Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli araç kullanıcılarına ucuz veya bedava akaryakıt verilsin

Teşekkürler M.Cem, ihtiyaçlarımızı bir önceliğe koyup hep beraber bunlara odaklandığımızda ve birlikte hareket edebilme olgusuna sahip olduğumuzda başarabiliriz tüm bunları. Örneğide önümüzdeyken başarmak aslında bu kadar da zor olmasa gerek. Aylık limitler dahilinde ötv ve kdv den muaf akaryakıt alabiliriz. Bu hak filo filo gemileri olan armatörlere uluslar arası balıkçılık yapan dev balıkçı teknelerine ve iç sularda avlanan 15 metreden büyük her kıyı balıkçı teknesinetanınmış durumda. Emin olun engelli adına kayıtlı araçların yıllık harcadığı yakıtlar bu gemilerin ve teknelerin yıllık harcamalarının % 10'u bile olmaz. Bu nedenle sesimizi gür çıkarıp sivil toplum örgütlerini devreye soktuğumuzda bu seçim arifesinde bir şeyler elde edebiliriz diye düşünüyorum. Engellileri engellemeyin diyerek arabam benim bacaklarım kampanyamızı yeniden devreye soksak hiçde fena olmayacak. Saygılarımla.

sevgili bayram 1 lt benzinden devlet %67 ötv alıyor dünyanın hangi ülkesinde böyle bir soygun var mademki sosyal devletse o zaman ülke gelirlerini eşit paylaştırması lazım deilmi ( herkesin gelir yüzdesine göre ) ii valla patronda 1 litre benzine aynı ötv veriyor emrinde çalıştırdığı işciside avrupa birliğine girelim diye olmadık tavizler verenler niçin avrupadaki gibi engellilere uygulama yapmıyor avrupada hatta uzak doğu ülkelerinde bile engellilere rahat ve toplumla kaynaşması için ayrıcalıklar yapılıyor burda niye olmasın ben devlet için deil devlet benim için var olmalı

mademki devlet herkese eşit olacaksa o zaman niçin gemilere ötv siz mazot veriliyor gemi sahipleri engellilerden dahadamı mağdur durumda

sırdaş senin mantık eşitlik mantığı anladığım kadarıyla o zaman engelsiz insanlarla engelli kişinin aynı yaşam kalitesiyle yaşaması için elbette engellilere bir takım hayatı kolaylaştıracak toplumdan soyutlaşmamsı için gerekli önlem ve desteklerin alınması doğru deilmi.dolayısıyla evet engellilere ötv siz akaryakıt veriebilir diye düşünüyorum ama biizm ülkemizde gemi sahipleri varken engellilere sıra gelmez bencee olsa ii olurdaa

İnanılmaz derecede suistimal olur, önüne geçmek içinsede radikal önlemlar almak gerekiyor.
Zor bi durum, bende çok isterim ama suistimal açık bi durum...

inşallah dediğiniz olurda bizlere daha fazla hak verilir.çünkü bizler daha fazlasını hakediyoruz...

neoplis;

kardeşim kimse bize bedava birşey versin demiyoruz. vergi indirimine gidilsin diyoruz. ana parayı ve kdv yi araba alırken aslanlar gibi ödüyoruz. istediğimiz sadece yakıtın vergisinin devlet tarafından alınmaması o kadar

))))) kimliğimizide verelim devlete üstüne kaydettirsin.
Uyanığın biri oğlunu konfeksiyona gönderir.derki oğlum esnaf ne derse yarısı verecen der.çocuk sorar. ağbi şu mont kaçlira esnaf 100 lira der 50 versem olur mu der çocuk esnaf israra dayanamaz olur der.çocuk ağbi 25 lira versem olur mu der.esnaf olmaz desede razı olur ısrar karşısın de.çocuk 12,50 lira olur mu diye ısrarcı olur.derken esnaf kıssada al şu montu git burdan der ve parasız verir montu.
Çocuk sevinerek eve gelir.
Babası ne yaytın oğlum der
Çocuk ta olanları anlatır esnaf dayanamadı der ve montu parasız verdi der
Baba o arada osmanlı tokatını yerleştirir çocuga
Çocuk baba ne vuruyorsun der parasız aldım işte
Baba da derki.
Salak oğlum niye ikitane almadın der.
Hayırlısı bakalım inşallah akaryakıtta bedava olur bakalım.)))))))))))))))))))))))))))

Dilaverin fıkrasına bakaraktan daha burada bile uzlaşmanın olmadığı aşikar. (Karşı olmakla amaçlanan ne onu da anlamadım.)
Olmayacak bir şey değil.Hele ki diğer insanlara hiç haksızlık değil.
Buraya yazmakla olmuyor arkadaşlar. Ben Bimer iletimi yazdım.. Olması biraz zor görünüyor ama en azından deneyelim.

Arkadaşlar zaten kimse bedava verilsin demiyor ama en azından vergilerinde indirim yapılsın lütfen lafta kalmayalım birlik olup aynı zamanlarda bimere yada bu konuda bulduğumuz heryere yazalımki sesimiz duyulsun uzaklar arkadaşın dediği gibi evet gerçekten arabam benim ayaklarım ve benim için beni eve kapanmaktan kurtaran sosyalleşmemi sağlayan aracı ve çok önemli bir aracı

kesintinin pırlanta ticaretinde % 0
ve protezde %20 lerde olduğu bir ülkede mi engellilere vergisiz yakıt verecekler :) (?)

millet uçakla uçsun diye uçak yakıtlarından alınan vergileri düşürmüşlerdi,bu durumda uçakla uçmak çok önemli ihtiyaç!,engelinin evinden dışarıya çıkmak istemesi lüx! oluyor.

bizde balık baştan kokmuş. devlet babadan birşey isteyelim dedik daha devlet baba birşey dememişken biz birbirimizi yemeye başladık. yahu daha kabul göreceği bile meçhulken biz birbirimizi neredeyse dilencilikle suçlar olduk. bu devlet babalık görevini yapmasın mı kardeşim?

Sevgili Aramis karde
Bence bu konuda haklisin.. Madem vergi muafiyetimiz var,tabiki akaryakittan alinan OTV den de muaf tutulmamiz lazim...
Bence konu,uzerinde konusulmasi gereken bir konu.tebrik ederim seni

2006 yılında çıkan özürlü ölçüt yasası ile birçok özürlü kardeşimizin raporu % 40 altlarına indi ve özürlü olduğumuz halde özürlü sayılmıyoruz akar yakıt için ötv istisnası çıksa dahi bu yasa ile ben şahsen yararlanamam

Bu konu bizim için çok önemli arfkadaşlar, sürekli formun başında durması gerekiyor

Maalesef Türkmenistan'da veya Kazakistanda yaşamıyoruz. Onlar aylık belli bir limitte bedava veriyorlar vatandaşına ama bizim hem devletimiz hem de akaryakıt firmaları sağolsun çok güzel yoluyorlar vatandaşı. Devlet o ecevit vergisini sevdi bir kere düşmesi veya kaldırılması imkansız. Akaryakıt firmalarıda bu milleti sömürmeyi çok sevdi çok güzel zamlıyorlar. Devletin yapmış olduğu doğru hizmetleri her zaman alkışlarım ama akaryakıt konusunda son gelinen noktada eleştirmekten kaçınmıyacağım. Günümüz dünyasında taşıtlar artık vazgeçilmez bir unsur olmuş ama bizim ülkede özel tüketim, petrol türevi ürünler zorunlu ihtiyaçtır ama bizim ülkemizde özel tüketim, elektrikli ve elektronik ürünlerin bazıları zorunlu ihtiyaç yine bizim ülkemizde özel tüketim, iletişim telekominikasyon zorunlu ihtiyaç ama ne yazık ki bizim ülkemizde özel tüketimdir. Türk milleti olmak bir ayrıcalıktır. Çünkü ötv ye tabi olursunuz, sömürülürsünüz. Sn. Başbanı çok severim ama kaç gündür akaryakıtta zam üstüne zam yapılıyor ve buna tepkisiz kalmasına bir anlam veremiyorum. Eğer ülkenin yönetimi Sn. Başbakanda ise bu durumda pervasızca milleti zamlayan bu akaryakıt sömürgecilerine bir çeki düzen vermesi gerekmez mi?

engeli demek ayrıcalık lı insan demek kendini ayrıcalık görmeyen özürlü sayılmasın herk onuda yaşamın her köşesinde desteklenmeli vergiden muaf tutlmalı kredi çekmede bile aklınıza gelen her konuda hep destek tam destek diyorum ......

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli kriterlerden biri engelli vatandaşlarına sunduğu hizmetler ve olanaklardır. Şu an için ülkemiz G-20 içinde yer alıyorsa ve 10 yıl içinde G-10 hedefeniyorsa elbette bazı standartların yükseltilmesini istemek doğaldır ve gereklidir.

Akaryakıt indirimini, kırmızı plakalı araç kullananlar ve gemisi olanlar dışında kimse beklemesin.Güzel ülkemizde halkını herşeyin üstünde tutan ve her müsait zaman bulduğunda vergiyle ödüllendiren bir yönetim şeklimiz var:))):DArkadaşlar Ülkemizin bütçesi düzenlenirken akaryakıt vergisinden süper para aldıkları için bundan vazgeçemezler.Maliye bakanı M.Şimşek'in konuşmasını dinlemiştim bir kanalda, izlenimlerime göre hayatta düşmez bu zamlar ve vergiler..Şu evrende ÖTV'nin dahi %18 KDV'sini alan maliye sistemi hiçbir gezegende yoktur:))))

:):):):) bu biraz fazla olur, imkansız bir şey
ilahi kardeş güldürdün beni

arkadaşlar kötü niyetli insanlar bununda icabına bakar.kılıfına uydururlar.

UZAKLAR ARKADAŞIM aramızda sanırım engeli sadece bir parmağı olmayan yada gözlük kulanan yani engeli sayılmayacak kadar sağlam olan engelli arkadaşlar var bizler gibi ağır engelilerle dalga geçiyorlar sanırım.dediklerine aynen katılıyorum benim otom yok ama inş bir gün olmasını isterim.şimdi sen ve benim gibi düşünen arkadaşlara sorarm uzun yolculuklarda mola yerlerinin deterjanlı sularla ıslah halinden dolayı 14 saat yolculukta küçük abdestini mecburen tutmak zorunda olan varmı.onlar şimdi diyecekki ne işin var uzun yolda otur oturduğun yerde anlayamazlar çünki ağaçtan düşmemişlerki anlasınlar ağaçtan düşenin halinden..zaten bir çoğuda baba hazırıyla konuşiyorrr..lütfen arkadaşlar yazarken birazcık düşünerek yazın...

oezix;

Keşke Almanyadaki yaşam standartları ve alt yapı düzgünlüğü bizim ülkemizde olsada bizde rahat rahat vergimizi versek.Ben Almanyadan araç almayı düşünüyorum onun için bir araştırma yapmıştım.Bizim burda arabanın ÖTV ve KDV'sini düştüğünde anca ordaki fiyatı yakalıyor, artı orda engelliler için %19 vergi indirimi varmış:);)

İnsan akaryakıt alırken kendini keriz gibi hissediyor %65'İ vergi %10'da Bayi karı desen geriye bişey kalmıyor.Ataş'tan 1.50 liraya çıkan benzin yapılan bindirmelerle yaklaşık 4 liraya geliyor.Trilyonluk vergi mükelleflerinin borçlarını affedene kadar akaryakıttan indirim yapsalar samimi olduklarına o zaman inanırım.

Bu zamları uzaylılar yapmıyor, sonuçta yapanlar Maliye ve Enerji bakanlığı, zaten hiç sesimizi çıkarmadığımız için bu haldeyiz.Ben Adana'daki kaldırımlar için belediyeye ve valiliğe birçok kere yazı yazmış biri olarak hiçbir şey elde edemiyeceğimizi çok iyi biliyorum.Dedikleri tek şey ''TAMAM KONUYLA İLGİLENECEĞİZ'' başkada bir numaraları yok.Şu anda ülkemizde ne kadar sorun var siyasilerin beceriksizliklerinden kaynaklanıyordur, onları eleştirmeyip biyatmı edelim.Kimsenin egosunu falan tatmin ettiğide yokta, ortada dağ gibi bir sorun var.Sonuçta marketten alınan sakızdan bile devlet vergisini alıyor.Herkes vergi mükellefi, ödediğimiz paraların çarçur edilmesine sonuna kadar karşıyım..
İsteyen istediğini yazar fikir sunmakta herkes özgürdür.....

Ben,sen'den çok BİZ denilmesi gereken bir konu,hak arama düsturuyla hareket edilmeli,hakmı değilmi önce onu belirlemek lazım.Bence suistimaller bertaraf edildiği müddetçe haktır.Empati yaparak BİZ demeyi becerebildiğimiz sürece hakedişlerle ilgili sözler söyleriz, eylemlerimiz olur.Kişiye özel düşünceler,ideolojik fikirlerin bu konuya dahil edilmesi BİZ demeyi zorlaştırır,onun için sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde,sosyal devlet anlayışının gereği olarak üzerinde durulup,tartışılıp,incelenerek ele alınması gerekir bence.Gerçekleşmesi kolay değil ancak imkansızda değil...

Arkadaşlar bu konunun siyasi düşünceyle, taraf olmakla ne alakası var. Şu an iktidarda başka parti olsaydı gene aynı şeyleri çok rahat yazardım, yazardık. Bu bi kere böyle bilinsin. 2010 anayasa değişikliğinde toplumda bazı dezavantajlı guruplara (Engelli, kadın, çocuk v.b.) pozitif ayrımcılık yapılacağı anayasal bir hak olarak verilmedi. Bu yüzden bizlerde bu dezavantajlı kesimlerden biri olarak anayasal hak olarak verilen pozitif ayrımcılığın uygulanmasını hayata geçmesini talep ediyoruz. Lütfen konuyu siyasileştirmeyelim. Saygılarımla.

Engelli olduk diye her şey bedava yada ucuz mu olsun.

Ne kadar enteresan düşünenler var aramızda; misal: İdeal:Engelli olduk diye her şey bedava yada ucuz mu olsun.

Konuyu açanların ana fikri: biz zaten diğerleri ile eşit şartlarda yarışmıyoruz bu hayatta. Hayatımıza pozitif yönde etki yaratacak ayrıcalıklar tanınması gayet doğal ve bu haklarımızı elde etmek ve korumak için birşeyler yapmalıyız.
BUna benzer örnekler verildi, ben de kendimden örnek vereyim. Çalışıyorum, işyerimin servisi yok, engelliyim diye hiç bir ayrıcalığı yok. İşyerim uzakta ve ben ortopedik engelli olduğumdan toplu taşımayı istesem de kullanamıyorum zaman zaman ( tabanımdaki bası yaralarından ötürü basamıyorum koltuk değneği kullanıyorum). E bu durumda mecburen birisi (babam) beni arabayla işe götürüp almak durumunda. E bu durumda aldığım maaş benzine, yani büyük kısmı yine vergi olarak devlete gidiyor. Maaşlı çalıştığım için zaten vergi ödüyorum, maaşımdan bir dünya kesinti yapılıyor. Oysa ki sağlıklı birisi olsaydım, birincisi şu anki işimden daha iyi maaşlı bir işe sahip olabilirdim , sağlıklı olsaydım toplu taşımayla rahat rahat işe gider gelirdim aylık 150 tl harcamam olurdu, evet benim engelliyim diye ücretsiz toplu taşıma kartım var ama kullanamadıktan sonra ne fayda ... İşe gidip gelebilmek için 150 tl yerine ayda 900 lira benzine harcamak zorunda kalıyorum.
Engellilere belli bir limit dahilinde az vergili benzin uygulaması gerçekten çok mu mantıksız ??? Bir kere daha oturup düşünün!

Şaka gibisiniz vallahi de, ya arkadaşım ayağımda bilek dönmesi var, dizimde kıkırdak kalmadı, ne zaman düşecem ne olacak korkusu ile yolu adımlamak. Toplu taşıma araçlarına binmek inmek başka bir dert zamanında durağa yetişebilirmiyim ayrı bir dert. 3-5 bin lirayı bir araya getirip aldığımız araçlarımızla işimize gidip gelmek günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak çok mu batıyor anlamak mümkün değil. Ben engelli olupda 40-50 bin TL'lik araç alanlara bir şey diyemem ama aylık belli bir limitin altında ücret elde edip aracı olan arkadaşlar için istiyorum daha çok bunu. 1 senelik benzin, bakım, tamir ve diğer giderlerim neredeyse arabamla aynı fiyata geliyor. Neden bu kadar her şeye muhalefet oluyoruz anlamak mümkün değil. Kendi içimizde tek ses olamadıktan sonra kim takar bizi. Olay bu. Saygılarımla

Bu memlekette bugün suçlular bile affediliyor ve imtiyaz sağlanabiliyorsa dağdakiler devlete kurşun sıkıp affedilebiliyorsa engelliler içinde bu devede pire gibi bir konudur bunlarıda yapabilirler herhalde dışişleri bakanın villasının 1 yıllık kirasına boğazda kocaman tarihi yalı alınabilecek kadar harcama yapılıyorsa bizilerinde biraz ayrıcalığı olsun o muhalefet edenler bu memleketin kaynakları çok o kaynakları sadece kendi yandaşlarına peşkeş çekebilecek kabilyete sahip olanlar bizleri unuturlar ve beni bu site içerisinde bir çok ihtiyaç sahibi kardeşim ve arkadaşım haklarından mahrum ediliyor hazır ellerinde olanlar bile alınıyor ancak aramızda bir kaçtane kardeşimin muhalefet yazıları şu sözü aklıma getiriyor bizler af buyurun ama eşşek oldukdan sonra semer vuran çok olur açında bir bakın bugünkü gazete sayfalarına kimler affedilmiş 102. yasa gereği 5 yıllık zaman aşımına uğrayan davaları bulunanlar bugün itibariyle tahliyeye başlanıyor ve bir dipnot 8 yıllık geçmişleri var 5 senede halletselerdi herşeye geçmişe atmakda olmuyor ben geçmişi savunmuyorum ancak durum ortada saygılarımla umarım bütün bu siteye giren kardeşlerim görürler böyle işlere vakit ayırabilenler bizlerede biraz vakit ayırsınlar artık....

Bakın arkadaşlar, THY bugün dünya markası 188 noktaya uçuş yapıyor her gün. Bazılarında günde 3-4 uçak havalanıyor. Ama bu kadar yaygın bir uçuş ağı olan THY yerine bizim bakanlarımız en basit yurt dışı gezilerinde bile ya özel uçak kiralıyor yada devletin özel uçağı ile seyahat ediyor. Bu duruma sesi fısı çıkmayan, çıkarmak istemeyen arkadaşlarımız. Vergi affı çıkarıp devleti kar ettirecez die alacağı 100 lira cezayı 10 liraya indiren uygulamalara sesi çıkmayan veya sesini çıkarmayanlar nedendir bilinmez Devletimize çok da fazla yük olmayacak ÖTV indirimlı akaryakıt konusuna bu kadar hassaslar bilmiyorum. Tuzla tersanesinde Süleyman Demirel zamanında başlatılan Ahmet Necdet Sezer tarafından yüksek maliyetli diye durdurulan şimdi ise yeniden proje edilerek bitirilen, 30 milyon dolarlık cumhurbaşkanlığı yatı yakında törenle denize inecek. Bu ülkede insanlar açlık sınırının altında asgari ücretle çalışırken devletimize 30 milyon dolarlık harcama yapmak ne kadar yakışıyor. Buna da iki kelam laf edermisiniz lütfen. Saygılarımla.

Üst Alt