Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü bir bebeğe hamile olduğunuzu öğrenseniz kürtaj yaptırır mıydınız?

Akıl hastaları da engelli kabul ediliyor,Şekerkız..;)
Biliyorum kişisel tercih olduğunu,Hitlerin de kişisel tercihiydi,engellilerin yaşam hakkını insanların ellerinden almak;)
Neyse konuyu uzatıp da birbirimizi kırmaya değmez...Voltere diyor ki; "Fikirlerinden nefret ediyorum ama fikirlerini sonuna kadar savunman konusunda senin yanındayım." Bu sözü çok severim...
Sende benim fikirlerimi sevmiyorsun ama yapacak başka birşey yok;):)
Sevgiler...

Evet,kesinlikle aldırırdım arkadaşım,çünkü çocuk tedavilerden çok acı çekiyor çok,tıpkı benim kızım gibi,

seker kiz;
Bak sende diyorsun Hitler ülkesi için yapıyordu diye Yani Hitlerin eyleminde bir iyiniyet sözkonusu.Senin iyi niyetinde seni aynı konuma götürüyor.Tek eksik yan senin onun kadar güçlü olmaman.Bu düşünceyle birde elindegüç olsaydı ne yapabilirdin.Ben düşünemiyorum.

Doğacak cocuğumun özürlü olduğunu bilseydim, doğmasını istemezdim.Tıp ilerlediği için bunu cok önceden anlıyabiliyorsunuz.Zor karar, insanların yaşam sdandartıyla ilgili bir durum, sosyal cevre, devlet politikası vb. şeyler için hazır değiliz.Cocuk sahibi olamasaydım hiç ,milyonda bir özürlü cocuk sahibi olma olanağı olsaydı, zihinsel özrü haricinde cocuğumun olmasını isterdim of allahım neler konuşuyoruz ,Allah c.c. herkeze sağlıklı bebek nasip etsin.

Yaşam hakkı diye bir film vardı, filmdeki kadın ile erkeğin bir kız bir oğlan 2 cocukları vardı.Bayan 3 cü bebeğe hamile kalınca , bebeğin sağlıklı olmasına rağmen kadının 2 cocuğu olduğu için, bebeği istemiyolar.Bayan kürtaj oluyor ve bebek alınıyor, kürtaj esnasında doktor, bayanın bir daha cocuk sahibi olamayacağını söylüyor.Aynı gün cocukların okul gezisi olduğu için, cocukların bulunduğu otobus kaza yapıyor, kadının cocuk ve kızı ölüyor.Bu film beni cok etkilemişti.Her canlının yaşam hakkı... vardır.

vilanjik;
yani bravo konuyu nerdeden alıp nerelere kadar getirmişsiniz.anne olamayacağınıza göre yanılmıyorsam baba da henüz olmamışsınız.bir anne ve baba her şekilde yavrusuna bakar asla da vazgeçmez ama %100 özürlü olacağını biliyorsa oturupta bir düşünür burda annenin çocuğa bakması asla sorun değil sorun olan o yavrunun boynunun bükük durmasını istemeyişidir.
senin burada yaptığın fikir almak değil sadece kendi fikrini başkalarına iğneleyici laflar söyleyerek kabul ettirmektir.

Tıbbın imkanları bebek oluşana kadar seferber edilmeli, genetik hastalıklarda gözü kapalı çocuk sahibi olmaya kalkmamalı anne babalar; (daha işin başında tedbirler alınmalı) ama bir kere bebek/cenin/fetus/insan adına ne denirse densin oluştuktan sonra yaşam hakkına müdahale edilmesini doğru bulmuyorum.

sessizfırtına;

Derdim kimseye fikir empoze etmek değil.Ben sadece bu olaydaki bakış açımı ortaya koydum.Ben doğal selleksiyona inanıyorum.Kimsenin bir başkasının yaşamıytla ilgili kararlar alamayacağını düşünüyorum.(Bu çocuğunuzda olsa)Bu anlayışın sakat bir anlayış olduğunu tekrar ifade ediyorum.Bir insanın vicdan sahibi olması içinde illa anne veya baba olmasına gerek yoktur.İnsan olması yeterlidir.

Biz hayvanmıyız vilanjik ???
çocuğun sağlıklı bir hayat içinde sağlıklı koşullarda büyümesini yetişmesi insanlık dışı bişimi????
Valla pess....!

Sirine;

Böyle bir sonuca nasıl vardın anlayamadım.Benim yazdıklarımı duygularınla değil.Mantıgınla algılamaya çalış lütfen.

valla vilanjik öle bir şey söledin ki...tabiki öncesinde insanlığın anne baba olmakla ilgisi kesin kes yoktur vicdan ve merhamet duygularında ünvan aranmaz katılıyorum;)
sen çocuğun ne olursa olsun dünyaya gelmesini savunan bir insansın...
biz ise acı çekmesine dayanamayan dolayısıyla aldırılmasından yana olan bir tutumu sergiliyoruz...bu durumda benim ilk aklıma gelen cümlen üzerine ne yazıkki algıladığım durum bu çünkü konumuz bu...engelli bir bebeğin alınması...
ha tamam sağlıklı bir bebeğin alınması şiddetle karşı çıkarım günah...ama engelli bir bebeğide bile bile dünyaya getirmeko hepten BÜYÜK GÜNAH....

Evet şirine işte seninle farkımız burada sen duygularının yol göstericiliğinde olaya bakıyorsun.Kendince haklısında.Bugün engelli çocukların yaşama hakkına müdahale eden zihniyet daha sonra az engelli yaşamına müdahale etmekte sakınca görmez.Bu bir geçiştir.Daha öncede söyledim .Cehenneme giden yollar iyiniyet taşlarıyla döşenmiştir.Toplumun genel ahlakı bireylerin bu küçük masum fikirlerinin birleşmesinden oluşur.

hiçbir farkı yok mesele isteyip istememek sadece, sağlıklı bebeği aldıran ailenin de kendince mantıklı(!) açıklaması muhakkak vardır.. siz acı çekmesine dayanamam aldırırım diyorsunuz, bir başkası maddiyatını zaten varolan diğer çocuklarını......vs öne sürecektir. Her ne sebeple olursa olsun işin aslı kabul edip etmemektir.

Ne alaka ya...
valla var ya sizin bakış açınızı anlayamıyorum ben yaa.....
doğmamış bir zigotu :D hemencecikk yetişkin bireylere empoze ediyosunuz...
bebeğine yaşam hakkı vermeyenler engelli bireylerede karşı gibi bir düşünce çıkıyor sizde...ÇOK YANILIYORSUNUZ...!
siz engelli bireyler çocuğunuzun nasıl engelli olmasını istersiniz bunu ben anlayamıyorum işte...göz göze göre bu kararı nasıl verirsin ??? o çocuk büyüdüğünde vicdanın nasıl olacak???dünyaya getirmek mesele değil birdeeeee geleceği var bunun ve senin hayatınında son bulması var gelecektede....
evet bu sözü severim cehenneme giden yol gerçektende iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir...

Evet Masiva olayı çok güzel kavramışsın.Ama kaldığın yerdeden devam edeyim.Birileride çıkar toplumun iyiliği için özürlülerin evlenmesini yasaklar.Bundan cesaret alan birileride çıkar özürlüleri toplumdan ayırmaya kalkar.Bu şekilde Hitlerin Yaptığı Arı ırk elde etmeye kadar devam eder.Hepsindede bahaneler hazırdır.İyiniyet.

İlk çocuğumu yeni dünyaya getirmiştim. Ne bedensel, ne ruhsal ne de diğer koşullar açısından ikinci çocuğa hazır değilken, istenmedik bir şekilde hamile olduğumu öğrendim. Teolojik, biyolojik, sosyolojik, fizyolojik vs. bilumum lojikleri karşıma alarak hamileliğimin ikinci haftasında gidip kürtaj yaptırdım.
Çünkü o çocuğu istemiyordum.:eek: Korunma yöntemlerinden yeterince haberimin olmadığı genç bir yaştaydım. Ne yeniden hamileliğe ne doğuma ne de yeni bir bebeğe hazır olmadığımı bile bile dünyaya getirmeye cesaret edemedim. İki haftalık bir ceninin yaşamına son verirken, bir katil olduğumu ya da bir cana kıydığımı düşünmedim hiç.
Şimdi olsa cesaret edemem. Şu anki aklımla ve duygularımla istenmediğim bir hamilelik sözkonusu olsa aynı şeyi yapamam ama o günkü koşullarda yaptığımdan hiç de pişman değilim.
Sonra aradan yıllar geçti ve artık ikinci çocuğu istediğime karar verdim. Bu sefer de işler benim istediğim gibi olmadı. Son verdiğim yaşamın intikamıymışçasına arka arkaya 3 kayıp. Hamileliklerim en fazla 3 ay sürüyordu. Hiçbir sebep yokken kaybettim üç bebeği.
Küçük kızıma hamileliğimin ilk haftalarında yine sorunlar başladı. Bu sefer doktor kontrolündeydim. İlk ultrason görüntülerinden sonra doktor çocuğun sakat doğabileceğini, normal bir gelişim seyrinde olmadığını, fiziksel olarak hemen hemen hiç gelişmediğini, alınması gerektiğini söyledi.
- Peki niye? Sorun ne:confused:
- Niyesi yok! Öyle işte
(Hiç tatminkar bir cevap değil. Bu durumda tam teşekküllü bir hastaneye ve başka bir doktora gitmek gerekir)
O günkü aklımla sorunun doğacak çocukta değil de benim hamilelik sürecimde olduğuna karar verdim. Üç dört haftalık ceninin nasıl bir gelişimi olacaktı ki! Eğer bu hamilelik bitecekse kendiliğinden biter, çocuğun doğacağı varsa doğar deyip eve gittim ve doğuma kadar bir daha hiç doktora uğramadım. İyi de yapmışım. :)Zamanı gelince dünyalar güzeli gayet sağlıklı nur topu gibi bir kızım oldu (şimdi 16 yaşında).
Ama şimdiki aklımla:

*Hamilelik sürecimi iyi bir doktorun kontrolünde geçirir, gerekli tüm test ve muayeneleri yaptırırdım.
*Eğer çocuğun sakat doğma riski varsa bunu kesin olarak öğrenmek için en az dört beş farklı doktorun görüşünü alırdım.
*Ne tür bir sakatlık olduğunu kesin olarak öğrendikten sonra kendim ve çocuk açısından göze alamayacağım kadar büyük bir mesuliyet ise hamileliğe son verirdim. Eğer doğumdan sonra tedavisi mümkün bir hastalık ya da sakatlıksa doğumu düşünebilirdim.

Böylesine özel bir konuyu, ahkam kesmenin hiç de kolay olmadığını anlatmak için yazdım.
İnsan bazen istenmeyen bir gebeliğe son vermek için gözünü kırpmadan kürtaj yaptırabiliyor, bazen de çok istediği bir bebeği sakat doğma riskine rağmen dünyaya getiriyor. Vereceğimiz kararlar o anki yaşımıza, ruh halimize, tecrübelerimize, içinde bulunduğumuz koşullara göre değişebiliyor. Hatta bazen eylemlerimiz inançlarımızla, düşüncelerimizle çelişebiliyor.
İnsanları eylemlerinden, düşüncelerinden ya da inandıklarından dolayı kınayıp eleştirmek çok kolay. “Aynı durumda ben olsaydım ne yapardım?” sorusunun cevabı ise görüldüğü kadar kolay değil.

Böyle bir ikilemi hiçbir kadının yaşamamasını diliyorum.

Mayıs ayında Doç. Dr. Şükran Taçoy ve yine Doç. Mehmet Beyle konuşmuştuk bu konuyu. İkisi de Akdeniz Üniversitesinde Genetikçi..Ben Faşist Tıbbın sağlam beden fetişizmi bunlar dedim. Onlar başka şeyler anlattılar bana.. Anlattıkları;
Tıp adına kürtajı daha çok zihinsel engelliler için önerdiklerini ve en temel olanı ise doğacak çocuğun bağımsız hareket edip edemeyeceğine bakarız dediler. Herkese değil.
Bence bu kendi başına bağımsız yaşama kavramına çok dikkat edilmeli..

Ana rahmine düştükten sonra ne olursa olsun onun da yaşamaya hakkı var.

Insan kaderinden kaçamaz olacaksa normal dogar birşey sebep olur yine engelli olur o zaman ne yapacaksınız!aldıramazsınızda.atacakmısınız?can atılmaz.o yüzden insan canından vazgeçmemeli ve kaderinden kaçmamalı diye düşünüyorum.hayat bizim için bir imtihan dünyası.yüce rabbim herkesi bir şekilde sınava sokuyor.benim düşüncem ve inancım bu doğrultuda.herkese sevgiler.

Kürtaja karşıyım.. ama bu yüzden aldırmam demiyorum.. herşeye rağmen engelli bebeğimin dünyaya gelmesini isterdim...

Bunu trafık kazası gecırdıkten sonra Dusundum hep...22 yasındayım ben sımdı..Asla dusunmem tam tersı onu özel bır sekılde ve en ıyı en guzel bır sekılde buyutmek ısterım..
HADİSİN BİRİNDE ŞOYLE BUYURUYYOR....ONDAN GELEN HER SEY HOSTUR CEFASI,KAHRIDA HOŞ OLUR..bas ustune her seye...dını boyutunu dusunmek yteter.

bilseniz doğsun istermiydiniz,

Hepimiz kendi rahatsızlığımıza dair sıkıntı içindeyiz.Kimi zamanda isyan
bazen kabulleniş
kimimiz sonradan oldu kimimizde doğuştan
Başımıza geleni kabullensekte ,takdiri ilahi desekte üzülüp ahlandığımız anlar yok değil...

Bir tanıdığım 42 yaşında anne oldu.Doğduğunda gerekli testler yapıldı ve bebeğin problemi olmadığı belirtildi.Eve çıkan arkadaşım bir ay sonra gittiği kontrolde bebeğinin dawn sendromlu olabileceği söylenmiş.
''ilk duyduğumda nefes alamadım.Doktora kızdım bu şimdimi söylenir...nasıl belki ?bunun cevabını nasıl kesin veremezsin diye bağırdım.Sonra eve geldim doktor araştırdık bulduğum uzman doktora gıdene kadarda uykusuz gecelerde internetten araştırma yaptım.Doktora gidip durumu anlattığımda
doktor kızıma hiç bakmadan ne yapacaksın farzettki dawn lu geri iade etme şansınmı var dedi.İnan o an durdum ne olursa olsun benım çocuğum dedim''dedi

Bende zaman zaman tartışma konusu olan bu konuyu kendi içimde irdelerim.Belki sizde ...
Bana göre eğer hamileliğin uygun zamanında öğrendiysek hamıleliğin sonlandırılmasından yanayım.Kendim için değil onun için,
oğlumun okulunda bir çocuk var annesi hep kucağında götürü getirir
onu gördüğümde içim acıyor durumuna üzüldüğümden değil...yada annenın durumuna.Yaşıtlarının yaptıklarını yapadığını bilmek ve yapabilmesi için birşey yapamamışlığıMdan...

ya olurmu öyle şey o senin çocuğun canın tipine göre mi sipariş ettin ben her şekilde bağrıma basarım

Doğacak olan çocuğun yaşama hakkını elinden almak cinayetle bire bir eş değerdedir. Zor bir durum evet ama herşeyde bir hayır olduğunuda unutmamak gerek. Kim isterki evladının engelli olmasını ama engelli diyede ona insan muamelesi yapmaması yada yapmak istememesi hatta yaşamından alıkoyması vicdansızlıktır, insafsızlıktır.

Biz de işte kız arkadaşlarla zaman zaman bu konuyu konuşuruz. Benim çocuğum yok ama allah korusun öyle bir sorunla karşılaşsam ben aldırırdım herhalde özürlü bir çocuk dünyaya getirmek hem bana hemde ona eziyet olur. Tamam allah öyle taktir etmiş ama tıppıda aldırmakda var sonuçta allah kullarına istediği kadar bilgi verir tıpda bu gelişmeyide allah verdiğina göre yanı kullarına secenek sunmuş bence.
özürlu çocuğu dünyaya getirmek anneyi üzdüzer hem fiziki hem ruhsal anne bakar çouğuna ama nereye kadar ya anneye birşey olsa o çocuk ne olacak
sonunu düşündüğüm için aldırırdım bana kızan olabilir ama çocuğunum itilip kakılmasına hor gorülmesinesine dayanamam. Birde maddiyat yoksa o dahada kötü neyse allah herkese yardım etsin ki kimse seçim yapmak zorunda kalmasın

canan kızmıyoruz sana umarız allah bir gün sana o seçeneği sunmaz

Sirine;
Aynı düşüncedeyim. Ailemde , akrabalarımda bu acıyı yaşıyoruz ve hep şunu düşünüyoruz. Bizden sonra ne olacak bu çocuklar. Bu konu din ya da annelik içgüdüsü ile açıklanmayacak bir konu . KESİNLİKLE kürtaj olmalı.

Bekara eşini boşamak kolay gelir diye bir söz geldi aklıma:)biraz incitecek bir söz gibi görünüyor ama..
Buradan yazmak kolay geliyor bana ama o zaman o şartlarda ve o psikolojide nasıl bir karar verirdim bilemiyorum açıkcası..

Bu konuyu bir başka açıdan da ele alabiliriz. Eşim omurilik felçlisi. Ben polio sekeli dolayısı ile sol kolumu kullanamıyorum, tek kolla yaşamı sürdürmeye çalışıyorum .Evlenirken iki engelli insan, birbirimizi daha iyi anlayacağımızı düşünerek karar verdik. Bir çok konuda kararımızın olumlu yönlerini yaşadık. Ancakkk ! Aile geçmişine bakıldığında gen bozukluklarının örnekleri karşımızda iken dünyaya bir evlat getirmek düşüncesine karşı oldum hep. Hakkımız yok ! Hele de böyle bir dünyaya ...İnsan açık yaraya tuz basmamalı. Konu çok uzun ... Ayrı bir yazı olarak hazırlayacağım.
Kısaca yazık etmeyin derim... Yazık etmeyin...

aslında bi düşünürdüm benim çektigim sıkıntıyı onunda çekmesini tabikide istemem ama demekki ne olursa olsun dünyaya gelmeye onunda hakkı vardır bence allah mutlaka bi sabrını verir engellide özürlüde olsa

Üst Alt