu bilgiler doğru mu?
İnsanın babası ve ablasının hayatta kalıp kalmaması gibi senaryoları düşünüp konuşması çok acı ama bir araba alalım derken bam başka sıkıntılarla yüzleşmek istemiyoruz. Bu nedenle doğru karar verip araç alıp almama gibi bir karar vermeliyiz.
Bilen arkadaşlar cevaplarsa çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

Ankar geçmiş olsun

5 yıldan önce hasta vefat ederse ne yapacağız?

5 yılın dolmasına kalan sürede ötv çıkmaz, 5 yıl dolmadan satmak isterseniz ötv ödersiniz.

Mahkeme kaleminde yorum yaparlar her kesin kendi yorumu var doğal olarak ötv konusunda en net bilgiyi vergi dairesi verir

%70 zihinsel engelli olan birinin vasisi annesi.
Bu kardeşimiz, ÖTV muafiyetinden faydalanabilir mi?

Yoksa bu oran illa %90 ve üzeri olmak zorunda mı?

Yoksa bu oran illa %90 ve üzeri olmak zorunda mı?
@karakaya

Evet %90 ve üzeri olmalı.

%90 aşağısı oranlar ile araç alabilmek için Ortopedik/Fiziksel bir engel olması gerekiyor. Uygun engelli raporu ve hangi tertibatlar ile araç kullanılacağını belirten sürücü belgesi olması gerekiyor.

Ortopedik engelden dolayı ÖTV indirimli araç alımında engel oranının önemi yoktur. Raporun açıklama kısmında Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir ifadesi olması yeterli.

Üst Alt