Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu açılan maddi-manevi tazminat davası sonuçlananlar yazabilir mi?

Konular
6
Reaksiyonlar
0
Hesaplama bilirkişi süreci ve is gücü kaybı oranı maaş yaş ve kazanılan tazminat miktarlarını paylasirsaniz sevinirim

yaş 26 iş gücü kaybı yüzde 54 bilir kişi süresi 40 gün tazminatı kazanma ve hesaba gelmesi 4 ay 75.000 tl kurum tsk
ilk maaş 1450

Geçmiş olsun.teşekkürler.benim yüzde 41.yaş otuz.asgari ücretten hesaplandı.yüzde yirmibeş kusur var.üçyüz yetmiş beş ile başladı.mahkeme süreci hesaplama bilirkisinde.işveren ücreti asgariden gösterdiği için düşük çıkacak dolayısı ile sgknin bağladığı maasida keseceği için maddi birşey kalmayacak gibi.yasal faizden birşey kurtarabilirmiyiz diye düşünürken yorumlarda yasal faiz çıkan meblagdan değil açılan meblagdan hesaplanır diye yazmışlardı.bu kesinmi acaba.manevilerin miktarı zaten malum.

Sizin de mi el Den iş gücü kaybı niz

Yusuf İslam bey

Geçmiş olsun.teşekkürler.benim yüzde 41.yaş otuz.asgari ücretten hesaplandı.yüzde yirmibeş kusur var.üçyüz yetmiş beş ile başladı.mahkeme süreci hesaplama bilirkisinde.işveren ücreti asgariden gösterdiği için düşük çıkacak dolayısı ile sgknin bağladığı maasida keseceği için maddi birşey kalmayacak gibi.yasal faizden birşey kurtarabilirmiyiz diye düşünürken yorumlarda yasal faiz çıkan meblagdan değil açılan meblağda%n hesaplanır diye yazmışlardı.bu kesinmi acaba.manevilerin miktarı zaten malum.
%25 kusur oranıda tazminatından düşecek ayrıca sgk sana bağladığı sürekli iş göremezlik gelirinin psd tazminatından düşecek ayrıca avukatla % kaç anlaştıysan o miktar tazminatından düşecek hakim karar verdiğinde karşı tarafın avukat vekalet ücretleri de tazminatından düşer yani bu iş kısacası özel hastanelerin röntgen emar kan testleri gibi işler sürekli hastaya masraf çıkarması gibi işler , dava açan kişiye bilir kişi ücreti Yargıtay ücreti dosya masrafı icra cezaevi harcı gibi paralar , vekalat ücretleri yansır manevi tazminat miktarı tr de 5bin tl ile 10bin tl arası çıkar yıllık faiz %9 komik rakam

Son düzenleme:
Arkadaşlar Şunu belirteyim. Eğer iş vereniniz maaşınızı düşük gösterdiyse. Emsal ücret tespitini mahkemeden mutlaka isteyin, yoksa tazminatınız düşük çıkar.

Benim dosyam 2 kere hesap bilirkişisine gitti. ilkinde Düşük bir tazminat çıktı. bilirkişi hesabına baktım. Bilirkişinin hesabı yanlıştı. Ben askeri ücretin nerdeyse 3 katı maaş alıyordum. bilirkişi askeri ücretten hesabı yapmıştı. avukatıma söyledim.

öncelikle emsal ücret tespitini mahkemeden istedik sonra yeniden hesap bilirkişisine dosyam giti. Hesap bilirkişisi 2 şekilde hesap yaptı. düşük ücretlede yaptı, yüksek ücretlede yaptı... taktir yetkisi mahkemenin dedi. Hakim yüksek ücret üzerinden tazminatımı verdi.

Çok şükür yüksek bir maddi tazminat aldım. Manevi tazminatımda Bugun yarın hesabıma yatar diye bekliyorum.

Hadi hayirlisi.uzun bir surec geride kalmis.bundan sonrasi herseyi unutup yeni bir hayat baslamaniz olur ins

Yaş 34 güç kaybı adlı tıp raporu %79 2011 den beri mahkemedeyiz hâlâ sonuçlanmadı.

Hangi asamadasiniz

TR 123 manevi tazminatının yargitayda idi. Nekadar karar verildi.birde is gücü kaybımız yüzde 45 ti galiba degilmi

Arkadaşlar iş gücü kaybım elden sgk bolge sağlık kararına göre %13 ben ise bu oranı şiddetle red ettim olayı adlı tip ve işvereni mahkemeye verdim bunun üzerine adli tipin kararına güvenile bilirmi birde kusur oranlari belli değil değil mufettise ifade vercem bu ifadede kusur oranlari ne gibi sonuçlar doğruyu yor.?? Acil yardım

Müfettişler genelde işçiden yana kararlar verir. Adlı tip raporu ise hastanenin verdiği ile aynı cikmayabilir

Alper işbilen

Evet öyle. Maalesef manevi tazminat kararlarında işcinin zenginleşmeme şartı diye uyduruk bir içtihat var. Hakimlerin verdikleri manevi tazminat işciyi zenginleştirmemesi gerekiyormuş, bu yüzden manevi tazminatımı düşük tuttular. yargıtaya itiraz ettim ama karar değişmedi.

Davam uzun sürdüğü için yasal faizle birlikte 100+binTL den fazla manevi tazminat alacağım.

@TR123

Manevi maalesef az veriliyor. Yaş maaş raporun neydi sizin?
Türkiye ve az gelişmiş ülkelerde böyle maalesef insan hakları her gün tecavüzü uğruyor. Ben hiç batı ülkelerinde tazminatların bu kadar düşük çıktığını görmedim.
Atatürk boşuna dememiş yüzünüzü batıya dönün diye bizimkiler popolarını döndü Avrupa birliğine artık yaptırım falan kalmadı daha kötü olacak insan hakları TR`de

Asgari ucret hesaba yatiyorsa elden para aldigimiz nasil kanitlayabiliriz mahkemede

Bahtsiz

Elden almış olduğun parayı belge ile kanıtlaman lazım tanıkla falan olmaz mahkeme delil ister belge şart eğer kanıtın yoksa asgari ücret ile hesaplanır.

Bahtsiz

Meslek odasından maaş bilgisi istenir. Türkiye'de herkesin maaşı asgari ücret gösterilir. Mimar arkadaşım var 3000 maaş alıyor ama sgk da asgari görünüyor. Üstünü elden alıyor. O da böyle bir durumla karşılaştığında meslek odasından alacağı maaş bilgisi ile hakkını alır.
Yani meslek odasından emsal maaş bilgisi isteyin.

Tesekkurler hersey icin biz yeni dava actik is kazasi parapleji sonuc yas 27 asgari ucret ama bilir kisi hala hesap yapmadi kusur oranini bilmiyoruz

arkadaslarkadaşlar. Mahkemeye on beş gün var.dosya hala hesaplama bilirkisisinde. Avukata sordum hala gelmemiş dedi. Ben uyaptan bakıyordum ama pek kesin birşey görünmüyordu. Biraz detaylı kurcaladim ve dosyama ulaştım. Dosya ankara adliye 11. Is mahkemesinde görünüyor. Herşey 0 tl yazıyor.internetten telefonunu buldum. Yarın arayacağım. Hayırlısı bakalım.

Ankara 11. Is mahkemesine ulaştım. Yetkili biz bilgi vermeyiz avukatinizdan bilgi alırsınız dedi. Bende dosya size geleli dört beş ay oldu acaba nekadar sürer dedim. Altı ayı bulabilen dosyada var.dört beş ayda sonuclanan dosyada var dedi.BAkalım.bindik bir akamete.... gidiyoruz ışte.

Bu arada dosyası hesaplama bilirkisinde olan varsa uyaptan dosyasına nasıl ulaşacağı konusunda yardımcı olabilirim.

Uyaptan baktığım ankara 11. iş mahkemesi deki bilirkisiye giden dosyamda davaci kisminda benim adım. Davalı kısmı yok ihbar olunan ise HDÏ sigortacılık yazar.Anlamadığım birşey var.diyelim ki bilirkişi hesabını yapip gönderdi.halinde maneviyi belirledi.yargıtay sigorta şirketini gider yoksa sigorta şirketini davaya müdahil eden is yerimi.bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim

hastaneden yüzde 60 rapor aldım ist adli tıp yüzde 55 verdi dosyam üç aydır bilirkişide bir hafta sonra mahkeme var hala bir sonuç yok davayı 2014 de açmıştım

Üst Alt