Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü bir bebeğe hamile olduğunuzu öğrenseniz kürtaj yaptırır mıydınız?

Benim oglum hamileligimde sapasaglamdi herseyi normaldi saglikliydi dogurabilirdim ! Peki ne oldu? O anne karninda saglam oglum dogum sirasinda oksijensizlikten özürlü kaldi ve sunu ögrendim herkes bir engelli adayidir anlik hatalarda sakat birakiyor yani anne karnindayken özürlü ve dogdukten sonra özürlü olan bebekler arasinda hic fark yok

Kesınlıkle alınmaz aldırılmaz yazıktır gunahtır unutmayın kadrınız neyse onu cekersınız allaha sıgının yanlız omdam yardım dıleyın...ben 2 senelık evlıyım 2 aylık bır kızım var testlerde down sendromu olabılır dedıler ama aldırmam dedım yaradan nasıl uygun gorursekımse buna karsı cıkamaz dhada buyuk cezalandırırlırsınız unutmayın kızım allah a sukur hersey yolunda hıcbır sıkıntısı yokk allah ıma cok şükür...aynı sekılde bacanagımın cocuguna bacagı yok dedıler oda aldırmam dedı cocuk hıcbır sıkıntı yok allah a sıgının allah yar ve yardımcınız olsun..(ılk bebegımız 2 aylık ıken anne karnında kalbi durdu kader ve mukadderat)

selmacım ikinci çocuğumda yaşım birez ileriydi ve 9 ay boyunca endişe ettim sorun varmı dıye ailemden ve doktorumdan habersız ıkıncı bır doktorda benı takıp edıyordu...doğum dan bır yıl sonra kendim işitmemde sorun yaşadım ...hıç engellı yakınım olmamıştı ona rağmen endişeliydim ve sonradan başıma geldi...hamılelıklerimin öncesinde başıma gelseydi hepten endişeli olurdum seni çok iyi anlıyorum
aldırmazdım diyenler hamılelıklerınde nıye doktora gıdıyor ozaman?

Sevgili İremsu , değerli dostlar

Bedensel engelli olarak hayatın zorlukları ile başa çıkma çabası içindeyiz. Ama zihinsel engelli kardeşim, Teyze kızım , ne kendi başlarına hayatlarını sürdürme ne de tehlikelere karşı kendilerini savunma gücüne sahipler. Hayat ve insan müsvetteleri öyle acımasız ki. Alay edilmek , tacize karşı savunmasız olmak.. Bu yavrular bizim olmadığımız zamanlarda nasıl yaşar.....

insan kendi cocuğuna nasıl kıyabilir.belki sonrası daha hayırlı olur herşey allah ın elinde deyilmi velki öbür dünyada mükafatı büyük olacak

Bu kadar zor olmazsa mükafatı da bu kadar büyük olmazdı...En büyük doktor olan Allah a dua edin size en kolay olanı versin..siz aklınızca tedbir alırsınız daha büyüğü olur...şo hikayeyi ddüşünün.. tassavvuf erbaplarından birininyanındayıllarca hizmet eden mürüt dayanamaz ve mürşidinden kendisinin de keramet sahibi olmasıını ister..
mürşit :-oğlum sen hazır değilsin? der
adam ısrar eder ve kalp gözü açılır
kimsenin duymadığı sesler işitir.. kuşların konuşmasını .hayvanların kendi arasındaki konuşmaları gülümseyerek duyar
birgün kköğpek ile horozun konuşmasına tanık olur..kopek horozdan şikayetçidir..herşeyi kendisinin yediğini;ama kendisine hiç yemek artığı bırkmadığını söyler.
horoz:
-Yarın efendinin keçisi ölmek üzere hasta olacak efendi de onu kesipziyafet verecek o zaman gelsin kemikler..yemekler..
adam:-Vaay! demiş ölmeden hemen satayım demiş ve ogün pazara götürerek satmış..yav..bu hayvanların iyiki dilini öğenmşim demiş..
sabah yine pencere önündeki horozi-köpek muhabbetin kulak kabartmış.. köpek:-hani keçi kesilecek ziyafet verilecekti? demiş
horoz:
-üzülme bugün efendinin ineği olecek kadar hasta olacak efendi mecbur kesecek sen merak etme demiş..
adam durur mu hemen ineği elden çıkarmış..
ertesi gün adam keyifle kulak kabartmış
kopek:
--Artık sana güvenmiyorum.. demiş- hani ziyafet* demiş...
horoz:- Üzülme.. bugün efendimiz ölecek...çok misafir gelecek..bir çok hayvan kesilecek ve sen ete, ben yemek artıklarına doyacağız demiş...
adam:-Aman Allahım! demiş ve koşarak mürşidinin yanına gitmiş.
yana yakıla olanları anlatmış..mürşit :--oğlum, demiş''sen ilim talebesiydin ve çok önemli işlerin vardı sana gelen belayı ilminin ve hizmetinin hatırına keçine verdi.. ama sen uyanıklık yaptın.. onu sattın. sonra buna karşılık daha büyük bir bela senin kaarşılığında ineğine verildi..sen yine uyanıklık yaptın ve onu sattın..şimdi bu uyanıklık ve kadere rıza göstermemenin cezası olarak bela senin başında ve artık geri çeviremezsin..ben sana dedim bu yük çok ağırdır ve sen o olgunlukta değildin .ısrar ettin..sonucuna katlanacaksın...
KADER SADAKA VE DUA İLE DAHA HAFİF BİR HALE DÖNÜŞEBİLİR...NİCE SAĞLAMLAR ÖZÜRLÜ, NİCE ÖZÜRLÜ DENİLENLER SAĞLIKLİ DOĞDU..HAYAT BİR SU GİBİDİR..HER AN BULANABİLİR...Allah a daima dua edin..SİZİN OLAN HİÇBİR ŞEY YOKTUR..HER ŞEY EMANETTİR..SİZİN OLSAYDI ÖLÜRKEN GÖTÜRÜRDÜNÜZ...SELAM VE DUA İLE....

..
-

İşi hacıya hocaya bağlayıp çözmüşsünüz maşşallah.

Bu sorunun tek cevabı yine şu soruda gizlidir : SİZ ÇEKTİĞİNİZ ÇİLELERİ ÇOCUĞUNUZDA ÇEKSİN İSTERMİSNİZ.

HAYIR.

Öyleyse cevap belli, hiç tereddüt etmem.

Hiç konuyu ilahiyata bağlamayın bence... Ama illede bağlacaksanız öbür tarafta inananlara sorulacak şu soryuya hazırlayın... sen bile bile bu çocuğa neden çile çektirdin ???...

Evet Münir soruyu sormuşsun cevabınıda vermişsin.
Peki sen özürlü olarak neden bu çileyi çekiyorsun?O çocuğun yaşamama kararındaki soğukkanlı tavrını kendi yaşamında neden gerçekleştirmiyorsun.Bu konuyu sadece dini açıdan değerlendirmemeli vicdan denen bir duyguda var.Ben hala doğanın akışına müdahale etmemek gerektiğini düşünüyorum.

vilanjik;
Ne yapayım ? İntiharmı edeyim söylediğimin doğruluğunu ispat etmek için?

Ben sonradan engelli oldum ama eğer anne karnında benim engelli olacağım belli olsaydı, annemin hiç tereddüt etmeden beni aldırmasını isterdim.

selam dereğli dostlarım bir insan kürtaj olursa zaten çok günahtır ama benim evladım canım kanımsa engelli bile olsa hatta bir organı bile olmasa onu hayatta almam bir canlıyı öldürmek ne demektir biliyormusunuz büyük bir günahtır vede onunda yaşamaya hakı yokmudur sizce söyleyin bana arkadaşlar

Bu konu çok sık karşıma çıkmaya başladı. Bu kararı almak durumunda kalan arkadaşların halet-i ruhiyesini okudum. İnsan başına gelmedi mi çok daha rahat konuşur elbette. Büyük konuşmak istemem ama şu anki bekar halimle çok rahat söyleyebilirim ki eşimle bu konu üzerine etraflıca konuşup tartışıp düşünüp aldırmak istediğimi söylerdim. Eşimin de benim diğer yarım olduğunu düşünerek buna karşı çıkacağını hiç varsaymıyorum en bencil halimle. :) Ayrıca yine bekar halimle kürtaj vaktinde kendilerinin bir embriyodan başka birşey olmadığını düşünüyorum.

Münir;
Ben anne karnına düşmüş özürlü bir bebeğin bile yaşam hakkını savunurken,sizin intihar etmenizi nasıl isteyebilirim.Ben sadece sizin fikirlerinizden yola çıkarak sorunun çözüm noktasını sizin felsefenize göre dillendirdim.Söyleminizin eyleminizle uyuşmadığını hatırlatma gereği duydum.Yine aynı şeyleri savunuyorum.Böyle bir düşüncenin insanlar arasında kanıksanması arkasından daha farklı düşüncelerinde yolunu açacaktır.Hitler bir günde Hitler olmadı.

kimsenin böyle bir lüksü yok.herşey bizim istediğimiz doğrultuda olsaydı ne güzel olurdu.ama o zamanda çabalar azimler ve hedefler olmazdı.hiçbirşeyi yaradandan iyi bilemeyiz..

Degerli arkadaşlar,ben herkesin fikrine saygı duyalım derim,sonuçta her koyun kendi bacagından asılır,benim çocugumda anne karnında saglamdı ama erken dogumdan dolayı beynine oksijen gitmedi,şimdi kim suçlu soruyorum yaradanmı,yaradılanmı,ben pür dikkat yazılan mesajların hepsini okudum ve şu sonuca vardım,hayatda nelerle karşılaşıcagmızı bilemeyiz,bilsekte buna müdahele edecek kudretimiz yok.oyüzden herkes karşısına çıkan sorunları ve sıkıntıları ister sonradan olmuş olsun ister anne karnında,her işte bir hayır vardır mantıgıyla kabul etmeli ve ona göre yaşamalı.ben kızımın bu durumuna alışana kadar neler çekmedimki intihar bile atmek istedim,ama ne olursa olsun ayakta kalmak zorundayız,ki herkese şu hayatda insan sağlığının ne kadar önemli oldugunu anlatabilelim.tüm engelli kişilere ve ailelerine allahtan sabır diliyorum.

insanların verdikleri her karar sağlıklı ve doğru olsaydı..yeryüzünde mutsuz insan kalmazdı..diyelim ki özürlü olacak olana engel oldunuz,peki size isabet edecek belayı nasıl def edersiniz....hayat hep sürprizlerle doludur...geçmişi ve geleceği bilene sığınmak ve ondan yardım dilemek gerekir....
özürlü bir evlada sahip olan bir anne veya baba öbür tarafta alacağı mükafatı gören diğer insanlar:
- keşke benim de öyle bir durumum olsaydı der....

eğer yeteri kadar para, müsait bir ev ve imkanlar olduktan sonra kesinlikle dünyaya getirirdim. Böyle şartlar altında değilsem de o şartları mutlaka sağlar yine dünyaya getirirdim. Her canlının Allah tarafından bir yaratılış sebebi vardır ben buna inanan biriyim ve buna kimse engel olmamalı diye düşünüyorum.

'''ALLAH bu ümmete ezilmiş,zayıf bireyleri aracılığıyla da yardım eder.Onların duaları ve samimiyetleri yardımın sebebidir.'''(Hz. Muhammed)

keşke herkes sizin gibi düşünse...zaten oyle bir skıntıya uğrayanlara kuşlar bile yardım eder...en büyük belalar önce peygamberlere sonra dostlarına gelir...

Her canlının Allah tarafından bir yaradılış sebebi vardır ben buna inanıyorum.Şuan otistik özürlü bir oğlum var peki sağlıklı doğdu diyelim daha sonra özürlü oldu onu atabiliyormusunuz başınızdan buna benzer asla bir canlıya kıyılması taraftarı değilim yinede herkes kendi bilir herkes kendi hesabını kendi verir....

Bebekler Öldürülmemeli.

Sirine;

Açıklamanızı yersiz buluyorum. Bu aynı eşimin bana yaptığı açıklamalara benziyor. Kainattaki herşey Allah'ın taktiridir. Tıbbın yaptığı tek şey anne karnındaki bebeği gözlemlemek ve kendi kanaatlerine göre bu çocuk şöyle zekalı olacak, şurasında şöyle bir özürlülük olacak vs. şeyler. Öncelikle geleceği hiç kimse bilemez. Ve böyle bir şey ileri sürülerek bebek aldırılmaz. Çünkü bakın çok net yazıyorum "yarın ne olacağını bilemeyiz" bu nedenle yorum yapmamalıyız. Bilmeden yorum yapmayın diyebilirsiniz ama ben bu durumu (Allah bir kez daha yaşatmasın) 2 kez yaşadım. İkisindede bebeğimiz öldü. Ama tabi bu ölüm bizim tasarrufumuzla oldu. Ben tek başıma yaşaması hükmünü veremezdim çünkü annesi bu konuda benim gibi düşünmüyordu. Ben olayları akışına bırakmamız taraftarı idim, ne olacaksa Allah'tan dedim. Belki gelişemeyeceği için daha tam doğmadan ölecekti ama o hükmü biz vermeyecektik. Anne hep şunu söyledi ağlayarak "Bu çocukla nasıl ilgileneceğiz, ilgilensek bile durumu nasıl olacak, sonucta sağlıklı çocuklarla oynayamayacak sürünecek vs. İşte buradada yanılış var. Hep gelecek hakkında hüküm vermekten başka yaptığımız yok. Dedimki peki gelecekle ilgili bu kadar hüküm verirken, benim yani eşinin yarına çıkacağı hakkında garantin varmı? Yani bu kadar olumsuz düğşünmek gerekiyorsa o zaman belki çıocuk dünyaya gelmeden bende ölebilirim. Daha bir çok felaket senaryosu dizebiliriz. 2. Bize bir şey olursa ona kim bakacak sorusu, sizce çocuklarımızı biz mi büyütüyoruz yoksa büyüten Allah'mı? onların karnını bizmi doyuruyoruz yoksa doyuran Allah mı? Onlar kendilerimi yürüyorlar yoksa yürüten Allah mı? Bu sorunun cevabını verdiğinizde kendi sorunuzuda cevaplamış olursunuz. 3.sü aslolan bu 3günlük dünya hayatı değil ebedi hayattır. dolayısı ile o çocuk için de bu geçerlidir, ve onlar sabrettikleri taktirde cennetin en üst derecelerinde yaşayacaklardır. Ben hiç bir özürlü insana bakarken onların daha annelerinin karnındayken öldürülmüş olmalarını düşünemedim, hiç bir zamanda düşünemeyeceğim, çok yakın bir tanıdığımın çocuğu doğmuştu ve bir kolu yoktu, babası isyan etmişti doktorunu bile tehdit etmiş diyorlardı, bilseydik aldırırdık diye, oysa o çocuğa Mevlam bir güzellik vermiş bakmaya kıyamazsınız ve ben hiç bir zaman onun hayatta olamayışını düşünemedim. Ben eğer anne olsaydım, asla ve asla çocuğumu aldırmazdım. Çok üzgünümki onları ben taşıyamadım ve haklarında taşıyıcı olmadığım için net bir hüküm veremedim. Sadece elimden gelen, Allah'tan af dilemek ve 2 doğmamış bebeğimi dualarla toprağa verişim oldu. Sağlıcakla kalın.

bırakın kardeşim Allah aşkına yok neymiş o bebeğin yaşama hakkı varmış kürtaj yaptırılması günahmış engelli olduğunu bile bile bu dünya ya getirmek günah değilmi???o çocuk neler hissedecek neler yaşayacak kaç kere isyan edecek bile bile neden getirdiniz bu dünyaya diye soracak ne cevap verceniz???hadi siz ölene kadar o çocuğa baktınız ettiniz bakıma ihtiyacı varsa sizden sonra napcak???Allah göstermesin ama ben öyle bişey olacağını bilsem kesinlikle dünya ya getirmem ha sonradan olamazmı dicenizde olabilir tabiki orası kader ama bile bile asla olmaz.

ileride bin keere ölmek isteyeceğini düşünrek evet bende kürftaj yaptırırddım bu ülkede sağlıklı bireylerin bile zor bir hayat sürdürdüklerini gördüğümüz bu şartlarda özürlü birinin ayakta kalmasıda çok zor hatta imkansız işte tüm bunları gözününe alırsak ben onun ileride acı çekmemesi için evet kürtaj olurdum .keşke ben doğmadan öncede annem bunu bilse ve banada aynı şeyi yapsaydı diyorum bunuu tüm içtenlğimle ve yürekliliğimle söyluyorum

ne olursa olsun yaşam hakkı kutsaldır..özürlü bir çocuğun size kazandırdıkları bazen özürsüz bir çocuktan çok çok fazladır..

KÜRTAJ en büyük GÜNAH lardandır.Verende ALLAH alanda ALLAH.İnancı olan bunu bilir ancak.KÜRTAJA EVET diyenlere diyorumki Dünyadaki bütün ENGELLİ insanları katletmekle ENGELLİ doğacak çocukları aldırmanın arasında sizce bi fark varmıdır acaba.

bir doğuştan engelli olarak aileme karşı hiç bi sıkıntı yapmadım nie beni doğurdunuz diye. Ailenin suçu yok bu konuda allah bizleride böyle sınava tabii tutuyor boynumuz kıldan incedir onunverdiği bi canı almak cinayettir.

Acikcasi cok krtik bir soru kendi dusunce sistemimce konuya katkida bulunmak isterim en azinda formdan bundan sonra bilgi alicaklara bir nebze katkim olur cunku bebegin anne ve babasi heralde coktan kararlarini verip sonuca varmislardir.Bence bu dunyaya cocuk getirmek sorumluluk isteyen mesakatli bir gorev ama engelli bir cocuk olunca bu iki kere dusunulmesi gereken bir konu cunku engelli bireylerin saglikli insanlara gore mukayese edildiginde yasamak icin daha fazla gelire sahip olmalari gerekir bu oran engel oranina gore artar veya azalir.Ayrica engelin ne agirlikta olduguda onun yasam kriterlerini ileride kendi olusturmasi dusunuldugunde cok onemli eger fetusda ileride ilerlemeyen ve sabit bir hasar varsa ve bu hasar onun hayatina ciddi darbe vuracak boyutta degilse ve anne babanin gelir durumu hic cocugu olmamasina ragmen iki cocuk bakabilecekmis kadar iyi ise ve bu bireyler kendilerini dunyaya bir insan getirebilecek kadar gelistirebildiyseler bence engellide olsa cocuklarida dunyaya gelmeli ama burada cocugun engel durumunun yani rahatsizliginin boyutu cok onemli!

Bu sorunun cevabını biz veremeyiz.!

Mantıkla alakalı bir soru değil bu..

O çocuk bir ana ve bir baba nın fabrika yapımı değil!Yaratılmışdır.( Bu dünyada Allah herşeyi vesilesi ile var etmiştir.)

Vesilesiz var olan her şey mucize kabilindendir.

Burayı anladıktan sonra olaya bakabilirsiniz.

Burda seçim hakkı yoktur.Çocuk ana karnında iken ve ruhu üflendiği vakit canlı dünya varlıklarındandır.

Haksız yere İnsan oğlunu öldürmek yasaklanmıştır.

O kadar zor bir durumki ALLAH daha iyi bilir eğrisini doğrusunu...

Bu durumda olanlara ALLAH kolaylık ve yol göstersin insallah.

Bir soruda benden Acaba çocukların akli melakeleri yerinde mi değilmi anlaşılabiliyormu anne karnında?Bu şekildeki bir canlı kürtaş olabilirmi?

arkadaş öyle bir durumdayızki artık evlat anne babaya bakmıyor.anne babada evladına bakmıyor bunları günümüzde görüyoruz bırakın özürlü çocuğu sağlam çocuğu bile aldırıyorlar artık yalan dünyasında yaşıyoruz yaw ne olursa olsun insanın parçası insanın evladı allahın taktiri ilahisi başımız gözümüz üstüne ne demek

bu nasıl annelik bu nasıl babalıktır insan evladına kıyarmı benim 4 çocuğum var ilk çocuğum engelli doğdu çocuğumu gezdirmediğim hastane kalmadı kiracı ve zordurumda olduğum halde yinede allaha şükürler olsunki allahın taktiri ve doktorların sayesinde yaşata bildik ve başımın tacıdır diyer çocuklarım ise normal buda allahın bize vermiş olduğu bir sınav sağ adımı attığımızda sol adımı atacağımızdan emin deyiliz her şeye şükredip zorlukların üstesinden gelip yaşamaya devam etmeliyiz

Arkadaşlar kendimden bir şey söylemek istiyorum.Ben engelliyim annem bundan 5 sene önce hamile kaldı ve doktorlar çocuğun engelli olcağını söyleyip kürtaj önerdiler. Annemde rahime düşmüş bikere candır diyip kabulllendi şuanda kardesim 5 yasında vede yürüme engelli ama annemin hiç bir zaman çeşke doğurmasaydım dediğini duymadım hemde ikinci bir engelli oğlu olduğu halde ! Umarım konuyu bazı arkadaslar icin özetlemiştirim... ?

Üst Alt