Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu açılan maddi-manevi tazminat davası sonuçlananlar yazabilir mi?

Benim bir akrabam iş kazası geçirdi. Hastanede yattı, 3 defa ameliyat oldu ama gene kolu sakat kaldı. Tazminat davası avukatı tuttu dava açtı ama dava senelerdir sürüyor. Çok mağdur oldu. İş de bulamıyor artık. Engelli raporu çıkarmaya çalışıyor şimdi. Kaç puan verecekler onu da bilmiyoruz...

Son düzenleme:
İş kazası tazminat davası ilk önce iş göremezlik oranı tespit edilir ve maaş bağlanır bu süreç evrakların ilerleyiş sürecine bağlıdır

Merhaba Arkadaşlar öncelikle hepimize geçmiş olsun. 2 adet sorum var

Bilgi : 2017 yilinda is kazasi gecirdim belim ve bacaklarim kirildi 2018 de sgk muayeneye gonderdi %64 maluliyet orani verdi ve 2020 de kontrol muayenesi sarti ile is görmezlik gelirimi bagladi. 2020 de beni sgk maasimi durdurup kontrol muayenesine sevk etti muayenede oranim % 81 çikti oranim arttigi icin 2 kez daha kontrol muayenesi istediler ve en son adli tip raporu istediler 1.5 yilin sonunda 2021 yilinda %81 orani kabul edip tekrar surekli is gormezlik gelirimi kontrol muayenesiz.olarak bagladilar.

Soru: 1- iş kazasindan dolayi is yerine maddi ve manevi tazminat davasi açmak istiyorum. Adli tip raporum %81 ve surekli dir beni tekrar dan mahkeme maluliyet oran tespiti icin hastanelere sevj edermi çunku 2017 yilindan beri tedavi goruyorum ve 2018 den beride de kontrol muayeneleri adli tip muayeneleri ile ugrasiyorum artik yoruldum.

2- iş kazasi davalari 5 yil 10 yil sürüyor. bana 10 yil sonra verecegi paranin 3 te 1 birini versin ama simdi versin iş yeri daha iyi. böylece ne ben mahkemelerde sürünürum nede 10 yil borç batagina saplanirim bu sebeple iş kazalarinda arabuluculuk oluyor mu ? İş yeri arabuluculuk kabul edermi ne yapmaliyim lütfen bilgisi olan başından geçen cvp yazsin

Merhabalar beni de whatsapp grubuna alır mısınız?
0542-5473374

2010 iş kazası tarihi ve yıl 2022 oldu 12 yıl geçti davam hala bitmedi, lanet olsun böyle adalet ve yargı düzenine. Benim param pul oldu pul. Tüm yorumlarını okudum ve o kadar haklısın ki, sana katılmamak mümkün değil.

Helsinki

2010 iş kazası tarihi ve yıl 2022 oldu 12 yıl geçti davam hala bitmedi, lanet olsun böyle adalet ve yargı düzenine. Benim param pul oldu pul. Tüm yorumlarını okudum ve o kadar haklısın ki, sana katılmamak mümkün değil.

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum benide whatsapp grubuna alırmısınız.
0530 543 50 72

sociallaw

Maalesef geç gelen adalet adalet değildir. Tazminatlar hiç oldu. Süreç uzadıkça %9 faiz ile bir arpa boyu yol alamazsınız. Ev ve araba fiyatları tavan yaptı.

Pa_Pi

Bu eriyen tazminat paralarımız karşısında uğradığımız maddi zararı nasıl telafi edebiliriz??
Bilginiz var mı?

sociallaw

anaparayı alabilirsen öp başına koy derim. Şirketler iflas ediyor ya da borçlu kişi ölüyor. Dava sürecinde alacaklı kişi ölüyor. Dava bittikten sonra 10 yıldan fazla sürdüğü için tazminat zarar davasını avukatın zaten açar. Karşı taraf yaşıyor ya da iflas etmediyse alırsın.

Pa_Pi

Benim tazminatım teminatta yargıtay veznesinde bekletiliyor. en son Adli tıp kurumu genel kurulundan da kesin nihai raporum geldi %11.5 Artık karara çıkacak dava ve bitecek. Ama benim canımı sıkan şey, örnek olarak söylüyorum; Fıat Fıorıno en boş paket sıfır araba 2 yıl önce 94 bin, 3 yıl önce 67 bin tl idi. Tazminat alacağımda bana düşen miktar ise 3 yıl önce 100 bin tl idi şuan 120 bin tl oldu ama aynı araba şimdi 230 bin tl..!!
Arada 110 bin tl fark oluşmuş. :(
Maaş bağlanacağı için bir de PSD düşülecek bana 15-20 bin tl gibi bişey kalacak.
Haa şu da var; SGK emeklilik sayfama aylık başlangıç tarihi olarak 01.12.2010 günü belirtti. Hiç almadığım 12 yıllık birikmiş maaşlarımı yasal faizi ile birlikte alınca iyi para geçecek elime ama tabi o da tazminatım gibi enflasyon karşısında aşınmış oldu. Kazanılmış üzerinde mahkeme kararı olan bir hak için SGK dava yolunu şart koşuyor direkt ödemiyor çok saçma çok, bence devlet parayı işletmek için bilerek zorluk çıkartıp oyalıyor insanları bunun başka bir açıklaması olamaz kasıt gibi resmen. Geçen zamanda oluşan maddi zararı davanın çok uzun sürmesinden dolayı nasıl telafi edeceğim bilemiyorum yani benim hikayem kısaca böyle arkadaşım. İnan ki çok yoruldum psikolojim alt üst oldu bu dava süreci yüzünden. :(

sociallaw

sgk zaman aşımı 5 yıldır. Avukatın ile hemen bu toplu iş goremezlik gelirini konuş. Geriye dönük 5 yıl ödeyebilir. Dava sürecin devam ettiği için 10 yıl öder mi? Diye avukatına sor.

Tazminat maalesef %9 faiz ile dava uzadıkça hiç oluyor. Herkes bu konuda mağdur. Ev ve araba fiyatları tavan yaptı. Dolar, Euro ve altın uçtu.

Pa_Pi
Merhaba bir şey daha sormak istiyorum, aylık gelir bağlanması için tazminatımdan PSD düşüldü ama 1 yıl sonra gireceğim kontrol muayenesinde %10 altında oran çıkartırlarsa maaşım kesilecek o zaman benden PSD olarak kesinlen 80 bin lira tazminatım ne olacak? İçeri de kalmış olmayacak mı?

sociallaw

Kardesim 1 yıl sonra kontrol muyanesi vermişler diyorsun. 1 yil sonra oran ne olur kimse bilemez. Oranın düşerse psd düşer tam tersi yukselirse psd artar. Sen psd takılma en son hâkim sgk yazıyor buna bağlanan maaş hastane masrafları ve gelirleri bize bildir diye ya da yargıtay sgk dan bunları istiyor. Devlet alacağını kafadan alır kalanı sen alırsın. Psd yükselir ya da düşer buna takılma kaza geçirdiğin dönem maaşın asgari ücretin üzerinde ise emekli olma yoksa tazminatın düşük çıkar.

Arkadaşlar davası bitmek üzere olan, dosyası Yargıtay aşamasında olan bir arkadaş yasal faizin, iş kazası davalarında sabit tutulmasına Yargıtay'da itiraz etmeli. Yargıtay'dan emsal bir karar çıkarsa bütün herkesin işine yarayabilir. Aksi halde yüzde 9 Luk yasal faiz tazminatları eritiyor.

Yasal faizin artırılması için önce Yargıtay'a itiraz edin sonuç alamazsanız Anayasa mahkemesine bireysel olarak başvubilirsiniz.

sociallaw

%10 nun altına düştüğünü varsayalım. Önce SGK'ya dilekçe ile başvuru yapın, geri ödeme talebinde bulunun, SGK dan cevap bekleyin, SGK olumsuz cevap verirse SGK'ya karşı dava açmanız gerekir. Avukatınınız sizi yönlendirir.

TR123
Dava sonuclanmadan anayasa mahkemesine gidemezsin. Yasal faiz %9 yargıtay buna karışamaz. Hükümet faize karşı tazminatlar hiç oldu. Tek çözüm yolu dava bitmeden ek bir dava acmak.

Pa_Pi Anayasa mahkemesi yasal faizi arttıramaz katılıyorum, ama farklı bir yol izleyebilir. Enflasyon ortada, tazminatlar eriyor. Hiç başvurmamaktansa başvurup sonucu görmek gerekir.

Merhabalar,babam 2015 haziran ayında iş kazası geçirdi, kazada kusur oranı yüzde yüz karşı tarafta,atk üst kurul raporu %38 ve faziyle birlikte maddi manevi toplamda 800 binlira tazminat hükmedildi ve mahkeme 7 yılın sonunda bitti şuanda avukatlarımız dosyayı icraya verdi,karşı taraf istinaf dilekçesi yazdı ve tehiri icra istediler. bu süreçte bizi neler bekliyor bilgisi veya tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi,istinaf ne kadar sürer.ayrıca karşı tarafın avukatları tehiri icra talebinde bulunmalarına rağmen halen teminat miktarını yatırmadılar veya mektup sunmadılar 5 gün oldu.

olcay54

Teminat mektubu yatar buna takılma ama istinaf iki yıl ve akabinde yargıtay beş yıl sürer. Yargıtay bozma yaparsa davalı teminat mektubunu geri çeker ve davan devam eder. Yargıtay onama yaparsa bu süre zarfında ölmezsen sekiz yil sonra tazminatı alırsın.

TR123

Ben bu konuda Avukatımla konuştum, malesef sizin dediğiniz mümkün değil, Yargıtay'da emsal karar çıkması olanaksız bunun önünü kapatmak için ''munzam zarar'' yani ''aşkın zarar'' adıyla bir ek dava açarak tazminat davasında aşırı uzun süren yargılama yüzünden zarar eden davacıya esas tazminata ek faizin karşılamadığı miktar da tespit yöntemiyle ek tazminat ödenecek dedi avukatım. Ne kadar ödenir soruma 40 bin tl civarı dedi. Yahu ana param çöp oldu bu parayla zarar karşılanmaz ki dedim ve isyan ettim. Zaten munzam zararla eriyen esas tazminat zararı giderilecek olsa devlet samimi olsa eski içtihatı yeniden yürürlüğe koyarak mülga kanunu munzam zarar adıyla uygulamaya almak yerine %9 faizi gerçek enflasyon oranına göre reel faiz seviyesine çeker.
Bunu yaparak esas zararı küçük bi matematik işlemiyle tespit edip davacının mağduriyetini gidermek yerine, yeni bir ''munzam zarar tespit davası''na yöneltip zararını telafi etmek isteyen yargılama mağdurlarının önüne yeni bir ek dava süreci koyuyor. Yahu insanlar zaten adil yagılanma hakları ihlal edildiği için şikayetçi mahkemeden, yargıtay da munzam zarar davası açın diyor çıldırmamak mümkün değil.
O munzam zarar tespit davası ise ort. 1 yıl sürer paranın hesaplanıp ödenmesiyle birlikte 1.5 yıl bulur dedi. Sırf 20-30-40 bin tl gibi paralarla zararı aza indirmek isterken mağdurlar, öte yandan ek dava yüzünden esas tazminatın daha da eriyecek olması gerçeği...!!! Vallahi billahi davaları uzatıp hazine'de değerlendiriyorlar, arapları fonluyorlar yolu yargıya düşmüş mağdur Türklerin paralarıyla lanet olsun böyle düzene beee 13 oldu 13 yıl ömrümden ömür gitti, iş kazası yüzünden 26 - 39 en güzel yaşlarım çalışamadan işsiz geçti gençliğimi yaşatmadılar gömdüler resmen diri diri lanetler yağsın başlarına, intihar etmemek için direniyorum ama çöktüm artık bittim beeeeeennnn.. :mad:

sociallaw

Haklısın! Tazminatlar hiç oluyor. Süreç çok uzun rahmetli Kemal Sunal'ın davacı filmini izle adalet sistemini çok güzel yerin dibine sokmuş. Ek dava acacaksin yalnız ilk actigin dava ek davayı bağlar.

Arkadaşlar yargı değişkendir, yargıda olmaz olmaz diye birşey yoktur. avukat bir arkadaşın anlatmış olduğu olayı Size örnek olarak anlatayım. 90 yıllar ve öncesinde iş kazası geçirenlerin maddi tazminatlarına SGK el koyuyordu, sebebi ise SGK işciye maaş bağladı diye maddi tazminat SGK'ya kalıyordu, o yıllarda manevi tazminatlarda düşüktü, şuandada düşük. O yıllarda iş kazası geçiren işci üç kuruş manevi tazminat alınca dava bitiyordu. Sonra bir emsal karar çıktı maddi tazminatlardan sgknın yapacağı kesinti psd azaldı. Birileri bir adım atmış geçmişte herkes faydalanıyor şuan.

Şu konuda anlaşalım, Yargıtay'a başvuran arkadaş olursa yasal faizin yükseltilmesini talep edemez, yasal faiz oranını devlet, hükümet belirliyor.

Bence iş kazası davalarında günümüz enflasyon oranları ve davaların uzun sürmesi nedeniyle, faizin farklı bir formülle hesaplanmasını, Yargıtay'dan talep etmeliyiz.

Yasal faizin yükseltilmesini talep ederseniz tabiki avukatınızda olmaz der, Yargıtay'da olmaz der, burda yasal faiz yerine Farklı bir formulle işçi lehine faizin hesaplanmasını talep etmek lazım.

İlk mesajımda söyledim. önce Yargıtay başvurmak lazım, Yargıtay'dan red kararı çıkarsa sonra Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapabilirsiniz. Anayasa mahkemesi hak ihlallerine bakıyor, yasal faiz sabit tutularak iş kazası geçiren işciler davalar uzun sürdüğü için hak kaybına uğruyor. Hak kaybı varsa, anayasa mahkemesi maddi tazminat veriyor ve hak kaybına neden olan maddenin düzeltilmesi için adalet bakanlığına bildiriyor. Bu yüzden son çare olarak Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapmak gerekir.

Anayasa mahkemesinin bireysel başvuru yapanlar için verdiği kararlara göz atın... Davaları uzun sürenler, Anayasa mahkemesinden maddi tazminat alıyor.

Bir emsal karar herşeyi değiştirir. Hakkınızı ararken cesur olun.

Merhaba 2020 eylül ayında iş yerinde kalp krizi geçirdim %43 engelli kaldım ne ben nede iş veren iş kazası tutanağı tutmadı işin aslı nen bunun bir iş kazası olduğunu bilmiyordum hastanenin bana verdiği ekipriz raporunda istirahat halinde kalp krizi diyor şu an benim ne yapmam gerekiyor bir bilgisi olan varmı? sgk ya gidip şikayette bulunsa ve dava açsam kazanabilirmiyim? diyelimki kazandım mahkeme nekadar sürer? Birde tazminat nasıl hesaplanır?

He birde ben 38 yaşında engelli raporuyla vergi indiriminden emekli oldum bu durum benim iş gücü kaybı maaşı almamda sorun olurmu?

Kronik34 öncelikle SGK'ya iş kazası bildirimi yapmanız gerekiyor. SGK olayı araştırıp iş kazası olduğunu belirlerse, sizi hastaneye sevk ediyor, yüzde 10 ve üstü bir oran verilirse sürekli iş göremezlik geliri baglanıyor.

Kaza tarihinden başlamak üzere 10 yıl içinde Maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. iş mahkemelerinin yoğun olduğu büyük şehirlerde yaşıyorsanız, dava açarsanız davalar uzun sürüyor. Nüfusu az olan yerlerde davalar daha kısa sürüyor.

İş gücü kayıp oranınız. kaza olduğu zamanki maaşınız, kaza olduğu zamanki yaşınız, varsa kusur oranınıza göre tazminat hesaplanıyor.

Peki sürekli iş göremezlik maaşı ne kadar alırım

@Kronik34
Platformda sürekli iş göremezlik geliri hesaplaması defalarca yazıldı. Büyüteç kısmına sürekli iş göremezlik maaşı yaz ve hesaplamanı yap. Kaza tarihinde aldığın son dört brüt maaşın ortalaması ve rapor oranı ile aylık bağlama oranıyla hesaplamani yaparsın.

Cok düşük çıkıyo 1322 tl 2020 yılındaki maaşım baz alınırsa cok komik bir rakam değilmi üstelik ben emekliyim yani %50 oranında bir krsibtide olacak dersek 661 tl maaş bağlancak öylemi?

Peki dava acsam yine aynı sonuçlamı karşılaşıcam yoksa güncel oranlara göremi hesap yapılıyo

TR123

Dostum evet haklısın ve iyi niyetlisin senden farklı düşünmüyorum ama keşke dediğin gibi olsaydı ama olmuyor işte. Ben mühendislik son sınıfta iş kazası geçirdim, bir daha mesleğime dönemedim.
13 yıldır devam eden iş kazası davamda işin mutfağına geçmek için İstanbul Hukuk'a başladım öğrenciyim şuan ve Avukatımdan aldığım teknik hukuk bilgilerini doğru yorumlayıp analiz eden ve bunu kendisine teyit ettirmiş biri olarak şöyle anlatayım; Her tür yöntemi, mülga edilmiş kanun maddesini ve eski emsal kararları ve içtihatları inceledik fakat ''Adil Yargılanma Hakkının İhlali'' hususunda yargılamanın kendisi davacı mağduru, iş verenden daha çok mağdur eden adeta cezalandıran bir yargı işleyişi var Türkiye'de ne yazık ki. Yargıtay'a başvurular sonuçsuz kalıyor, haliyle ikinci aşama olarak Anayasa mahkemesine başvuruyor davacılar da ama Anayasa mahkemesi de yargıtay'a dosya gitmesin ve yargı yükü artmasın diye Adalet Bakanlığınca 2019 yılında mülga kanunu yeniden yürürlüğe koydu. Nedir o kanun? ''Munzam Zarar'' yani munzam zarar tespit davası ile enflasyon karşısında değer kaybının talep ile tazmin edilecek maddi ve manevi mağduriyetin telafi edilerek giderilmesidir. Peki neden mülga kanunu yeniden yürürlüğe koymak yerine daha basit olan %9 yasal faizi mağduriyete sebep olmayacak yada mağduriyet oluştuysa giderecek bir seviyeye çekilmedi? Çünkü devlet (önce ben) diyor, hazine odaklı ve öncelikli hareket ediyor, bu yüzden munzam zarar davası açan davacıya hakkını yargı yoluyla aramaya yöneltiyor bunun nedeni ise şu; devlet adaleti sağlarken ancak mahkeme yoluyla icraat yapabilir, mahkeme demek (kanaat) demektir esasında. Yani devlet yasal faiz düzenlemesi ile adalet sağlamaya kalksa bugünkü ekonomik koşullar da faiz oranı 10 yılı aşmış bir dava için %200 enflasyona göre %200 faiz vermesi lazım o zaman hiç kimse mağdur olmaz ama malum şahsın faiz haram takıntısı iktidar zihniyeti ekonomiyi felç etti, ee kardeşim madem faiz hassasiyetin var, o zaman beni adil sürede hızlı yargıla diyorsun o da yok. Hem bu ülke de herkese müslüman gömleği giydiren ve mağdur eden despotizm'den ve dayatma biz davacıları mağdur ediyor, sanane benim inancımdan ben müslüman değilm yada faiz hassasiyetim yok sanane.. Ama yargıya hakim olan ideolojik ve dinsel temalı devlet yönetim anlayışı ve arap dogması islam ve onun devleti yöneten taraftarları yüzünden milyonlarca insan fahiş zararlara ve hak kayıplarına uğruyorlar insanlar intihar ediyorlar..
Konuya devam edersek; Yüksek faiz ile adalet sağlanır ama bu defa da hazine ve sgk kurumlarının bütçesi bozulur ama mahkeme de kanaat işin puştluk tarafı, indirim yada yüksek miktar gerekçesiyle kısmen kabul kısmen ret ile bütçeyi yani devlet kendini gözeteceği inisiyatifi mahkemeler yoluyla elinde tutmak istiyor. Bu yüzden munzam zarar davalarında 100 bin tl'ye 25-30 bin tl bi ek ödeme yapıyor, ''al sana para, itirazına madden destek verdim'' diyor oysa davacı mağdurun tazminatı % 200'leri geçmiş bugünün enflasyonist ortamında hükümetin çarpıtılmış %69 enflasyon oranınıda içinden düşünce %200-%70 = %130 zaten erimiş oluyor tazminat. Yargı da alsa sana zarar ettiğin miktar olan 20bin veya 30 bin tl diyerek tşşk geçiyor. 30 bin munzam zarar miktarı olan 30 bin tl'yi de düşersek %130-%30=%100 yani tazminat %100'lük oran üzerinden eriyor bu erimeye karşılık %9 faizle 10 yıllık bir dava da 100 bin tl tazminat 10 yıl sonra 10 bin tl'ye düşüyor alım gücü sıfırlanıyor. Al sana ADALET!!!

Danimarka değil burası tam bir ortadoğu pisliği oldu. Ben bu pisliği savunan tipleri burada gördüm. İstinaf mahkemeleri kurulacak yargıtay iş yükü azalacak davalar kısalacak diye alkış tutanlar 2 yıl istinaf ve akabinde 3 ya da 5 yıl yargıtayda sürünüyor. Faiz %40 olsa karşı taraf zaten istinaf ve yargıtay à gitmez. Kredi kartı borcunu ödeme %40 temerrüt faizi sokuyor. Vatandaşa %9 faiz adaletin batsın!
Hocam hukuk okumana sevindim. Dava bitene kadar savcı bile olursun.😂😅

Üst Alt