Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli araç kullanıcılarına ucuz veya bedava akaryakıt verilsin

Konunun önemini bilmeyen arkadaşlarımız var aramızda. Bizim iş yerinde her gün kendi arabasıyla işe gelen engelli çalışan arkadaşlarımız var. Niye kendi arabasıyla geliyor çünkü normal arabalara inip binemiyor. Mecburen kendi arabasıyla gelmek zorunda. Aldıkları maaşın size yemin %50 sini akaryakıta veriyorlar ve buna bende dahilim. Bunun önüne geçmeliyiz arkadaşlar.

Akaryakıtı bedava istemek tabiki olmaz.
Fakat ÖTV ve KDV'siz fiyatını ödeyebiliriz. Özürlü kimlik kartı ile maliyetine yakıtı alırız ve benzin istasyonu KDV'siz ve ÖTV'siz olarak geri ödeme yapar.
Bu çok zor birşey değil.
Aynı sistem araç alırkende yapılıyor. Devlet bu konuya el atmalı. Meclisten meydan okumakla bize bir yararları yok.

arkadaş iyi düşünmüssün de ah bi araba olsa yakıtını bi şelilde hallederiz özellikle ayaktan özürlüyseniz araba şart şuraya gidevereyim diyemiyosun otobüse dolmuşa binmek de hiç kolay olmuyo
hem yakıt indirimli olsa kesin su istimal edilir herkes kendine verilen limiti doldurur başkasının arabasını deposunu dolduru satar kendi istemesebile yapmak zorunda kalabilir özellikle arabası olmayanlar
benim özürlü olarak en büyük problemim bi yerden bi yere gitmek

Arkadaşlar Sloganimiz hazir;

"ÖTV Ödemeye karşiyiz KDV Ödemeye Raziyiz" bu cümleden yola çikarak geniş kapsamli bir kamuoyu oluşturabiliriz bunu avantaji akaryakita %47 daha az üçret ödeyerek temin edicez.

pozitif ayrımcılık sa....

vergisiz akaryakıt neden olmasın?

ks207;

olur mu ya ne demek başkasının arabasını doldurur bu mümkün değil çünkü ÖTV indirimi sadece plakaya uygulanabilir. senin plakan aylık limiti aşmışsa o kadar, başka da alamazsın. böyle bir sistem olmalı. sadece plakaya yakıt verilmeli :):) arabaya değil.

ama limiti doldurduktan sonra kendisine yetmezse o zaman yine kendisi zararlı çıkar. çünkü limit dolmuş olur. ay sonuna varmadan geri kalan yakıtı da normal fiyattan almak zorunda kalır.

oLdu tamammmmm herşey bedava oLsun bizim için. bu nasIL mantıktır böyleee eNgeLLiyiz diye herşeyden bedava yada daha ucuza faydalanacağız diye birşey yokk.

nerde beleş oraya yerleş misali isteklerinizin ardı arkası kesiLmiyor :)

Yirizma,
Böyle bir uygulamanın çıkacağını pek ümit etmiyorum ama olur da engelli arkadaşlarımız vergi indirimli akaryakıt alma hakkını kazanırsa siz yararlanmazsınız o zaman, olur biter! Dert etmeyin bu işlerle uğraşan arkadaşlarımızı!

Arkadaşlar,
Kötü niyetli kullanımı engellemek / kontrol etmek amacıyla önlemler alınabilir. Örneğin vergi indirimli verilen akaryakıtı farklı bir renge boyamak! Trafik polisinin yapacağı kontrollerde alacağı akaryakıt numunesinin farklı renkte çıkması ve engelli aracı olmaması durumunda verilecek yüksek miktarda ceza caydırıcı olacaktır!
Çözüm muhakkak bulunur yeter ki yapılmak istensin! Ama yukarıda dediğim gibi, yapılacağına dair hiç ümidim yok.

avcıkomando,
Çalışıyorum, vergimi veriyorum demişsin, ne güzel. Ama devamında siz herşeyi devletten bekliyorsunuz, tembellik peşindesiniz demişsin ve burada yanılmışsın! Konuyu baştan sona okusan bunu dile getirenlerin çoğunun çalışanlar olduğunu göreceksin. Adam keyfi için değil, işe arabasıyla gidip gelmek için istiyor bunu. Peki neden??? Çünkü toplu taşımayı kullanamıyor! Toplu taşımayı kullanamıyor olmak bizim suçumuz mu?
Ben işe arabamla gidemiyorum, çünkü gitsem ayda 800 lira benzin masrafım olacak. Bunun yerine günde 5 saat toplu taşımalarda kelimenin tam anlamıyla sürünüyorum, itiliyorum kakılıyorum, düşürülüyorum. Her gün etrafta birilerinden yardım istemek zorunda kalıyorum. Neden? 1-Çünkü toplu taşımalar biz ortopedik engelliler için hala uygun değil. 2-Araba alsak bile maaşımız benzin (vergi) masrafını karşılayamıyor.
Keşke sağlam olsaydık ta hiç bir bedavamız/indirimimiz olmasaydı!

Keşke demiyorum, herşeye rağmen devam diyorum. Ben de isterdim evime yakın olsun servisim olsun, ama herşey gönlümüzce olmuyor. İşyerim bana 1 kuruş yol parası, yemek arası vermiyor. Ama niye dayanıyorum, sigorta primlerimi tam yatırıyor, emekliliğime kadar sabredeyim de emeklilikte düzgün bir maaş geçsin elime diye onca itişe kakışa yollardaki perişanlığa gücüm el verdiğince dayanıyorum. Yoksa inan ki sağlam biri katlanmaz çektiğim yola.

bu konuyu açan arkadaş engellilerin diğerlerine göre kendi arçlarıyla başka bir yere gitmeye daha çok ihtiyaçları olduğu için açmış yaninormal birisi gerekirse koşarak da gider işe engelli düşünür dolmuşlamı gitsem nasıl binerim nasıl inerim nerde inerim ordan oraya nasıl giderim orda üst geçit var falan filan bitmez bu planlar hayat boyu sürer buna göre mantıklı ancak herşeyin ve su istimalinin yapıldığı için bu işler biraz zor biz iyi bi iş bulabilirsek şükredecez yapcak bişey yok

Lovex72, "acaba bende bi tarafımı kırsam kessem de bu haklardan faydalanmaya başlarmıyım" diyen arkadaşlarınıza açık teklif yapın bakalım ne diyecekler. Çok değil sadece bir bacağının yarısını istiyorum ben.. versin alsın ötv indirimimi o razıysa değiştirmeye ben çoktan kabul ettim gitti. Benimle değiştirmek ister mi?..

Devlet aşısını savunmasını zamanında yapacak, önlemini alacak.. kaç çocuk felci hastasının aşısı bayat olduğu için hastalandığını biliyor musunuz?.. aşının bayat olması kimin kabahati?.. Vatandaşını koruyacaksın; ama olmadı bütün önlemlere rağmen korunamadı mı; o zaman eğitim ve iş hayatından geri kalmasına izin vermeyeceksin.. Engelli çocuğun bakımı, eğitimi, sağlığı zulüm olmayacak ailesine de kendisine de..

Maddi durumun iyi değilse engelli çocuğunu okutmak düze çıkarmak, iş hayatın, sosyalliğin, evliliğin, anne baba olman hepsi birer zulüm. Normal, olağan ve gayet insani isteklerin bile işkenceye dönüşebiliyor bu durumda.. Öyleyse bunu eşit şartlara taşımak adına atılacak her adım sosyal devletin görevidir.

Hangi ülkede var böyle bir düzanleme :confused:
Bu konunun engelli ile alakası nedir :confused: Bu konu toplumun tümünü ilgilendiren vergi sorunudur. Çok basit bir sorundur. Ama bu ülkede en basit sorunlar problemdir. Bilinçsiz, eğitimsiz toplumlar hak nedir ? ne değildir ? bilemediği için devletin insanları yanlış düşüncelerle aşılaması sonucu doğru ile yanlışı ayırt edemez haldedir. Kimse demiyor ki arkadaş bu benzinin girdisi 1tl nin altında nasıl 4 tl ye satarsın :confused:
Tarihinde amerikadan tek haraç alan türk devletinin bir torunu olarak utanıyorum. Bu toplumun basiretsizliğinden !
Ülkede türkçe ezan okunur millet kuzu :confused: Ne zaman ayaklanıcakdınız merak ettim:confused: Mısırı da mı görmez bu millet :confused: Beyni olan Halklar isterse yönetimleri haksız vergi alanları tükürüğü ile boğar...:confused:

Özürlülerin aldığı benzin ve motorin vergiden muaf olsun

Özürlülerin Aldığı Benzin ve motorin vergiden Muaf olsun

Birlik olalım sesimizi duyuralım.

....:):D o değilde lokanta otel tatil köyleri bunlarda beleş olsun özürlüye:))))

millete her olay her düşünce lay lay lom... at gözlügüyle bari oturmayın şu pc'nin başına :mad:.neden olmasın pırlanta işi yapan arkadaşlar bizden çokmu kötü durumdalarda ö.t.v yi sıfırlıyorlar.
suistimal olurmuş vay vay vay...senin ilk aklına gelen aslında olurda benzin indirimli alınırsa nasıl dayıma babama arkadaşıma ucuz benzin alırım suistimal ederim diye düşünmeniz.olmayacak gibi değil bende BİMER'e yazdım.her seçimde çiftciye ucuz mazot deyip oy avcılıgı yapan hükümet birazda bizi düşünsün.hangi partide hangi seçim kitapcıgında engelliye yer var.sadece iki kelime engellilerin durumunu düzeltecegiz.ya avrupa uyumluluk yasası meclisden gecdi 110 maddelik hayvanları koruma kanunları hepsi kabul edildi özürlülerin 96 maddesinden sadece 46 sı kabul edildi.(yanlış hatırlamıyorsam).nerdeeee başa gelen cebini doldurma peşinde. olmayacak deyip düşünmek hele hele dalga gecer gibi konusmak yakışmıyor.:)

fevzieryilmaz;

Tercüman olmuşsun Teşekkür ederim.

%90 üzeri raporlulara lafım yok!
Ama ben sizi bir türlü anlıyamıyorum!
20-30 bin tl araca vericek paranız ve benzin paranız varsa zenginsiniz arkadaşlar...
Bi hesap yapsanız bir arabanın aylık size maliyeti 250-300 tl olur.
Taksi ile ayda 300 tl geziyormusunuz ki bu kadar araba meraklısısınız?

Araba kimileri için ihtiyacı kimileri için lüks ihtiyaç. kimisi hergün kullanıyor, kimisi haftada 1 gün kullanıyor. Ben hergün işe arabamla gidip geliyorum. bu son yapılan zamlardan sonra bu indirim olayını ciddi ciddi düşünmeye başladım. İş zıvanadan çıktı resmen.

Bu aralarda haberlerde Taksicilere Akaryakıtta alınan ÖTV miktarının dürürülmesi söz konusu diye haberler yayınlakmakta. Bizlerde bu konuyu biran evvel gündeme getirmemiz gerekiyor. Bugün bile 0.90 Kr. zam geldi benzine Litre fiyatı 4.40 YTL oldu. Bu bütün engelli arkadaşlar için önemli bir durum konuya lütfen özen gösterelim.

sizi bu konuda kutluyorum ...kesinlikle engelliden kar edilmemeli .Araç engelli aracı ise benzin en azından yarı yarıya olmalı.THY da biletlerde bu indirimi yapmalı

İlk sayfayı okudum gerisini okumadan yazıyorum... açılan başlık bence gereksizdi ama yaşanılan sıkıntılar sıralanmış akaryakıtın pahalı olmasından, araç alamayan 2022 ile ev geçindirmeye çalışanından, otobüs seyehatlerine dayanamayan insanlar var oksam daha neler neler çıkacak...

• Arkadaşlar hep istiyoruz gelir sıkıntılı ama şartların düzeltilmesi bizim binebileceğimiz engelli halk otobüsleri nasıl yapıldı şehirler arası otobüste yapılabilir.
  • Bi arkadaşımız şehirler içi otobüsüne normal kişi 23 tl verio bende veriyorum yazmış ortak karar alınıp şuan ugulamada olan engellilerin ücretsiz otobüslerden faydalanması tüm illerde olsun..
  • Verilen engelli 2022 maaşları alan insanlar tespit edilip durumuna uygun işler verilsin ve almaya devam edenler için gelirler evliyse birine bakıyorsa eve giren para 2022den başka geliri yoksa bunlar değerlendirilip maaş artışı yapılsa..
  • Keşeke engelli ayrımı kalkıp (H sınıf ehliyet ve %90 üzeri rapor) her ihtiyacı gerçekten olan engelli birey ayağını yerden kesebilecek bi araç alsa da yakıtını koysa sosyal şartlarımız daha iyi olması için çözümler üretelim...
  • ki birde şu var keşke raylı, karayolu, deniz ve uçak yolu hizmetleri artsın araçlara daha az binelim toplu taşımaya yönelim... Çin, japonya, avrupa ülkelerinde ulaşım ağını toplu taşımaya dayalı yapmışlar biz neden bunlar için uğraşmıyoruz... hep isteyen taraf ve geçici çözümler üretiyoruz.

yolcu uçağına,özel jete,denizde ki yata vergisiz yakıt var da,hiç değilse belli bir kota hesabıyla özürlü aracına neden yok?

bu isteği eleştirenleri zaten es geçiyorum da,toplu taşımada veya daha değişik kalıcı öneriler sunmaya çalışan arkadaşlar,unutmayın ki toplu taşıma ne kadar uygun olursa olsun,o şekilde dahi yararlanamayacak özürlü grupları da var.

Bak musa arkadaşım kaç kişinin özel yatı uçağı var ve onlar kat kat vergi veriyor.

Ticari teknekeler gemiler kurumlar vergisine tabidir ve elde ettikleri gelire göre vergi verirler.
Özel tekneler ise 5-9 m tekne yıllık 200 tl, 9-12m tekne yıllık 400 tl, 12-20 m arasındakiler yıllık 800 tl, 20-30 m olanlar 1600 tl, 30 ve üstü ,3200tl vergiye tabi
ayrıca yanaştığı limanarda ücret ödüyor.

bunun içine müretebat, sigorta, yemek, yakıt masraflarını ekle hiç cazip değil...

Evet bende bu konuyu işlemiştim. Sana katılıyorum. Engellinin kullanımına sunulan ÖTV'den muaf her türlü araç gereç ile birlikte bu muafiyetten doğan malzeme ve giderlerinde ÖTV siz olması mantığı ağır basmalıdır. Örneğin; ÖTV siz alınan bir aracın parça veya yakıt gibi ürünleride ÖTV siz olmalıdır. Yurt dışından alınan bir otomobilin arıza yapması nedeniyle yine bu araç için kullanılmak üzere dışarıdan gelen parçadan gümrük vergisi alınmamaktadır.

Bakın arkadaşlar bu olayın önüne geçilemez çok istismar olu benden demesi bizim kafamız işin hinliğine çalışır bu işin ticaretini yapanda çok sırtımızdan para kazanmaya çalışanda çok olur...

işin hilesi mi yok kaskodan ne para kazananlar var ne galericiler aracın taksiti bitti mi araçla kaza yapıp perte çıkarıp nakit parayı eline alıyor. taksitle tekrar araç alıyor taksit bitince satmakla uğraşmıyor bu en ufak örnek.

ben alırım ucuzdan akaryaktı tanıdığıma eşime dostuma veririm yada başkasına ucuzdan variller yada depolar satarım... yada aldı diye gösterip pompa istasyonuyla anlaşır almam o yakıtı para alırım... işin hinliği çok inanın istismar çok olur...

O zaman ayda 1 depo ile sınır getirilsin yada 2 depo. Devletin işine gelirse 1 gr bile kimse kaçıramaz. önlemini alr yani

Üst Alt