Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlü bir bebeğe hamile olduğunuzu öğrenseniz kürtaj yaptırır mıydınız?

Bu nasil bir dushunce tarzi,daha dogmamish bir bebek nasil katl edilir?! Bunun adini"kurtaj"koyub,vicdanlarini rahatlatmaga chaliwiyolar,hayir,bunun bir adi var:insanin kendi canindan,kanindan olan bir bebegin katili olmasi! bunun bashqa adi olamaz.."çocuğunuza siz öldükten sonra kim bakacak?"soranlar cocugu veren de Allah,bakan da Allah.Tabi ki,karincanin bile hayatini guvenceye alan Allah kendi verdigi cocugu da ortada burakmaz! Ne olursa olsun kurtaj haramdir(dogum annenin hayatina son vere bilirse,ya anne ya da cocuk yashamaliysa bu haric) bebegin hasta ya saglam dogacagini hic bir doktar 100% qaranti veremez,onu da yine Allah bilir.....Cocugu siz yaratdinizmi ki,siz de öldurmek istiyorsunuz?? Cocugu yaratan Allah ve cocuk anne rahmine dushduyu andan kimsenin onu katl etmek hakki yok.Kuranda bu yaziyor zaten...Allah cocuk verdiyse eger rizkini da verecek.mutlaka verecek.

Ebumustafa Oncelikle bana cevap yazmaya devam edeceksen lutfen edebinle yaz, saygisizlikla kendinizi kucuk dusuruyorsunuz sadece.

Gozunuzle okuyup zihninizle algilamaniz yersiz agresyonunuza engel olacaktir. Zira ben islam demedim inanc dedim. Son ve gecerli din islamiyet olabilir ama tek din degil bi ayirt edelim bunu ki islam dusmani yeeeaa diye sallamayalim.

Ne forumdaki tek musluman sizsiniz ne de islamiyetin sizin savunmaniza ihtiyaci var. Islamiyet kurtaj yasak diyebilir dogrudur lakin kimseyi olduremezsin diyor diyerek kendi cehaletinizi ortaya cikarmissiniz. Neyse konuyla ilgisi yok.

Sonuc olarak su sayfada her insan fikrini belirtiyor sayfanin konusu: ENGELLI CENIN. Benim fikrimi begenmemis olabilirsiniz saygi duyarim ama Kurtaji savunanlar zina duskunudur diye bir genellemeyle sigirlik yapmanin alemi yok. Kimse burada keyfi kurtajin dogru ya da yanlis oldugunu tartismiyor gordugum kadariyla.

Maksadindan cikip ikili tartismaya cevirmeyelim bence diger uyeler illa ki rahatsiz oluyordur.

benim inancım ve yaşamım ancak islam cizgisindedir ve islamın medeniyet modeli islamın insanlıga ögrettigi en çagdaş adil emir ve yasaklar biçimidir bu sebebten dolayı tek dogru seni yaradanın dogrusudur çünkü bu insanlıgın faydasınadır islam dinide zaten inançlar bütünüdür başka dinlerden bahsediyorsun bu kafanı degiştirmedikçe hiç bir din sana göre degil yani yanlışı niye bu kadar savunuyorsunki bu benim düşüncem deyipde herşeyi söylüyeceginimi sanıyorsun savunmasız sana karşı çıkamıyacak bir canlıyı öldürürüm düşüncesini fikrimi beyan ediyorum gibi etrafı süslü sözlerle meşrulaştıramazsın bunu savunamazsın savunursan insani degerlerini yitirmişsin demek
ayrıca bana sıgır demene üzülmedim çünkü rabbim kötü söz sahibine döner buyuruyor

Kesinlikle aldırmazdım çok zor engelli olmak ama onun da yaşamaya hakkı var engelli çok ağır olsaydı yine aldırmazdım Allah verdiği canı ne haddime öldürmeye Rabbim korusun engelli olarak yaşamaya mahkumsa yaşar hakkımızda en hayırlı olanı Mevlam bilir...

Ne alaka ya...valla var ya sizin bakış açınızı anlayamıyorum ben yaa.....doğmamış bir zigotu :D hemencecikk yetişkin bireylere empoze ediyosunuz...bebeğine yaşam hakkı vermeyenler engelli bireylerede karşı gibi bir düşünce çıkıyor sizde...ÇOK YANILIYORSUNUZ...!siz engelli bireyler çocuğunuzun nasıl engelli olmasını istersiniz bunu ben anlayamıyorum işte...göz göze göre bu kararı nasıl verirsin ??? o çocuk büyüdüğünde vicdanın nasıl olacak???dünyaya getirmek mesele değil birdeeeee geleceği var bunun ve senin hayatınında son bulması var gelecektede....evet bu sözü severim cehenneme giden yol gerçektende iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir...
Tabi ki,hic bir anne cocugunun engelli olmasini istemez..amma ölmesini nasil ister??! masum bir cocugu katl etdikden sonra vicdanini nasil susturur..."Ya saglam olacak ya da öldurulecek"ben bu mantigi kabul edemiyorumAnne rahmine dushduyu andan O artik CANLI BIR INSAN...bunu unutmayalim

ebumustafa;

sorun yok o zaman; zekasız, yalancı, zinacı, katil vb.'de ben de üzülmedim, genelleme yapmanıza kızdım, kürtaj yaptırırım diyen hanım userlar da var; ayıp.

ben size yanlış yoldasınız mı dedim ki kendinizi savunuyorsunuz can hıraş?

"bu benim düşüncem deyipde herşeyi" haraket etmiyorsam, hukuk ve forum kuralları dahilinde söyleyebilirim evet. dediğim gibi ben doğruyum demiyorum size göre yanlışsa tartışabilirizz ama bu üslubla olmaz.

Hocam sperm ile yumurtanın birleştiği anda canlı oluşur diyen bilimin kendisi.
Evrensel insan hakları bildirgesinde her canlının yaşama hakkı vardır diye bir madde var.
....

Tekrar özür dilerim
Bilmeden sürçü lisan ettiysem affola.

Tekrar belirteyim... ne özür dilemenize, ne de sürçü lisan ederek af dilemenize hiç gerek yok. :) Hepimiz fikirlerimizi belirtiyoruz. Bunda ayıplanacak, kırılacak, suçlanacak bir yön yok. :)

Şimdi insan hakları bildirgesiyle ilgili bir düzeltme yapalım... :) Orada "insan hakkından" bahsediliyor. "Canlı haklarından" değil... :) Elbette ben de her türlü canlının yaşam hakkına saygıyla yaklaşırım. İnsan bir yana, hayvanların, bitkilerin bile lüzumsuz yere öldürülmesinden hoşlanmam.

Ancak doğada insan da dahil her canlı bir diğerini öldürerek yaşar. Bizler de yemek için bitkileri, besi hayvanlarını öldürüyoruz. Sağlığımızı korumak için zararlı böcekleri öldürüyoruz. Tahılımız, sebzemiz iyi yetişsin diye zararlı otları, kemirgenleri öldürüyoruz... Hatta hayatta kalmak için mikropları, bakterileri antibiyotik kullanarak öldürüyoruz.

Elbette buradan "öldürmek bir haktır" gibi saçma bir sonuca varamayız. Sadece ölümün, yaşamın bir gerçeği olduğunu vurgulamaya çalışıyorum.

Keza savaşlarda düşmanları öldürüyoruz, zina yaptı diye kadınları taşlayarak öldürüyoruz, dinden döndü diye gavurları öldürüyoruz, aldattı diye eşleri öldürüyoruz. Bildiğiniz gibi burada öldürülenler bir zigot gibi POTANSİYEL yaşamlar değil, bizzat, gerçek yaşam sahibi insanlar.

Bir yumurta bir spermle birleştiğinde "potansiyel" bir yaşam söz konusudur. Kesin değildir bu! Döllenmiş yumurtaların ciddi bir kısmı daha rahim içerisine doğru dürüst tutunamadan düşükle sonuçlanır. Sizin laboratuarda tüp bebek amacıyla döllediğiniz yumurtaların da hepsinin yaşama şansı yoktur. 5 tane döllenmiş yumurtayı enjekte etseniz 5 tanesi de düşebilir. Veya 5'i birden tutar. Sizin dediğiniz gibi bunun önlemini almak pek de kolay değildir.

Keza şöyle bir durum da var. Diyelim ki 5 yumurtayı başarıyla döllediniz. Bunlardan 3 tanesinin özürlü olduğunu tespit ettiniz. 5 yumurtayı da rahim içine koyup ya nasip mi diyeceksiniz? Yosa sadece sağlıklı olanları mı seçeceksiniz? Sağlıklı olanları seçerseniz diğerlerini öldürmüş olmuyor musunuz?

Bakın ben burada neyin doğru, neyin yanlış tercih olduğunu savunmuyorum. Sadece bu tercihlerde tek bir doğrunun olamayacağını, bu tercihleri yapan kişilerin herhangi bir şeyle suçlanamayacağını vurgulamaya çalışıyorum. Elbette bir insan kendi inanışı çerçevesinde, 5 yumurtanın da kullanılmasını, sonuçlarına katlanacağını söyleyebilir. Bu onun kişisel tercihi olur. Ama sadece sağlıklı olanların kullanılmasını söyleyen bir kişinin tercihi de yanlış değildir. Bu size göre yanlış olabilir, ama o kişinin tercih hakkıdır.

Keza daha ileri gidersek, daha önce verdiğim örnekte 8-9 ceninin bir arada olduğu durumda bir hekimin önceliği annenin hayatını korumaktır. Çünkü anne bir "olasılık" değil, gerçek bir hayattır. Yeniden gebe kalma şansına sahiptir. Ayrıca bu 8-9 "olası" bebeklerinin tümünün yitirilmesi riski çok yüksektir. Eğer içlerinden 4-5 tanesini feda ederseniz kalanların yaşama şansının 100 kat artacağını bilirseniz nasıl bir tercihte bulunmak istersiniz?

Sizden farklı olarak, pek çok "çocuk sahibi olamamış anne-baba" böyle bir durumda 8-9 "olası" bebeği kaybetme riskini göze almaktansa 1-2 sağlıklı bebeğe sahip olma şansını tercih eder. Bunda ayıplanacak bir taraf da yoktur. Her insan neslini devam ettirecek çocuklara sahip olmak ister. Bu, dini inançların bile ötesinde doğal bir içgüdüdür.

Bu açıdan bakıldığında; ağır özürlü olma riski taşıyan bir fetüs, ana babanın kaynaklarını israf eden ve gelecek vaadetmeyen bir "yatırımdır". Burada kaynakların israfı ile "para-pul" gibi şeylerden bahsettiğim zannedilmesin. Bir hamilelik dönemi 9 ay sürer. Bunun ardından en az 6 ay beden yeniden hamileliğe hazır olmaz. Kaldı ki sürekli bakım ve ilgi isteyen ağır özürlü bir bebek annesi kolay kolay kaynaklarını yeni bir bebeğe harcayamaz.

Şimdi bazı arkadaşlarımız "annem beni engelli diye doğurmasaydı şimdi ben olmayacaktım" şeklinde serzenişte bulunuyorlar. Çok doğru. Ancak her engelli bebek böyle bir cümle kurabilecek kadar şanslı değildir ne yazık ki. Sadece 6 parmaklı doğan engelli bebekten, hiç bir iç organı, hatta beyni gelişmemiş doğana kadar çok çeşitli seviyede engelli bebekler mevcuttur. Çoğu kez modern tıp bununla ilgili iyi kötü bir bilgi verebilir. Eğer size doğacak bebeğin beyninin hiç gelişmediğini söylüyorlarsa bu bebek genellikle ilk bir kaç ayda, kesinlikle ilk 1 yılda ölecektir. Bunu çok büyük paralar ve emek harcayarak bir süre uzatabilirsiniz belki... ama beyni olmayan bir bebeğin gerçekte yaşadığını söylemek de tıbben mümkün değildir. Bildiğiniz gibi "tıbben" beyin ölümü gerçekleşen kişiler ölü kabül edilir. Dolayısıyla beyinsiz doğacak bir bebek zaten tıbben doğmadan ölmüş bir bebektir.

Yazdıklarımın pek çok kişi için çok acımasız bir bakış açısı gibi gelebileceğinin farkındayım. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, bilim herhangi bir dini bakış açısının dogmatik prensipleriyle hareket edemez. Prensiplerin her dini, inanışı, hatta inanmayışı bile kapsayacak şekilde olması gerekir. Eğer herhangi bir insan, kendi inanç algısıyla bunun yanlış olduğunu düşünüyorsa evet yanlıştır. Ama o kişi için yanlıştır. Eğer başka bir insan bunun doğru olduğunu düşünüyorsa, evet doğrudur... ama o insan için.

Dolayısıyla; böyle bir kararı verdiği için bir insanı suçlamak da yanlıştır, aksi yönde karar verdi diye diğerini suçlamak da yanlıştır. Burada esas olan bu tür bir açmazda kaldığında her insanın kendi hesabını yapıp ona göre karar vermesidir. Bir hekimin görevi ise hastasına tüm riskleri anlatarak kararı kendisine bırakmaktır.

Son olarak; "Beni doğurmasaydı, ben olmayacaktım" argümanı da aslında felsefik olarak bir safsata çeşididir. Pek çok çift ilişkisinde prezervatif veya başka doğum kontrol yöntemi kullandığında "beni engelledikleri için ben doğmadım" diyebilecek milyonlarca potansiyel hayatı engellemiş olur. Her ilişkide bir yumurtayla bir araya gelip bir canlı oluşturabilecek 50-100 milyon spermden hangisini "öldürdüğünüzü" bilemezsiniz. Doğan bir bebek, babanın sağladığı milyarlarca olası, annenin sağladığı binlerce olası hayattan tesadüfen bir araya gelmiş bir eşleşmenin sonucudur. Bu ay değil de gelecek ay bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, bu ay gerçekleşebilecek tüm olası bebekleri daha olmadan engellemiş olursunuz. Yani kimin doğup, kimin doğmayacağına sizin verdiğiniz çok basit bir karar neden olur. Bu ay "başınızın ağrıması", veya eşinizle kavga etmeniz tümüyle başka bir bebeği tercih ettiğiniz anlamına gelir. :)

prezervatif veya başka doğum kontrol yöntemi kullanmakla canli bir bebegin yasam haqqini elinden almak ayni degildir...dogum kontrol yontemleri bebegin olusmasinin yani Bir yumurtanin bir spermle birleşmesinin qarsisini alir,orada bebek olusmadigindan oldurme de soz konusu olamaz,ama artik anne rahminde dusen cenin yasama potensiali olan canli bir Insan...hemde sovunmasiz bir insan...

Ben erkeğim hacı.. :) şaka biyana hacı kürtaj yaptırmayın doğurun Allaha sığının inşallah.

Bilim herhangi bir dini bakış açısının Dogmatik prensipleriyle hareket edemez" Evet, bilim iyi kotu, dogru yanlis ne varsa hepsini kapsiyor.Yani bilimin kapsadigi her sey iyidir, doğrudur deyemeyiz cunki bilm iyinin olduğu kadar Kötünün de yaninda, iyilige hizmet eden bilimse yine kötülüğe de hizmet eden bilim oluyor ... mesela, binlerce hayata son koyan atom bombaları, raketler, kutlevi silahlar bunlarin hepsi bilim sonucu ... Bilim insana dogru olani da yanlis olani da sunuyor, artik hangisini seçmek insanın kendine kalmış .....

büyük konuşmayayım ama onun gözlerimin önünde hastalığı sebebiyle erimesini yada üzülmesini istemezdim belkide hastalığına bağlı hafifse bebeğimi aldırmazdım:(

ne üzücü biz burda bunun düşüncesini acaba aldırırmıydım diye sıkıntısını yaşarken bazıları 5 dklık zevk için acımadan yok ediveriyor bebeğini...

Anneye zarar verirse zaten al demenize gerek kalmıyor. Konu başlığı direk olarak isyan gibi olmuş. Ne geliyorsa Allah'tan geliyor. Kesinlikle öyle bir şey yapmazdım.

her açıdan sağlıklı anne baba ve doğacak olan özürlü bir bebek .. ben öncelikle şunu merak ediyorum eğer geleceği öngörme yeteneğiniz olsa idi ve çocuğunuzun doğduktan 20 yıl sonra başına kötü birşey geleceğini görseniz yinede o bebeği dünyaya getirirmiydiniz ??

mantık engelli olan bebeği aldır diyor acı çekmesin diyor acı çekmeyelim diyor ..

ama inancıma göre eğer o bebek anne karnına düştü ise iyi veya kötü ona verilen süreyi yaşamasına izin vermenizdir belkide o bebeğın taşıdığı ruhun edinmesi gereken bi tecrübe bi çoğumuzun söylediği şekilde ise sınavı dır o nedenle kendimizi düşünürek bi canlının yaşamına son veremeyiz.. her canlı yaşamayı hakediyor iyi veya kötü ..

Forum ikiye Bölünmüş Adeta...

Bir kısmı Bebek katili ,

Bir kısmı; Anne & Baba Veya Adayı....

Anne & Babaları Veya Adayları Cevapların'dan ötürü Tebrik ediyorum.

Diğer Bebek katillerini ise; ESEFLE KINIYORUM!

uyumlu olan uyumsuz nesneye katılıyorum :)
Nereden bilebilirsiniz ki belki doğduktan 1-5 yıl sonra kaza geçireceksiniz ve çocuk olacak sakat..
O zaman ne yapacaksın engelli olarak yetiştiremem seni bir geleceğin yok diyip öldürecek misin ?
Ayrıca engelli doğacak denildiğinde %100 bir şey söylemiyorlardır heralde Allah bu yani ne olacağını bilemezsin ki
Allahım kimseye vermesin herkese sağlıklı sıhhatli bebekler nasip etsin..
Ben ablamı sırf baş dönmesinden vs. acile götürdüğümde bile kendim acillik oluyorum (serum, kan vs. görmeye dayanamam hasta gördüğümde bile kendimden geçerim şayet belirgin bir şeyi varsa )
Allah tüm hastalara şifa versin ve kimsenin başına vermesin...

Değerli kardeşimiz;
Bu konu gerçekten çok ciddi ve karar verilmesi de o kadar zordur. Ama insan hayatı her şeyden daha önemli. Düşünün yeni doğan bir bebeğiniz var ve dediler ki çocuk zihinsel özürlü. Ne yapardınız? Hemen öldürelim diyebilir miydiniz? Herhalde diyemezdiniz.

-Dinimize göre, bir cenin anne rahminde canlandıktan sonra, annenin hayatı söz konusu olmadığı sürece, hiçbir mazeretle aldırılmaz ve aldırılması bir cinayettir.
Yoksulluk/fakirlik korkusuyla, dünyaya gelmiş bir çocuğun hayatına son vermek ne kadar çirkin ise, sakat doğacak, hayatta sıkıntı çekecek veya çektirecek diye bir çocuğu rahim dünyasında öldürmek de öyle çirkin bir zulümdür. Kur’an’da -mealen- “ fakirliğe düşme endişesiyle evlatlarınızı öldürmeyiniz. Onların da sizin de rızkınızı veren Biziz. Şüphesiz ki onları öldürmek büyük bir suçtur”(İsra, 17/31) diye ifade edilen öldürme işi, genel bir kapsama sahiptir, rahimdeki cinayetleri de içine alır. Çünkü, evlat dünyada olduğu gibi rahimde de evlattır.

Yani bilimin kapsadigi her sey iyidir, doğrudur deyemeyiz

Yanlışınız var. :)

Bilimin kapsadığı herşey iyidir, ve diğer pek çok iddiadan hatırı sayılır mesafede doğrudur. Sizin bahsettiğiniz şey, bilim aracılığıyla elde edilen teknolojidir. Teknoloji iyi açmaçlı da olabilir, kötü amaçlı da...
Bunu biraz indirgersek, örneğin toplama çarpma gibi işlemleri yapmayı öğrenmeniz bilimdir... Hesap kitap sırasında fahiş kar oranı kullanıp insanları kazıklamanız matematiğin suçu olmaz, sizin suçunuz olur.

heheehhe bu insanlarda ha bire sakat bebek alimasin diye kiyamet kopariyo burda. kimse o bebege sormamiski sakat olarak dunyaya gelmek istermiydin diye.
bi sorsalardi, ne bilim ne fen ne doktor ne ilac. hicbirini istemiyom derlerdi muhakkak. kolaymiymis sakat diye bi otelesinler. dokdor doktor gezdirsinler. saglam adam modeli yaratacaz diye kessinler bicsinler. hastanelerde bii suru aci cek. sanki allahin verdigi gibisi olcakti:p ne kadar kesselerde gene sakatsin gene sagirsin. dunyaya gelincede gitmek istemiyosun nede olsa. oysa bilmeden oluverirse bi kere kesecek doktor.

~K~o~Z~a~;

Size tamamen katılıyorum. Allah'ın verdiği canı Allah alır.

şükredeceksiniz dünya imtihan yeridir
eyyüp as kıssasını okuyun derim

Konunun bu kadar kişiselleştirimesi üzdü beni. Hakaret niye? Bu kadar mı empatiden yoksunuz yahu? Ben de kürtaj olmazdım ama kürtajı savunanlara tu kaka deme hakkına sahip değilim. Güzel dinimiz için, hoşgörü kelimesi sadece ibadet için mi geçerli?
Kürtaja ben de karşıyım ama yaptıranların kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Hunharca kahkahalar atarak yapmıyorlar bunu. O çocuğun psikolojisini düşünüyorlar. Günahı yaptıranların boynuna. Cinayetse, 13yaşındaki kızların 70lik adamlarla evlendirilmesi de cinayet. Son cümle başka bir konunun alt başlığı olabilir ama yazma ihtiyacı hissettim.

Çok zor bir karar olsa da HAYIR diyeceğim bir soru kendi adıma. Evet bende engelliyim ve engelli olarak yaşadıklarım malum. Ben o safaya geldikten sonra engelli olarak verdiğim savaşı evladım için verirdim. Artı bir sorun gibi gorunsede, vicdanımı rahatsız edecek bir karar vermezdim. Kaderciligi çok benimser bir yapı da olmasamda yaşam mücadelemi bitmedigini ve bu anlamda savaş vermem gerektigini düşünerek, evladım için canım pahasına da olsa savaşırdım.

bende engelliyim kardeş verdiğim daha doğrusu verdiğimiz mücadeleyi dışardaki normal insanlar vermiyo evet zor bi durum ama mükafatıda büyük olur inşAllah. boşuna inmedi o ayet
"Allah sabredenlerle beraberdir." sabır sabır hayatın kolay olmicak o çocuğun hele hiç kolay olmicak ama dünya imtihan yeridir herkes birşeylerle imhitah olur sizin ki de budur. aldırırsan cinayet işlemiş gibi olursun sabredersen mükafatını ahirette alırsınız inşAllah...

burda çoğu kişi engelli ve kendine kıyabilirmi engelli diye, imkansız can tatlıdîr çocuk ta engeliyle gelmiş onunda yaşamaya hakkı vardır ben öyle düşünüyorum. ama tabi ki kişinin Allahla kendi kararı Anneye sabırlar diliyorum bir çırpıda karar vermemesini istiyorum gerekirse kendi büyükleri yol göstersin ileride pişman olmasın tıp herzaman gelişiyor

Ben bu durumu yaşadım bir ilaç kullandıgım ıcın bebeğimin eklemlerınde sorun olabılıcegını soyledı doktorlar bu sadece tahmınımız, daha kotude olabılır , aldırmak ıcın zamanınız var dedıler. ama aldırmadım aklımdan da geçirmedim cok sukur elı ayagı duzgun cok ta yakısıklı bır oglum var bızım de karsımıza otızm cıktı bu durumla alakası var mı bılemıyorum cok kosturduk caba harcadık degermı dıye dusundugumde oglumun gulusu aklıma gelıyor değer be dıyorum herşeye deger... onu yaratan Rabbım elbet ona gore bırseyler dusunmustur dedım Demekkı benım de ımtıhanım buydu.. cok sukur cok ıyı durumda yaşıtlarının bılmedıgı seylerı bılıyor sadece kendını anlatacak kelımelerı secemıyor kısa konusuyor Bazı arkadaslarımız demıskı siz ölsenız ona kım bakacak. :) Rabbım çok büyük onun herşeye gücü yeter.. Çocuklarımız bıze Rabbimin emanetıdır sız sıze verılen emanete yaşadığınız muddetçe sahip çıkın yeter..

sacma sapan dusunceler bu yorumların aptalca oldugunu dusunuyorum allahın verdıgı canı ancak allah alır sız kımsınızkı can alıcaksınız kurtajın dındekı onemı sudur eger annenın yasamına etkıleyıcek bır kronık travma var ıse ozaman annenın hayatı ıcın kurtaja ızın verılır bızler sonradan engellı olmadıkmı ozaman bızlerıde oldursunler hangınız hayatına kıyabılır enbuyuk engel ınsanın yuregındekı aklındakı engeldır dusunce olarak sen ıdrak edemıyorsan esıl engel budur

yazılanları biraz gözden geçirdim bazı arkadaşlar sanki isyan edercesine yorum yapmışlar,aslında sorunun cevabini engelli olarak yaşayan bizler çok açık biliyoruz ama malesef nefsimize yenik düşerek isyankar yorumlarda yapıyoruz insan hayatı cenin ana rahmine düşmesiyle başlar dünyaya gelip gelmemesi bizim elimizde olan bir şey değildır engelli bir çocuğun aldırılması bizim elimizdeyse peki bizler engelimizle yaşamak zorundamıyız kolaysa sonlandıralım yaşantımızı zor değilmi demek ki her yaşam yaşamakla güzeldir bu engelli engelsiz fark etmez öteki dünyada engelli veya engelsiz diye bir kavram olmayacağına göre her ne şekilde olursa olsun insan yaşamalı vede yaşadığından zevk almalıdır;

engelli doğanlara sormak istiyorum annenizin sizi aldırması ister miydiniz? sonradan engelli olanlara soruyorum engelli olduktan sonra anne veya babanızın sizi öldürmesini ister miydiniz? ya da cok saglıklı bi cocuk getirdiniz (ALLAH MUAFAZA) başına bişey geldi daha 1-2 günlükken (sonradan olan bişey) napardın cocugu öldürür müydün? peki o zaman neden karnındaki bebeği aldırıyosun be gaddar vermediğin bi canı sırf engelli diye aldıramazsın vermediğin bi cana kıyamazsın cocuk sormaz mı ahirette bunu, seni yaradan sormaz mı bunun hesabını

Allah (cc) sizden hoşnud ve razı olsun. Hiç şüphe yok ki karşılığını ahirette en güzeli ile alacaksınızdır.

Üst Alt