Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli aşık olmaz...

aşk; bedendeki kusura/kusursuzluğa bakmaz:)
içindekine bakar:)
gerisi teferruattır:)

Kalem,yazmak kolay da uygulamak zor...
Aşk önce görsellikten etkileniyor...İlk dikkatimizi çeken kaşı gözü...Gerisi teferruat...:) Yakışıklı erkekler ya da güzel kadınlar daha çok dikkat çekiyor ve aşık olmak için onların öncelik hakkı var...Engelli birine aşık olmuş kaçtane engelsiz biri var,bir elin parmaklarını zor geçer...
Aşk için önce beyne bakarım diyen kaç tane insan var...:)
Engelliler aşık olur,hem de derinlemesine ama karşılık bulur mu bulmaz mı bilinmez...Tahirle zühre meselesi yani...:p

komplekse gerek yok cunku askla engelliliğin hiç bir alakası yok!!

mac72;
çok süper açıklamışsın :D:D

senın kalbın engelınde saklı galıba bole bişey yoktur ask engellı engelsız tanımaz kalbın varsa gerısını boşver:)

ya ben 2 yıl önce girdigim her ortamda .kızın sahibi yoksa mutlaka kendime hayran bırakan bir tarzdım. her kzıın ilgisini çekerdim. 2 yılda sadece bir kızla çıktım ve şuanda onunla ayrıldım. konuşurken hep söylerdi kızlar için dış görünüş çok önemli derdi. kendimizi kandırmaylım ALLAH AŞKINA.

arkadaşalr size her şey dış görünüş. gerisi boşiş

Asıl görme engelli olupta aşık olmuş olanlar çıksın ortaya ben onlardan dinlemek isterim aşkı..:)

Görme engelli çiftlerde var yaşadığımız dünyada..Ben hiç bir zaman inanmadım Aşkı dış görünüşün tetiklediğine inanamamda..

yaşadığımız ortamda bir tane mi yakışıklı var? yada güzel olan bir tek bayan mı var? Neden onlarca Güzel-Yakışıklı içinden bir tek kişiyi sever seçer insan en güzeli olduğu için mi?(Güzelin güzeli var) yada en yakışıklısı olduğu için mi?(yakışıklıdan yakışıklısı da var) bunlara cevap evet'se ben buna AŞK demem..Bunun adına başka bir şey deniliyor benim kitabımda..

AAaa ne kadar yakışıklı aşık oldum..:)
AAaa ne kadar güzel aşık oldum..:) yeni yetme çocuklar için Aşık olmaya bir sebeb olabilir tabi..:) çok görmemek lazım..:)

Her insanın önceliği farklıdır beklentisi değerleri değişir yani..Engelliymiş Engelsizmiş bunun lafı bile olamaz konu aşk olunca..seversinde sevilirsinde bazen ters gidebilir işler engelinden dolayı red edilebilirsinde insanın kendini "Tercih edilmeyen" olarak görmesi bence kendini küçümsemesidir..

Herkesten vazgeçerim ama kendimden değerlerimden vazgeçmem red mi edildim tamam okey alsın başını defolsun gitsin!! yine severim yeni bir aşk'la yeniden başlarım..:) Mutlaka engelli olduğu için red edilen sayısız insan vardır..istenmeyen sevilmeyen ama bir gün kıymetini bilecek değerini bilecek biri mutlaka çıkar karşına..:)

Aşk birazda şans işi öyle ne görünüşle ne engelliyle ne engelsizle alakası yok bence..Aman birde olmayı versin aşk hayatımızda olanların başı göğe mi erdi beladan başka bişi değil valla..:)

Engelli bir insanın aşık olması imkansız mı emin olamıyorum ama en azından zor olduğuna emin olabiliyorum.evet belki engelli bir insan aşık olamaz ama bunun sebebi kesinlikle "fayda" ihtiyacından kaynaklanmıyor. bir engelin insana getirdiği en büyük kazanç kuşkusuzki "analiz" özelliğidir. eğer bir engelliysen karşındakının duygularını, davranışlarını çok iyi analiz edebilirsin.insanlar engelli insanlara genelde şu duygularla yaklaşırlar; ya acırlar, ya kendisine karşı öz güveni yoktur; engelli bir insanla oturmak ona kendisini daha iyi hissettirir, ya da çevresinde ona sağladığı imajı düşünür( etraftakiler ya ne iyi insan şu engelli insanla arkadaş olmuş ya da sevgili olmuş ne güzel adam helal olsun derler). Ama engelli olan kişi de her zaman çevresindeki insanların ona hangi duygularla yaklaştığını bilir. Bildiği için bu acıma, fayda vs duygularına karşı aşık olamaz ama eğer biraz kendisine yalan söyleyebiliyorsa bir ilişkiye başlama yada aşık olma cesaretini gösterebiliyor

Engelli aşık olur ama yaşatmazlar.

Ben aşkı gözlerden ve sözlerden uzak yaşamayı sevenlerdenim.

Alperen demiş ki:

Ben aşkı gözlerden ve sözlerden uzak yaşamayı sevenlerdenim.

Bunu biraz açar mısınız sakıncası yoksa?

Ya da neden gözlerden ve sözlerden uzak yaşamayı istiyorsunuz?

Masum cadıcım Aşkın binbir türlü çeşidi var..:) nasıl anlatsam bilemiyorum şimdi..:)

Fazlada derinlere inmek işime gelmiyor açıkcası..:) Sadece şunu söyleyeyim ben serap_vuu olarak düşüncelerini yaşam felsefesini karakterini huyunu suyunu "Görmeden aşık olamam" ne kadar yakışıklı olursa olsun yani fark edebilmem için önce bunları görmem gerekiyor yoksa karşımda bir et parçasının olması benim aşık olmama vesile asla olamaz..:)

hahahahahha..:) olur zerda hatırlarım..::):)

şölesi daha dogru olur diye düşünüyorum engellilerde aşık olur ama .karşılıksız olur genelde. Içimizde yaşamayua devam ederiz acısını çekeriz belli bir zaman sonrada unuturuz. Bize kalan acısı olur.

ya insan bir bütündür nasıl olurda dış görünüş yada iç görünüş önemsizdir denilebiliniyorki. insanlar konuşmasıyla mimikleriyle,görünüşleriyle bir bütün.bir insanı dış görünüşündn soyutlayarak değerlendirebilmek için bence takva sahibi olmabilmek gerekir.bu insanların dünyadaki oranlarını düşünürsek ender insanların dış görünüşü yok sayabileceklerin görürüz.o yüzden diğer sayıları çokca olan insanları yok mu sayacaz,onları hayatlarımızdan mı çıkartacaz. benim dış görünüşümü önemseyen insanların sayısı bu kadar çokken ben kendi dış görünüşümü nasıl önemsemeyeyim?

bncd dogru engelli bir insan asık olabilir ama engelsize göre 100 de 1 dir oda dünya görüsü bakısı farklı olaçak ama bunu arttırabilir tabi onunda usülü vr dimi

ya insan illaki bir kalıba sığdırılmalı mı? sen şu sun yada sen busun denilmeli mi? bunun net bir cvpı olabilir mi? varsa da ben sana ben buyum diyemem bunun cvpını bilmiyorum çünkü...

spastik isimli üyeden alıntı:
Engelli kişiler genel olarak yaşamlarında az yada bazen çok yardıma ihtiyaç duyan insanlar bu anlamıyla da oldukça fazla minnet duyguları içinde.. yardımsever insanları diğer insanlardan daha fazla sevdiğimiz ve sempati duyduğumuzda bir gerçek. İşte bütün bu gerçeklerden yola çıkarak engelli kişinin aşık olabileceği kanaatinde değilim çünkü engelli yaşamında tercihlere yada tarzlara fazlasıyla yer yok önemli olan esas payda “fayda” gerçeği. Fayda sağlayan daha fazla yardımcı olan beklemediği bir anda destek bulan kısacası yaşamını daha fazla kolay hale getirebilecek kişiye duyulan bir arzu denilebilir belki hissedilen heyecana. Faydanın yada desteğin olacağın yerde barınan bir duygu değildir aşk.

Yani siz Bir engellinin sadece çıkar amaçlı ilişkilere yöneldiğini ve kimden çıkarı varsa ona aşık olduğunu sandığını mı söylemek istiyorsunuz ?,Yani engelliye yakıştırılan dilenci kültürü aşk içinde geçerli öylemi ? Ben bir erkeğin kişiliğni ,duygusal uyumunu, benimle düşünsel kültürel psikolojik uymunu ciddiye almıyorum da yalnızca düşerken beni kaldırmasından etkilenip ona aşık oluveriyorum öylemi ? e pess yani ! Tamamen önyargılı bi,r yazı olarak görüyorum bunu.
yardımsever insanlara duyulan sempati ile aşık olunan kişiye duyulan sempati arasında dağlar kadar fark vardır.yoksa siz engelli bir kişinin sağlam bir kişiye olan aşkını mı kastediyorsunuz ? yinede çok şey farketmez.Çünkü Aşk tamamen farklı bir olgudur.sempatiden farklıdır.
Aşk duygusu içinde her duyguyu barındıran bir olgudur zaten.bunun içinde sempati de vardır sevgi ,saygı,şehvet,duygusal açlık,birbirini tamamlama dürtüleri vardır.
Ben kendim gibi engelli birine çılgınca aşığım ve onun benden üstün bir tarafı yok.hem maddi yönden hem ,fiziksel yönden.yani düşersek ikimiz birden düşeriz.Vee bu aşk tamamen ikimizin de tercihiydi.
aşkın engellisi engelsizi olmaz.

bizler arkadaşlar severiz ama sevdimizi belli etmeyiz.bizsevdik midiadam gibi severiz bizim sevgimiz gercektir.ta derinliklerden gelir ben sacın siyahını degilbeklemekten agarmışını severimbengözün yeşilinidegilaglamaktansulanmışınıseverimbendünyagüzelinidegilsevmesinibileniseverim

monalisa;
Aslında cevabı zor değil sevgili monalisa,

Bence aşk, saf ve temizdir, bakışlar ve sözler onu kirletebiliyor.

Ben gece ve gündüz içime akan, gözlerime ışık veren, sevdiğimin gözünde o ışıltıyı görmemi sağlıyan saflığı seviyorum.

gördüğüm kadarıyla taşı hala çıkaramamışsınız kolay gelsin
Spastik beyin açtığı konulara pek meyil etmek istemiyorum aslında .Çünkü son derece önyargılı bakış açısına sahip olduğunu görüyorum bu beyin.Profilindede terapist olduğu yazıyor üstelik.Büyük bir tezat taşıyor bu meslekle açtığı konular. ama yoğun ilgi olunca okumadan ve fikirlerimi söylemeden geçemiyorum bende :)

İnanmıyorum yahu hem samsun'da yaşıyor hemde psikolojik danışman anam nerdesin spastik imdaaaatt:):) kendimi yi hissetmiyorum bu aralar terapiye ihtiyacım var..:) Allah Allah aramızda psikolojiden anlayan bir arkadaş varmış da haberimiz yokmuş..:rolleyes: Resmen gökte ararken yerde buldum ciddi ciddi düşünüyordum son günlerde psikolojik destek almayı..:)

teşekkürler defnex
ama samimi kalabilmek zor birde dimi

arkadaşlar boşverin kendinizi yormayın bence.aşk hepimizin başına gelen bişey.ya sonuçda bizde insanız dimi? ben kesinlikle aşık olmayacağım onu biliyorum.

buklem kimse hakkını veremez değil.sevecek insan gibi insan yokda onun için söyledim ben.

bazı arkadaşların yazdıklarına inanamıyorum.artık kendinize acımayı bırakıp hayatın gerçeklerini ve güzelliklerini yaşamak için elinizden gelen çabanın fazlasını gösterin lütfen.elbette seveceksiniz elbette aşık olacaksınız ve elbette cinsellikte yaşıcaksınız.sizin diğer insanlardan ne farkınız var söylermisiniz.? ama siz aha baştan, ben engelliyim aşık olamam gibi son derece saçma düşüncelerde olurssanız herzaman önünüze engel koyarsınız.ne sosyallaşebilir nede hayatın diğer sayfalarında yerinizi alabilirsiniz.sevmek kadar güzel bir duygu varmıki şu hayatta? lütfen arkadaşlar önce kendinize acımayı bir kenara bırakın,hayatta artık yerinizi alın.

Sevgili Sırdaş,

Ben aşkın güzelliğini anlatmaya çalıştım ve toplum önünde bazı sıkıntılar olduğunu anlatmaya çalıştım.

Sizin acıma dediğiniz şeyi yaşamadım. Buradaki hiçbir arkadaşımında yaşamadığına inanmıyorum. Ben öyle aşklar gördüm kü engele bakmadan aşk dimdik ayaktaydı.

Hayat yaşamaktır, içindekiler sizin istekleriniz olacaktır.

Sevgilerimle..

Engelliyim seviyorum aşığım ulennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn :) var mı ötesi uleeen kelimesi yanlış anlaşılmasın avrupa yakasından çalıntıdr orda pala bıyıklı biri vardı neydi onun adı yav o söylüodu seviyorum ulennnn die:D

engellilerin adeta evlenmeyede hakları yokmuş gibi bakılıyor.
bu yüzden çok kişi evliliğe kalbini kapatıyor

arkadasım sana katılmıyorum çünkü engelli olupta evlenen mutlulugu bulan bi çok insan var bunlardan biri sende olabilirsin öncelikle kafandaki olumsuz düşünceleri berteraf edeceksin hayata olumlu gözlerle bakmaya calısacaksın nasıl bir hastanın iyilieşmesi için morelini yüksek tutması çok önemli bi faktörse mutlu olmak içinde aynı yola bas vurmak gerekiyor o yüzden
olumsuzluga yer yok
etrafta mutlu insan çok
sende bunlardan biri olabilirsin sevgiler her şey gönlünüzce olsun

engelli aşık olabilir, ama evlilik zor.Nedenine gelince tek kişik sürdürdüğünüz hayatı başkası ile paylaşıyorsunuz maddi ve manevi sorumluluklarınız oluyor.Bunlar bu ülke de engellinin yerine getirmesi zor.2022 maaş alıyor evde bakım parası alıyor.Bununla hayatını sürdüren kişi evleniyor.Sizce ne kadar doğrudur.

Ama aşk başka birşey ona siz karar veremiyorsunuz.Aşk ile ilgili kararları kişi kendi verse ne ayrılık olur,ne acı olur.İnsanlar her istediğine aşık olur karşılığını alarak mutlu olur.
Ama aşık olunca illede insanlar mutlu olmuyorlar sebepte sen aşık oluyorsun kontrolsüzce çünkü senin kontrolünde değil.Ama ya karşı taraf sana senin pencerenden bakabiliyor mu?

Ama AŞK herzaman denemeye değer arkadaşlar acısı bile güzel

bence nefes alıyoruz dusunuyoruz konusuyoruz yani gunesin ayı kovalaması gibi bir şey olsa gerek ben aşık olmadım.diyebilecek bir insan evladı yoktur.ha ben asık olmadım diyende aşık oldugunu kendine bile itiraf edemiyen dir bence

Üst Alt