Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü bir bebeğe hamile olduğunuzu öğrenseniz kürtaj yaptırır mıydınız?

Biz insanlar kendimize öyle nankörüz ki, olmayan bir uzvumuzun ya da sağlığımızın değerini o varken bilmeyiz, şeker hastasının şeker hastası olmadan önceki tatlı-tuzlu-unlu gıdaların değerini bilmeden, şeker hastası olana kadar tüketmek gibi..
Dediğim gibi kendimize öyle nankörüzki hep eksiklerimizi düşünürüz; niye böyleyim, neden eksiğim, keşke şöyle olsaydım der dururuz ama sağlıklı olan yanlarımızın değerini hala bilmeyiz. Bardağın boş tarafı değilde dolu tarafına baksak, olmayan birşeyin derdini çekmek yerine, olanın kıymetini bilerek hayatımızı daha da çekilebilir getirmenin bir yol olduğunu bir çoğumuz bilmiyoruz. Engelli olmak şükretmenin eş anlamı bence.
Benim iki tane elim iki tanede gözüm vardı, şimdi ikisindende birer tane var doğuştan engelli biri değilim ama sonradan engelli olmanın doğuştan engelli olan birinden zor hayatı yaşadığını düşünüyorum.
Konuya cevap olarak, engelli olan biri için hayat; omuzlarda iki kat daha ağır yük demek. Benim çocuğum olsa ben ölene kadar onun iki kat yükünüde omuzlarımda taşırım, taşırımda bu onun için hayatı kısmen yaşanır hale getirir, yinede yeterli olmaz. İyinin kötüsü, mutlunun mutsuzu, tevazunun kibiri yani bu dünyada herşeyin bir zıttı olduğu gibi sağlıklının sağlıksızı olması doğamız gereğidir. Engelli bir bebeğin dünyaya gelmesini izin verip vermemek benim kararım olamaz, elimde olsa tabiki izin vermem ama Kürtaj konusunda birinin ne kadar engellide olsa dünyaya gelmemişte olsa dünyaya gelme ve yaşama hakkını elinden alamam.

Bazı arkadaşlar henüz doğmamış falan demişte, anne karnındaki cenin de canlıdır arkadaşlar. Kürtaj konusu öyle kolay bir konuda değildir. Bilgi çağındayız araştırın okuyun izleyin kürtaj videoları sayfalar dolusu dökümanlar mevcut herşey açık ve net, kürtajla alınan ceninlerin hangi ülkeler tarafından satın alındığını, makyaj malzemelerinde kullanıldığını ABD, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine kamyonlar dolusu ceninler gittiğini Türkiye'nin de gizli cenin üssü olduğunu ve daha fazlasını öğreneceksiniz. Dilerim hiç bir anne baba evlatları için böyle bir kararı vermek zorunda kalmaz.

hayır allahın verdıgı bır candır o sakın

Aynı duruma bende düştüm ben kas hastasıyım hamile kaldım muayene ye gittiğimde doktor doğum yapamazsın dedi bebegin benim hastalığımı taşima riski% 50dedi ben korktum yıllardır zor bihayat yaşıyorum zaten ama bebeğim yaşamasın dedim bide benim ölum riskim vardı eşimle konuştuk zorda olsa karar verip aldırdık şimdi yaşamış olsa 8yaşında olcaktı amA Rabbim nasip etmedi olmadı anne olamayacagım duygusu çokk yaralıyor beni.çoğu geceler ağlıyorum doğsaydı şu yaşta olcaktı diyorum bana annem derdi diyorum ama maalesef:((sizde çok iyi düşünüp karar verin rabbim yar ve yardımcınız olsun

Bence böyle bir durum gelirse başınıza asla o çocuğu doğurmayın belki çocuğunuz olmayacak diye üzüleceksiniz ama unutmayın o da bu hayatta yaşayacak açıkçası bu hayatta engelli olarak yaşamak kolay değil ileride keşke doğmasaydım diyebilir kendine sırf anne ve baba mutlu olacak diye bir çocuğu ömür boyu zor şartlarda bırakmaya kimsenin hakkı yok bu hayat anne ve baba ile yaşanmıyor çevreyle yaşanıyor akrabalarla kısaca dışardaki insanlarla yaşanıyor hiç kimse engelli doğmak istemez mesela ben 22 yaşındayım kas hastalığım var günlük hayatımı asla etkilemiyor ama asla evlenmeyi düşünmüyorum çocuğum olsun istemiyorum ben bile bu yaşıma kadar neler çektim insanların dalga konusu oldum bana ailem yaşamak ister misin diye sorsa istemiyorum derdim benim düşüncem budur

Ne olursa olsun bi cocugun dunyaya gelme hakkini elinden almaya kimsenin hakki yok,cocuk engelli oldugu icin oldurulecekse ben o anne babaya diyecek soz bulamiyorum
engelli ya da saglam ne fark eder o Allahin verdiyi can,Allahdan gelen nimet nasil kabul edilmez??

Bebeğimi dünyaya getirirdim tereddütsüz.O cana asla kıyamazdım.

kardesım kürtaj ınsan oldurmektır o bebek yaratılıstan yaradılısa gırerken anne karnında rızkına varasıya kadar herseyı yazılıyor madem bakmıcanız ozaman bırakında devlet baksın ama öldürmeyın .

zor işler zorrr Allah kimsenin başına vermesin ...
ama şöylede bir durum var doktor engelli olacak deyip te sonradan sağlıklı doğan çocuklarda var ben biraz bu türşeyşere inana taraftayım...

"İnsan hayatının korunması, İslam dininin beş temel ilke ve amacından biridir. Zira en şerefli varlık olan insanoğlu saygındır ve dokunulmazdır. İnsanın yaşama hakkı, erkek spermi ile kadın yumurtasının birleştiği ve döllenmenin başladığı andan itibaren Allah tarafından verilmiş temel bir hak olup, artık bu safhadan itibaren anne baba da dâhil hiçbir kimsenin bu hakka müdahale etmesine izin verilmemiştir.Buna göre, annenin hayatının korunması gibi haklı ve kesin bir zaruret olmaksızın gebeliğe son vermek caiz değildir."
Kaynak: Din İşleri Yüksek Kurulu.
Sadece bilgi amaçlı attım.

ben asla kiyamam bir bebeqi hayati boyunca enqelli olmaya mahkum etmeye...vijdan azabindan ölürüm...😿

Engelli de olsa kimse kimsenin yaşam hakkına müdahale edemez ki bu anne baba da olsa böyle. Bir de şu var: ALLAH en doğrusunu bilir, belki de engelli olmayacak.. Eğer kürtajı düşünüyorsanız bu işin bir de vicdani boyutunu düşünün derim. Hayat boyu bu yükten (vicdan) kurtulamazsınız..

Şöyle düşünün birde doğdu yıllar sonra engelli oldu yine ölümünü ister mi ana baba

Ah ah hep bu yüzden başımıza gelenler

Kürtaj, annenin sağlığı tehlikede ise yapılır. Hayatta olan yeni gelene tercih edilir

genlerimde şizofren varmış doğmuşum sağlam çoçuk olarak ama şizofren oldum 31 yaşlarında elden ne gelir ne yapayım ALLAH verdi çekecez bu hastalığı doğmak kaderdi hastalanmak kaderdi anne baba ama bazi anneler engelli çocuğuna benden önce ölsün diyebiliyorlar kim bakacak benden sonra ne olacak diye endişe ettikleri için örneğin sağlam çocuk: çoçuk felci geçiriyor yada havale geçiriyor engelli oluyor yani bide bu durumda bakmak lazım

ben bazen dunyaya gelmeseydim der dururum. kaldı kendi durumum ortada iken böyle bir ortamda doğum yapmazdım

Erkeğim, ama kadın olsaydım asla o çocuğu dogurmazdım. Çocuğa dünyayı dar etmeye gerek yok. Acı çekmeye gelmemeli..

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ama şöyle birşey var siz öldüğünüzde çocuğunuza ne olacak kim bakacak

bu soruya kürtaj yaptırırmıydınız değil de istermiydiniz diye bakacak olursam kesinlikle istemezdim hayat zor malesef kimse kimseyi anlamıyor

bir engelli birey ve anne olarak diyorum ki kürtaj yaptırırdım.Herkesin düşüncesi , günah anlayışı , hayata bakışı ve kavrayışı farklı ....bu konu tartışılmaz bile....

Bebek sakat doğacak ise en doğru karar kürtaj yaptırmak olur. Yoksa o bebek doğup büyüdüğünde beni neden dünyaya getirdiniz diye size hesap sorar. Engelli bir bebek dünyaya getirmek kimse istemez mantık dışı ayrıca kefernahum diye bir film var fakir bir ailenin dünyaya getirdiği çocuklari ile sinanmasini çok iyi işlemiş. Bakamiyorsan çocuk doğurma ve dünyaya getirme diyen bu filmi mutlaka izleyiniz.

İnsan dünya için yaratılmadı ki siz sadece dünya hayatını düşünerek cevap veriyorsunuz. Öyle bir durumda kalırsanız oda sizin için imtihan ancak ve ancak annenin hayatını tehdit ederse kürtaj yapılmalı kimsenin yaşam hakkını elinden almaya hakkımız yok. İmanlı biri için bu sorunun cevabı belli imanlı olmayan sadece dünyaya göre karar verir anne baba ölünce çocuğa kim bakacak diyorsunuz anne baba yaşarken çocuğa onlarmı bakıyor anne babaya o canı gücü kuvveti veren kim hayırsız sağlıklı bir çocuktansa hayırlı engelli bir çocuk sizin için daha hayırlıdır.

allah kimsenin başına vermesin çetrefilli iş ...
ama engelli denilip te sonradan sağlıklı doğan çocuklar olduğunu biliyorum....

Kesinlikle doğururdum.

8 sene sonra kızımızı kucağımıza 2nci Tüp Bebek denememizde aldık. Rabbim evlat sahibi olmayı herkese nasip eder inşallah. Çok farklı bir duygu[SIZE=1].[/SIZE] Kimse umudunu kaybetmesin. Az büyüsün 2nciyi deneyeceğim :)

Üst Alt