Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlilikte tercihiniz engelli mi yoksa engelsiz biri mi olur?

• Konbuyu başlatan derya_1986
  • Başlangıç tarihi
ben kendi hastalıgımdan biriyle evlenmek isterim beni onun anlayacagını düşürüm böbrek hastalıgı normal engelli arkadaşlarımıza göre daha hafif hayırlı diyelim bakalım

Ah kalbim çok sevdin çok yanıldın sen ...

benim kendi adıma tercihim öncelikle engelli olmasından yanadır söyle ki sonucta yasadıgımız hayat sartlarında zor bi hayatımız oldugu kesin bu zorukları normal birnin algılayıp anlayıs göstermesi oldukca zor diye dusunyorum yani bu en azından benim düşüncem ha engelli olmalı derkende kendine ve cevresindekilere yetecek biri olması ciddi önem arz ediyor herseyden evvel kişilik olarak guçlu biri olmalı diye dusunyorum

yaşıma uygun olmayan insanlar oluyo genelde ne diyim yani

genelde kendim den küçük kişiler

kücük olsun sizi kabul ettiksen sonra sizde onu kabul ederseniz sorun olcagını sannedmiyorum şimdi kücük büyük ayrımı kalmadı bence bizlerde mutlu olmayı yuva kurmayı hak ediyoruz

ilerisini düşüyorum yaş derken 20 yaş olcaksa tabiki olmaz ama cok büyük farklar varsa sizde haklısınız

Kalp gözü kapalı değilse,duygularında,düşüncelerinde bir engel yoksa eğer engelli yada engelsiz olmasının bir anlamı yok benim için.Vefa,saygı,sevgi gibi kavramları sadece sağlam insanlar taşımaz elbet.Ama şu da var işin gerçek tarafı olan engelli bireyler biraz daha hassas,duygusal olabiliyor.Yani ruh hali,stres,psikolojik sorunlar gibi hayatımıza etki edecek olumsuzluklar biraz daha fazla nüksedebiliyor.Evlilik ve birliktelikte en önemli olgu sevgi bence.Kimi sevebileceğinizi,kime aşık olabileceğinizi önceden bilemezsiniz.Engelli olduğumuz için genelde engelli kişilerin bulunduğu ortamlarda yer aldığımız için hatta biraz daha yoğun olarak onlardan biriyle bir yakınlık oluşur aramızda.Evlenmek için evlenmek diye bir kavram ne yazıkki var.Erkek ve ailesi genelde şunu isteyebilir ; Oğluu çekip çevirebilecek,ona hizmet edecek ( bazen aileler kendilerinide düşünür ) bir gelin bulabilmek.Kendi çocukları engelli olsa bile karşısındaki insanı hor gören,istemeyen aileler de mevcut günümüzde.Evlilikte geniş düşünmek lazım.Mantık çok önemli engelli evliliklerinde... Benim için kural değişmez... Karşımdaki insan vazgeçene kadar ben vazgeçmem... Kısacası insanları hiçbir zaman ayrı kefeye koymadım.Sevdikten sonra,istedikten sonra kişinin sağlam yada engelli olması önemli değil...

Engeli olmayanlar bizle evlenmez iki engelli zor olur. Yani bize evlilik haram.

Engeli olmayanlar bizle evlenmez iki engelli zor olur. Yani bize evlilik haram.

o şekilde düşünmeyin bence ben diyalize giderken orda hemşire vardı kocasının iki ayagıda tutmuyodu sonradan olan biley degil evlenmeden öncede varmış ve cok mutluydu bayan bence gönlünüzü ferah tutun

Kalp gözün kör ise eğer engelli-engelsiz ne farkeder ki ?

engelli ile evlenmek..sizce

Engelli ile evlenen engelli arkadaşlrmz varmı varsa mesutlar mi engelinin engeli ile evlenmesini öneriyorlar mi

Allah yazmışsa oluyor. Mesalan benim işitme kaybım var ama eşimin çok şükür herhangi bir şeyi yok ve mutlu mesut yaşıyoruz + birde maşallahı var sağlıklı bir oğlumuz var. Dediğim gibi iki insan birbirini severse hiç bir şey engel olamaz..

Engelliler daha hassas, daha alıngan ve daha öfkeli. Ne biz birbirimize katlanabiliyoruz ne de engelsiz olanlar bize katlanır.

beyzaa;
işte senin de dediğin gibi engelli insanlar daha öfkeli. ve bir engelliye daha tahammül edemezler. o bakımdan engellinin engelsizle evlenmesi gerekir

neyzo5;

Eğer Allah bize böyle bir evlilik yazmışsa bunu yaşayacağız. Gerçekten kader kısmet meselesi. benim eşim evlendikten iki yıl sonra engelli oldu. ama o bana değil ben ona muhtacım. asıl ben onsuz yaşayamam.

bu konuda bence fikir yürütmemek lazım. evlilik tercih meselesi değil gönül meselesi. Allah hepinizi hayırlı yuvalar kurmayı nasip etsin.

Derya 1986 güzel bir konuya değindi aslında.

Gönül Diyorum.

engelli engelsiz farketmez...bu araba buraya parketmez ...:p belli bir yaştan sonra kriterleriniz beklentileriniz herşeyiniz bedeninizle birlikte değişiyor...sığ düşüncede olan kişiler, toplumsal baskı, aile fertleri vs bile bazen gerçekler karşısında yutkunmak zorunda kalıyor...herşey nasip diyorum..büyük konuşmamak büyük lokma yememek lazım...o lokmalar sonra boğazda kalıp nefesi keser ...

bence anlaşabileciğin biri olduktan sonra engelli ,engelsiz fark etmiyor bence herkesin engeli var kimin davarnışları ,kiminin huyları bence bu yüzden fark etmiyor bu yüzden bir sağlam alıp mutsuz olmaktansa bir engelli alıp mutlu olmayı tercih ederimmm...

Evlilik tamamlanmaktır aslında. evli olmayan herkes bir nevi eksiktir.

Tamamlanınca 2 baş olursunuz. 4 ayak, 4 kol, 4 kulak, 2 kalp, 2 dudak olursunuz.
Eğer 4 ayağın en az 2'si, 4 kulağın en az 1-2'si, 4 gözün en az 2'si varsa bu iş sonuna kadar gider.

Gerisini aşk halleder bence <3 :)

size gerçek bi olay anlatıcam isim vermiyorum , dedikodu olmasın diye bir delkanlı , beyendigi kıza talip oluyor ,oglanın ayagı digerinden 2 cm kısa ,yani fark bile edilmiyor çok az , kız demişki , kalla kala topalamı kaldık ,kız başkasıyla evleniyor , bi kaza geçiriyorlar ,kızın kocasının 2 bacagıda dizinden kesiliyor ,2 tane çocukları var , ve topal diye red ettigi genç fabrikatör , onlara her ay dolgun maaş baglamış ödüyor ,ve kimligi gizli o kız o yardımın nerden geldigini hala bilmiyor.....

Merhaba arkadaşlar çogunuzun yorumlarını okudum ben bir engelli eşiyim,eşimle birbirimizi severek evlendik ve 5 yıllık bir evliliğimiz var 4 yaşında da bir aslanparcamız :) ben eşimi ilk gördüğüm günden itibaren hiç engelini görmedim yazıldığı gibi sağdan soldan davul dengı dengine muhabbetlerini bizde duyduk ama yeri geldiğinde kulağına pamuk tıkamayı bileceksin zaten iki sağlıklı insanda evlense dışardan söylenenlere aldırış ediyorsa o evlilikte yürümez diye düşünüyorum insanın kafasında bir engel olmasın önemli olan bu her sağlam insan bir engelli adayıdır diye düşünüyorum bence kendi kararlarını kendi veremeyen sağdan soldan akıl alıp evlenecek varsa hiç evlenmesin

Şem_i anlatmış olduğu hikayeyi bende duydum.

derya hanım çok güzel konuşmuşsunuz ama insanların engellilere sadece bakışı yetiyo bırakın evlenmeyi bakışları bitiriyo insanı nerdeyse hayata küstürecekler.bu yüzden karsındakı ınsana bile yakınlık kurmaya bile çekiniyor insan

Üst Alt