Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli araç kullanıcılarına ucuz veya bedava akaryakıt verilsin

Burada benzin bedava olsun tartışması yapılmıyor en azından ÖTV+KDV den muaf olunsun deniliyor ve bunda da dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke olarak haklıyız. Maliye Bakanı bizzat açıkladı Başka yerlerden vergiyi bu kadar alamıyoruz diye benzine zam yapıyoruz diye. Buna en çok itiraz eden arkadaşlar eminim arabasını zevk için alanlar ya da arabası olmayanlardır. Eşitlikten bahsediyor kimileri benim işe gidip gelme masrafım günde 7.5 TL iken, toplu taşıma kullanan arkadaşların 3 TL... Valla arkadaşlar çok az engelli dünya kadar parayı laf olsun diye arabaya yatırır, bunu unutmayın.

ötv geri istemesin bu akp hükümeti

arkadaşlar akp hükümeti kamuda satmadık yer bırakmadı,küçük özel sektörler girdilerin fazla olmasından dolayı bir bir kapandı...şimdi düşünelim bir ülkede gelir çok az ise giderleri karşılamak için sürekli vergi alımına yükleniliyor....eee petroller başta olmak üzre tüm alış veriş merkezleri vergi dairesi gibi çalışırken.engelliler için akaryakıttan vergi alınmaması sizce bu hükümetce olabilecek şeymi...dua edelimde araba alışımızdaki ötv yi bizden istemesinlerr... benden bu kadar yalansan cvp verin ;)

olmayacak duaya amin denmezmiş vergisiz bensin 1.70 hadi 2 lira olsun kim bu fiyata devletin benzin vereceğini düşünüyor? vermezler bi yönden de haklılar İSTİSMAR OLUR DER YAPMAZLAR YİNE şöyle mantıken düşünelim sahiden her evden bir engelli muhakkak çıkar 5 liradan benzini kime satacaklar?adamın biri gitcek dedesi ninesi üzerinden araç alacak sonra gidecek o araç ve vergisiz benzinle caka satacak mantıklımı? ÖZÜRLÜ ORANLARI DÜŞTÜ DİYE ŞİKAYET EDERİZ NEDEN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜRMÜYÜZ baktılar 8.5milyon özürlü erken emeklilik,evde bakım parası,2022 maşı vırtı zırtı külfet olmaya başladı yavaş yavaş eliyorlar çünkü istismar çok oluyor benim korkum yakında tüm engelliye normal haklar verilcek ayrımcılık falan olmayacak biz o zaman görcez vergisiz benzini bırakalım makul şeyler isteyelim iş,sağlığımıza gerekli cihazlar sonra geçinebilcek kadar ücret fazla yüksekten uçmayalım yoksa düşüşümüz kötü olcak...

arkadaşlar güzel bi düşünce ama bence bedava yakıtla beraber üstüne bide para versinler :)))))

ötv kdv muafiyeti

Arkadaşlar geçenlerde sayın başbakan özürlülere müjde vererek belediye otobüslerinde ve benzeri toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edeceğimizi söyledi fakat benim gibi kırsal kesimde yaşayan yüzlerce arkadaşımız var bizim bu şeylerden faydalanma şansımız yok benim şahsi fikirim bizimde arabamıza kotalı ötv ve kdv siz yakıt versinler parasız istemiyoruz ayda 100 litre yada nekadar uygun görülürse okadar versinler.

Arkadaşlar bu fikrime katılan arkadaşlar aşağıdaki linke tıklayarak mesaj atsınlar selam ve saygılar

https://www.turkiye.gov.tr/bimer-basvuru

bayram kardeş herşeyi devletten beklemiyoruz ben konu başlığında bedava versin demedim site yönetimi böyle uygun görmüş başlığı değiştirmiş kotalı ötv siz versinler dedim biz tekin (türkiye elektirik kurumunun)serviscilerinden zenginmiyiz onlar bile indirimli alıyor.

bencede kota getirebilirler ayda 50 veya 100 lt. benzini ötv siz verebilirler.

biz ne beles mezar istiyoruz ne de sadaka biz sosyal devletin olması gerektigi seyleri istiyoruz bir arkadas demiski her sey devletten beklemek olmaz bu yanlıs bir fikir eger devlet millet vekillerine o kadar maas veriyorsa telefon parasını karsılıyorsa v.s v.s tabiki ben de bir ozurlu olarak otv sizi akaryakıt isteme hakkım var eger kim istemem diyorsa oldugu zaman kullanmasın hakkını bazı ulkelerde evine aldigın esyanın parasını bile devlet verir iken turkıyede neden otv siz yakıt almayalım bu konu hakkında konusmak isteyen arkadaslar lutfen once ileri demokrasi ile yonetilen ulkelere baksınlar oyle yazsınlar ha almak istemezler ise o da kendi sahsı bilir saygılar

sphinx kardeş belliki bütün yazıları okumuyorsun haftada istemiyoruz kotalı versinler 100 ltre yteter.

Diyarbakırlı kardeş sapasağlam insanlar kullandığı elektrik fatuıralarını ödemezken engelliler kdv siz benzin istemiş bumu komik geldi size. Bu memlekette neler neler devletten beklenirken bu istek rahatsız etmiş sizi sanırım.

devlet bunu sağlarsa ortalık engelli aracından geçilmez. kaldı ki devletin en büyük gelirlerinin başında akaryakıttan alınan vergiler geliyor...

Bizi temsil edecek YÜCE VEKİL HAZRETLERİNİN en son isteklerini duyup öğrenince şu bizim haklı ve yerinde isteğimizin ne kadar doğru olduğunu, ama kendi içimizde bile bu konuya halen muhalif olan arkadaşlarımızın var oluşu gerçekten de çok manidar. VEKİL HAZRETLERİ nin karıları kızları estetik olacak parasını bizim bütçemiz karşılayacak. VEKİL HAZRETLERİ silah alacak vergisini Devlet Baba ödeyecek. MUZ CUMHURİYETİNDE yaşıyormuşuzda haberimiz yokmuş. DURMAK YOK UYUMAYA DEVAM.

UZAKLAR;

Bi yerde haklısın ama bi tarafta 3-4 bin kişi diğer tarafta milyon kişi bence sorun ordan kaynaklanıyor.
Bedava olması çok suistimale sebep olur ama belli kriterle indirim yada bedava verilse çok iyi olur.
Çünkü otomobili devamlı kullanmak zorunda olan insanlar var mesela ben. :)

"ÖTV" açılımı; özel tüketim vergisi. Sonra bu vergiye bir takım muafiyetler getirilmiş yasayla. Ve demişki özel olmayan zaruriyet arzeden tüketimler bu kanundan istisnadır. Şimdi bir engellinin aracında tükettiği akaryakıt gerçekten de "özel bir tüketim" midir? yoksa "zaruri tüketim" midir. Biz burada aylık 300-500 litre yakıt istemiyoruz. Günlük ortalama 3-5 litre yakıta denk gelecek bir muafiyettir talebimiz. Bedava yakıt değildir talep olunan, sadece ÖTV den muaf tutulmuş yakıttır. ÖTV den muaf tutulan aracın yakıtının ÖTV li olması anlamsızdır bence. Vekil hazretlerinin istekleri meclis alt komisyonundan jet hızıyla geçmiştir. 3-5 güne genel kurulda görüşülüp kabul edilecek ve cumhurbaşkanına onaya gidecek. Oradan da geçerse vekil hatunları kızları, anası babası torunları bizim kapısından bile giremiyeceğimiz hastanelerin VIP odalarda orasını burasını estetik yaptırırken bizler devlet hastanesinde sıra bekliyor olacağız. Vekillerin silah taşıma ruhsatlaını devlet öderken sen ben yakıta ötv ödemeye devam edecez, Vekil aile efradı diplomatil pasaport ve vizesiz giriş hakkına sahipken vatandaş akbillere talim edecek. alttakiler üsttekilerin bitmez tükenmez isteklerine itiraz etmedikçe makarnaya kömüre şükür deyip halinden memnun göründükçe ben konuşmuşum o konuşmuş neye yarar.
PADİŞAHIM ÇOK YAŞA. DURMAK YOK UYUMAYA DEVAM...

sesimiz çıkmadıkça bişey olmaaaaaaaazzzzzz

Onca gemi sahibi armatörlere, dev balıkçı teknelerine akaryakıtta ötv istisnası uygulanabilirken Engelli plakalı araç sahiplerinede aylık limitler dahilinde ötv indirimli akaryakıt verilebilir.bir yerden başlamak gerek.​

sadece yorum yazmakla olmuyor arkadaşlar aranızda bu konunun sürekliliğini getirecek kimse yokmu

Benzinde de Vergi İndirimi İstiyoruz

Arkadaşlar araba alımlarında %37 civarında vergi indirimi oluyor vergi ödemiyoruz. Bu indirim araçlarda oluyorsa benzinde de olması gerekiyor bence birlik ve beraberlik içerisinde dilekçelerle başvuruda bulunursak sonuç alabiliriz kanaatindeyim. Malüm günümüzün en pahalı şeylerinden birisi durumuna geldi artık. :)

opet e mesaj attım

Sayin Ozan Dogan,

Oncelikle gostermis oldugunuz ilgi icin cok tesekkur ederiz.

Oneri ve talebinizi ilgili birimimize iletmis bulunmaktayiz.

Saygilarimizla,

Opet Petrolculuk A.S.
Musteri Hizmetleri
444 6738

Kimden: Ozan DOĞAN [ozan.dogan@turktelekom.com.tr]
Gönderildi: 05 Ocak 2014 Pazar 12:05
Kime: Opet Çağrı Merkezi (Opet)
Konu: Opet Engelleri kaldırsın!!
Merhaba;
Sadece Engelli araçlarına yapacağınız %2 – 3 gibi bir indirimle tüm engellilerin gönlünü kazanıp “engelleri kaldırmamıza” yardımcı olabilirsiniz.
Teşekkürler.

Not: %10 ve üzeri tabi ki daha iyi olur… (Paro kartımıza kota koyamak gibi bir çok şekliyle bu kampanyayı düzenleyebilirsiniz.)

H sınıfı ehliyet olanlar yakıtı vergisiz alabilmeli

H sınıfı ehliyet olankar neden benzin mozot lpg ye neden vergi ödiyor bizde vergisiz almamız gerek

Şuan hiç bişey anlamadım otomobile zaten vergi ödemiyorsun benzin mazot veya lpg ne vergisi ödüyorsün af buyur ama bilmiyorum bunlara kim vergi veriyor şu konuyu açarmısın.

Ben anladım arkadaşı da, Tolga bey sen de çok şey istiyorsun ya :) Her eksiğimiz giderildi de, yakıttaki vergi oranı mı eksik kaldı yani...

bende katılıyorum size arkadaslar negatif dusunen insanlar heralde sizin gibi sıkıntılara dusmuyorda ondan oyle konusuyor bence motor gucununde 2000 cc cıkması gerek cunku bazı tekerlekli sandalyeli olan araclar 1600 cc motorlar icini gormuyor bunuda dusunelim saygılarla

fiyat

47800 tl olan satış fiyatı ötvsiz kaç olur arkadaşlar

30 senedir araç kullanıyorum aracım var benzin harcamamı bütçeme göre ayarlarım mecbur değilsemde iett vapur metro kullanmayıda üşenmem engellinin bu kış aylarında engelli üşüyor doğalgaz parası çok geliyor diye yakamıyor engelli elektrik parası çok gelir diye çamaşır bulaşık yıkayamıyor bir tek eğlencesi net onda bile cuzi indirim varken benzin indirimi doğalgazda indirim istensin engelli evde doğalgazını yaksın elektrik indirimi istensin engelli ailesi engellinin çamaşırını bulaşığını gönül rahatlığı ile kullansın nette indirim olsun engelli evde kaldığı zamanlarda pc si ile oyalansın.suda indirim var doğalgaza elektrikte neden olmasın.60 milyarlık araca bineceğim 100 lira benzin parasının hesabını yapana kadar aylık doğalgaz 350 lira elektrik 100 lira net 49 lira hangisi önemli hesabını siz yapın

Çalışmayan yada çalışamayan engellilere akaryakıt verilebilir. Neticede araba dediğiniz engellinin çok çok ihtiyacı olan bir vasıta. Metroya - metrobüse - otobüse - minibüse - taksiye binemiyorum. 10 yıl sonra ilk defa araba sahibi oldum ancak benzin fiyatları dünya standartlarının çok çok üstünde. Balıkçılara veriliyor, bildiğim kadarıyla mazotu da tarımcı-çiftçilere ucuz veriyorlar.

Herşeyi devletten beklemek ayrı bir şey sosyal devletin görevleri ayrı bir şey, bunu istemek beleşçilik yada hırsızlık değildir. Ayda 200-300 km yol yapabilecek kadar akaryakıtı engelli araçlarına vergisiz verebilirler, bu beleşçilik değildir 10. tl yerine 50 tl ödeyebiliriz belli bir litre hesabı üzerinden ayda bize yapılacak yardım toplasanız 50 tlyi geçmez. Bugün maçlara girerken passolig kartları çıkarttılar. Akaryakıt kullanacak engelliler içinde bu tip bi kart çıkartılabilirler yada engelli kimlik kartının seri numarası geçerli olabilir, örneğin aylık 100 tl benzin hakkımız olabilir gerisi zaten keyfidir istersen cebinden fazlasını ödeyip benzin atıp gezersin bu tarafı tamamen keyfidir. Ulaşım kartı olan bir engelli vatandaş metrobüse yada otobüse bindiği zaman ücret ödemiyor bunun sebepleri ne ise benzin-mazot vergisinden kısılması da aynı sebeptendir diye düşünüyorum.

Devletin bunu kaldıramacağını düşünmüyorum neticede benzinin parasını ödüyorsun vergisini ödemiyorsun, dünyanın en ağır akaryakıt fiyatı ve vergisini ödüyoruz neden kimse bunu yazmıyor. Engelli birey çalışamıyor iş kuramıyor evlenemiyor tatil işi yazmaya gerek yok sürekli dışardan lise okuyan engelliler görüyorum çünkü okula gitmeleri bir külfet hali almış hak istemek arsızlık hırsızlık oluyorsa diyecek bir şey yok, neticede bir şey isticeksen devletimizden isticez başka devletimizi yok.

Benzini 4.5 tl den sayarsak bunun 2.5 tl sini vergi veriyoruz herkes dahil şu daha mantıklı olabilir aynı maaşlarda ödediğimiz gibi verginin bir kısmından muaf olursak haklısın akadaşım ama bunun uygulaması programlanması hem çok zor hemde istismara çok açık

ayrıca kota diyorsun ki bunun için de maliyetli bir kayıt sistemi gerekiyor bu da devlete ve benzin istasyonlarına extra ücret demek ve bunun gideri de yine vergilerden tahsil edilecek yani hem engelli hemde engelli olmayanlardan burda da kısmen eşitsizlik sözkonusu örneğin aracı olan engelli var ve olmayan engelli

Şu da var ki şayet araç alacak kadar durumumuz varsa bunun da yakıtını alacak durumda olmalıyız dünyanın malesef en pahalı yakıtı bizde üstelik Ham petrolün fiyatı dünya genelinde 100 dolardan 60 dolar civarına inmişken yani % 40 a varan bir indirim sözkonusuyken bizde kuruş değerinde indirim yapılması tartışılacak ve eleştirilecek konu aslında bu olmalıdır

Üst Alt