Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü bir bebeğe hamile olduğunuzu öğrenseniz kürtaj yaptırır mıydınız?

kalem ablacım hepimizin fikirler ve düşünceleri ayrı...
konu bebek olunca tekrar diyorum basite indirgenemez ve bu engelli bir çocuksa sorumluluklar kat be kat artacaktır...herşeyiyle düşünmek gerekiyor bakımı eğitimi ergenliği geleceği şusu busu herşeyiiiiii anne babaya bağımlı yaşarsa ki anne baba öldükten sonra bu çocuk ne yapacakk..
ya konuşuyoruz ama düşler ve gerçekler ayrı ayrı yaşar arkadaşlar....
biraz gerçeğe dünüp hayatlara bakın dicem ama hayatın içindeyiz yane engelin ne demek olduğunu bile bile bir çocuğu nasıl engeller içinde dünyaya getirisiniz...bu düşünceyi engelli bireylerden ben beklemiyorum açıkçası...

Bekara boşanmak kolay gelirmiş ya; Kalem'e de kolay geliyor sakat bir insanın ne şartlarda yaşadığı. Buradan hepimiz atıp tutuyor ,ahkam kesiyoruz.
Bu karar ancak başa geldimi verilir.(aman kimsenin başına gelmesin de)
Düşünün siz sakatsınız üstüne sakat bir evlat yetiştirmeye kalkacaksınız.
Bu durumda olan insanlar gördüm ,nasıl zorlandıklarını, gücünün üstünde nasıl emek sarf ettiklerini...Bu yüzden kürtaja evet diyenlere kafatasçı muamelesi yapmak bana göre yanlıştır.

ha bebek ha erişkin ne farkeder ki?

çok şey fark eder çok şey kalem abla...
Bir bebek düşün 1 yaşlarında yeni yeni adımlarını atmakta....düşmemek için korkmakta...adımlarını korkuyla atan...yere sağlam basmaya çalışan poposunun üstüne düşmemek için kendi kendine mecelleşen...
Ve felçli bir bebek düşün...
Aradaki farkı acıyı korkunu hissetmeye çalış...
Düşününce bile insanın içini sızlatan bir durum bu bebeğe sahip annenin yüreğini ne yapar...
Kolay mı engelli bebeğe sahip olmak???
Yaşıtlarından farklı olup bu şekilde acı çekmesi ne demek....
Yetişkinle bebeği nasıl bir tutarsınız....nasıl ağlarsa ağlasın dersin engelli bir çocuğun hassasiyeti diğer bir çocuğa benzemez...iç dünyasında çok ayrı bir dünya vardır lütfen biraz ince düşünelim

bir bebekle bir erişkinin,
bir sağlıklı bireyle,engellinin arasında çok fark var...hem yaşam kalitesi hemde psikolojik boyutu....biz bunları görebiliyoruzda KALEM senin hala görmezden gelmene anlam veremiyorum...akraba evliliklerine neden HAYIR diyoruz peki..!!!!!!!!!

akraba evliliklerine neden HAYIR diyoruz peki..!!!!!!!!!

o kesinlikle olmaması gereken bir durum!
en temel nedeni engelli bebeklerin sebebi
bunada ayrıca dur denilmeli

kan uyuşmazlığı olduğunda bile,
ilk gebelikten hemen 72 saat içerisinde anneye bir iğne vuruluyorki ikinci çocuk engelli olmasın diye...

Doğmamış bebeğin trafik kazasında ne işi var kalem abla kazadan çık doğuma gel :D

tevafuk konuyla alakalı küçük bir olay anlatayım
teyzem hamile kaldıgını ögrendikten iki ay sonra kontrol için hastaneye gidiyor ve doktor ona cocuğunun saglıksız ve özürlü bir şekilde doğma ihtimalinin çok yüksek ve tehlikeli olduğunu ve acık acık aldırmasını öneriyor tabi teyzem buna karsı cıktı ve kesinlikle aldırmam dedi
yaklasık 1 saat önce eniştem tel actı sağlıklı bir erkek cocuğu :)
takdiri İLAHİ

Çocuğu zihinsel engelli bir akrabam var.Anne son derece kültürlü bilgili çocuklarını sevgide saygıda kusur etmeyen bir insan. Ayrıcaaaa çalışmaya ihtiyacı olan maddi durumdan yoksunluk bir insan.Ayrıcaaa eşiyle anlaşamayan boşanma aşamasına gelmiş bir insan !! Kocası içip onu dövüyor ağzını burnbunu kırıyor.Ama bu kadın boşanamıyor.Neden boşanamıyor Çünkü parası yok.Neden yok Çünkü çalışamıyor.neden çalışamıyor Çünkü zihinsel engelli bir çocuğu var ve ona bakacak başka kimsesi yok.Hiçbir devlet kurumu çocuğa bakmayı kabul etmiyor.Çünkü engel durumu ağır.Kadının hiçbir sosyal faaşliyeti olamıyor.Sokağa çıkıp gezemiyor.Çünkü çocuğu altına kaçırıyor.aklına esince etrafındakilere vuruyor zarar veriyor.
Geçenlerde bir işimiz vardı.Bir arkadaşımla birlikte bu kadıncazla buluştuk .İşimiz bitince arkadaşımla birlikte dönerken arkadaşım"bu kadının psikolojik sorunlarımı var banamı öyle geldi biraz tuhaf buldum"dedi.Tabiki psikolojik sorunları var.Kadıncaz depresyon geçiriyor resmen.Bunu farketmemek için insan olmamak lazım.
Şimdiiiiiiiiii Böyle bir tabloda çocuğuna sahip çıkmaya çalışırken kendi kafayı yiyen sosyal hayatı iş hayatı arkadaş çevresi olmayan analar babalar nolacak peki ??? Kocasından dayak yiyip mahkemelik olan ama çocuğuna bakmak zorunda olduğu için çalışamayan sonuçta özgürlüğü olmadığı için kocasına bağımlı yaşamak zorunda olup esir hayatı yaşayan bu kadıncazın suçu nedir peki ?? Peki ya o durumda yaşamak zorunda kalan annesini kardeşlerini kendine esir eden çocuk çokmu mutlu hayatta olmaktan. !!!"Olsun nolacak büyür gider "ağlasın nolacak sizene ağlıyorsa" gibi geniş geniş konuşmakta ne demek oluyor yahu ???
Bencilliğin bu kadarınada pessss yani şok geçiriyorum resmen ....
Gelinde siz yaşayın o hayatı buyrun.Bu durumda olan bir annemi yoksa bir sakatmı olmak istersiniz ??? bırakın bu ötekileştirme berikilerştirme ayaklarını.Hayatın gerçekleri var.Kimse bulutların üzerinde yaşamıyor.Herkes herkesin hayatını kendisi gibi sanmasın.Kimsenin yaşam şartları birbirine benzemiyor..Çok farklı hayatlar var bu yeryüzünde.Herkes geniş geniş aile hayatı yaşamıyor.Verdiğim örnekteki gibi...
Boşuna dememişler damdan düşenin halini damdan düşen anlar diye...Çeken bilir tabi...Gerisi geniş geniş konuşur...

Ne kendime nede çocuğuma acı çektiririm.O kadar...

hayat boyu bir insanın sıkıntı çekmesindense gözümüz görmeden hiç olmaması daha iyi sanırım. ama allah kimseyi böyle bir seçimle sınamasın.

Senin"çocuk ağlasın sızlasın acı çeksin size ne"Gibi bir düşünceyi savunmanız engellilere haksızlık etmek olmuyormu peki Kalem hanım?? Nasıl bencil bir vicdan ben anne baba olayımda çocuk acı çekerse çeksin gibi bir düşünceyi savunabilir??? Burda karar verilirken anne baba önce bir insanın engelli olarak yaşamak isteyip istemeyeceği gibi çok ciddi bir konuda karar vermesi gerekiyor.Buda engelli sorunlarının içine giriyor.Peki bir insan böyle bir kararı nasıl verebilir ?? Kendisi hiç engelli olmuşmudur ki bir engellinin engelli olarak yaşamak isteyip istemeyeceğini bilebilsin?? Öyle rahat konuşuyorsunuz ki şaşmamak elde değil."olsun canım nolmuş ağlarsa ağlasın yorganın altından" :confused:
Birde en ufak bir tezatta hemen engellilerin ötekileştirilmesinden vurmaya kalkıyorsunuz ya bu da beni çıldırtıyor !!! O halde sizene ötekileştiren ötekileştirsin diyecem bende...
Ben hayatıma hiçbir zaman başkalarının bakış açısı ile bakmadım.Kimseyede kendimi kabul ettirmeye çalışmadım.Halimden her zaman mutluluk duydum.Canı isteyen ötekileştirsin canı isteyen beğenmesin.Benim kendi hakkımdaki düşüncem önemli olmuştur daima.Ama bir engelli olarak hayatta yaşanan sıkıntılarıda görmezden gelip engelli bir çocuk doğururum demem asssssla.Ötekileştirilmekten vurmaya kalkanlarada "kendine bak önce "derim...

O duyguyu yaşamadan birşey söylemek çok zor. Annelik çok güzel ve kutsal bir görev vazgeçmekte zor candan ama saglıksız yaşamasına göz yummak da zor Yaşamak lazım anca o zaman insna ne yapacagına saglıklı karar verebilir :(

şehribanu çok güzel ifade etmişsin tebrikler...başka söz söylemey gerek duymuyorum...

Şekerkız madem engelli olmak o kadar kötü bir durum neden hayattasın hala?Bu soruya içtenlikle cevap vereceğini umuyorum...

Yazının anlam ve önemine çok uygun bir fotoğraf...
Hayat bizim için bir yük olarak düşünüldü.Yaşamımız herkese hamallıktı..:rolleyes:Kimse bizim engelimizle birlikte yaşamak isteyip istemeyeceğimizi sormadı..Mutlu olduğumuzda bile bir hüzün kaplar içimizi,engelliyim mutluluğu hak etmiyorum diye..Böyle şeylerle ne çok bastırdık duygularımızı ne çok bastırıldık isteklerimizi istememek konusunda,ne çok hayalerimiz vardı,ne çok özlemlerimiz vardı..Hepsi engelliyiz diye bir köşeye atıldı,ama insan olduğumuz unutuldu ne hikmetse...:rolleyes:

şehrim:confused::eek:
ne yani intihar mı etsin şimdi engelliyim diye kız...??
dünyaya 9 ay 10 gün sonra resmen kanlı canlı dünyaya adım atana ne yazıkki sorulmamış dünyaya gelirmisin engellimi gelirsin engelsiz mi diye...???
başa gelen çekiir misali....kaderde varsa bu yaşanır kul yazılanı görse gerek...başlamış bir hayata son vermek günahtır....söz konusu karar anne ve babanın elindeyse sanırım bebeği için yapacak bişiler vardır...doğmamışken!kötü bir durum mu engelli olmak??iyi olmadığı kesin....hastaneler doktorlar ilaçlar baskılar tutumlar hayal kırıklıkları.....bu yelpazede genişletilebilir....
ayrıca resime sadece engelliler bireyler açısından bakmanda ayrı bir gariplik...her bebek her anneye hamilelik süreçince anneye çeşitli rahatsızlıklar sunar her anne engelli olsun engelsiz olsun anneye bu resimdeki tabirle hamallık yaptırır...ve her dünyaya ayak basmış insan hayatın türlü sıkıntılarını yada rahatlıklarını yaşar kimi sağlıktan çeker kimi paradan kimi eşten güllük gülistanlık değil hayat sınav doğumdan ölüme kadar....ve HER ÖLÜ BİR SIRTLANMAYA MAHKUMDUR HANİ YANİ UÇARAK GİDECEK HALİ YOK MEZARA KENDİ KENDİNE...:D
birileri sırtlayacak ve yine tabiri caize resimde anlatılan hamallık görevini faniler merhuma yapacak ölümü tadan her canlı için bu kaçılırmaz GERÇEKTİR ENGELLİ OLSUN ENGELSİZ OLSUN :rolleyes:
BU RESİMDE AYRIMCILIK SÖZ KONUSU OLAMAZ....!

Şirinem kimse intihar etmesin elbette,yaşamak dururken ölmek gereksiz,ben ne düşündüğünü öğrenmek istiyorum şekerkızın,sadece merak ettim kendi engeli hakkında ne düşünüyor diye...
O halde senin bu soruya cevabını alalım,ne düşünüyorsun?
Ya da sen de engellsin diye birileri seni öldürsün mü:D:D
Nasıl kulağa hoş geliyor mu,empatik olalım değil mi az;)

canım benim engelim yok gibi bişi solda sıfır kalır yane allah beterinden saklasın bunu bilemem bu konuda yorum yapamam benim engelli raporum bile yokken.....:D
öldürülmek çok ayrı bişi KÜRTAJ ÇOK AYRI BİŞİ öldürmek KATİLLİK kürtaj TIBBİ CERRAHİ MÜDAHALE..!
bak şehri konular çarpıtılıyor...biz doğmamış bir bireyden bassediyoruz...arada çok büyük fark var....1 veya 5 yaşındaki bir çocuktan yada 20 yaşındaki bir birey değil söz konusu....gelene git denmez....!
ama hamilelik esnasında varsa problem buna tıbbi bir müdahale edilmeli....
ha üzülmezmisin herhalde gülecek halin yok bu duruma tabiki insan üzülür oda bebeğin oda can senden..ama dünyaya gelip acı çekeceğine ruhsal bunalımlı bir çocuk olacağına en doğru karar bu....
ha birde madalyonun diğer yüzü var..anne tutturdu illaki bebeğimde bebeğim....
iyi hoşta bebeğin tüm sağlık problemlerine dayanabilecekmi kaldırabilecekmi...
maddi durumu el verişlimi o çocuk için...sağlığına kavuşabilirmi???
düşünülmesi gereken bir çok şey var ki....say say bitmes...
BİRDE ŞU VAR DOĞUM ÇOK İYİ GEÇER SAĞLIKLI BİR ÇOCUK DÜNYAYA GELİR 3 5 SENE SONRA KADER ALLAH BİR ŞEKİLDE SAĞLIĞINI ELİNDEN ALIR...ALLAH KİMSEYE YAŞATMASIN İŞTE O ZAMAN O ÇOCUK GÖZ NURU KIYAMADIĞIN İNCİ TANESİ OLUR ÇIKAR SAKINIRSIN EN İYİ ŞARTLARDA BAKARSIN O AYRI BU AYRI.....
DOĞANLA DOĞMAYANI BİR AYIRALIM BİRBİRİNDEN :D

zor bir durum karar vermesi ama ileride baba olursam eğer şirine ve defnex gibi düşünürdüm.çünkü karar verirken kendi hayatımız ile ilgili değil,çocuğumuzun hayatı ve geleceği ile ilgili karar aşamasında oluyoruz.
türkiye gibi yaşanması zor bir ülkede hayat şartları engellilerin yaşadığı sorunları görünce hiçbir anne bana o sıkıntıları çocuğunun çekmesini istemez.her anne babanın doğun anında psikolojisi farklı olur ama en önemli neden ilk başta akraba evliliği başrol oynuyor bu konuda.
tıp'da sürekli söylenen bir söz var."akraba evliliği yapmayın"
bu söz boş yere ne yazıkki söylenmiyor.bazı kişiler akraba evliliği yapıyorlar.çocukları olmasını da isterler .
bir dergi de okumuştum akraba evliliklerinde engellilik %80 civarında kesinmiş.nedeni ise kalıtsal özelliklerin aynı olması nedeni.
önce bu konuya insanlar eğilirse engellilik yüzdesi yarı yarıya azalır türkiye'de.
avrupa'da akraba evliliklerini araştıralım ve engelli birey yüzdesini de !!!
ve aynı şeyi türkiye'de karşılaştıralım.inanılmaz sonuçlar ortaya çıkacak göreceksiniz.

Bence doğmamış bir bebeğin hayatıyla doğmuş bir insanın hayatı eşdeğerdir...cenin gözüyle bakıp kürtaja haklılık kazandırmak yanlış..rahimde olması o canlının yaşamadığı anlamına gelmez şehrime katılıyorum madem anne karnında ölmesi caizdir diyorsunuz intiharda aynı keza o zaman kendini beğenmeyen intihar etsin aynı şey ...

Teşekkür ederim y.ırmak,beni bir sen anladın;)
Sonuçta engelli değil misin Şirine,farkden bir şey yok ki...
Çarpıtmayla alakası yok..Cenin de canlı bir organizmadır...Cinayetse o da cinayettir benim için...Neyse konuyu uzatmaya gerek yok...Herkesin doğrusu kendine;)

keşke daha doğmadan sorulabilse değil mi bebeğe, dünyaya eksiklerinle farklılığınla gelmek istiyor musun diye.. ama iyisiyle kötüsüyle objektif bir biçimde hayatı anlatarak; ya bu şekilde geleceksin ya da gelmeyeceksin.. biz de ona göre versek kararımızı; malesef böyle bir şans yok ama en azından kendimizden yola çıkarak hangisini seçeceğini tahmin edebiliriz..

bana öyle geliyor ki kürtaj kararı doğacak olan birey düşünüldüğü için değil de daha çok aile düşünüldüğü için alınıyor, insanın doğasında var bencillik.. eminim bebeğe danışma şansı verilse ve bebek yine de evet dese, bu sefer yine kızarız "ama sana ben bakacağım" diye..

sağlıklı bebek dünyaya getiren her anne malesef sağlıklı bir şekilde büyütemiyor bebeğini, insanın ömrünü sakatlandıktan sonra sonlandırmayı nasıl etik bulmuyor kabul edemiyorsak hamileliğin sonlandırılmasına da aynı derecede karşıyım.. tasarrufu bize ait olmayan bir birey hakkında alınacak böylesi bir karar ne anne babaya ne de tıbba ait olamaz..

sakatlanan sokak köpeklerini uyutmak/öldürmek yerine protez takıp yürütmeyi tercih eden, aksi yapılınca ayaklanan biz bir insana böyle bir işlemi neden uygun görüyoruz bir türlü aklım almıyor..

Şehribanu konunun başlığı ne ? Engelli bir bebeğe hamile olsaydınız aldırırmıydınız ? şirine anlatmaya çalışmış benim yerime sağolsun.dediği gibi burda daha doğmamış bir bebekten bahsediliyor.Yani seçme şansınız var !!!
Ama ben doğduğumda yürüyormuşum sağlammışım.Sonradan engelli olmuşum. Ayrıca benim engelim ne ailemi zora sokacak onları başımda esir alıcak derecede ağır nede intihar etmemi gerektirecek derecede ağır.Yazdığım anne örneğinin hayatını okudun herhalde.Sırf çocuğuna bağımlı bir hayat geçiren bir anne tablosu var karşınızda.Kadın resmen esir hayatı yaşıyor.Bunlalımlara girmiş.Öyle bir hali var ki görsen acırsın.Dokunsan ağlayacak konumda...Annede bir insan ondada var bir can.Çocuğu doğurup kendini feda edecekse ne anladım ben o annelikten ne anladım ben o çocuğu yaşatmaktan.Ayrıca bu konuyla Hitleri nasıl bağdaştırabiliyorsun anlamıyorum seni..O tamamen farklı bir konu...

bu konu baya zor ya ama bana kalacak olursa her ne olursa olsun o çocuk öle bole doğmalıdır.......

Sehribanu hanıma tamamen katılıyorum.Engelli diye bir çocuğu öldürmek tamda faşizan bir yaklaşım.(Ana rahmine düşen bir cenin hayata merhaba demiştir)Kimse çocuğumu düşünüyorum diye olaya yaklaşmasın.Cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşelidir.Doğanın akışına yapılan müdahalelerin dünyayı ne hale getirdiğine bakınca en iyisi doğal sürece müdahale etmemek olduğunu görmemeiz lazım.
Üstün insan ırkı fikrini ilk ortaya atan kişi Frederich NİETZCHE dir.Hitlerin fikir babasıdır.Hitler saglıklı ve güçlü bir Alman ırkı yaratabilmek için toplumdaki tüm saglıksız bireyleri imha yoluna gitmiştir.Biz kürtaj yaparak sizce küçük Hitler olmuyor muyuz? Özürlüde olsa her bireyin doğup yaşamaya hakkı vardır.Yok diyen özürlünün bencede yaşaması hata.

Hep yaşam hakkını savunuyorum diyorsunuz.Peki çocuğun ebeyveynleri hem manen hemde madden o çocuğa bakabilecek konumda değilllerse?? Onların yaşam hakkını düşünüyormusunuz hiç ??
İnsanlar daima kendi hayatını yönetebilecek bir konumda olmalıdır.Çünkü insanların aklı mantığı vardır.bu durumda doğal olarak seçme şansıda vardır.Ana rahmine düşen Cenin yaşamak zorundadır gibi takıntılı bir düşünceyi uygulamaya koymak zorunda değildir hiçbir insan...Hayatta kural koytur.Kuralları kişi kendi yaşam şartlarına göre kendisi koyar...
Doğal seçilimi faşizanlığı falan falanda bu konuya dahil etmenizi tavsiye etmem.Sakat çocuk doğurmanın doğanın doğal süreciyle falanda alakası yok.Doğal seçilimde zaten doğaya uyum sağlayacak canlıların hayatta kaldığını düşünürsek doğa zaten sakatlığı baştan kabul etmez...Biraz daha belgesel izleyin derim ben.Sakatlanıp sürüsünden ayrı kalmış bir canlının nasıl doğal seçilime uğradığını görürsünüz böylece...

Birde asıl baskıcı (faşist ) tutum "cenin olmuş bir bebeği doğuracaksın yoksa hitlerle eşdeğersin faşistsin "gibi bir düşünceyi savunmak olmuyormu sizce :eek: Biz kendi tercihlerimizi anlatıyoruz.Kimseye çocuğunuzu öldürün yada yaşatın diyemeyiz.Sizde diyemezsiniz.Bırakın insanları özgürce kendi şartlarımna göre karar versinler...
Lütfen önce kendiniz neyi savunduğunuzu bir güzel algılayın :rolleyes:

Engelli-Engelsiz çocuk doğurupta kendini feda edemeyecek kadın anne yoktur bence..

Annelik başlı başına bir fedakarlıktır zaten.. Tüm riskleri tüm zorlukları göze alıp sakat bir çocuğu dünyaya getiren anneyi yeri geldimi o evlat hiçbirşey yerine koymaz.. Anne psikolojik olarakda mucadele etmek zorunda kalır evladının hırçınlığıyla kaprisleriyle vs..zerre kadarda yüksünmez yaptığı fedakarlıktan hatta bunu bir fedakarlık olarak bile görmez olması gerekendir bu onun için yaşama biçimi haline gelmiştir nefes almak gibidir hayatının merkezi artık evladıdır.. Sırf bu yüzden biten evlilikler biliyorum anne kendini engelli çocuğuna adadığı için gözü başka birşey görmediği için eşi tarafından terk edilen kadınlarda var...

Biz insanlar benciliz.. Hemmen etrafınızda bir çember kurulur sesler yükselir "Bakamazsın aldır bu çocuğu" denilir..

Sırf anne olmak için engelli bir çocuğu dünyaya getirmek bencilliktir diyenlerede katılmıyorum.. Bence bu insanlıkla alakalı bir durum kolay hayat yokki hepimizin hayatı zor engelsizde gelse dünyaya "ağlayacak" acıda çekecek bu dünyada mutluda olacak hastada olacak sağlıklıda olacak..

Önemli olan engelli doğacak bebeğine bakabilecek gücü kendinde bulması annenin hayatı boyunca hasta yüzü hastane yüzü görmemiş bir hanfendiyse zaten doğurmaz..Doğursada bakamaz..

Bir aile tanıyorum genetik bir hastalıktan dolayı o annenin 3 çocuğuda engelli yürüyemiyorlar ama bakıyor kadın üstelik eşide engelli aynı hastalıktan tek sağlıklı olan anne şimdi burada anneye acımak mı gerekiyor? Keşke doğurmasaydın demek mi gerekiyor? Yada o hastalıklı adamla neden evlendin diye mi hesap soralım..

Tüm bu sorulara cevabımız evet'se o zaman bu platformda verilen mücadelenin hiç bir anlamı yok "engelliyse doğurma aldır" diyenleredir sözüm.. Önemli olan yaşama hakkını vermek iradeni gücünü kullanarak yaşama hakkını elinden almak insanlık değil..

Doğmamış bir cenine yaşam hakkını savunup; kraldan çok kralcılık yaparkenden de ne kadar kırıcı olacağınızı düşünemeyeceksiniz. Yok öyle sevgili Kalem...
Siz sakatları savunurken nasıl yerden yere vurabildiğinizin çok farkında
değilsiniz galiba...
Siz güçlü olabilirsiniz, en ağır sakatlığı kaldırabilirsiniz ancak herkez sizin kadar
güçlü olmak durumunda değil.
Benim bir oğlum var. Çok şükür sağlıklı. Bebekken rutin kontroller için
bir çocuk doktoru bulmamız gerekiyordu. İlk baktığımız şey dr.'un muayenehanesinin
bana uygun olup olmadığıydı. Sonra onu okula kayıt ettirirken ilk baktığım şey okulun
bana uygun olup olmadığı idi. Ne kadar bencilce değil mi?
Ahkam kesenler yada daha henüz anne olmayanlar, ya da siz sevgili kalem.
Ordan bakınca ne görüyorsunuz bilmiyorum ama sizin gördüğünüz kadar pembe değil
gerçekler. İnanın burdan bakınca herşey daha farklı ve ZOR...

Bu konunun Hitlerle çok alakası var,Şekerkız...Hitler,saf ırk yaratmaya çalışırken engellileri fırınlarda yakıyordu..Sağlıklı ve güzel vücutlara sahip kadın ve erkekler ortalıklarda dolaşırken,engellilerin yaşam hakkı yoktu..
Unutmamak gerekir ki saf insan ırkını yaratmaya çalışan adam da üstün insan ırkına mensup değildi...Kendindeki eksikliği başka birşey yaparak gidermeye çalışıyordu..Tam da bu noktada,engellilerin engele ve engelliliğe bu kadar acımasız bakması benim tüylerimi ürpertti..Engelsiz insanların,engellilere karşı bakışaçısı artık beni yaralamaz...Ötekileştiriyorsa,eyvallah derim çünkü,bizden olanlar daha beter ötekileştiriyor engellileri...:rolleyes:

Şehribanu Hitler sadece sakatları değil akıl hastalarınıda öldürtüyordu.Yani bu kişi hasta insanlara karşı takıntıları olan aslında başta kendiside hasta olan bir kişiydi.O zamanki bilimsel safsatalara inanarak Güya ülkesine hizmet ettiğini düşünüyordu.kitlesel bir yıkımla sakat çocuk isteyip istememeyi bağdaştıramazsınız.Biz burda sakatlara bakış açısını tartışmıyoruz dikkatini çekerim.Bu kişisel bir tercihtir.

Tekrar söylüyorum kimse kimseye çocuğunu doğur yada aldır diyemez.Aldırırsan sen faşistsin yada Hitlersinde diyemez.Yaşam şartları ve kişilikler değişkendir...

Üst Alt