Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilik ilahi ceza mı? [Tartışma]

Sayın REMZİ YOL..
Siz inanıyorsunuz diye başkalarına haddini bil çağrısı yapıyorsunuz.İnanmayan biriside size " sesini kes " der ise ne olur.Bu tip tartışmayı topluma yaydığında nasıl bir sonuç çıkacağını sanırım tahmin edebilirsin.Sen karşındakine saygı göstermez isen karşındakinin sana saygı göstermesini nasıl bekleyebilirsin.
İmtihan dünyasında olduğunuzu Çocuğunuzun engelli olmasından kaynaklı ona karşı davranışlarınızın size sevap yada günah kazandıraçağına inancınız size aittir.Buna kimse birşey diyemez.
Fakat
"Oğlumun engelli oluşunu öğrenmemden bu güne kadar geçen süreçte karşılaştığım güçlükler karşısında tek dayanak noktam ve beni ve eşimi ayakta tutan......"
Yukardaki cümlenizden anladığım kadarı ile engelli bir evladınızın olması sizi psikolojik olarak yıpratmış. Evet anne baba olarak hazır olmayabilirsiniz.Neyi nasıl yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz vs vs.
Ben Özellikle Anne babaya Eşe ve Çocuğa karşı davranışlarımızda sabır göstermemiz gereken olaylarda hatta kızdığımızda acı hissetmemizi sağlayan duygunun SEVGİ olduğunu düşünürüm.
Oysa " tek güç Allah (c.c)" yanında sanırım ona duyduğunuz sevgiyi yazmayı unutmuşsunuz.Çünkü ona duyduğunuz sevgide bir GÜÇ tür.
Karşılaştığınız/karşılaşacağınız sorunları aşmanız dileğiyle ..
Aydın Yarınlara

ENGELLİLİĞİNİLAHİ BİR CEZA OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM. NEYİN CEZASI OLACAK Kİ. DOĞAR DOĞMAZ ÖZÜRLÜ OLAN ÇOCUK.
AMA BURADA ARAÇ SATMAĞA ÇALIŞAN ARKADAŞLARDAN ARABA ALMAK BİR CEZA. APTALLIĞIN VEYA ÇARESİZLİĞİN BİR CEZASI.......))))))

ben burada bir şeyi merak ediyorum.

burada din konusunda eleştirilerini soyleyen arkadaşların konuşmaları niçin onlar farklı taraftaymış gibi karşılanıyor?

kitapta bahsedilen din evrensel bir din. çünkü "son peygamber Hz. Muhammed s.a.v"demek bu anlama geliyor zaten.
ve başka bir peygamber de gelmeyecek!
ama "peygamber öldü artık nolacak?" demeye de gerek yok!
bu dinin muhataplarına Allah kafi! ve bu Kitap da bütün insanlara inmiştir!
bu anlamda butun insanlar da bu dinin muhatabı!

eger bu durum boyleyse niçin hemen islam dinini anlatmaya çalışıyoruz?
bu kitap bütün insanlığa inmiştir. tek muhatabı müslümanlar değil.
bu duurmda müslüman olmayanların ya da islam dinine gore yaşamayanların söyleyebilecekleri niçin tepkiyle karşılanıyor ve onları aydınlatma geregi hissediliyor?
onların bir kul/insan olarak soyleyebilecekleri hiç mi bişi yok yani?

bu din sadece müslümanların tekelinde mi?

not: ayrıca Kitap'tan alıntılar yapmaya da gerek yok. isteyen gider okur kitabı. kitaba herkes çok kolay ulaşabilir!
ayetleri alıp düşüncelerimizi onlarla desteklemek sadece müslümanlara verilmiş bir beceri değil!
eğer konuşacaksak kendi düşüncelerimizle konuşalım! çünkü ayetleri herkes kendi yorumlayabilecek kapasitede bence!
çünkü butun insanlarda bu kapasite var! sadece müslümanlarda yok bu!
bunun için kul/insan olmak kafi!

ßenim enqeLim doğuştan daha dünyaya gelmemiş masum bi cocuğun cezası olurmu hiç :( Allah insanlara katlanamayacağı yükü vermezmiş demekki bizleri güçlü görmüşki bize vermiş :lol:

asla ceza degildir bazi cahil zihniyet gördünmü ALLah cezani verdide bu hale geldin derler Çok yanliş
Rabbim sevdigi kula dert tasa hastalık verirmiş Bakalım kul isyanmi ediyor Yoksa rabbimden geldi diye sabrediyormu diye
ne Halde olursak olalım herseyin Rabbimden geldigini bilip razı olmak düşer bize.
Rabbime tevekkül edip sabredelim güzel insanlar.

gul_gonca' Alıntı:
Rabbim sevdigi kula dert tasa hastalık verirmiş Bakalım kul isyanmi ediyor Yoksa rabbimden geldi diye sabrediyormu diye
buna katılmıyorum. böyle sevgi mi olur!
tamam ceza değildir, mükaafat hiç değildir. şanstır/kaderdir/kadersizliktir v.s. dir. fakat bu açıklamanın tanımıda tam olarak züğürt tesellisidir.

Bu dünya da takva sahibi olduklarını iddia edip ,başlarına bir musibet geldiğinde "o,Allah'ın bir sınamasıdır."diyenler de var.Oysa bütün insanlar gibi onlar da Allah'ın sınamacı değil de öğretici olduğunu unutmuşlardır.

Allah kendisinden korkanlara ve korkmayanlara eşit olarak öğretir. Onun nazarında sevilen ya da sevilmeyen, ehil ya da naehil, asil ya da asil olmayan yoktur. İnsanlara bazen zevkle, bazen elemle, bazen lütfederek bazen de mahrum bırakarak öğretir. Oysa O, hala örneklerini, anlatım biçimlerini, zamanını ve mekanını çeşitlendirmektedir. Ve O'nun bizden ve bizim O'ndan ne anladığımızı idrak edebilmemiz için bize yavaş yavaş bilgi basamaklarını tırmandırmaktadır.

İnsanın, paranın hayatta hiçbir önemi olmadığını ve bütün yaptığı işlerin kendisine yaradığını anlaması ve bunlardan bir ibret alması, tüm hayattaki en önemli noktadır. Kim bir ibret alırsa tecrübe kazanır ve başka sınavlardan geçer. Ve kim ibret almazsa değişik şekillerde sınavlarla karşılaşır. Bunun için de her çeşidiyle ızdıraplar insanların ayrılmaz bir parçası olur. Çünkü olar ızdıraptan mutluluğa kaçmanın, ızdırabın diğer bir yüzü olduğunu anlamadıkları bir sınavdan yine anlamadıkları başka bir sınava kaçmak olduğunu ve yine ızdıraptan kaçmanın, Büyük Öğretici'nin bizden ne istediğini bilmek ve onunu uygulamak olduğunu henüz öğrenememişlerdir.

Henüz okumaya başladığım Mihail Nuayme'nin "Kendini Arayan Adam- Arkaş'ın Günlüğü" adlı kitabın 46. sayfasıdır. Denk geldi, paylaşmak istedim.

"Ve O'nun bizden ve bizim O'ndan ne anladığımızı idrak edebilmemiz için bize yavaş yavaş bilgi basamaklarını tırmandırmaktadır"

Çok güzel bir paylaşım teşekkürler Fatma..

Sakatlık vermediği kullarını sevmiyor mu?Onları test etmiyor o zaman... Bizi neden bu kadar çok seviyor,çok merak ettim,neden ağır bir yöntemle test ediyor :?: :idea:

İnsanı bedeniyle,aklıyla v.s test etmek gibi basit bir yöntem uygulayacağını hiç düşünmedim Tanrı'nın...

neden bizi böyle test ediyor demek Allah'ın işine karışmış oluruz. bir kere bundan uzak olmalıyız. allah çok sevdiği hz. eyüp'e çok sıkıntı vermiştir. o bizim için büyük bir örnektir. maddem ki bizi test ediyor bizden sabır bekliyor. gereken sabrı göstermeliyiz. hem sabretmesek isyan etsek elimize ne geçecek hiç bir şey, kendimizi üzmüş oluruz. allah sübhandır (her noksan sıffattan uzak)dır. o ilerde ne olacağımızı bildiği için ahiret hayatında huzurlu bir yaşam için bize bu engelleri cazip görüp vermiştir. hem o gün geldiği zaman o zaman anlayacaz Allah'ın bizi ne kadar sevdiğini.

"O'nun nazarında sevilen ya da sevilmeyen, ehil ya da naehil, asil ya da asil olmayan yoktur" sevgili Şehribanu, dolayısıyla "bizi neden bu kadar çok seviyor" diyemeyiz; ama inşallah seviyordur.. :D

Ayrıca eksik, noksan, kusurlu, çirkin ifadeleri bize aittir O'nun nazarında böyle bir ifade olduğunu da zannetmiyorum.

Fatma Kahveci haklısın ama,arkadaşların yazdıklarını okuyunca tüylerim diken diken oldu...Keske Tanrı bu kadar çok sevmeseydi bizi diyesim geldi... :D :D :D

iyi de arkadaşlar, imtihanın tek yöntemi özürlerimiz değil ki.
kimi hastalık, kimi mal, kimi huysuz eş-çocuk vb. aile fertleri, kimi mal,kimi makam vs. imtihan edilir.
elbette mü'min bir kulun dünyada başetmek zorunda olduğu problemler varsa günahlarına kefaret, yoksa da ahirette yüksek dereceler olarak kendisine dönecektir.
lütfen pek fazla bilgimiz olmayan konularda bilinçsizce yorumlarda bulunmayalım..
lütfen..

şehribanu insanın tüylerini diken diken edecek birşey yok bence.ben hep düşünmüşümdür.engelli olmasaydım eğer nasıl olurdum?yani içki içermiydim, sigara tiryakisi olurmuydum, kumar oynarmıydım vs vs....ve düşünüyorumda bu RABBimin bir lütfu.bu engel beni birçok kötü alışkanlıktan alıkoydu.düşünüp doğruyu bulmamı sağladı.FATMA KAHVECİ kardeşimizde güzel bir alıntı ile konuya açıklık getirmiş. ALLAH razı olsun. SAĞLICAKLA KALIN.

ben dedim bile. keşke sevmeseydi bizi. ne yani şimdi bizde tanrıyı örnek alıp mesela bi sevdiğimizin sağını solunu kıralımmı? :) bu sevgimidir yoksa sadistlikmidir? :) tanrı yoksa sadistmi? ayrımcımı? çifte standartçımı? kiminin üstüne her bakımdan güzel şeyleri yağdırarak, kiminide kötülüğe çirkinliğe boğarakmı deniyo/sınava tabi tutuyo? :)

buarada sakatlığımıza isyan etmedik sınavı başarıyla geçtik diyelim, öyleyse kaç huriyle mükaafatlandırılıcaz öteki tarafta :) yanlışanlaşılmasın aklım belimin aşağısında değil, bi fıkradan geldi aklıma :)

cennet cehennem kapısının önündeki aksakallı dede elindeki sevap/günah çizelgesine bakarak gelenleri gerekli yere atıyomuş,
sevabına/günahına/iyiliğine/kötülüğüne göre birine 2 huri verip cennete, diğerine 3huri verip cennete, bir diğerineyse 4 huri verip cennete göndermiş,
sonra insanlığa dair hiç bi kötülüğü olmayan fakat hergece içen biri gelmiş,
dede "pis sarhoş sen doğru cehenneme gideceksin" demiş, adam cehennem kapısına doğru yönelirken dedeye dönüp sormuşki "eee bi büyük rakı vermiycenmi?"
dede "ayyaş herif orası meyhanemi?" demiş.
adamda "........ gelene geçene bayanları dağıttın, burası meyhane değilde orası ...hanemi?" demiş.

fıkraya bakılırsa ayrımcılık ordada devam ediyo :) herneyse ya derin konular bunlar.

Bence sadece şunu sormalı insan kendine "hayatımdaki tek ve en önemli meselem engelim mi?" Şahsen benim engelimden çok daha büyük meselelerim var uğraşmak ve kaldırmak zorunda olduğum.. Ve hatta engelimden daha çok canımı acıtan..

"İnsanlara bazen zevkle, bazen elemle, bazen lütfederek bazen de mahrum bırakarak öğretir. Oysa O, hala örneklerini, anlatım biçimlerini, zamanını ve mekanını çeşitlendirmektedir." Problem olarak nitelendirilebilecek sorunları liste haline getirirsek acaba içinden "evet ben bununla öğrenmeliyim" diyebilir seçebilir miyiz? Seçmeye kalktığımızda hangisi daha dayanılabilir gelir acaba?..

el-Adil: Mutlak adil. Tam ve sonsuz adalet Sahibi.

Her şeyi yerli yerinde yapan. Allah'ın (azze ve celle) herkese hakkını veren, koyduğu âdil hükümleriyle zulme razı olmayan, zulmü ve zalimi sevmeyen anlamına gelen sıfatının İsmidir. Allah (azze ve celle) adil'dir, zalimleri sevmez. Zalimlerle düşüp kalkanları ve hatta sadece uzaktan onlara imrenenleri ve sevenleri de sevmez. Adalet, zulmün zıddıdır. Zulüm kelimesinde; incitme, can yakma manası vardır. Zulmetmeyerek herkese hakkını vermek ve her şey'i akıl ve mantığa, hikmet ve maslahata uygun olarak yapmak da adalet demektir.
Allah (azze ve celle) mutlak Adildir.
İnsanlara adalet duygusunu veren de Yüce Allah'tır.
"... Allah hüküm verenlerin en iyisidir."
(Yusuf Suresi 80. Âyet Meali)

"Rabb'inin sözü, doğruluk bakımından da adalet bakımından da tastamamdır. O'nun sözlerini değiştirebilecek yoktur."
(En'am suresi 115. Âyet Meali)

...
Ey darda kalanların Sahibi!
Ey biçarelerin Sahibi!
Ey mazlumların Sahibi!
Ey Hesap Gününün Sahibi!
Ey sözlerin en doğrusunu Söyleyen!
Ey mutlak adalet Sahibi!
Ey Adl!
Mutlak adalet Sahibi yalnız Sensin Allah'ım!
Bütün hükümlerin doğrudur!
Bütün sözlerin gerçektir!
Adl Adınla yardım et bize!
Adl Adınla âdil olmamızı nasip et!

Bizim sorunuzum ne biliyor musunuz?Hepimiz inandığımız bir şeye herkesin bizim gibi inanmasını beklemek...Herkesin kültürü,inancı,felsefesi,etkin yapısı,ailesi,kişiliği farklı olduğu için olayları algılayışı,anlamlandırması,yorumlaması,içine sindirmesi çokkk farklıdır...O nedenle ilahı ceza mıdır değil midir benim için hiç önemli değil,bu benim için sadece insanların inançlarının yansımasıdır...

remzi kardeşe katılıyorum sadece Rabbim bedenle hastalikla imtihan etmez kimine hayırsız cocuk verir bununla imtihan eder ikimiside fakirlikle eder İMTİHAN DÜNYASI, HERKESE EŞİT İMKANLAR SUNULUR; KUL KABUL EDER veya ETMEZCENNET; RAHAT YERİ.. ORADA HİÇ SIKINTI OLMAYACAK.. HATTA, ALLAH (C.C.) SIKINTI ÇEKMESİNLER DİYE, ORADAKİLERE, KENDİLERİNİ "EN ÜST MERTEBEDE" ZANNEDECEK BİR HİS VERECEKMİŞ... YANİ "CENNETİN HERŞEYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ!.."

CENNETLİK OLANLARIN ÇEKECEĞİ EN SON SIKINTI OLARAK: "HESAP ZAMANI, CENNETE GİDECEĞİ KESİNLEŞTİKTEN SONRA" YANINDAKİ BİR CENNETLİĞİN, KENDİSİNDEN "BİR TANE LA İLAHE İLLALLAH" FAZLA DEMESİNDEN DOLAYI ELDE ETTİĞİ MERTEBEYİ GÖRÜP; "AH! KEŞKE BEN DE ONUN GİBİ DAHA FAZLA DESEYDİM DE O MERTEBEYİ KAZANSAYDIM!" DİYECEKMİŞ..

AMA CENNETE GİRDİKTEN SONRA, O SIKINTI DA GİDECEK; YUKARIDA DEDİĞİMİZ GİBİ, RABBİM O SIKINTIYI DA ONA YAŞATMAMAK İÇİN "KENDİSİNİ EN ÜST MERTEBEDE BİLECEK" BİR HİS VERİR..

obur dunyaya gidip gelmis gibi :D onune gelen fetvayi sallamis

önüne gelen sallıyor.
bu konuda kitap yazmalarından korkuyorum. :)
böyle giderse yazacaklar.
iyi sallıyorlar...............

hayir Sallamiyorum Ayet yazdim ben azcık kuranı kerim meallerine bakın ne yazdigimi anlicaksiniz
bu konuda bilginiz yoksa lütfen sallamayin demeyin......

MADEM ALLAH BİZE DÜŞÜNMEMİZ İÇİN BEYİN VERDİ " NEDEN BİZİ BÖYLE TEST EDİYOR" DİYE DÜŞÜNMEKLA ALLAHIN İŞİNE KARIŞMIŞ MI OLUYORUZ.ANLAYAMADIM. DÜŞÜNMEYELİM Mİ YANİ...:) GÜLDÜRMEYİN İNSANI.
SİZ BU ŞEKİLDE DÜŞÜNEREK KAENDİNİZİ DAHA HUZURLU HİSSEDİYOR OLABİLİRSİNİZ AMA BÖYLE DÜŞÜNEREK,BUNU İFADE EDEREK,ONUN İŞİNE KARIŞMIŞ OLMAYIZ,ENDİŞE ETMEYİN :) O KADAR KOLAY MI BU...

arkadaşlar kusura bakmayın ama insan acizdir, gücü, fikri, ilmi ne derseniz deyin sınırlıdır.
pc'nin başına geçmiş kendinizi süpermen mi sandınız nedir anlamadım.
afedersiniz bir miktar üşüttüğünüzde oluşan gazın çıkmasına mani olamıyorsunuz , gelmiş burada sadece ve sadece rabbimizin ilmi çerçevesinde olan şeylere burnunuzu sokmaya çalışıyorsunuz.
tamam herkes inandığı gibi inansın ama benim inancıma da dil uzatmasın.

Yeryüzünün varlığından bu yana herkes bir inanç arayışındadır. Bir varlığa inanmak ona sığınmak elbetteki ruhu temizler. Sorularla nedenlerle uğraşarak 3 günlük hayatımızı çekilmez hale getirmekten, bize ve çevremizdekilere kötülük etmekten başka bir işe yaramaz.

kimi insan zengin kimi insan fakir kimi sağlam turp gibi :mrgreen: kimide engelli bu dünya da adelet yok :eek:

ne imtihanmış arkadaş acı ve ızdırap dolu bir ömür . tanrı buysa ben yokum bu oyunda .hadi yollasın cehenneme .noldu şimdi sınavı kaybettim mi ? bi de bunun için mi ceza var ? oh astığım astık kestiğim kestik . bu mu yani ilahi güç ?

İLk ve sonrası yok bunun eğer ki insan başına gelene sabır ile karşılamıyorsa bir eksiklik var demektir insandır olabilir sabrı bazen bir yerlerde tükenebilri ama burada önemli olan insanın her gelen musibet imtihanı güzel geçebilmesidir benim eşim Allah'ın takdirini bilen birisi olmasına rağmen 1 sene boyunca kendine gelemedi yürüyen kişi şimdi ise yatağa çakılmış bire bir muhtac olmuştu bu hiç kolay değildir bunu çekenler bilir beli bir süre sonra ise bu düşüncesi yok artık Allah azze ve celle kimseye taşıyamayacağı yükü vermez.Bizler sabrı maddi manevi her yönden bizden daha kötü olanlara bakarak bulduk şükrettik Rabbimize hala ediyoruz bütün kardeşlerimize de duacıyız içlerinde iç çatışma yaşayan kardeşlerimize de duamızı eksik etmeyiz inşallah selametle kalınız...

İnkarcı ve isyancı kullar hakkında ayetler Onlar bu tavırları yüzünde meydan okuyorlardı oysa azab onlara çok yakındı:

"Sen bizi mabutlarımızdan çevirmek için mi geldin? Eğer bu tehditlerin doğru ise, bize vaad ettiğin azabı getir de görelim.” (Ahkâf/22)

Ama onlar yalnızca şunu soruyorlar: “Eğer iddianızda tutarlı iseniz, bu vaad yani inanmadığımız takdirde geleceğini bildirip tehdid ettiğin azap ne zaman?(Mülk Süresi/25)

Üst Alt