Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli aşık olmaz...

herkesin aşk düşüncesi farklıdır zaten herkes aynı düşünseydi millet hep aynı kişiye aşık olurdu :)
aşk özeldir aşk paylaşılmaz duygu kıskanclıkların ana dili sebebi olmadan kalbinin çarpmasıdır yani dostlar burada kımse için kalbini kırmaya gerek yok

umocuk;

yazının değil de konunun tamamının okunmasında fayda olduğunu düşünüüyorum. yazı yetmiyor bazen çünkü. insaların düşünceleri aradan zaman geçinde değişiyor. eğer insanlar bir sene önceki gibi düşünmekte devam ediyorlarsa hiç bir şey katmamışlarsa düşüncelerine gelişmiyorlar demektir.

konu resmn milattan önce :) arkadaşlar neyin peşindesiniz anlamadım ama engellide her kişi gibi aslanlar gibi aşık olurdaaa severde evlenirde çoluk çocuğada karışır kiii ama aması var malum burası türkiye türkiyede daha engelli düşünürken engellinin yerine 40 kişi düşünüp kararını açıklıyan bir millette yaşıyoruz aaaaaa ya valla helal olsun büyük cesaret engelli ile evlenmişsin aaaa büyük cesaret engeli olmayan bir bireyle evlenmişsin türkiyenin tipik yurdum insanı dedikoduları nın başlıkları olur :p bakın sevin aşık olun ama yanınızdakine demeyin duygularınızı ki temiz kalsın :D

engeller bizim bedenimizde, duygularımızda değil ki.

allah dilerse düyanın en büyük aşkını yaşatır kuluna.

[FONT=Times New Roman] [/FONT][FONT=Tahoma]Aşkın olağanüstü birsey oldugundan bahsetmişsin evet ama şuda bir gercekki olaganüstü seylerin kıme ne zaman vuracağıda hiç belli olmuyor ister engelli ol iister engelsiz .o yüzden engelliler aşık olamaz onlar cok hassasdır diyemeyizde.ask olmak icin bir kalbin olması yeterlidir.o kalbin kımde oldugu hiç önemli deil sen bile ne kadar diretsende ben asık olmam diye öyle bir an gelirki o olagan ustu dedigin seyin icerisinde buluverirsin kendini [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3].[/SIZE] [/FONT][FONT=Tahoma]ask bir yardım anında olunabilecek bi olay değildir bitek minnet duıyarsın minneti duymakla aşk olmayacagını herkes bilir [/FONT]
[FONT=Times New Roman] [SIZE=3]birde su var engelli kişiler kendisine her yardım edene asık olmuyorlar ona bakılırsa hangimiz bize yardımcı olana mınnet borcu duymuyoruz söylermisin bize yardımı dokunan insanları daha cok benimseriz bunun icin engelli olmaya gerek yokki bu herkes icin gecerlidir he sen sana her yardım edene asık oluyorum diorsan bak ona birsey diyemem :[/SIZE][/FONT][FONT=Wingdings][FONT=Wingdings][SIZE=3]J[/SIZE][/FONT][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]erosun okunu kime fırlatacagını nerden bilebiliris ki......[/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]o ok fırlatılırken ay bu engelliymiş ay bu engelsizmıs ay bu kısa bu uzun demiyor valla direk fırlatıyor okunu [/FONT][FONT=Wingdings][FONT=Wingdings]J[/FONT][/FONT][FONT=Times New Roman]))))[/FONT][/SIZE]

insan vucudunda kalp ve beyin sorunsuz ise sevmeye enğel yoktur bence her nekadar genetik kalıtsal fiziki sorunlar olsada

Aşk engel tanımaz Her insan her canlı Aşık olur sever engelli engelsiz diye ayrım yapmak Büyük ayrımcılık Hele bunu soran bir engelliyse dahada bir garip ayrımcılık Aşk bedende deyil Ruhtadır Ayrıca Sevginur Hanım çok Merak ettim kimi seviyonuz acaba Bence söyleyin çekinmeyin kimi seviyorsanız Bu günün yarını yok :cool:

birini seviyorum ama o bunu bilmiyor :D:cool:

şaka yaptım espri olsun diye yazmıştım. sevenlere saygım var. Allah herkesi özelliklede engeli bulunan güzellikler yaşamak isteyenleri güzel, hoş insanlarla karşılaştırsın. arkadaş olarak, dost olarak, sevgili olarak eş olarak.......

tamam o halde engelli aşık olur olmaz bakalım neler olur?
ortak bir dil oluşturabilecek miyiz?
her iki taraf engelliyse engeller birbirini tolere edebilek mi?
ortak yaşam algıosı oluşturabilecek miyiz?
tek taraf engeliyse beni gercekten anlayabilek mi?
neleri yapabiliriz?
neleri yapamayız?
konuşacaklarımın ne kadarını kaldırabilir ne kadarını dışardan bir gözle seyrebilir?
ikimiz bu hayatı sırtlanabilir miyiz?
ne kadarını taşıyabiliriz?
aileler ne diyecek ?
ailelerin vereceği tepkileri sırtlayabilecek miyiz?
ya çocuk?
bununla ilgili yüzlerce soru
bu kadar soru arasında aşk gözünü acabilecek mi bize........??????????

bakalım görelim o zaman
eger ıkı tarafda asık ise zaten bu sorulara cvp aramak tyerine hayatın akısına bırakır olacakları
zaten bu kadar soruya cvp aramaya kalkarsak yasamamız bi hata deriz hayatın guzelliklerini yasamakdan mahrum kalırız
söyle söyleyeyim iki engelsiz genç birbirini cok seviyorlar ve evlenmeye karar veriyorlar bu soruların aynıları unutmakı herkes icin gecerli her insanın karakteri farklıdır kimi eglencelıdır kimi gırgırı sever kimi bunlara gelemez kımı espiriyi kaldırıı kimileri ise hiçbirseyi kaldıramaz bu durumlar engelliler icin gecerli degildirki sen mesela agır baslısındır seninle beraber olacak kısının agırbaslı olmasını istersin kapalı olsun yok gezmesin vs vs gibi sartları engelsiz olmayan cokkısı bu özellikleri ve karakterleri aramaktalarar.Al sana soru bu kisi beni kaldırabilir mi yada ben bu kısıyı ne kadar kaldırabilirim ailem kabul edermi zıt karakterliyiz bu kısı beni anlayabilirmi aynı catı altında hayatı sırtlanabilir miyiz? bu sorular böyle devam eder gider zaten bu sorulara cevap arayan kısıde asık olmamıs demekdir Asık olan kişi karsısındakini kusursuzca sever kim ne derse desin ne engel cıkarsa cıksın umursamaz

hadi bunu gecdim iki engelsiz evlendi ev tut cocuk oldu egitimleri ne olacak faturalar ne alemde bunları bile disindüğünüzde zaten herseyden soguyorsunuz.geliriniz iyiyken hersey yolundadır ancak gelir sıkıntısı cekildigide bu sorular dahada gün yüzüne cıkar vede tartısmalara arılıklara neden olur

ben bazen ne diyorum biliyormusun ayrılanları bosananları gördugumde yada evde kavga gürültü gecimsizliker yasayanları gördugumde bide engellilere gecimsiz derler ya size ne demeli bırakın engelliyi engelsizler bile aynı catı altında birbirlerine tahammul edemiyolar PEKİ YA SEN BUNA NE DİYECEKSİN

aşk var - ama seven yok
aşk var - ama değer bilen yok
aşk var - ama sahte duygular çok
aşk var - ana ama ama işte

yani demem şudur ki aşk var evt cidden karşımıza çıkan insanlar doğru insanlarmı diye düşünmemiz lazım aşkı her şekil yaşarsın ama önemli olan doğru insanı bulman ve tarif edilemez şekilde kerem aslı misali yaşamaktır ( gerçi öyle aşklar kalmadı ya) hadi neyse..

şimdi NERİ yazıyı yazarken engellilerin sorduğu bu soruları engelsiz insanlarında sorabileceğini düşünmedim mi sanıyorsun . Tabiki her insan bu ve buna benzer soruları kendine aşık olduğu kişiye yada eşine soracaktır. fakat anlamak isttemediğin yada istemediğiniz şey yoğunlukları çok farklı olduğu gerçeği. Engelsiz kişiler bu soruları sorarken gelecek planlaması yapmak amaçlı yada farklı seçenekler oluşturma maksatlı soruyorlar. yani tepki yada olumsuz bir takım olaylarla karşılaştıklarında karar verme yetkileri kendilerine ait ve karar vermede ve uygulamada bir başkasının desteğine yada yardımına ihtiyaçları yok. ha tabiki canları sıkılıyor stres yaşıyorlar fakat belli bir süre devam eden ve yaşama karşı çoğu kez motive edici sıkıntılar bunlar,olumsuzluklar karşısında başkalarına ve özelliklede olumsuzluk yaratan nedene yada daha önemlisi kişiye bağlı kalmadıkları için bu olumsuzlar daha sonra yaşamları boyunca yaşayacakları kaderleri olmuyor. yani bedenleri özgür oldukları için dolaylı olarak ruhlarıda özgür oluyor dolayısıyla kendi hayatlarını kendileri belirliyorlar. başa gelirsek bu nedenden ötürü yukarıda sordukları soruların yoğunlukları çok farklı oluyor. engellilere gelirsek durumun tam tersi bir sonuçla karşılaşmamız oldukca muhtemel... neden mi.. işte neden bedenlerin özgür olmamasından kaynaklı olarak ruhlarında özgür olamaması ve alınacak ve verilecek kararlarda sürekli olarak bir diğer insan yada insanlara bağlı olunması. Dolayısı ile olası bir olumsuzlukta daha sonra yaşanacak hayat engellinin kader olarak algılayacağı hayat oluyor. içinde yaşadığımız sosyo kürtürel gerçekliğin olumsuzluklarınıda yada dar kalıplarınıda hesaba katarsan soruların yoğunluğunun ne kadar daraltıcı bir etken olduğunu daha bu yazıyı okurken bile hissedeceğine eminim
yoksa demek istediğim şey yukarıdaki soruları sadece engelliler soruyor o yüzden aşkı yaşamazlar sonucu çıkarmak değil.

Doğada yaşayan her canlı aşkı yaşar ,yaşamalıdır da :)))))))

sanırım bazıları cftleşme ile aşkı birbirine karıştıryor :))))))
ve sanırım en baştan başlamak gerek anlatmaya.....
bak şimdi pozitif + önce büyük patlama oldu.............. :)))))))

engelli olupda yaşadığı kimse bilemez ne zorlukla çektiği bir kıza aşık olmak okadar zor ki sevmekde sevilmekde ne yazık ki zor........!!!!!!:(:(:(

sen öyle diyiyorsun aşk olmak okadar kolaymı görmede ne yaşayabilirsin ne onu sana sevdiyini söyleyebilir onun yürekde sevecek kişi karşıma çıkmayınca ne aşık olabilirsin nede onu bulabilirsin ne yazık ki aşk yok......!!!!!:(:(:(

Çok komik o kalpler taş mı yani Aşık olur hemde dibine kadar ok:cool:

Üst Alt