Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlilikte tercihiniz engelli mi yoksa engelsiz biri mi olur?

• Konbuyu başlatan derya_1986
  • Başlangıç tarihi
Burada gördüğüm herkes kendi yazdıklarında haklı; çünkü herkes kendi fiziki ve ruh haline göre yazıyor benim çıkardığım sonuç bu.

Ben yine de derim ki her şey bir yana ama hayellerinizin peşinden gidin ve gelecekte şu sözü söyleyebilmek çok önemli:

Başaramamış olabilirim; ama denememiş asla!!!

bakın arkadaşlar engelli ile engellinin evlenmesi mantık olarak belki yanlış genel olarak engelsiz bir insan engelli biriyle evlenmeyi kabul etmiyor mesela Safiye SOYMANın oğlu engelli tekerlekli sandalyede evlendikten birgün sonra eşi olacak kadın bütün takıyı parayı alıp çekip gidiyor ha engelli birinin engelliyi reddettiğini de bizzat yaşadım ama genel olarak engelli ile engelsiz insan evlilikte anlaşma konusunda sıkıntı yaşar tabi bu nasip kısmet işi

Evlilikte engelli yada engelsiz ayrımı yapılmaması gerektiğini düşünüyorum ben önemli olan insanların anlaşabilmesi anlaştıktan sonra bütün engeller aşılır .engelsiz biri engelli biri ile evlenmeye karar vermiş ise zatan o insanı kabul etmiş ve engelini görmemiştir. Onun gözünde o engelsizdir .Arkadaşlar engelli yada engelsiz o önemli değil evlilik piyango gibidir ya tutturursun ya kaybedersin yata amorti çıkar oda şansına kalmış birşey ...Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin ...:):)

Belki engelliyız ama sevmeye sevılmeye asla ENGELLI değiliz Yeterki hayatı paylaşma yolunda Anlayabılelim kendimize de karşı tarafa Antalatabilirsek gerisi KİLİM dokumak gibi yuregımızde yasattığımız umudu mutlulukla taçlandırmaktır.

hatice07; amin allah hayırlısını nasip etsin.
engelli olup da karşısındakini engelli diye kabul etmeyeni de gördüğüm için hayırlısı diyorum ben de.

dediğim gibi arkadaşlar engellinin engelliyi kabul etmediğini bizzat yaşadım
zeynepp18
sana sonderece hak veriyorum herşeyin hayırlısı herşeyden önce nasip kısmet

engelli engelliyi kabul etmeyebilir ise o zaman sağlamlar da engelliyi kabul etmediğinde veryansın etmesin engelliler o zaman çünkü ssğlam kişinin engelliyi reddetmesi kadar normal birşey yok ha yanlış anlaşılma olmasın çünkü sağlam insanların geneli böyle olduğu için ama engellilerin kabul etmemesinin en önemli nedenlerinden biri de ailelerinin engelli birini istememesidir benim ailem de öyle ama tabi herşey nasip kısmet işi

engelli engelsiz meselesine takılmayın kısmetiniz nerdeyse arayın bulun, mutlu olun.
olsunda hayırlısı olsun herkes için.

"Göz-gönül kime severse güzel odur" şu hayatta kimin ne olacağını kim bilebilir ki?

engelli evliliğini gönülden destekliyorum...
aşk 3 yıl sürüyor ana çiftler arasındaki sadakat saygı hoşgörü ömür boyu ebedi kalıyor
ben bir engelli olarak sağlam bir KIZ la evlenirsem gelecekte.
ciddi sorunlarımız olacağğını düşünüyorumm
en küçük tartışmalar büyüyecek ve sonunda
-SEN ENGELLİSİN bilseydim böyle olacağğını evlenmezdim...
Diyecek... buda insanı yürekten yaralayacaktır...
lütfen yanlış düşünüyorsam uyarın...

çevremdeki evliliklerde 25 yıl kusursuz saygı sevgi eşliğinde geçen bi evliliğin, 25 yıl sonra erkein başka bi kadına aşık olmasıyla sağlam ve dünyalar güzeli eşinin kilosunu bahane ederek onu beğenmediğini dışladığını.
25 yaşında ms hastası bir erkeğin (ms 35 inden sonra nasıl bi hastalık olduğunu gösteriyor.) engelli kıza senin yarından sonra ne olacağın belli değil diyerek istemediğini gördüm.
engelsiz eşim, engelli olan beni nasıl desteklediğini yanımda olduğunu yarın herkesin başına bir şeyler gelebilir diye bana yaklaşıtığı gerçeğini de yaşayan biri olarak şunu söylemek istiyorum.

hayatta her şeye hazırlıklı olacaksın iyi ya da kötü. çünkü hayat sürprizleri seviyor. bu sürpriz bizim hoşumuza gitse de gitmese de.
herkese karşı güven aralığı bırakmak lazım..kimseye sonsuz sınırsız güven yok. çünkü her şey insanlar için.

şuanın tadını çıkarın mutluluğunu yaşayın.. kimsenin mutluluğunuzu çalmasına müsade etmeyin.
zira dünyadan kar kalan sadece mutlulukk.

bdrttn85
sana katılıyorum şimdi bir olay anlatacağım aklıma geldi bir kız vardı ben buna çıkma teklif ettim reddetti benim kankamın babasıyla arkadaşmış bunun babası oradan muhabbetleri var neyse kankam gidip sormuş neden reddettin diye oda sen biliyorsun falan demiş gözlerini işaret ederek ben de dedim ki bundan sonra padişah kızı olsa istemem onun için sağlam insanların en baştaki ve kendilerine göre engeçerli bahanesi kişinin engelidir ama kimseni 2 dakika sonraya garantisi yok her sağlam insan bir engelli adayıdır keşke hep bu açıdan bakabilseler

tüm yorumlarınız da haklı olabilirsiniz ama şunu söylemek istiyorum ki evliliğin başında kişinin ailesi geliyor her nedense aile kabul etmediği sürece kız veya erkek pek olumlu bakamıyor hal bu ki ailesi kabul etse kendisinin ne kadar mutlu olacağını adı gibi biliyordur ama ne yazık ki türkiye de bu durum pek fazla rastlanmakta...

2011 yılında sadece 1 sefer hayal kırıklığına uğradım ondan sonra türkiyede evlenmeyeceğime söz verdim şimdi evliyim ve bir erkek çocuğum var

Sağ ayak orta derecede polio sekeli engellisi olarak ....

Bir kızdan söz ettim vermediler türkiyede ondan sonra suriyede akrabaların olduğunu duydum bende pek çok merak ediyordum suriye gibi bir ülkeyi ve karar verdim pasaport çıkartıp suriye yolunu tuttum ilk gidişimde çok gezdim çok güzel bir ülke insanları da öyle ve orda mutlu olacağım birini buldum
2 - 3 sefer gidişlerim hep o kız içindi akraba içinde artık gerçek anlamda onlardan biri oldum sonra aileme bahsettim ailemde pasaport çıkarıp kızı gidip gördüler beğendiler şimdi çok mutluyum 1 yıldan fazla oldu şimdiye kadar tek bir sefer bile konu engelime falan gelmedi ...

herkes için herşeyin hayırlısını diliyorum ...

genelleme yaparak sosyal mesaj vermek istemem, fakat bir gerçek varki belki birkaç istisna dışında hiçbirimiz net bir engeli olanla evlenmeyi düşünmeyiz. evlilik çok bilinmeyenli bir fonksiyonların en zoru. eşitliğin sağ tarafı birkez bile ki bu ilk seferinde olur istediğiniz gibi çıkmazsa onun yaratacağı kişisel, ailevi ve çevresel psikolojik yıkım çok ağır olur. iyi araştırıp, iyi düşünerek ve sonsuz bir empati yapan sağlıklı birisi belki net engelli biriyle evlenir. tabiki tek kolu olmayan, tek gözü görmeyen , kulağı az duyan, şeker hastası vb gibi net engeli olmayan biriyle sağlıklı kişi aklı daha rahat olur evlilikte. iş engelli biri olarak engelli mi, yoksa engelsiz mi? sorusu önemli bzim için. bunun cevabı engelsiz birisi ise, engelsiz kişinin seçimi de önemli. burda ilk yazdıklarım geçerli. seçimimiz engelli ise o zaman herkkesin kendi seçimine kalır. engelli mi, engelsiz mi ayrımını beyin ve kalp ortaklaşa karar verir. not: araştırmalar aşkın ömrünü 3 yıl diyor. bana gelince evlenmeyi düşündüğüm zaman bunu düşünmek için hazır olamadığımı anlıyorum. saygılarımla

Gönül kimi severse güzel odur. Gönlünüze göre olanı arayın, engelli olup olmaması değil gönlünüze uyup uymaması önemli. Engelli birini gönlü sevmedi diye kimseyi suçlayamayız. Gönül ferman dinlemez. Engellilerle evlenip mutlu olan birçok insan var. Demek ki iş engelde değil gönülde bitiyor.

Allah herkesin gönlüne göre versin...amin...

hayır evlendiğim kişi engelli değil çok şükür

ama düşüncene katılmıyorum eğer her iki tarafta mutlu ve birbirlerini istiyorlarsa hiç bir engel tanımazlar diye düşünüyorum

doğru engellisin ama önemli olan kişilerin sana nasıl baktığı değil senin kendine nasıln baktığın eğer sen kendinle barışık yaşarsan gerisi önemli değil bir gün gelir bizi engelli diye hor görenler aynı duruma kendileri düşer bu her alanda geçerli ayrıca evlilik konusunda da engelli kişiler engelsizlere göre çok mutlu benim çevremde var karı-koca görme engelliler ama Allah bozmasın çok mutlular çünkü birbirlerini anlayabiliyorlar oysa sağlamlara bakıyorsunuz hergün birkaç boşanma ve cinayet haberleri yine de Allah herşeyin hayırlısını nasip etsin

4veya 5 yıldr buradyım hep aynı tartışmalar kısır döngü gibi yok engelli engelliyle evlenmeli yok engelsizle evlenmeli yok biri engelli olcak diğeri olmıyacak yok efendm bayan seçilmiyo engelli olunca erkek olunca sorun yok falan da filan...

İnsanlıkla alakalı bence kader kısmet herşey etkilidir alınyazısına inanmıyousunz siz niye dar bir şaplona sığdırıyosunz kendinizi insan olsun yeter yaa çok önemsemeyin engellisde bir engelsizi de bir ayrım yapmayın kendi kendinize engelli kabul etmedi beni engelsiz kabul etti ne olcak şimdi ben de engelliylen evlenmeyin mi deyim.........

Tercihle olmaz bu işler,nasip kısmet işi :)

Dorru kutupdaki insanların buluşması en önemlisi..kiradayız ikimiz de 2022 liyiz ayrıca dışarıda cüzzide olsa el sanatımla kazanıyorum iyi bir ev ekonomisiyle işi çok güzel de götürebiliyorum çok şükür ne ödenecek tek faturam nede bir gün gecikmiş kiram var şükürler olsun..dışarıda yenilecek yemek de porogramlı alınacak ıvır zıvır da.işin başı anlayışlı eşler ve ne istediğini bilmek.

doğru herşeyden önce eşlerin anlayışlı olması lazım hem maddi hem manevi destek olması lazım ve bir de Allahın bize verdiği cüzi irade var eğer biz cüzi irademizi kullanmadan Allahtan istersek olmaz çünkü tedbiri alıp takdiri Allaha bırakmak lazım yani işe çıkman gerekirken çıkmaz sonra da bugün iş yapamadım dersen olmaz onun için biz önce girişimimizi yapalım takdir Allaha kalsın

Önemli olan insanın kalbi temiz olsun

Engelli engelsiz paralı parasız fark edermi ,önemli olan karekterli olsun aldatmasın , ekmegini helalinden kazansın ,gerisi nasılsa olur ...

Nasip nasip nasip ....

Nasipse gelir hintten yemenden nasip değilse ne gelir elden....

Engelli veya engelsiz olayı değil de aileler de etkilidir bu konuda, belki de sizler çok iyi olabilirsiniz ama her iki aile de olumlu bakmazsa sonunda ayrılık geliyor

Nasipse gelir internetten reelden ,nasip deyilse ne gelir elden:)

Üst Alt