Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

% 90 zihinsel engelli kardeşim üzerinden ÖTV'siz araç aldım. Süreci paylaşıyorum

Merhaba babamın 2014 yılında aldığımız %93 özürlü raporu var, rapor sürekli olarak çıktı. Bu raporla indirimli araç alabilir miyiz.

almamak için bi nedeniniz yok alırsınız bence

Raporda ÖTV ibaresi yok ve 2014 yılında aldığımız bir rapor. Ancak raporda sürekli ibaresi mevcut. O yüzden tereddüt ettim. Teşekkür ederim

%40 ve üzeri için engel için H sınıfı ehliyetinizin olması gerekmektedir. Fakat sadece siz kullanabılıyorsunuz bunuda belirtmek isterim.

%93 rapor var, vasi var, ama vaside araç alım satım maddesi yok bu yüzden dilekçe verdik reddedildi saçmalıga bak nedeninide yazdırılmadı daha nasıl bi nedenelri var bu saçma bürokrasi yüzünden yine bekleyeceğiz.

spe17

Vasi belgelerinde araç alım/satım yetkisi bulunmuyor bunu ek karar ile veriyorlar. Borçlar kanuna göre zihinsel kısıtlı borçlandırılmıyor. Ek karar talebinde bunu net bir şekilde belirtmelisin "borçlandırmadan" açıklaması ile. Bende benzer bir durum yaşadım ve 2. başvuruma alabilirdim. Kalem sana bu konuda yardımcı olacaktır. Hakimlerin yaklaşımları farklılık gösterebilir.

Ötv siz araç almak için ek karar çıkarttık ve bu karar 6 aylık eğer 6ay içerisinde alamazsak araçı tekrar çıkartabilşrmiyiz biz bu ek kararı bilen arkadaşlar cevap verirse sewinirim

Arkadaşlar bi konuda sizden yardım bekliyorum. kardeşim adına hastaneye başvuru yaptık %96 rapor çıktı.engel durumu süreğen(kronik) sürekli yazıyor raporda.şimdi bunun için biz vasi kararı çıkarmamız gerekiyormu yoksa vekalet alabilirsek noterden yeterli oluyormu bunun için tam yetkili mercii neresi

Kdv yi düşüp aonra tekrar eklemek aynı hesaba geliyor hesap makinesiyle iki işlemide yapın bakın aynı rakam çıkacaktır o sebeple sadece 1.45e bölmek yeterlidir bence hatta bazı araçların vergileri yüzde elli bazılarının yüzde 60 oldu onlar içinde 1.50 veya 1.60 a bölmek yeterlidir

tesekkürler cok güzel bir yazı olmuş, bizde vasi için başvuru yaptık suan dava tarihini bekliyoruz, gerçekten yorucu bir süreç, araç için gittiğim tüm bayiler aynı fiyatı veriyorlar o kısmı anlamadım

@renatoturk

Öncelikle detaylı yazınız için teşekkür ederiz.
Yardımcı olabilirseniz 2 sorum olacak.

Benimde %90 zihinsel engelli 23 yaşında kardeşim var. Dolayısı ile araç alımı için vesayetini almamız gerekmektedir.

1.Sorum: Abisi olarak vesayetini almam bakım maaşına zararı olur mu?

2.Sorum: İşimden dolayı İstanbul'da ikamet ediyorum kardeşim ise ailemle beraber Kocaeli'nde yaşamaktadır. Bu durum vasilik için problem teşkil eder mi? (okuduğum bir yazıda hakim yakın olmasını tercih ediyormuş.)
Kendi üzerime almak isteme nedenim araç alımında evrak işleriyle babamı uğraştırmamak içindir.

Okuduğum yazı;
Vasi nasıl seçilir?

Eğer mümkünse vesayet altına alınacak kişinin veya onun anne ve babasının göstereceği kişiler vasi olarak atanır. Ancak vasi ataması yapacak hakim, vasinin vesayet altındaki kişiyi temsil etmesi ve onun haklarını koruması açısından yerleşim yerine yakın bir kişiyi tercih edecektir.

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

@bizbize

merhaba,

velayet davasında kesin olarak ek karara gerek olmuyor mu alım satım da? vesayetten farkı nedir bilgi verebilir misiniz?

şimdiden teşekkürler.

5 yılı dolan ve %90 rapor ile aracın satışı ile ilgili tecrübelerim

Bütün engellilere yardımcı olmak amacıyla yazma gereği duyuyordum yazacaklarım sadece %90 zihinsel engelliler için

Bu benim ikinci satışım Ve 3. engelli araç alışım olacak ilk aracımı velayet alarak noterden direkt satış mı yaptım başka hiçbir şey yapmadım bazen otelle ayrı karar istediler Ama işi bilen Doktor olduğu zaman velayetle yapabiliyorsun

ardından 2. Engelleri aracımı aldım bunun için rapor ve velayet kararı ile aldım ancak bazı kanunlar değiştiği için 2. Aracımı satmak için notere başvurdum Bana ek karar almamı söylediler

Biraz araştıralım yapmanız gerekenleri söylüyorum:

arabanın 5 yıl yani 60 ay dolduktan sonra ilk önce Trafik Tescil Müdürlüğü'ne gidin arabanın şehrini kaldırın araçta aparat yok ise deyin ki benim aracımda aparatı yok Shell ile birlikte yanında yazan diğer unsurları da kaldırın. Eğer sadece şehir kaldırım pazara giderseniz çekme belgeli çıkıyor ve satış yapamıyorsunuz. O yüzden emniyette şeyle birlikte engelli durumunu kaldırdın

ondan sonra işi bilen biri notere gidin Ben bunun için birkaç tane noter dolaştım Hepsi benden mahkeme kararı istediler derdimi anlatmaya çalıştım uğraşmamak için Bilginiz bilgi yoksun oldukları için illa Mahkeme karar dediler

Ben 6. Da buldum buldum noter araştırdı kanunları buldu velayet ile mahkemeden izin almadan satış yapabiliyorsunuz ama iş tekrar araba almaya geliyoruz o zaman mahkeme kararı şart hiçbir Vergi Dairesi Noterler mahkeme kararsız araba alışına izin vermiyor izin vermiyor

Yani tekrar araç almak istiyorsanız mahkemeden ek karar çıkartmanız lazım Eğer aklınıza takılan bir soru varsa bana yazabilirsiniz

Merhaba. Parkinson hastasi babam icin arac almak istiyoruz. Vasisi olarak islemleri ben yurutucem. Mahkemeden arac alimi icin alinan ek karara dair emsal olusturmasi icin bu karari paylasabilir misiniz?

Ben de babam icin benzer surecleri yasiyorum.. Allah herkesin yardimcisi olsun. Cok zor ve yorucu

Peki engelli yakını kredi ile alabiliyor mu aracı yoksa nakit mi olması lazım

vasilik belgesinde 'velayet' ifadesi geçmediği için noter satış yapmıyor..Velayet yerine vekilliğine ifadesi varmış ve yanlışmış.Böyle bi durum yaşayan var mı?

Engelli adına alınan aracı 1. Derece yakını kendi ihtiyacı için istediği ilde kullana bilir mi? Bunun için kısıtlama var mı? İllaki engelli yararına mı kullanılması gerekir? Engelli nin vefaatı durumunda araç kime ait olur?

Sürüngen

kendi ihtiyacı içinde kullanabilir çünkü "kullanamaz" diye bir ibare yok
engellinin vefatı halinde araç mirasçılarına kalır
bu durumda aracı öncesinde siz bedelini ödeyerek aldıysanız mirasçı çocukları/torunları ile görüşüp üstünüze almanız gerekir bunun için mirasçılar noterden haklarını reddedebilirler

rebelh
Araç haricinde, araç değeri kadar başka bir miras yoksa mirasçılar birbiri lehine feragatta bulunamazlar. Araç tüm mirasçılar adına tescil edilir, ancak 5 yılı dolduktan sonra tek kişiye devredilebilir. Aksi halde ÖTV ödenir.

5 yıl önce engelli oğlum adına ÖTV indirimli araç almıştık Satarken vasi kararı gerekli mi direk noterden satış yapabilir miyim
Not:18 yaşından küçük bedensel engelli

vedatcan
Hayır gerek yoktur.
Arada isteyenlere rastlıyoruz, kesinlikle yanlış uygulama bu.
Medeni kanun hükümlerince anne ve baba 18 yaşından küçük çocuğunun velisidir. Velayet hükümleri geçerli iken vesayet istenemez.

Cevabınız İçin teşekkür ederim forumu okudum benimde o yüzden kafam karıştı araç alırken sıkıntı olmamıştı acaba satarken farklı mı diye öğrenmek istedim

Merhabalar,

Bilgi paylaştıkça güzel. Peki satış süreci ile ilgili bilginiz var mı? Nasıl olacak dersiniz?

Ben de kardeşimin vasisiyim kendisi %90 üzeri zihinsel engelli 18 yaş üstü maaş vs. almıyoruz fakat araç almak istiyoruz. Vasisi olduktan sonra mahkemeye sadece dilekçe yazarak araç alımı için izin istedim fakat direk dilekçemin üzerine reddetti. Ayrıca kaleme neden reddetti itiraz hakkım vs. sormama rağmen doğru düzgün cevap vermediler ve itiraz edemezsin tekrar başvur dediler. Sosyal hizmetlere giderek engelli kardeşimin adına araç alabilir miyim ? diye sorduğumda evet alabilirsiniz tabii hastane raporunuzla şeklinde bir cevap aldım. ŞİMDİ SİZLERE SORMAK İSTİYORUM YAKLAŞIK 2 YILDIR BEN ARAÇ ALMAYA ÇALIŞIYORUM. BAYİİ EK KARAR ALMANIZ LAZIM MAHKEMENİN İZNİ LAZIM DİYOR. SOSYAL HİZMETLER RAPOR İLE ALABİLİRSİNİZ DİYOR. MAHKEME İSE DİLEKÇEMİN ÜZERİNE RED YAZARAK DİLEKÇEMİ TEKRAR BANA GERİ GÖNDERİYOR (NEDEN REDDEDİLDİĞİ VE İTİRAZ EDEBİLECEĞİM BİR YER SÖYLEMEDEN) BANA LÜTFEN SÖYLER MİSİNİZ BEN NE YAPABİLİRİM ? ARTIK GERÇEKTEN YORULDUM VE MAĞDUR OLDUM. YARDIMLARINIZI BEKLEMEKTEYİM LÜTFEN DESTEĞİNİZİ ESİRGEMEYİN. TEŞEKKÜRLER.

Yakupbag
Kardeşiniz zihinsel engelli olarak vesayetle kısıtlanmış olduğu için vasisi olarak sadece vesayeti tesis eden sulh hukuk hakiminin oluru ile araç alabilirsiniz.
Sitede bir arkadaş reddeden mahkemeye itiraz etmiş ve bu hakkın engellenemeyeceği yönünde yüksek mahkeme kararı çıkarmıştı. Onu bulun, dilekçeye ekleyin ve tekrar başvurun.

Üst Alt