Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlilikte tercihiniz engelli mi yoksa engelsiz biri mi olur?

• Konbuyu başlatan derya_1986
  • Başlangıç tarihi
Engel durumu, sosyal statü, maddi gelir bunların hepsi belirleyici unsur diyebiliriz. Herkes aşk sevgi yürek evlilik vs. diyor evet haklısınız. Ancak bizim şu ön yargısı olan toplumumuz var ya hani bizlere uzaylı gibi ya da aklınca acıyan gözlerle bakan onların yatacak yeri yok diyorum. İki insan sevgisini ortaya koydumu eğer huzurlu mutluysan onun yanında kelimeler boğazına düğümleniyorsa, her an onu düşünüyosan olay bitmiştir. Gerçi bu devirde saf temiz kaç seven insan vardır orasını da Rabbim bilir. Allah herkesin gönlüne göre versin.

Şahsi görüşüm, engeli maddiyatı vs. hiç önemli değil ancak kafa yapısı kültürlü oluşu eğitimi bence önemli bir faktör. Herşey diploma vs. asla değil, hayat üniversitesi dediğimiz olayda mevcut ama kişi her zaman kendini geliştirip yenilemeli. Nasıl derler aynı frekanstan konuşmalı, o aradaki elektrik tutmalı yani elektrik alamayınca olmuyor. :)

Bazen kelimelerim tükeniyor.
Sanırım en güzel örnek benim. Diğer yorumlarımda da yazdığım gibi olay ne eğitim ne kariyer ne sosyal statü.
Ukalalık algılanmasın lütfen... Sadece çevremdekilerin söylediklerini dile getiriyorum. Yapı olarak sempatik ve hayatı ti'ye almayı bilen biriyim. Kalıplar içinde yaşamayı sevmiyorum. İlişkiler de önce "ben" olabilmeli, sonra "biz" olabilmeli mantığındayım. Evlilikte iki tarafından yeri geldiğinde özgür olabilmesi taraftarıyım. Çünkü herkesin biryerde kendine has bireysel hayatı var. Kısaca ne kadar hayata esnekte baksanız, etrafa gülücükler yağdırıp sempatikliğinizi de tüm doğallığınızla ortaya koysanız da olay dönüp dolaşıp fiziksel duruma çıkıyor, benim tespitim bu.

İnsanlarımız çok özür dilerim başka nasıl anlatabilirim kelime bulamadım, ambalaja bakıyor sonra yol alıyor. E engelli bireylerimiz zaten bu açıdan 1-0 yenik durumda bu açıdan bakılınca... Ne kadar kendinizle barışık olursanız olun. Sizin yapabilecekleriniz, özgüven vb olayları biryere kadar. Karşınızda ki sizi fiziksel sorununuzdan yada engelinizden dolayı istemiyorsa boğazına sarılıp illa benimle ol diyemezsiniz.

Yani olay karşı tarafa da bağlı...

İnsanlarımız çok özür dilerim başka nasıl anlatabilirim kelime bulamadım,ambalaja bakıyor sonra yol alıyor.E engelli bireylerimiz zaten bu açıdan 1-0 yenik durumda bu açıdan bakılınca...Ne kadar kendinizle barışık olursanız olun.Sizin yapabilecekleriniz,özgüven vb olayları biryere kadar.Karşınızda ki sizi fiziksel sorununuzdan yada engelinizden dolayı istemiyorsa boğazına sarılıp illa enimle ol diyemezsiniz.

Yani olay karşı tarafa da bağlı...

Bu yoruma katılmamak elde değil. Açık net, daha bunun üstüne de bana göre laf söylenmez...

Üstüne/yanına bir laf söylenmez, e ne olacak bitti mi şimdi?
Kimse konuşmasın, bu lafın üstüne konu kapanır arkadaş...mı:D

Dönüyoruz dolaşıyoruz aynı yere geliyoruz :)
İşin tuhafı; engelli birey engelli biriyle olurken de kıstas koyuyor arkadaş :))))) engeli az olsun çok olsun vs.vs.vs
Nasıl çıkacağız işin içinden? En güzeli yalnız olmak mı ne :)))))))

Nur-u Dilara

Kesinlikle katılıyorum.

Hep derim... Fiziksel olan herşeyin çözümü var. Yeter ki çözüm aransın. Çözüm bulmayı istesin insan. Olay basit aslında zorlaştıran bizleriz. Örnek veriyorum bir insan diyelim ki yürümekte zorluk çekiyor. Yakın mesafeleri tercih et arkadaşım. Otobüse minibüse mi binemiyor kolay ulaşım sağlayabileceği yerlerde buluş... Evlendin diyelim merdiven sorunu mu var giriş katı yerlerde otur, çözüm çok.

Mantık bu olmadığı sürece sorunlar sorun olarak görülmeye devam edecek. Ben herhangi bir aparat kullanmıyorum herhangi bir araca da bağımlı değilim. Sadece fiziksel deformasyonlarım var, toplu taşıma araçlarını kullanamıyorum birde çabuk yoruluyorum.

Çözüm; toplu taşıma yerine taksi yada özel araç kullanıyorum. Arkadaşlarımla buluşacağım zaman uygun - çok fazla yürümeyeceğim mekanlar olmasına özen gösteriyorum. Kısaca sonuca bir şekilde ulaşıyor insan. Çözüm çok sorun gerçekten görmeyi istemekte...

Nur-u Dilara

Çok doğru...
Engelini öğrenebilir miyim? Benim dezavantajım da var bu konuda bugüne kadar her işimi kendim yaptım bu noktaya geldiysem kendim geldim. İnsanlar da "Ayça her işi başarır, o isterse yapar" imajı ouştu kimse vesile de olmuyor bu yüzden :)

Zorla güzellik de olmaz. İlle de evleneceğim diye bir ısrara girmeye de gerek yok. Uyum ve paylaşım engelli engelsiz farkından önce gelir.

Hayat tecrübeyle sabittir, Davul bile dengi dengine. Bunun aksini inkar eden ya hayatta birşey görmemiş ya da gerçekten cahil.

Evet herşeyin bir dengi var. Mesela ben diyelimki tekerlekli sandelyede hayatımı sürdürsem karşımada bi kız çıksa sağlam veya hafif özürlü olsa. Veya tam tersi olsa. Dedikki birbirimiz öyle seviyoruz öyle seviyoruzki sevgimizden ölüp bitip gebereceğiz. Ve bir baktık nikah masasındayız. Oooo herşey süper harika hatta gerdeğe giremesek bile, süper harika. O bana aşkım diyor bende ona Hayatımın anlamı sevdiceğim diyorum. Her an birlikteyiz. Aradan zaman geçiyor. sevgimiz alışkanlığa dönüşüyor. Çünkü sevgininde aşkında ömrü kısadır, zamanla alışkanlığa dönüşür.

Sonra bir taraf çocuk aklından geçirecek ancak yok olmuyor eee hadi tıp ilerledi tüp bebek yaptıralım. Al sana bir sürü zahmet. Eşin hamile doktora görüreceksin ancak tekerlekli sandelyedesin nasıl götüreceksin. Tanıdıktan yardım isteyeceksin. Eşin doğum yapacak doktora görüreceksin eee hayda gene bi tanıdık bulmak lazımki doğuma gidilsin.

Yani böyle sıralayacağım o kadar çok sorun varki. yaz yaz burası yetmez.

Tüm bu sorunlara rağmen böyle hayatlarını sürdüren yokmu derseniz vardır elbet ancak ben tanımadım duymadım bilmiyorum böyle olupta evliliklerinin 10-15yıl içinde bitmeyen görmedim.

O yüzden herkez evlenecek veya herkez sevecek sevilecek diye bir kanun yok.

Rahat olun bunları kafanıza takarsanız hiç mutlu olamazsınızki

çamlıca

engelli engelsiz farkı aşılmadan uyum ve paylaşımı göremiyorsun malesef :)

thebaston

iyi de...hayatta neyin garantisi var.

Ohooooooo ölene kadar herşeyi planlayıp mı yaşayacağız.Oyle bir durum da olan biriyle madem çooooooooooooooooooooooook sevdin evlendin çocuk yapmayacaksın.(misal)

İşte yanlış mantık bu.Engelli biriyle evlilik yürek işi dedim birşeylerden vazgeçmeyi gerektirebilir.Zaten hem ev işini yapsın hem mutfağa baksın hem işe gitsin eve kocaya destek olsun birde çocuk yapsın diyorsan zaten engelli biriyle evlenmeyi düşünme bile....vazgeçemeyeceksen birşeylerden...

kendi adıma konuşayım ben 25 yaşındayım ağır özürlüyüm. maddi durumum yok. ileriye dönük hayallerim var ama gerçekleşeceğini sanmıyorum:( evlilik fedakarlık,tutumluluk,sevgi,şefkat,saygı,emek vs. bunları ister.. ee bunlarıda zaten normal sağlam insanlar elde edemiyor.
nasip kısmet işi birazda.
rahmetli anam derdiki her bitlinin bir alıcısı olur derdi..:)

Tabiki hayatta birşeyin garanti yok. Ama birşey yapmadanda düşünmenin kimseye bir zararı yok.

Ben demiyorumki evlendiğim kişi benim hem eşim olsun hemde bana hizmet etsin.

Sanıyorumki aceleyle cevap verdiniz için iyi okumadınız.

Hayatın gerçekleri var bu gerçeklerden kimse kaçamaz. Kaçsada eninde sonun gelir bulur.

Yürek işi diyorsunuzya bu bence yürek işi değil deli cesareti. Sevgide aşkta bittiğinde bir bakın o koca yürekli insanlara, bakın bakalım yürekleri hala büyük mü?

Çok sevdin evlendin çocuk yapmayacasın demek çok kolay değilmi. Dedim oldu misali :)

Bence böyle birşey düşünenler herşeyi düşünsünler. Kalplerinin sesine kulak verirlerse ileride çok çekerler.

thebaston

yazdıklarınızı gayet iyi okudum.Ceesaret bitiyor mu? :) o insanların birbirilerine kattıkları şeylerle birbirleri arasında ki iletişimle alakalı.Geçin engelli engelsiz evlilikleri normal evlilikler dahi çok basit bir gerekçeyle bitebiliyor.Bunu bu şekilde dile etirmeniz bana göre çok yanlış ve üzücü.

Zaten birşeylerden feragat edilebilinecekse yola çıkılır.Bunun hesabı yapılır yapılırsa...

Sevdin evlendin...E bir süre sonra aşk bitti heyecan bitti sorunlar batmaya başladı.

Eywallah bitebilir tabi...hiçbirşey sonsuz değildir ama engelli biriyle yola çıkmayı düşünüyorsan "ben xxxxxx lerden vazgeçebilirim" diyerek yola çıkılmalı.Kısaca ben herşeyi farkındayım diyerek yola çıkılmalı haaa bunu deyip yolla çıktıktan sonra engelli tarafın sorunlarından dolayı yaşanan sıkıntılar sorun oluyorsa o insanın kişiliğini sorgulamak gerek.

Neyse uzatmayacağım. :) Dediğim gibi hayat tecrübeyle sabittir.

Ama gerçekler bir araya gelip konuşulabiliyor. işte bu! Bunu yapabilmek mesele...

bence engel durumu önemli değil sadece sadakatı sevgisi ve saygısı benim için önemli

sevdiğim, kıramıyacağım bir abim bana engelli bi kız önerdi. engelli olması önemli değil ama asıl sorun, kızın kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayamaz olmasıydı. ben de tekerlekli sandalyedeyim. ve doğal olarak böyle birini istemem. çünkü ben de kendi ihtiyaçlarımı kendim anca karşılayabiliyorum. bir de kendi ihtiyaçlarını annesi karşılayan biriyle bir ömür geçirmek ne kadar doğru olur bilemiyorum. maalesef çevrede böyle yakıştırmalar oluyor. engelliysen engelliyle evleneceksin(!)

birde ben yorum yazayım dedim arkadaşlar hiç kimse kusura bakmasın engelli olunca aşk sevda ve benzeri duygular sadece cicim ayları gecene kadar geçerli oluyor cicim ayları geçince yani hayatın gerçekleri başlayınça her şey en başa dönüyor ben engelli biri olarak evlilik hayatımda da engel olsun istemiyorum yani beni tamamlayacak birini engelim konusunda küçük görme ihtimalini bile göz önüne alamam o yüzden imanlı biir engelli arkadaşımızla yuva kurmak isterim engelsiz olunca evlendiğiniz kişi eşinniz düşünmese bile ailesi ve çevre düşünüyor malesef derya hanım çok güzel bir konu açmışsınız aşırı ağır engelliler evlenmesi zor ama normal hafif engelliler bile engelli kişiyle evlenmeli ançak diye düşünüyorum

sez öle zannedin bayan çok yanılıyorsunuz bence davul bile dengi dengine derler ben yaşadım biliyorum engelli engelsiz olmaz.engelli engelli engelsiz engelsiz ta bana göre ben yaşadım

Ne demiş düşünür: "Olduğu kadar,olmadığı kader.":):) Kısmet:)

Yeter ki olsun! Engelsize de razıyım.

engelli engelsiz bilmem bu evlilik olayı benım için gönül meselesidir, nasibte varsa olur yoksa olmuyor malesef ne kadar zorlarsanız zorlayın olmuyor..

arkadaşlar bence iki insanın birbirini sevmesi en önemli :confused:engellli veya engelsiz önemi yok.size bi hayat tecrubesi.ben 3 senedir engelliyim 2 senedir dulum eski eşim 1 sene tahammül etti 8 senelik evliligim bitti bu durumda ben evlenecek olsam kararsısızım insanın kendisini seveni bulmalı .çünkü senin sevdigin başkasını sevebilir

selam arkadaşlar tecrübeme dayanarak yazıyorum eşim ve ben engelliyim inanınki hayatın durdugu anlar oluyorki donup kalıyorsunuz allaha şükür iki cocugumuz var tek sorun kucagımıza alıp taşıyamıyoruz ve arkasından koşup yakalayamıyoruz bunlara dikkat ettikten sonra gerisi kolay... zaten cocuklarınız olunca başka bir düşünceniz olmuyor tek düşünceniz cocuklarınız...

beni koşulsuz sevecek birinden yana tercihim...engelli yada engelsz...

Bu konuya daha önce yazıp-yazmadığımı bilmiyorum, ama bazı arkadaşların yazdığı gibi bu benim için doğru insan dediğin insandır derim.

Daha önceki kız arkadaşlarım engelsiz insanlardı, daha sonraki kısa bir ilişkimi saymazsak, şu anki kız arkadaşımda benim gibi görme engelli ve engelli biriyle ilk defa beraberligim oluyor, Onun benim için doğru insan oldugunu düşünüyorum ve nasipse niyetimiz, ilerisini düşünüyoruz.

Engelli ya da engelsiz, birbrini tamamlayabiliyorsan sorun yok demektir, yoksa Pazardan meyve almıyorsun ki sipariş veresin...

bu konuya ne çok yorum yazan varmış :D çok dertlisiniz galiba .ben 31 yaşındayım ve şimdiye kadar hayatımda hiçkmse olmadı yanlız yaşadım çünkü insanlar VEFASIZ ve ANLAYIŞSIZ .her zaman dış görünüşe bakarlar .insanların içi ölmüş başklarının içini göremeyecek kadar körler .yaranılmaz zamane insanlarına .eskidenki sevgi saygı vefa burock' a katılıyorum yazdıkları tamamen doğru . ama çok değerli insanlarda var sözüm onlara değil

Üst Alt