Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

% 90 zihinsel engelli kardeşim üzerinden ÖTV'siz araç aldım. Süreci paylaşıyorum

bende anneme rapor almak için geçen hafta süreci başlattım. annem akciğer kanseri son evre, onkoloji %80 verdi. Hipertansiyon var kardiyoloji %10 verdi. Psikolojiso bozuk malum bu üreçte ameliyat kemoterapi falan alt üst etti, gittik psikiyatriye iki doktor ayrı ayrı bi sürü soru sorup görüştüler, sonuç ilaç verecez 6 ay kullansın düzelebilirmiş rapor oranı hiç vermediler. dedimki bakın bu hastanın belkide o kadar ömrü yok siz bu durumda olsanız psikolojininizin normal olması doğru olurmu bişey diyemediler her neyse sonra fizik tedaviye gittik onlarda bir sürü mr ve ilaç verdiler 15 gün sonraya kaldı yani bu bölüm. şimdi annemde kadın hastalıklarında büyük bi kist var birde troidde nodül var oralardanda rapor verirlermiki acaba? görünen o ki %90 ı tamamlayamayacaz. keşke annem hiç hasta olmasaydıda bizde bu süreçlere girip uğraşmasaydık, hem maddi hem manevi olarak çok yıprandık. Allah tüm hastalara şifa versin yakınlarına sabır versin. ayrıca işini bilmeyen doktorlara düşürmesin.

Allah yardımcın olsun

İstemez kardeşim raporun sürekli olduğu için istemez

Selâmün aleyküm herkese bnim bi sorun olacak: Kardeşimin üzerine 5 yil önce araç aldık ve şimdi degistirmek istiyoruz yani 0 araba almak istiyoruz. Aracı siparis ettik geldi ama Kardeşim 18 den büyük olduğu için vasilik isteniyor. Vasilik te hem sarmak hem almak içinmiş biliyosunuzdur sizlerde.Hastaneden rapor aldık sonra mahkeme gün verdi 17 Mayıs a şimdi 17 sinden duruşmadan sonra nasıl bi süreç başlayacak. Özürlü aracımızı nasıl satışa çıkaracaklar musterimiz var ama bu işlemler nasıl sürüyor fazla uzun sürermi aracı satmak ve yenisini almak. Tsekkurler şimdiden

Harput23 Anneniz veya babanız yaşıyorsa aile mahkemesine velayet davası açmak daha avantajlı olabiliyor.Bazı hakimler velayette ek izne gerek görmüyor veya izin veriyor.Anne baba yoksa yada velayet yeterlilikleri yoksa sulh mahkemesine vesayet davası açılacak (ki açmışsınız galiba) ondan sonra satış ve alım için kesin hakimden ek karar istiyorlar.Bu da hakimden hakime değişiyor, kolay yada zor oluyor.

İnşaAllah kolay olur. Evet annem ve babam yaşıyor ancak hakim dedi annen ve babanın gelmesi sıkıntı olur yani hastayı yanlız birakmasınlar sen ol dedi ben oldum yani hakime hanım iyi birine benziyo. Kardeşimin 96 ropuru var ve süreklilik ibaresi var yani ek kararda bi sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Ortada bi Sahtekarlık yok çok şükür Rabbim de nasip etmesin. Çok sağolun ilginiz için

Merhabalar... ÖTV İndirimli araç alma konusunda motor hacmi sınırlaması var mı? Bu konuda bir çok farklı görüş var. En son konuştuğum bir bayi 2000cc motor hacminde araç alabileceğimizi söyledi. Ben yanlış bilmiyorsam 1600cc ile sınırlı. Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Kolay gelsin hepinize

Merhabalar bende down sendromlu kardesim adina arac almak istedim ancak noterde dahil her islemi hallettim fakat manisa trafikte takildik ek karar gerekiyormus aracin kasko sigortasini dahi yaptirmistim bir ornek gonderebilirmisiniz daha cok soraxagim soru var ben muhendis olarak kamuda calisiyorum kredi cektim tum masraflarini ben karsiliyorum ikametim ayri umarim rast gider islerimiz mail adresim papatyapapaya@yahoo.com simdiden tesekkurlerr

Yiğitimmm
Otomobiller için geçerli motor silindir hacmi sınırı 1600 cc dir.
papatya45
Vesayet makamı olan sulh hukuk hakimliğinden araç alım izni içeren ek karar talep edeceksiniz, hakimin insiyatifinde bu verebilir de reddedebilir de.
Aklınızda olsun aracı satmak istediğinizde de aynı izni almak zorundasınız, satış izni verilse de parayı tamamen siz vermiş olsanız da satıştan elde edilen para kısıtlı adına açılacak bir hesapta bloke edilecek ve siz bu parayı hakimden izin almadıkça kullanamayacaksınız. Hakim de kısıtlının menfaatine olmayan durumlar için kullanma izni vermeyecek.
Bunu şunun için anlatıyorum; bir çok kişi ilerde bu durumlarla karşılaştığında aracı aldığına alacağına pişman olabiliyor.

renatoturk Vermiş olduğunuz bu değerli ve faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.

renatoturk kardeşim merhaba,

Sana danışmak istediğim bir konu olacak. Engelli ehliyeti ile araç alımında lpg bir araç aldığında da prosedür benzin ve dizeldeki gibi mi İşliyor. İkinci olarak da benzinli bir araç alıp sonradan lpg taktırdığınız da prosedür nasıldır acaba.. Şimdiden teşekkürler...

Merhabalar... ÖTV indirimli araç almak için işlemlere başladık. Mahkemeye vasi tayini için babam başvurdu ve hakim onay kararını verdi. Ancak bize herhangi bir yerel gazete de vasi atandığına dair 15 gün süre ile ilan verilmesi gerektiği söylendi.
İlan süresi bittikten sonra da 15 gün itiraz süresinin bitimi beklenecekmiş. Bu süreler bittikten sonra hakim kararını verecekmiş.

Bu konu hakkında bilgisi almak istiyorum. Bu ilan olayı ne kadar doğrudur emin olamadım. Çünkü bu ilan olayını bize direk hakim değilde katip söyledi. Biz de daha önce bu konu hakkında hiç örneğini duymadık dedik. Ancak prosedür bu şekilde dedi ve ilan vermemiz gerektiği söylendi.

Yaptığım araştırmalarda vasilik kararının verilmesi için herhangi bir ilandan bahsedildiğine rastlamadım. Bu süreçte ben nasıl bir yol izlemeliyim bilgilerinizi bekliyorum. Kolaylıklar diliyorum.

Herkese merhabalar,
Arkadaşlar anneannem için %90 engelli raporu (%60 kısmı demans) aldık. Araba için bayiiye başvurduk notere yönlendirdi ve noter vasi kararı istedi ardından Sulh Hukuk Mahkemesine başvurduk annemin üzerine vasi kararı çıkarttık araba ardından tekrar notere başvurduğumuzda ek karar istedi mahkeme kalemine durumu tekrardan belirttiğimizde hakim ek kararı onaylamadı. Sitede ve internette okuduklarıma dayanarak hakimlerin kimisinin onayladığını kimisinin onaylamadığını öğrendim ve bu işin nasıl bir hukuki yolu vardır öğrenmek istiyorum. Bir kanun vardır ve herkese aynı kanun geçerlidir. Kimi hakimin onaylayıp kimisinin onaylamaması nasıl bir şeydir. Konu hakkında detaylı bilgisi olan arkadaşlar cevaplandırabilirler mi lütfen :((

Sayın oturanboga annemin üstüne engelli bir araç almak istiyoruz annemin engelli raporu 95 2022 engelli maaş almakda engelli otv ındırımlı araca başvursak maaşı kesilir mi yoksa alçağımız araç gelir olarak sayılır mı alçağımız aracın Gerçek fiyatı 46bin TL otv indirimi yapıldımı 31 bin TL geliyor annemin üç aylık maaşı sadece var birde benim emekli maaşım var 1000 TL cevaplarsanız sevinirim saygılarımla murat çilingir

mertinyus
Elbette bir kanun var, ancak bu kanun bu konudaki nihai kararı tamamen hakimin inisiyatifine bırakmış, bu sebeple hakim onaylayabilir de reddedebilir de, bu tamamen yasal yani. Hakimin inisiyatifinde olduğundan üst mahkeme de pek işe yaramaz.
Hakim, bu araç alımında kısıtlının her hangi bir menfaati görülmemiştir deyip reddettiğinde artık yapacak bir şey yok gibi.
murat6134
Araç aldığınızda kuruma bildireceksiniz, yeniden bir değerlendirme yapacaklar. Aldığınız aracın kasko değerinin 1/120 i yıllık gelir olarak hane gelirinize eklenecek ve gelir testiniz tekrarlanacaktır.
Gelir üst limitini aşmamışsanız aylığınız devam eder.
Bir de beyan ettiğiniz gelir ile araç fiyatını karşılaştırır ve bu gelirle o aracın alınabileceğine ikna olmazlarsa herşeyi tekrar didik didik ederler.

Annem %80 zihinsel engelli ehliyeti fekan yok 0 arac almak istesek alabilirmiyiz

Ufukalp
Ufuk bey merhaba,
Ben sag kolumdan ellerimden % 70 oran engelliyim Devlet hastanesinden aldığım raporum var fakat araç kullanımı ılgılı bır degerlendırme yok Ehlıyet ıcın ıl sağlık komısyonu sadece otomatık vıteslı araç kullanabılırsın dedı . Otomobıl bayı başvurdum bırı otv faydalanırsın dıgerı olmaz dedı bu yüzden kafam karıştı .. otv faydanlamak ıcın ne tur bır yol ızlemem gerekiyor ? yrdlarınız ıcın tsk ederım

merhaba

merhaba ya benımde yuzde 63 bedensel olarak sorunum yok mama psıkolojık olarak sorunlarım var takıntı hastalıgım ankesıtye bozukluygu depresyon ayrıca 1 kulagımda sagır ama bana dedıler voran yuzde 90 olursa aracı alabılırsın ama kullanamassın bu ne sacmalık boyle bırsey varmı ehlıyetımde var sımdı yuzde 90 olursa ehlıyetım ıptalmı edılecek

ENGELLİYE ARAÇ ALIMINDA ÖTV İNDİRİMİ

-CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ VE GRUP BAŞKANVEKİLİ LEVENT GÖK, ENGELLİ VATANDAŞLARIN ARAÇ ALIMLARINDA, UYGULANAN ÖTV İSTİSNASINDA ARANAN YÜZDE 90 ENGELLİLİK ORANININ YÜZDE 70’E İNDİRİLMESİNİ TEKLİF ETTİ.

-GÖK, BU ORANIN YÜZDE 70’E İNDİRİLMESİYLE DAHA FAZLA ENGELLİ VATANDAŞIN İSTİSNADAN YARARLANABİLECEĞİNİ BİLDİRDİ.

CHP Ankara Milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent Gök, engelli vatandaşların beş yılda bir araç alımlarında uygulanan ÖTV istisnasında aranan yüzde 90 engellilik oranının yüzde 70’e indirilmesini teklif etti.

Levent Gök, Özel Tüketim Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Yasa teklifinin gerekçesin, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na göre, engellilik oranı yüzde 90 ve üzerinde olan engelli vatandaşların, beş yılda bir araç ilk el araç alımlarından ÖTV alınmadığını hatırlattı. Bu durumdaki engelli vatandaşların ÖTV istisnasından yararlanabilmeleri için aracın engelli tarafından kullanılması veya engelliye uygun düzenlenmiş olması koşulunun aranmadığı hatırlatıldı..

Engellilik derecesi yüzde 90’ın altında olanların ise bu haktan yararlanabilmeleri için alacakları aracın engellilik durumlarına uygun hale getirilmiş olması, kendilerinin kullanması ve H sınıfı ehliyetinin bulunması koşullarına bağlı bulunduğu ifade edildi.

Levent Gök, Vatandaşlardan gelen şikâyetlerde, “engellilik oranı yüzde 90’ın altında olmasına rağmen araç kullanamayacak durumda olan engelliler bulunduğu ve bunların bu haktan yararlanamamalarının haksızlık olduğunun” ifade edildiğini belirtti.

Gök, engelli vatandaşların gelir vergisi indirimi ve engelli aylığı bağlanması gibi pozitif ayrıcalıklardan yararlanırken yüzde 70-80 gibi engellilik oranlarının yeterli görüldüğünü ifade ederek, ÖTV istisnasıyla araç alımlarında bu oranın yüzde 90 olarak uygulanmasının, istisnadan yararlanacak engelli sayısını büyük ölçüde kısıtladığını ve eşitlik ilkesini zedelediğini vurguladı. GÖK, ÖTV istisnasından koşulsuz yararlanabilmek için aranan engellilik oranının yüzde 70’e indirilmesiyle, daha fazla engelli vatandaşın bu haktan yararlanmasının önünün açılacağını belirtti.

Levent GÖK’ün kanun teklifi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

6/6/2002 tarih ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim gerekçesiyle birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini arz ederiz.

08/02/2016

GENEL GEREKÇE

Çalışma gücünün en az yüzde 90’ını kaybetmiş, diğer bir tanımlamayla engellilik oranı en az yüzde 90 olan malul ve engelli vatandaşların araç alımında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnası uygulanmaktadır.

Bu kapsamda 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların; eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtların; motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerin engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malul veya engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna tutulmaktadır. Bu istisnadan yararlanmak için, taşıtın özel tertibatlı olması ve malul veya engellinin taşıtı bizzat kullanması gibi şartlar aranmamaktadır.

Engellilik derecesi % 90’ın altında olanların söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için ise aracın engelliye uygun olarak tadil edilmiş olması ve engellinin H sınıfı sürücü belgesi bulunması gibi koşullar aranmaktadır.

Oysa engellilik oranı yüzde 90’ın altında olduğu halde araç kullanamayacak durumda çok sayıda engelli vatandaşımız mevcuttur.

ÖTV kanununda yüzde 100 vergi istisnasından yararlanabilmek için engellilik oranının yüzde 90 olması koşulu aranırken, engelli vatandaşlarımıza dönük olarak yasalarımızda yer alan diğer pozitif ayrımcılıkla ilgili düzenlemelerde ise genellikle daha düşük engellilik oranları esas alınmaktadır. Örneğin, Gelir Vergisi Kanunu’nun “Engellilik indirimi” başlıklı 31’inci maddesinde “Çalışma gücünün asgarî % 80’ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece engelli, asgarî % 60’ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece engelli, asgarî % 40’ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece engelli sayılır…” denilmektedir. Bunlardan çalışma gücünün yüzde 80 ve fazlasını kaybetmiş olanlara daha yüksek miktarda gelir vergisi indirimi sağlanmaktadır. 2022 sayılı Kanun kapsamında engelli aylıklarının bağlanmasında ise çalışma gücünün yüzde 70 ve üstünü kaybetmiş olanlara daha yüksek miktarda aylık bağlanmaktadır.

ÖTV istisnasından yararlanabilmek için aranan yüzde 90 engellilik oranı, getirilen bu ayrıcalıktan yararlanabilecek engelli vatandaş sayısını büyük ölçüde azaltmakta ve eşitlik ilkesini zedelemektedir.

Yasa teklifiyle, araç alımlarında, farklı koşullar aranmadan ÖTV istisnası uygulanacaklara ilişkin engellilik oranının yüzde 70’e indirilmesi öngörülmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Engelliler için araç alımlarında ÖTV istisnası uygulanacak engellilik oranı yüzde 90’dan yüzde 80’e indirilmektedir.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.

4760 SAYILI ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 6/6/2002 tarih ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (a) alt bendinde yer alan “% 90” ibaresi “% 70” olarak değiştirilmiştir.
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

İyi akşamlar yeni katıldım.ablam diyaliz hastası ötv indirimli araç almak istiyorum.sıkıntı şu ablam boşandı ve biri 10 yaşında diğeri 12 yaşında 2 Yigenim var ve çocuklar baba da kalmakta.rabbim uzun ömürler versin ablama bişey olursa aldığımız arabanın akıbeti ne olur.

Selamlar,

İlk mesajdan itibaren okudum ama hala netliğe kavuşturamadım o yüzden sormak istiyorum;

%94 zihinsel engelli 9 yaşındaki kızım adına araç almak istiyoruz.

Mahkemeden karar çıkartmak zorunda mıyız, yoksa 18 yaşının altında olduğu için gerek yok mudur?

Teşekkürler

şizofreni hastasıyım %90 rapor alsam banada vasi atanması şartmı araba almak için

öncelikli olarak çok araştırma yaptım ancak en güzel bilgiler forumumuzda var bu bağlamda yine en iyi cevapları burda alacağımı düşünerek yazıyorum...
Babannem yatalak geçirdiği felç akabinde biz bakıyoruz bu ay kardeşim çalıştığı devlet hastanesinden heyet raporu çıkıcak %90 üzeri olması yüksek.
şimdi babannem üerine araç alımı için vasi atanması lazım bunun için istanbulda sulh mahkesi nerdedir ve nasıl başvuru yapılıcak babannem üzerine olacağı için vasi atanma sürecinde amcamlar a ihtiyac var mı babamlar 3 kardeş üçüde istanbul da ve sorun yok arada...
Bir avukat ile çözmek daha hızlımı olur maliyeti ne olur acaba..?
Vasi atanma sürecinde raporu bizmi ulaştıracağız yoksa hastahane mi mahkemeye göndericek..?
Sagılarımla...

yukardaki anlatılan uygulama benim başımda
bakalım sonuç ne olacak

Ek karar için 23 gündür cevap bekliyoruz. Adliyelerimiz son hız çalışıyor. Hayır işlem çok süre gerektiren birşey olsa tamam diyeceğim. Evet veya hayır deyip cevap yazacaksın. 30 gün önce kaporayı verdik bayi sıkıştırıyor, elimizdeki aracı satamıyoruz,oturup hesap kitap yapamıyoruz.Burdan engelli raporu ile araç alımı için heves eden arkadaşlara sakın bulaşmayın diyorum. Almak için bu kadar uğraşıyorsak satmak için 40 dereden su getirirler. Bende vazgeçme aşamasındayım.

Yiğitimmm merhaba,
Bizde şu an tam senin aşamadayız babam vasi adayı geçen hafta hakim onayladı bir hafta sonra babam gitti sormaya babama ise muhtarlığa asılacakmış da 15 gün duracakmış da itiraz olmazsa onaylanacak filan gibi şeyler demiş 6 ay önce sen bu mesajı yazmışsın acaba sizin vasilik onaylandı mı araba alabildiniz mi? Eğer bana da yardımcı olursananız çok sevinirim..

Bizim araç var polis şöyle diyor mal tabi bilgi yok bazen tabi araç bizim sonuçta sadece engelli ihtiyacı için değil örneğin bir iş oluyor o araçla gidiyoruz adam diyor engelli nerde? bu araç engelli plakalı sadece onun ihtiyaçları için kullanılacakmış gibi davranıyor

Alırkende en ufak sorun olmadı satarkende hiçbir sorun olmucağını düşünüyorum sadece 5 yıl doldurma yoksa vergiyi alıyolar bu sıkıntı var. Biz araba için değil en baştan herşeyi yapmıştık vasi filan herşey tamdı gittiğimizde hiç uğraşmadık bile sadece kredi filan onunla uğraştık bu yani.

Üst Alt