Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu açılan maddi-manevi tazminat davası sonuçlananlar yazabilir mi?

Alper işbilen

Slm arkadasim benim de is kazasi ve alacak davam devam ediyor.Alacak davam bilirkiside bende avukat sordum hala gelmemiş benim davada 12 ocak günü sen uyapta nasıl bakıyorsun ben o kadar cok uğraştım ama cozemedim.bir de benim is kazasi maluliyet ve müfettiş kusur oranına isveren itiraz etti ve mahkemenin seçtiği 3 bilirkisiye dosya yi tekrar incelemek ve karar vermesi icin yolladi ve kesin cvp icinde 1 ay süre verdi bunu da nereden takip edebilirim acaba simdiden teşekkürler

Bulunmuş olduğunuz ilin bağlı olduğu bölge sağlık kurulundadir. Yani eskiden merkez sağlık kurulu tek ankarada idi. Şimdi dört bestane daha mer. Sağlık kurulu olarak çoğaltma oldu.adana nereye bağlı bunu öğrenmek lazım.

Tam beş ay oldu. Yarın mahkeme var. Dosya ankaradan bilirkisiden hala gelmemiş. Bürokrasideki ağır işleyiş son sürat devam ediyor. Ne yapalım.beklemeye devam.

Avukat bugün gelmediyse yarinda gelmez dedi. Muhtemelen iki ay sonraya falan dava günü verir dedi. Ama bakarsın üç ' gün sonra bilirkisiden dosya gelebilir dedi. Yinede mahkeme gününü bekleriz dedi. Şaka gibi. Üç gün sonra gelir ama yinede iki ay sonraki mahkemede değerlendirme yapılır.

yüzde 30 yas 29 maaş 1400 2009 yılında mahkeme oldu şubat ayına gün verdi

Dejavu1977

İstanbul yoğun olduğu için 6 ay sonraya atıyor mahkeme ama Sakarya küçük yer o yüzden uzun sürmüyor.

Ama benim bilirkişiden gelmesi gereken dosyada herkesinkinden uzun sürmüş. Yani istanbulda ikamet edipte iş kazası sonucu açılan tazminat davasında dosyası ankaraya hesaplama bilirkişisine gidipte iki ay sonrada gelen var. bunu anlamış değilim.

Alper işbilen

Bilirkişi 2 yada 3 ayda hesaplama yapar . Bu süreci geçmesinin başka bir nedeni vardır diye düşünüyorum ya maaşınız tam net değildir o nun hesaplaması uzatır

Maaş işinde zaten problem vardı.asgariden gösterilmişti.ama buna dosya hesaplamdan gelince itiraz edecektik.aslında en baştan yapmamız gerekirdi ama avukatla aramızdaki dialog eksikliğinden böyle oldu. Yinede altı ayda gelmemesi garip.çünkü maaşla alakalı bir durum yok. Zaten asgari ücret üzerinden gitti.yani maaş bilgisi eksik gibi bir durum söz konusu degildi

Belden aşağısı felç. Tazminat hükmü üçyüz kusur binlira. Yazık. Avukat maneviyi az bulmakla çok haklı. Temyize gidecekmiş.çok yerinde bir karar.

Manevi tazminata itiraz edip yargıtay gidecekler ama manevi tazminat bölünemez değiştirilemez diye bir kural yokmu idi.ben yanlismi hatırlıyorum. Birde dava sonucu hesaplanan yıllık yasal faiz maddi icinmi yoksa manevi icinmi geçerli. Veya her ikisinidemi kapsar

Avukat aradı ve uyaptan bakmış.bilirkişi hesabını yapmış.nihayet.On gün önce mahkeme vardı.ne yazıkki ona yetismedi.diğer mahkeme iki ay sonra.ilk gittiği tarih ve sonuclanan tarih arası beş buçuk ay. Bu arada bilirkişi hesabı ikiyüz yirmi binlira olarak belirlemiş. Tabi asgari ücret üzerinden hesaplanmış.yüzde 41.2 is gücü kaybı oranı.yüzde yetmisbes işveren yirmibeş kusur oranı bende.yaş kaza olduğunda otuz idi.

Mahkeme iki ay sonra.mahkemede hakim gelen maddi tazminatı açıklayacak.itiraz olmazsa tahminim hakim maneviyi belirleyecek.maddiyi bilirkişi hesaplar maneviyi ise hakim belirler.Manevi maddi tazminat geldikten sonra belirleniyor.yine tahminim hakim maneviyi madfiye göre belirliyor

Mahkeme iki ay sonra.mahkemede hakim gelen maddi tazminatı açıklayacak.itiraz olmazsa tahminim hakim maneviyi belirleyecek.maddiyi bilirkişi hesaplar maneviyi ise hakim belirler.Manevi maddi tazminat geldikten sonra belirleniyor.yine tahminim hakim maneviyi madfiye göre belirliyor
Bilirkişi raporuna siz veya karşı taraf itiraz etmezse hakim gerekçeli kararı yazar ama manevi tazminat çok düşük Tr de 5 bin tl ile 10bin tl arası çıkar . Bilirkişi raporuna itiraz olursa tekrar hesap yapılır süreç uzar . Ayrıca karşı taraf hakimin kararına itiraz ederse sizde edebilirsiniz Yargıtay a gider dosya buda 18 ay gibi sürer.

Belden aşağısı felç. Tazminat hükmü üçyüz kusur binlira. Yazık. Avukat maneviyi az bulmakla çok haklı. Temyize gidecekmiş.çok yerinde bir karar.
evet az ama TR gibi gelişmeyen ülkeler de tazminatlar çok düşük . İnsan hakları gelişmemiş Avrupa yı beğenmeyiz ama orada kaza geçirenler daha kısa sürede ve trilyonları alıyorlar.

Avukat aradı ve uyaptan bakmış.bilirkişi hesabını yapmış.nihayet.On gün önce mahkeme vardı.ne yazıkki ona yetismedi.diğer mahkeme iki ay sonra.ilk gittiği tarih ve sonuclanan tarih arası beş buçuk ay. Bu arada bilirkişi hesabı ikiyüz yirmi binlira olarak belirlemiş. Tabi asgari ücret üzerinden hesaplanmış.yüzde 41.2 is gücü kaybı oranı.yüzde yetmisbes işveren yirmibeş kusur oranı bende.yaş kaza olduğunda otuz idi.
Alper `cim mobil imza ile uyap vatandaşlık sisteminden girip bilirkişi raporunu incele bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin SGK psd düşmüş mü?
senin %25 kusur oranını düşmüş mü?
Hastane ve yol giderlerini eklemiş mi?
Refakatçı harcamasını eklemiş mi?
Adli tıp raporu üzerinden mi hesaplama yapmış.
yıllık %9 faiz eklemiş mi ?

Ben uyap vatandaş portaldan bakmayı denedim ama sistem açmıyor.evraginizin bulunduğu birim ile iletişime geçin falan yazıyor ama beceremedik.Avukat psd geliri düşmüş hali dedi.diğer dediğiniz unsurları sormadım.desenize dahada düşüş olacak

turkcell mobil imzan var mı e devlet üzerinden uyap vatandaşlık portalından dava dosyasının içine bak bilirkişi raporu eklenmiştir. Avukatta oradan görüyor zaten

bilirkişi raporunu burada paylaşsan sana net bir şey söylerim ama çok fazla düşüş olmaz avukat vekalet ücreti vereceksin % kaç anlaştıysan artık.

Yüzde oniki buçuk anlaşmıştık.birde bu yasal faiz maddi tazminatami yoksa hem maddi hem manevi tazminata goremi hesaplanıyor.

Alper işbilen

kaza tarihinden itibaren yıllık %9 olarak her ikisine uygulanır.

manevi tazminattan çok şey bekleme hakim sanki para kendi cebinden çıkıyormuş gibi karar veriyor

Teşekkür ederim.birkacgun sonra avukat ile gorusmeyebgidecegim aldığım bilgileri sizinle paylasirim.

benim mahkeme 15.01.2015 de başladı.24.iş mahkemesi ankara
29.12.2016 tarihinde sonuçlandı.
avukat %99 yargıtaya gider dedi.birde şöyle dedi mahkemeyi kazanmışız.daha gerekçeli karar yazılacakmış dedi ama miktar söylemedi.acaba yargıtay süresi ne kadar olur????
%32 en gel oranı
benim kusur %25
kurum kusur %75

Yargıtay sürecini en az on beş ay diyorlar.tazminat miktarinizi avukat daha iyi bilir.ama yaşınız ve kaza geçirmiş olduğunuz tarihteki almış olduğunuz maasta önemli faktorlerden

Bugün avukatın yanına gittim ve bilirkiside gelen rapor hakkında bilgi aldım. Madi tazminatı 370 bin tl civarı birşey hesaplamış.kaza kusur oranı olan yüzde 25 kesintisi psd kesintisi ve sürekli is goremezlik geliri almaya başladığım ilk maasta aldığım toplu parayı düştükten sonra kalan 215 bin tl görünüyor.

benim mahkeme 15.01.2015 de başladı.24.iş mahkemesi ankara
29.12.2016 tarihinde sonuçlandı.
avukat %99 yargıtaya gider dedi.birde şöyle dedi mahkemeyi kazanmışız.daha gerekçeli karar yazılacakmış dedi ama miktar söylemedi.acaba yargıtay süresi ne kadar olur????
%32 en gel oranı
benim kusur %25

gerekçeli karar yazıldıktan sonra dosyanın Yargıtay a gitmesi 4 ay sürer ve Yargıtay dan dönmesi maksimum 18 ay ve tekrar mahkemeye gelmesi ardından iki mahkeme daha olur tekrar bilirkişi hesaplaması falan derken 9 ay da bu sürer.

Bugün avukatın yanına gittim ve bilirkiside gelen rapor hakkında bilgi aldım. Madi tazminatı 370 bin tl civarı birşey hesaplamış.kaza kusur oranı olan yüzde 25 kesintisi psd kesintisi ve sürekli is goremezlik geliri almaya başladığım ilk maasta aldığım toplu parayı düştükten sonra kalan 215 bin tl görünüyor.
manevi tazminat ne kadar mış ?
%9 yıllık faiz eklenmiş mi ?
dava açalı kaç yıl oldu ?
adli tıp % kaç oran verdi sana

Uzuv kaybı yok.sağ kol kas ve sinir hasarı mevcut.birde kol iç eklem yerinden tam kapanmıyor.Manevi tazminat en son belirlenecek galiba.yani iki ay sonra mahkeme var.bu karar her iki taraf itiraz etmezse is manevi tazminat belirlemesine kalacak gibi

Kaza tarihi 09.01.2013. Dava açılış tarihi 29. 04.2015

Alper işbilen

karşı tarafın avukatı bu tazminatı yüksek bulup itiraz edecek tekrar bilirkişiye gider hesaplama daha sonra hakim ara karar verir manevi tazminatın belli olur bu seferde karşı taraf Yargıtay a gider yine işler uzar gider tazminatın yüksek çıkmış asgari ücret ve 30 yaş kusur oranın var psd düşmesine rağmen iyi çıkmış bence sen sakın itiraz etme işi uzatmadan parayı al anlaşmaya bakın karşı tarafla.

Sizin bu dediklerinin iki senede bitmez. Bekle bekle bekle.ama avukat dün bölge idari mahkemelerin kurulduğunu ve her dosyanın yargıtay gitmeyeceğini ve yarfitayin is yükünün azalacağını söyledi.ana firmanın yargıtay gitmesini engelleyebilirim.zaten kazadan sonra ben raporlu iken bizi ben dahil ama firma kendi bünyesine aldı.mahkeme zaten taşeron firmayı kusurlu buldu.ana firma devre dışı gibi.y argitaya giderse taşeron firma gider.onlarda zaten sigorta şirketini davaya müdahil etmişti.yani en son ihale sigorta şirketine kalacak.benim şöyle bir fikrim var.ben taşeron firmayada temyize gitmemesi için beş on binlira gibi bir para teklif etsem mantıklı olurmu acaba.

Son düzenleme:
Üst Alt