Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖMSS konusunda devletimizi eleştirirken lütfen biraz düşünelim!

bence hala önyargılı davranılıyor ben 80 de 100 de almadım yazık ki böyle itham ediyorsunuz umarım yerleştirildiğinizde utanırsınız eğer hala konuşabiliyorsanız

Siyasete girmem ama benim için hükümet kötünün iyisi;)

Oy vermedim ama birdha seçimde oyumu vereceğim .....

bende konuyu acan arkadaşa katılıyorum.

ama memlekete olarak geçmişi çok cabuk unuturuz. Babam bana durmadan anlatır neler çektiklerini eflasyonu devalüasyonu. 1 günde ne kadar çok borçlandığımızı. IMF yi vs vs...

tabiki konumuz bu değil. düne kadar sınavımız yoktu ağlardık. şimdi sınavımız var. daha çok ağlıyoruz. Çünkü bulduk bilmem nelisini istiyoruz.

leo sevgili kardeşim sana tam anlamıyla canı gönülden katılmayı cok isterdim fakat şuanki hükümet bazı şeyleri yaparken gercekten insanlara faydalı olmak adına degilde bişeyleri yaptı dedirtmek için yapıyor, buna en büyük örnek olarakda biz engellilere atılan kazıkdan başlıyabilirim. 2010 yılı içinde 38000 engelli alımı yapılacak dedilker 8000 aldılar neyse cok şükür bir kısmımız girdi bi şekilde işe, bu yıl 30000 boşluk var hepsi dolacak dediler sonuç ortada 7000 kadro açıldı zaten 3000 diyanet neyse cok şükür dedik gene , ama insan bu kadroları açarken şöyle bi düşünür yaw kardeşim bu ülkede hem özürlü hemde ilahiyat fakültesi veya imamhatip mezunu kaç kişi olabilirki ? toplasan 500 cıkmaz 2500 boşda kaldı. adamlar bidafa samimi degillerkii samimi olsalar hazır çalışan özürlü memurunu neden bu sınava sokuyor bi düşünün ... ak parti hükümeti bu son 2 dönem ikdidara geldikden sonra gercek yüzünü tamamıyla gösterdi benim kanatimce , başa kim gelirse gelsin hakkıyla bu ülkeyi kimse adam gibi adil bir şekilde yönetemiyor bu kafayla yönetemezlerde sözüm bukadar allah herkez için hayırlıısını nasip etsin herşey gönlünüzce olsun arkdaşlar

srhtslymn;

Ben leoya katılmıyorum ayrıca sınavdanda 85 üstü aldım.sıralamam 217. Ben rahatsız oldum bizzat haketmiyoruz bunları biz.

Twilight kardeşim haklısın ama burası herşeyi çok bilenlerle dolu olduğu için durumumuz halimiz bundan öteye gitmiyor. Bunların düzelebilmesi için, Engeli olan arkadaşların dostların kardeşlerin önce kendine saygısı ve samimiyeti olması gerekir birliğin ve beraberliğin olması gerekir bu forum bizler için bulunmaz nimet ama çoğu kişi laylom peşinde Çok büyük bir güç olduğumuzu potansiyelimizin ne olduğunu kendi adıma biliyorum ancak birçok kişi bunun hala farkında değil yandaş oldukça bişeyler düzelecek sanıyorlar. Yapılacak tek şey yapılan eksiklikleri toparlayıp gerekli makamlara iletmek bu ülkede birileri 9 milyon 600 bin engellinin olduğunun farkında değil söylenecek çok söz var ama özetle böyle katılan olur katılmayanlar olabilir bu sözlerime herkese SAYGILAR...

bu ükede herkes birşeyden şikayetçidir ama sadece bu ülkeye özgü değildir bu bütün dünyada aynıdır. Ama bizim garip durumumuz devlet yol yapar oooooooo yol yaptı bilmem ne yaptı deriz. ama zaten devletin işi o yapmasada olur diye birşey yokki senden benden aldığı vergi ile yapıyor bu işleri ve hizmetleri, avrupa birliği uyum yasası için engellilere özen gösterelim dediler yaptılarda yapmalarıda gerekiyor daha yapacaklarıda çooook şeyler var, siz daha ekmeğin ilk parçasında böyle devletçi olacaksanız sonunuzu hiç düşünemiyorum. Allah devletimizden razı olsun yapıyor yapacakta yapmasıda gerekiyor ama daha çok mesafe var bir sınavla halledilecek şeyler değil bunlar. düşünürken biraz daha derin düşünelim lütfen.

yahu sizler puanlardan bahsediyorsunuz yani yerleşme olasılığınız yüksek peki beinim gibi kurra ile girecek olanlar ne yapsın allah aşkına ? söylermisiniz bana siz böyle davranıyorsanız bi ağlayalım halimize evet kadrolar istenildiği gibi olmadı beklenen 50000 lerde bi kadro açılmadı ama bu bir başlangıç bu son o lucak diye bi kaide de yok yani daha ne ömss ler olucak siz devleti bırakında asıl ayıbı emekliler yaptı burada tanıdığım emekli engelliler var onlarda başvurmuş ömss ye ne kadar aç gözlü millet olduk artık o emekliler yüzünden bi çok insan şansını kaybedebilir ..

evet ilk defa bizim ülkemizde yapılan bir sınav Avurpadaki engellilere böyle sınavlar yapmıyorlar çalışacak durumdaki engellileri alıp günde 4 saat mesai ile çalıştıyırolar bu çalıştırılabilir engelliler bizim burdaki çok ağır engel grubuna giren arkadaşlar çünkü onları hayata tutunma açısından destek olsun diye yapıyorlar artı evde bakım gibi bütün sosyal durumlardanda çok iyi faydalanabiliyor çalışmayan engellileri birçokşeyi yapmak durumunda bu memlekettede başa gelen herkes önünüze ekmek kırıntısı atılınca güvercinler gibi kanat çırpmayın hakkınız bu değil bizler hak savundukça muhalefet yapıyor oluyoruz amaç sadece bu işlerin böyle olamayacağını anlatmak dana net yapılmasını sağlamak bu yüzden gerekli fikirlerinizi devletin ulaşabildiğiniz mail telefon yolları ile önce alt yapısını hazırladıkdan sonra taslak halinde vekil maillerine gibi.... iletmek birlik ve çokluk bu işi başaracakdır.... Yani burda vurgulamak istediğim bu sınav bizim ayıbımız ama millete öyle pasta halinde sunulup siyasi malzeme ile insanlara umut veriliyor ki sonra birden umutlarını yitiren hayata tutunmaya çalışanların psikolojik durumlar tamamen bitiyo yazık çok yazık...

Merhaba , Arkadaşlar, yapılan tüm yorumları okumaya çalışıtm.. Ortak noktayı buldum .. Konuyu acan arkadaş, geçmiş ile bugunu kıyaslamış. Doğru bir tesbitte bulunmuş, Eskiden insanlar (özürlü ) Torpille yerleşirdi.Bakın işkur iş bulduğu kişi genelde torpilli kişiler. onu Geceli asıl konu hükümetin yapmaya çalıştığı işi doğru yapmamasını eleştiriyoruz. diyanete açılan 440 adet kadronun boş olarak açılması, 20 bin deyip sonra 3512 ye inmesi,yaklaşık 11 gündür açıklanamaması, torpilin işin içine girmesi, bunları eleştirmek en doğal hakkımızdır. bunu inkar etmek veya bunu eleştirmek ,eleştiriye kalkmak haksızlıktır. Hükümetin yaptığını eleştirmek ,geçmiş hükümetlere göre haksızlık diyebilir ama teknolojinin gelişmesi,egitim seviyesinin yükselmesi kişisel haklarımızın bilinmesi ,bu hakların dile getirilmesini geçmiş ile bugünü kıyaslarken unutmamalıdır.
saygılarım...

zaman değişiyor arkadaşlar? 10 yıl evvelden bahsediyorsunuz, dünden değil! dünyanın en fakir ülkesi olsak, elimizi kolumuzu kıpırdatmasak bile mecburen hayır diyemeyeceğimiz yeniliklere ayak uydurmaya çalışan bir ülke olacaktık. kaldıki ab ye girme sevdasında, amerika ve avrupa yalakalığı yapan bir hükümet tabiiki onlara ayak uyduracak, kedini kabul ettirecek diye bu tür kararları almak ZORUNDADIR! MECBURDUR! hiçbir hükümet bunlar kadar yalakası olmamıştır onların. avrupa nasıl yaşıyorsa bize de bunları yaşatmak zorunda hükümetiniz. mecburdur, çünkü bazı kararları almazsa yüzüne bakmazlar. yalakalıkları boşa gider. senin kara kaşın kara gözün için yapmıyor. kamu kurumlarında engellilerin birçoğuna mobbing uygulanıyor. sitede başka konuları başlıkları okumuyor musunuz? memur zihniyeti örümcek beyinler engelli sağlıklı demiyor.(biran evvel düzelmesini umuyorum)
Dışardan güzel görünüyor. ailesinin hiçbir bireyi çalışmayan,yardımlarla geçinen sağlıklı insanlar dalga geçiyor çalışanlarla. çalışıp ne yapacağım böyle daha iyi diye. insanlara kulak verin biraz. dinleyin çaktırmadan. cahil sayısı artıyor. oy verenlerin çoğu muhtaç insan. Diğerleri de hükümetten çıkarları olan zenginler. ey gidi memkelet insanı. iyidir iyidir diye vikviklersen 7 yıla bağlanan senin kanununu 1 yılda uzatır 2 yılda. hangi kamu kurumunun fiziki altyapısı değişti içeriye sen girebilesin diye??!!!! Şimdi kara kara düşünüyorum. kas hastasıyım. tamam ömssden ses çıksın da atanırsam kurumun merdiven engeline takılmasam diye..ona takılmasam, zaten torpilin önüne geçebilecek miyiz. Torpil. Hatırladınız mı? hani bu hükümetin tüm dönemlerinde daha da ayyuka çıkan ayrımcılık, adam kayırmacılık..

walla arkadaşlar. ya sizlerin sağlık sorununuz birçoğumuza göre iyi, yada birçok konuda tuzunuz kuru, bunların yardımından faydalanıyorsunuz. Gözümüz yok Allah daha iyi etsin ama Hiçbirşey günlük güneşlik değil benim ülkemde. Bu 10 yıl evvel böylemiydi şöylemiydi diye bahsettiğiniz gelişmeler, üzgünüm ama mecbur gelişmeler. Hele de tekrarlıyorum, Avrupa-amerika yanlısı bir hükümetse bunları kaçınılmaz yapmak zorundadır. Hiç mi bişiyden haberiniz yok. Biz mi anlatacağız size bunları. Yapmayın Allah aşkına. Çocuk musunuz !!

Mesajların tamamını okumak pek mümkün değil fakat kabataslak bir fikir ediniilebiliyor. Engelliler ile ilgili konularda ilk muhatabım devlet değil bizatihi kendimiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca STK'ların hali de malum vs..
Siyasate gelecek olursak bence hükümet bazında ele alırsak mutlak bir başarısızlıkla karşı karşıyayız ve bunun tartışması yok. Fakat, konunun açılmasındaki maksadı ele alırsak - yani partisel bazı! birçok yorumunda bu mantıkla yazıldığına inanıyorum - arkadaş haklı çünkü şu andaki iktidar dışında hiçbir harekette adımız bile yok!
Torpile gelecek olursak; bir düşünelim: İmkanımız olduğunda yapmayacak mıyız? Cevabınız 'yapmayacağım!' ise sonuna kadar haklısınız fakat ideolojiler o kadar benliğimizi ele geçirdi ki bunu bile göz ardı ediyoruz.
Torpilin bitmesi şu aşamada pek de mümkün görünmüyor!

:)))Cocuk gibisin :)) Yoldas candas belliki cehape zihniyetindesin tartismayacagim guzel insan goz var nizam var kiyas var :))
Tartışmayacağım deyipte laf yetiştirmene şaşıyorum..sadece Şehit sayısına baksan bu partinin başarısızlığını görürsün..İçimiz dışımız boş açılım oldu sıfır dış sorun dendi suriyeyle savaşın eşiğindeyiz ırak iran israil suriye azerbaycan hepsiyle bi sorun kimse bu zamana kadar türk askerinin başına çuval geçiremedi sayenizde onuda gördük başka ne yeniliklere gebe akp bakalım..mükemmelmiş pehhhhhh

melek07;

Ak parti mükemmel demiyorum sözlerimin tamamını okumadınız sanırım :)

dediğim şudur: herkes kusursuz degil hic bir hükümette kusursuz degil lakin bu hükümet diger hükümetlere nazaran daha zararsız dedim :)

tartışmaya girmiş olsaydım her konuşulan yazılara cevab verirdim degilmi :)

lakin bu konuda en fazla 3 paylaşımda bıulunmuşum :)

buda demek oluyorki ön yargılı hareket ediyorsunuz :)

ahvaliaşk;

akp yandaşları cümle mühendisi gibidir zaten karayı bile aka lafla çevirirler yandaş tarafında değilseniz görürsünüz zararsız mı zararlı mı ! Benim gözümde diğerlerinden farksızlar..halkın cebini krediyle doldurup sonrada boyunlarına yular geçiriyorlar tek yaptıkları bu sonrada övünç konusu Q oy baskıcı antidemokratik özgürlüksüz millet eserleri..birde şu var bastırılmış milletlerde en büyük sermaye dindir.. Tek yaptıkları bu..dindar nesil yetiştircekler peki cvplar mısın ben sen neyiz ?

melek07;

biz elhamdulillah mu'miniz ya siz nesiniz ? :)
laflarına hic girmeyecegim ne desem cümle mühendisi diyeceksiniz aynı cehape gibi muhalif olacaksanız ne diye soru soruyorsunki :)ayrıca halkın cebini krediyle dolduruyormuş diyorsuın peki ya aldıgınız evler ve arabalar bedavamı alacaktın :)
akıl var mantık var izan var sen araba alma sen ev alma sonra kredi borclanmassın :)
sen bunları alınca herhaldeki borclanacaksın :) madem borclanmak istemiyorsun ozaman peşin al zorlayanmı var seni :)
kimse gelibde zorla demediki ak partiye oy ver şunu yap bunu yap demedi :)
bu ancak sizin uydurma korkak rüyalarınızdan başka birsey degildir :)
lafın laf olsada ciddiye alsam bu konuda ve cidden cok gülünc oluyorsunuz :)
ayrıca sen fikrini hür söyleyebiliyorsun ve sanada sen niye böyle diyorsun diye cıkıyormuyum lafmı atıyorum :) sen ne güzel düşüncelerini söylüyorsun kimse sana birsey demiyor :)
peki biz konusunca niye hoplayıb zıplıyorsun neden sataşmacı laflar arıyorsun :)
biraz sakin ol güzel insan kızarak degil güzel güzel kelamlar söyleyerek karşılıklı yazışabiliriz...
sen fikrini düşünceni yaz bizde yazalım degi,lmi :)

Arkadaşlar LEO arkadaşın demek istediğini anlamamakta direniyorsunuz..bakın 5 saniye olsun tarafsız olmaya çalışın uzaktan yazıları o şekil okuyun o zaman demek istediğini anlarsınız..aslında oda sizden farklı bişey demiyor,ancak bir çoğunuz eleştiri yapmayı başka şeye dönüştürüyor..bilinç altında bir düşünce varya onu kabul ettirecek illa ki..

bakın leo'nun yazının özeti şu :
Nankör bir davranışla değil.

sizden istediği,samimi olun eleştiri yapacaksanız doğru şeylerden bahsetmekten de geri durmayın diyor sadece..sizin düşüncenize zıt geldiği için siz sadece akp kısmı ile ilgilenip ona göre yazıyorsunuz..hiç bunu yapan varmı burda..yok !.. ben samimi bir şekilde çıkıpta,"bu hükümet şunları iyi yaptı ancak bu sınav işini eline yüzüne bulaştırdı" diyeni görmedim hiç.engellileri ben 3 e ayırıyorum;
1-devletten alıcağını alır,başka yerde atar tutar,nankörlük diz boyudur..
2-devletin hiç bir şeyine tenezzül etmez,beni işe alsın yeter..çalışır kazanırım der..ideali budur zaten..
3-bu guruptakilerin babadan yana şanslıdır,gelir burda hangi arabayı alıyım diye sorar,yada varsa küçük çaplı engeli ile ilgili sualler yöneltir..diğer engelliler umrunda değildir..

yukarda bazıları koca karıların,öğüt niteliğindeki sözlerini örnek vermiş.."amaaan oğlum eskiden bu ekmeği zor bulurduk" gibi şeyleri örnek vermiş..sonrada dalga unsuru yapmış.o sözler gerçekler beyler..60 lı yıllarda söyleyenler içinde 80 li yıllarda söyleyenler içinde aynı..her eski yenide gördüğü kolaylıklara karşılık şükretmemizi söyler..bu sözlerin arkasındaki şey bu..leo arkadaşın demek isteği aşırı eleştiri nankörlüğe delalettir.eleştirini yapacaksan samimi olurp,karşındaki düşmanın dahi olsa iyi yanında bahsetmektir..ben mesela ana muhalefetteki,engelli millet vekilin çıkışlarını takdir ederim.sölerimde hep..bu tip söylemler sözlerinizi etkisini artırır..yoksa konuşun durun burda samimi gelmeyeceksiniz..söyledikleriniz bir kulaktan girip ötekisinden çıkacak..kesin benide eleştirenler çıkacak şimdi :)

hakan_56 rumuzlu arkadaşın yorumunu tavsiye ederim..boş boş burda yazışmakla elinize bir şey geçmeyeceğini anlarsınız..

golden_heart;

niye sen herkese göre ak kaşıkmısın elbetteki senide eleştiren cıkacaktır :)

sözlerinin hebsine degilde yüzde 75 ine katılıyorum :)

ahvali aşk;
espri yollu bir cümleydi o..1100 yorum yapmışım bu güne kadar 3 te birinde eleştirilere cevap yazarak geçirmişimdir :) doğaldır olacaktır..

eyvallah ne diyim..yüzde 75 de iyi :)

golden_heart;

eyvallah güzel insan teşk ederim güzel nazik anlayışın icin :)

lakin fakirde espiri yaptı maksat latife muhabbet olsun istedim :)

ahvali aşk;
bu internet meretinde mimikler görülmeyince bazen espriler kaçabiliyor idare et ;) :)

BAZILARI BAZI ŞEYLERİ GERÇEKTEN HAK EDİYOR...kardeşim biz kötülemiyoruz eleştirmede bir haktır.Bundan 10 yıl önce özürlü adam yerine konmuyordu iş verilmiyordu şöyle yapılıyordu böyle yapılmıyordu AVrupa birliği HİBE VE BASKI UYGULAMASAYDI acaba siz bu sınavı düzenlemeyi çevre düzenlemeyi falan rüyanızda görürmüydünüz çevre düzenlenmeside ertelendi bakalım 3 yıl sonra nolcak biz sanıyoruz ki engelliye değer veriliyor bizim çabalarımızla sınav yapıldı 10 yıldır neden böyle sınav yoktu her ilde sınav yapılır 3-5 kişi alınırdı kadro şimdi sözde 8000 ama bunun 4 binden fazlası dolarsa bilin ki bu işte bir iş var dayısı emmisi olan yerleşti...ben parti tutmuyorum tutmamda a parti olsa ne b parti olsa ne hepsi aynı elhamdüllihlah hepimiz müslümanız ama ülkenin iyi yönetileceğini herşeyin mükemmel olacağına inansam gider kominist partiye oy veririm önemli olan iyi yönetilmek,huzur,refah seviyemizin artması.BU SINAVLA 10-50 PUAN ARASI OLAN RAHAT RAHAT ATANACAKKEN 80-100 arası çoğu boşta kalcak düşük puanla atanma ihtimalimiz olsa bizde menmun kalırdık BELLİ İNSANLARA YARADI SINAV YİNE arkadaşın biri yazmış 80 altı alıp yerleşemeyecekler eleştiriyor diye gör bak girenlerin çogu 80 altında alanlar olcak yüksek puanlıların tercihi kısıtlı ama diğerlerinin 10-20 kat kadrosu var....

herşeye muhalefet olma kimden bulaştı acaba burdaki arkadaşlara.. devlete personel yerleştirme heleki özürlü memur yerleştirme o kadar kolaymı..? heleki dünyada bir örneği yokken bu sınavın.. devlet her bakanlığa kuruma engelli alması için açıklarını belirlemesini istedi sayı çok az olunca diyanet başkanlığı konuya el attı bu sınavda ilk atanacak memur sayısı diyanet sayesinde 7 bine çıktı.. diyanet hiç alım yapmasaydı burdaki muhaletefet ndn alım yapmıyor diye konuşacaktı.. hata varsa düzeltilir ama ben bu sınavda hiçbir suistimal görmüyorum diyen varsada bu sınav için çalışan emek veren insanların hakkını yemiş olur... sanırım herkez sşunu istiyor ben engelliyim o zman hemen memur olmalıyım... böyle bişey varmı yaa çoğu kimse bu kafada vazgeçin herşeyi eleştirmekten.. yanlışlar olacaktır olanlarda düzeltitlir tabiki

deejayamt dünyada bir ilk diyorsun bu sınav gerçektende bir ilk dünyada eşi benzeri yok çoğu ülkede engellileri sınava sokmazlar engeline göre yapabileceği bir işe yerleştirilir türkiyede tüm engelli kardeşlerimin hakkı yeniyor sağlam insanların bile yapamayacağı bir sınava sokuyorlar sende şükür deyip teşekkür ediyorsun BEN BU SINAVI BAŞARABİLECEK OLSAM EVDE İŞSİZ KALMAZDIM ÇOKTAN İŞ SAHİBİ OLURDUM TÜM ENGELLİLERİ MEMUR YAPMASINA GEREK YOK TÜM ENGELLİLERE YAŞADIĞI MEMELEKİTİNDE ENGELİNE GÖRE YAPABİLECEĞİ ASGARİ ÜCRETLEDE OLSA BİR İŞ VERSE YİNE İDARE EDER ACABA BU DEDİĞİM ÇOK MU ZOR?

yasın bey afedersınde cok sacma bı yazı 70 tl 10 tup abıcım 70 tly aldıgın tup sana en assa 2 ay gdıyo sen 10 tane her ay tupmu alıosunn herseyın bır bedelı war ben bu akp hukumetı gbı hukumet gormedım daha 29 senedır hep laf yalan dolan bak ıyı dınle dha ıyısı yok yada gelmez demıyorum ama suana kadarkı en ıyısı ıstersen bıdaha secım yapılsın bugun yarın ertesı gun 1 ay sora 1 yıl sora hep akp gelcek ben ozurluyum krdesım kazadan sora 3 yıl dewlet bna calısamadıgım ısın her ay 1 lıra werdı sımdı bı kura omms beklıyoruz bakalım hayırlısı ama ole hıc bır ulkede 100 bın ozurluyu kımse ıse alamaz orayı bı gecınn krdesım ole bı dunya yokk

işte hükümetimizin yaptığı ayıp 90 puan alınması gereken x yere 60 alanı yerleştiriliyor bu mu adalet torpili olanı yerleşdir 75 80 90 alanı dürüst olduğu için açıkda bırak bizdemi torpilci olalım

kura sıstemının avanatajı bu zaten 90alanı ılk yerleştırısen daha once kamuda calışmış yada hala çalışmakta olan veya dışarıda kı yancıyı işe nasıl alırsın cevap :kurayla yersen:D

hemşo:eek:

21 senedir engelliyim (tekerlekli sandalye). 21 sene önce de, 10 sene önce de, 1 hafta önce de tek başıma hastaneye gidip, sıra numarası alıp muayene olduğumu hatırlamıyorum. Ya da ihtiyacım olan başka herhangi bir kuruma tek başıma girebildiğimi. 21 senedir tek başıma çıkabildiğim kaldırım sayısı toplasam 50 yi geçmez. 21 sene öncesinden bu yana değişen çok şey oldu tabii, kaldırımlara rampalar! yapıldı. Çoğunu gördükçe "utanmasalar 90 derece eğim vereceklermiş" diye söyleniyorum. 21 sene önce de sandalyemi yollarda kullanıyordum, şimdi de öyle. Ortaokulu liseyi arkadaşlarımın kucağında sınıfa in-çık yaparak bitirdim. Bakıyorum, okulum da hala aynı duruyor. Ama çok şükür Allahımıza ÖMSS var, padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa...

Üst Alt