Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli aşık olmaz...

son noktayı gebermeyesice koymuştur olay btmiştir harika bi yazı tşk paylşımın için

aşkın ne zaman ve nerde karşımıza çıkacağını bilemiyoruz. karşımıza çıktığında yaşayalım gerisi boş.... hayatta en güzel duygulardan birisi aşk işte. böyle güzel bir duyguyu olmayacak karamsarlıklardan dolayı heba etmeye değmez.

Bence tek bır engel olur o'da KAF'ada olur ve engel olmadıgı surece her sey olur...

slm bende bir engelliyim ve sizin sözlerinize katılıyorum bencede ask denilen bir şey yok zaten yasam bir hayalden ibaret

herkes aşık olamaz...yürek ister..eğer o yürek varsa engelliymiş değilmiş farketmez..

aşk, sekülerlikten çıkarak tinsele dönüşen aşk anlamına gelir. Ünlü düşünürPlaton'un adından gelmez.
Günlük Türkçe'de, karşılığı sorgulanmayan aşk anlamında kullanılır.
Aslına göre gerçek sevgidir. Fiziksel doyum için değil, yani ilişkide olunan kişiyle gezmek, dolaşmak, öpüşmek vb. yapılabilir ama bu sayılanların yanında seks şart değildir. Kişinin kendisinin kendi olduğu için ona aşık olma durumudur...
Platonik aşkta, insan bir kişiye aşık olurken,dıgeri asık olmaz.Yani tek taraflıdır.
Tasavvufta buna "müşahhas""tan "mücerret"e ulaşma denirki,divan şiirinde çokça işlenen bir konudur.

Sevginin bir başka belirtisi ise meydana getirdiği fizyolojik değişmelerdir. Aslında bu fizyolojik değişmeler sevginin varlığı konusunda en temel göstergelerdir. Bunların farkedilmesi sevginin fark edilmesinden, tanılanmasından başka bir anlama gelmez. Nitekim İbni Sina'nın bu fizyolojik hareketleri saptayarak Horasan yöresindeki bir gencin kara sevdasını tanıladığı bilinmektedir. Ünlü hekim bu tanılamadan sonra hastanın iyileşmesi için sevdiği kızla evlenmesi gerektiğini öğütlemiştir.

bence engellide aşık olabilir engelsizde,ama düşünüyorum da engelli aşık olduğu zaman daha çok sahip çıkar aşkına,çünkü engelli insan zorluklarla mücadele etme konusunda daha tecrübelidir engelsiz insanlardan,ben yinede herkese seslenmek istiyorum,aşk mı aman uzak durun aşktan,aşk sevgi gibi değildir,aşk hızla tutuşan ve bir anda sönen bir alevdir bu alev söndükten sonra geride yaralı can bırakıyor,arthur schopenhauer aşkın metafiziği isimli eserinde çok güzel anlatmış aşkı ,diyor ki en güzel en sağlam temellere oturtulmuş aşkın bile maximum ömrü 2 yıldır,zaten ilk bir yıldan sonra münakaşalar başlıyor,bence aşık olmak yerine sevmeyi denemeliyiz,ama hakedeni sevmeliyiz,latin atasözünde dendiği gibi,bir nankörü seviyorsan bir hiçi seviyorsun demektir....bir tek platonik aşklar uzun süreli oluyor ama karşılığı olmayan aşk bence bir işe yaramaz,yalnızlık o kadarda kötü birşey değil,emin olun ki yalnızlığında çok güzel tarafları var,toplum içerisinde her ortamda her partide boy gösteren elinde içecekle mutluluk pozları veren resimler çekilen insanlara asla ve de asla aldanmayınız,kimse sandığınız kadar mutlu değil hayatta,en önemli şey sabırlı olmak

Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde, ya da dışındasındır, hasretinde. (Elif Şafak)

Aşk bir trafik kazası gibidir bazen küçük sıyrıkla atlatırsın bazen bir yerlerini alır götürür ne zaman gelir bu başına belli olmaz .

Bazende yılbaşı ikramiyesi gibidir en büyük ikramiye sana çıkar ama çar çur edersin bilmessin kıymetini..

aslında aşk da bir engeldir..sevdiğinden başkasının sesini duyamazsın... yüzününü göremezsin..başkasına dokunamazsın..o hep aklındadır..mantıksal düşünemezsin..tam bir duygu insanı olursun...oysa hayatın bütün gerçekleri soğuk bir beton duvar gibi yüzüne çarpar...

heyyy allahımm heyyyyyy daha nelerrr duyacaz ve görecezz

engelli engelsiz ne fark eder.insan duygularını tarif edemiyor,minnetterlıkla aşkı ayıramıyor ve hislerine isim koyamıyorsa onun için zaten aşk yoktur.

aşk

arkadaş yazarken başlığı yanlış atmış yoksa sanırım engellileri oda anlıyodur yazıyı okudugun zaman oda gerçekleri içinden geçenleri yazmış. Ama böyle konular hoş deyil benim fikrim.

Spastik arkadaşımız demiş ki;” İşte bütün bu gerçeklerden yola çıkarak engelli kişinin aşık olabileceği kanaatinde değilim çünkü engelli yaşamında tercihlere yada tarzlara fazlasıyla yer yok önemli olan esas payda “fayda” gerçeği. Fayda sağlayan daha fazla yardımcı olan beklemediği bir anda destek bulan kısacası yaşamını daha fazla kolay hale getirebilecek kişiye duyulan bir arzu denilebilir belki hissedilen heyecana. Faydanın yada desteğin olacağın yerde barınan bir duygu değildir aşk.”

Galiba yanlış yorumluyoruz konuyu açan arkadaşın anlatmak istediklerini.. "Engelli aşık olmaz, minnettarlık duyar" Sanırım minnet ve aşk duygusunu birbirinden ayırt edememekten bahsediyor.. Ben öyle anladım..:)

Yani iki kişi düşünün biri hayatını kolaylaştırabilecek özelliklere sahip yani fedakar, sabırlı, evcimen, şefkatli vs... Biride duyarsız, bencil, sevgi anlayışı farklı ama sevilmiş.. Bu durumda engelli olan kişi sadece minnettarlık duyduğunu seçiyor olmalı..:rolleyes: Kabaca sı "en çok fayda sağlayacak olanı" yani..:)

Seven içinde sevilen içinde içinden çıkılmaz bir durum bu bence.. Yani kim ister ki minnettarlık duyguları ile sevilmeyi? Yada sadece minnet duyguları ile sevmeyi?

Evet, evet Allah'a şükür var öyle onurlu insanlar..:)

bende onu algıladım havva_vuu.galiba engellilerde aşkın minnettarlık olduğunu ifade etmiş.
ama ikisi birbirinden çok farklı duygular.bu duyguların arasındaki farkı yaşayarak ayırt edilir insan.yani anlatılmaz yaşanır:)

niye engelli insan degilmi?onun kalbi yokmu?neden bu kadar karamsar yazdınız analamadım.ha bu zamana kadar aşık olmamışsanız demekki daha karşınıza diğer yarınızı Allah çıkarmamış.bekleyin bakalım.bu kadar negatif olmayın bence:)

engelliler içine atar seviyorum diyemez engelli bir kişi saglam bir kişiyi sevsede söyleyemez engelliler aşık olmaz

şuanda okudum tüm yorumları bastan sona kadar..konuyu acan arkadas kötü bir niyetlen acmıs diyemem cünkü o kendi fikrini yada gözlemlerini yada yasadıklarını anlatmak paylasmak istemis kimisi kabul eder kimisi etmez gercekden sevipde karsılık gören aa ne sacma tabiki bal gibi asık olur engelli diebilir bunun tersini yasıyanda sevipde haykıramıyan yada karsılık göremiyende arkadasımızı haklı görebilir..aşk evet ansızın cıkagelir ne olcam deip olunur nede olmayacam deipde olunmaz ...bu sadece engelli insanlar icin deil engelsiz insanlarda sevip karsılık göremiorlar yada platonik ask yasıorlar bunu tek taraflı düsünmemek lazım..ben yüzde 40 sol ayagımda sorundan engelliyim vede bir cok arkadaslıgım flörtüm oldu hepside saglam insanlardı..birincisi engelli olsun engelsiz olsun bir bayanı erkegi etkilemek icin mantık zeka espiri vede ictenlik lazım..karsındaki insan senlen iken kendini güvende huzur icinde aynı derecedede espirili güler yüzlü hayatı bilen birilen olmak ister bunu engellide verirse engelsizde verirse kazanır yada askı olmasada bile hayranlık kazanabilir ..ondan ki isterse dünyanın en güzel saglam bayanı olsun ama mantık zeka beyinden yoksun olsun beni etkiliyemez ondan ki bence en önemli engel beyinde baslar vede askı mantık kazanır beden deil...tsk ler...

münir bey ortada konusulan bir konu var vede hayatın icinde olan güncel bir konu aa dien kisi hayalperes yada ne olursa olsun her kisinin düsüncesine saygı duymak lazım die düsünüorum..!! kaldıki arkadas dememis insanlar aşık olamaz diee engelliler olamaz demis yani konuya hayvan yada baska bir objeyi katmaya gerek yok vede atılan kuyuya tas biri atmıs die deil o kuyuda benlen ilgili birsey var die ben bakarım konuya birinin attıgı tas icin deil bilmem anlatabiliormuyum..!!

hazır her konu ve problemlerin açılımları revactayken, başbakan bu konuyada bi el atıverir =>
engelli bireyin a$ık oldugu engellisiz bireye açılımı :)
(hakan :bir çok flortü olan aşık olmamış aşkı aramıştırr... arayıpta bulunulacak bişey degil aşk..)
geniş kelime dagarcıgını en iyi şekilde kullanıp espirili vede ruhu okşayan cümleleri ardı ardına sıralayarak karşındakini etkilemekte maharetli olabilirsin..ama aşık oldugu zaman iş degişiyor be kardeşim..zaman ilerledikçe karşındakine beslemiş oldugun o tarifsiz duygular beynini kemirmeye başlar..dünyanın en muhteşem varlıgıdır o..ego diye bişey kalmaz insanda,onu düşünmekten kendini unutursun..'seninle bi gelecegi olması' , onun 'hayatının kararması' düşüncende eş anlamlıdır ... ikinizin oldugu bir fotograf karesinin şık duracagını hayal bile etmezsin vs vs..tüm bu negatif duygu yogunlugu içersindeyken kalbin beynine hükmeder , tıkır tıkır çalışan mantıgın işlemez, insan ketum olur adını bile unutur:( heleki tüm cesaretini toplayıp ilk teklif esnasında ,en iyi ihtimalle kızın nazına takıldıysan dünya yıkıldı altında kalmışsın hissine kapılırsın..terslendigini ve olmasından en cok korkulan aşagılanma anlarını ise ifade etmekte bile güçlük çekiyorum..var gerisini siz hesap edin artık..

tecrubeyle sabittir:D

mac72;

kesinlikle katılıyorum ve eklemek istiyorum....
[FONT=Verdana]Aşkın tarifi çıkarı yok, deyip sonrada engelli aşık olamaz diyecek kadar ileri giden bir mantığa cevap vermek istemiyorum aslında ama sözlerim içimde kalıp beni üzeceğine buraya yazıp hem insanlara örnek olsun hemde sana haddini bildirsin düşüncesi ile yazıyorum, aşk tamamen duygu ile alakalıdır insan bedendeki ölçülere yada çıkarlara aşık olmaz bahsettiğin çıkarlara ve düşüncelere gelince engelliler kendilerini kötü davrananlara aşık olmazlarda sağlam insanlar kendilerine durmadan kötü davranan yada niteliksiz ve kötü insanlaramı aşık oluyorlar, o zaman eğer bu durum sağlamlarda böyle ise bununda adı aşk değil sapkınlıkdır saçma sapan bir yazı olmuş, hem ayrımcılıkla mücadele vermeye çalışıyoruz hemde tutup engelliler hakkında ayrımcı yazıları biz engelliler yazıyoruz, çoğul konuşma arkadaşım bende bir engelliyim her insan gibi bir kalp taşıyorum aşıkda oldum aşıkda ettim, sevdim de sevildimde, ayrıldımda yaşamam gereken duyguları en dibine kadarda yaşadım üzüldüm, ağladım ama senin gibi banaz ve ayrımcı insanlardan göz yaşlarımı hep saklamak zorunda kaldım çünkü sağlamda olsam aynı şeyleri yaşayacaktım ama malisef ayrılıklarda bir hata yada suç aranması mantığı vardır bu her insanda var olan bir savunma mekanizmasıdır etrafda buna biraz tuz ve biber ekmeye bayılır [/FONT][FONT=Wingdings][FONT=Wingdings]J[/FONT][/FONT][FONT=Verdana] kişilik uyuşmazlığı bir birini kötülemek alkol kumar ve bir çok bahane ortaya konurken biz engellilerde direk engel bahane edilir oysa ayrılığın bahanesi yoktur tarafların bir birlerini kötülemesi kadar acizce bir davranışda yoktur her iki tarafda iyi insanlardır kendi doğruları vardır ama doğrunun bir olduğu tek konu “ALLAH” ın bir olduğudur bunun dışındaki bir çok konu kişiye göre değişir ve anlaşmazlıklar ortaya çıkabilir insanlar anlaşamadıklar sürekli mutsuz oldukları insanlarla aynı duyguları paylaşamazlar aynı şeylerden zevk alamazlar kısacası birlikde yaşamak istemezler ve ayrılırlar bu her insan için geçerlidir aşk gönül işidir gönüle de engel konmaz aşkda engel canda özür olmazzz diyorum ve seni böyle bir ayrım yaptığın için kınıyorum....[/FONT]

ne demek engelli aşık olmas... biz naısl olduk ozaman hemde reşatlık yapiyoruz. :) haa aşka inanmıyorum dersen o farklı.. bende inanmıyorum ama reşatlık yapiyos işde :)) ne çıkarsa bahtıma gibi hatta bazen kör gözlügü takıyorum işde ne çıkarsa bahtıma :))

vahide hanim evet güzel acıklamalar güzel analizler vede güzel gözlemler katılmamak hemfikir olmamak elde deil ama ama birseyde varki arkadas bir fikir sunmus vede bence konuya baslıgı atarken vede yazarken bazı konularda yanlis cümleler kurup sanki engelli asık olamaz sonucunu anatemasını cıkartmak zorunda bırakmıs okuyanları ama aslında bence anlatmak istedigi bu deildi yada öyle olmasını temenni edioruz..tabiki herkes aşkı yasayabilir en dogal hakkı vede dedigim gibi sadece engellilerde deil her insan askda dediginiz gibi inisli cıkıslı sürecler yasayabilir bunu bir kalıba sokupda engeli ask yasayamaz demek cok kisi adına konusmak olur ve kaldıki asla ama asla kimse kimse hakında karar veremezzz...

gebermiyesice
çaldım sözlerini hakkını helal et :)

Nikom42;
Kalbime iyi bak o zaman abi onlar benim sözlerim değil kalbimdi ve hala her şeye rağmen aynı şekilde düşünmeye devam ediyorum..Hakkım helal her zaman herkeze..İncitmeyi sevmiyorum karşımdaki insansa..:rolleyes:

inş kardeşim herkez bu düşünceye sahip olamlı hayattır bu sevmekte var sevilmekte bizim sadece organımız olmayabilir bu duygularımızın olmayacağı anlamına gelmez ;) allah razı olsun senden

merhaba engeller neden aşık olmasın ki ben oldum yakında beni istemeye gelliyorlar ama siz diyorsunu ki engelliler aşık olmaz nedenmiş onların hakı yokmu beni seven birisi var artık hatta ben istemiyordum bile ilk günlerde hani size baş etmiştim ya beni bırakan vardı bu işte vaz geçememiş benden aşık olmuş işte aşık olan bu olmanaydı gelirmidi bende seviyorum onu her halimle kabul etti dedi ki olsun ben seni sevmişim bikere seni dedavi ettiricem avustulıyaya götürücem ileştiyicem dedi eylülde geliyorlar istemeye

engellilerde aşk var dengini bulana kadar yazdıklarına da katılmıyorum zamanı var davul dengi dengine...

Aşk bu abi adı üzerinde kalbe gelip oturduğu zaman hiç kimse kusura bakmasın ne davul dinler nede darbuka..

Üst Alt