Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin diş tedavisinin devlet tarafından karşılanması ile ilgili..?

Diş hastahanesindeki randevu işlerine bakan kişiyle konuşun ben Antalya Diş Hastanesinde şöyle yaptım;

-Diş hastanesinde uzun gün verdiler ne yapabiliriz ilçeden geliyorum ve kamuda çalışıyorum randevu süresi de 6 ayı geçikdi...
Randevu kısmındaki kadın: bana sabah gelin bekleyin randevusuna gelmeyen kişi olursa tedaviyi yaparız dendi.
- izinli bi günümde hastanede sabahtan gidip merhaba ben geldim eğer randevusuna gelmeyen biri olursa beni alır mısınız dedim baktı bana randevu kağıdınız yanınızdaysa olabilir tabi dedi bekledim öğlene kadar gelmeyen birisi oldu aldılar beni 22lik diş çekimi yapıldı. hadi geçmiş olsun dediler gittim :)

Havva hanım (bacıbey)
aslında kendi dişlerinizi hiçbirşey tutmaz ama eğer sizi çok rahatsız ediyorsa tabii ki yaptırabilirsiniz lamina kaplama(yani diş yüzüne kaplama) veya normal kaplama her ikisini de yaptırabilirsiniz.lamina kaplama yeni bir uygulama ama güzel oluyor ehli bir hekim yaparsa güzel bir protez şimdiden geçmiş olsun

cdisci;
Teşekkür ederim, işinin ehlini bulmak mesele, karar verebilmek çook zor ama denicem ben yinede şansımı..:)

SphiNX;
Aynı şeyi bana da diyorlar, ara ara gel boşluk olursa alırız.. Birde tanıdık varmış, istediği zaman gelsin dermiş benim için ama gitmiyorum ben..:)

ben 2011 mayıs sonu -haziran başı özel bir muayene de diş tedavimi yaptırdım.Doktorum sevksiz ücreti alamıyacağımı söyleyip devlet hastanesinde olan arkadaşına sevkimi ayarlattı sonra da ben sgk'ya evraklarımı teslim ettim 2 hafta içinde paramı aldım.

yani bana söylenen sevksiz olmadığı.

arkadaşlar hepinize slm ediyorum daha yeni üye olduğum için nerden yazacağımı bilemedim burda konu dişle ilgili olduğu için diş konusunda ödemelerle ilgili bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum şimdiden teşekkür ediyorum

yagiz;

Aramıza hoş geldin...

bi üstte Ayyüzlü yazmış bak evrakları SGK ya götürünce onlar ödeme için gereken bilgileri senden isterler. banka hesap numarası yada tc no ile postaneye yatırırlar.

sağlık sigortasından faydalanamıyorum, dişlerimde çok fazla sorun var artık dayanamıyorum, tedavi için ücret ödememiz gerekiyor mu, son durum nedir, hastaneden hastaneye değişiyor galiba?

arkadaşlar şu günlerde çok sıkıntı çekiyorum, lütfen biliyorsanız bir cevap yazın.
sağlık sigortasından faydalanamıyorum, devlet üniversitesinin diş hekimliği fakültesinde nasıl ücretsiz tedavi olabilirim?
fakültede 3 4 ay sonraya gün verme durumları olursa özel dişçiye gitmek için sevk mi almam gerekiyor?

slm kara
şuanki uygulama
BAKIMA MUHTAÇ DURUMUNUZ VARSA EVDE SAĞLIK HİZMETİ İLE DİŞ SAĞLIĞINIZI VEYA DİŞ ÇEKİMİNİ YAPTIRABİLİRSİNİZ

bakıma muhtaç değilim fakat sigorta kaydım ya da sağlık güvencem yok yaşımdan ve işsizliğimden dolayı gss gelir testi sonucu da belli değil daha. evde bakım değil ben diş hekimliği fakültesine gitmek istiyorum, orada iki ay sonrasına falan atarlarsa o zaman özel dişçiyi denemek zorunda kalacam fakat bunun şu andaki prosedürü nasıl oluyor? geçen sene şubatta fakülteye gittim, engellilere özel bi durum yok demişlerdi, ücret ödemelisiniz dediler. sanırım onlar da bilmiyor tam olarak.

Merhaba, cevapları okudum ama bu konu hakkında net cevaplar verilmemiş... Özel bir ortodontiste tedavi olunduğunda ücret ödenecek mi ödenmeyecek mi?

arkadaşlar bu konu hakkında benim bir başvurum olmuştu aşağıdaki cevap geldi anladığım kadarı ile sevk edilmemiz gerekiyormuş ondan sonra özel doktoro gidebiliyormuşuz tabi doktorda anlaşmalı olacak. bilginize

T.C
ADANA VALILIGI
IL SAGLIK MÜDÜRLÜGÜ
Sayi.
..B.1 OA.SIMA.O 1.00.52- /2 "2- ..,"l.
Konu: Bilgi Edinme Basvurusu veBIMER Basvurusu
o 6.
04. 1 2 O LLO8 8
HASTA HAKLARI IL KOORDINATÖRLÜGÜ(Bilgi Edinme Birimi'ne)Ilgi: 29.03.2012 tarih ve ...... sayili yaziniz.Ilgi tarihli yazilariniz ekindeki .................adli sahsin basvuru formlari tarafimizdandegerlendirilmis olup; 29.03.2010 tarih ve 2010/41 sayili SGK Kurumunun Danistay Konulugenelgesinde'
'A- Sevk Islemleri;
2)
%40 ve üzerinde özürlü kisilerin özel saglik kurum ve kuruluslari ile Kurumla söz"lesmesi olmayan resmi saglik kurum ve kuruluslarindaki dis ünitelerinde yapilan dis tedavilerininödenebilmesi için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle müracaat ettikleri Kurumlasözlesmeli agiz ve dis sagligi hizmeti verilen saglik kurum veya kurulusunda tedavilerininsaglanamamasi nedeniyle sevk edilmis olmalari sarttir. Basta zihinsel özürlü olmak üzereiletisim kurulamayan veya algilama güçlügü yasanan özürlü kisilerin dis tedavileri lokalanestezi altinda gerçeklestirilemiyorsa ve genel anestezi altinda müdahale gerekliligi söz konusuise tedavinin, anesteziyoloji ve reanimasyon uzman hekiminin sorumlulugunda genelanestezi altinda cerrahi müdahale uygulanabilen, asgari tibbi malzeme ve ilaçlarin bulundugugenel anestezi ile müdahale birimi olan saglik kurumlarinda yapildiginin belgelendirilmesigerekmektedir."Özürlülük Ölçütü, Szniflandzrzlmasi ve Özürlülere Verilecek Saglik Kurulu RaporlariHakkinda Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak düzenlenmis raporun bir örnegi düzenlenecekfaturayaeklenecektir. "seklinde tanimlanmis olup ilgili mevzuat dahilinde hareket edildigihususunu;
Bilgilerinize rica ederim.
Dr. Dudu UÇAR BEDEIl Saglik Müdür Yardimcisi

acaba genel sağlık sigortasından pirim ödemeyen engelli olan birey özel diş polikiliniklerinden faydalanmaya başladımı arkadaşlar bilgisi olan varmı bu konuda ssk lı olan engelliler özel diş hastahanelerinden yararlanmaya başladığını biliyorum genel sağlık sigortası olan engellide özele sevk alarak gidebiliormu?

merhaba,

ben de yazılanların hepsini okuyup bir şey anlayamayanlardanım. Salak olmadığıma göre, burda bir belirsizlik var. Diş bu bir kere kaybettin mi yedeği yok maalesef. insan güvenilir ellere teslim etmek istiyoru kendini, çoğu zaman ödediği paradan da vazgeçiyor. anlaşmalı özel bir yerde diş yaptırıp da sgk'dan parasını alan var mı onu merak ediyorum.

bir de böyle bir birim açılmış, engellilere özel onu haber vermek istedim. Malum bazen böyle hizmetleri en son biz duyuyoruz. Henüz gitmedim. Ama nezih bir yere benziyor. Bir de çoğunlukla engellilere hizmet vermek üzere açılmış. İstanbul'da olanlar için şimdilik bu. umarım sayıları artar...

T.C. Fatih Belediyesi

arkadaşlar
tam da araştırdığım bir konu idi

dentistanbul vs gibi birkaç özel hastahane ile görüştüm
ancak bu şekilde gelen hiç hasta olmadığını bu sebebden bilgilerinin olmadığını ilettiler
acaba kolaylık olması açısından gidilen özel hastahane veya polikinikleri belirtebilirmisiniz

ve sonrasında yapılan bir işlem varmı
bizden istenilen evrak vs gibi

aynen öyle şehir efsanesigibi birşey ses var görüntü yok devlet hastanelerinde diş bölümleri içler acısı en ufak şeyde tedavi yerine cekim veriyorlar iki dişimi kaybettim bu yüzden doktorun dedigi özelde veya üni versite hastanelerinde dişin kurtarıla bilecegi fakat agız diş saglıgı merkezlerinde tek yapacakları cekim oldugunu söyledi capada ise bir kanal dolguya dahi 8 ay 1 senegibi sonraya gün verilmekte ozamana kadar yadiş tümden gitmekte yada agrı cekmemek için dişi cektirmek zorunda kalıyoruz başıma gelen olay şu dişimi cektirirken sordum köprü olurmudiye agız diş saglıgı merkezinde olur dediler cekildikten sonra ise buraya köprü olmaz dendi cekilen dişimnyanındaki dolguda düştü bunuda cekilmesi lazım dendi zor kactım ve cekilen yere in pilant yaptırmak zorunda kaldım tek dişe 1000 tl gibi bir masrafcıktı borc harc ödedim ve sgkda bunları karşılamıyor allah kimseyi agız diş saglıgı merkezlerine düşürmesin kasaplardan farkıyok özellerin zerrekadar yanından geçmiyor allah kimseyi bunların eline düşürmesin

Bilgi edinme kanunundan yararlanarak bu taleplerin 2012de geçerliliği konusunu açıklığa kavuşturmak amacıyla bimer'den yardım istedim. Cevap geldiğinde burayla paylaşacağım... Meğer diş konusunda ne kadar da çok gizliden ilgilenen arkadaş varmış... 2 yıl boyunca konu askıda kalmış ve konu anlaşılamamış!!

bende bilmiyordum... son zamanlarda bende özel diş hekimine gidiyordum bir dolgu gibi işlemlere 150 üzeri rakam veriyordum..
belki bu hafta sonu belki haftaya yine giderim. bu ücretsiz veya indirimli konusunda bana kimse bilgi verilmedi.
bende ilkkez sizden öğreniyorum ayrıntılı bir şekilde açıklamanız ve yapılması gerekenler konusunda ne yazık ki bilgi sahibide olmuş değilim..
kimisi önce hastanelere gidilecek yazıyor kimiside diş hekimlerine gidip bunu söyleyin yazmaları.
ben bunca zaman gidiyordum hekim beni engelli olduğumu bilmesine rağmen birşey söylemedi..
ama artık bildiğime göre bunu danışacağım.. ki bilmiyoruz diyebilirler.. bunun için 2012 tarihine yakın gösterebileceğimiz kanıtlayıcı ve açıklayıcı bir yazıya ihtiyacımız olacak..

Tüm engellilerimizin bilmeleri açısından doğru ve öz olarak yayınlanması konusunda yardımlarınızı rica ederim..

ben yaptırdım özelde 2000 tl fatura cıktı ama dewlet 1600 ödedi

önce dişciye gittim yapacaklarini receteye yazdi muane etti bni sonra rapaorumla bide recete hastaneye gittim onlarda bakti sonra tmm deyip sewk yazdı özel dişciye disler yapildı sonra sewk kagıtıyla hastaneye tekrar gittim kontrol ettiler sewk kagıtına görülmüstür damgası vurdular o sewk kagıtını bide raporun fotokobisini sgk ya verdim 1 ay sonra yattı para yanlız roporun fotokobisi aslı gibidir damgasi olacak

tahsin netür tedavi aldın kanal tedavimi köprütürü bir şieymi

Dişlerime kanal tedavisi köprü tedavisi gibi bakılması gerekiyor, özel diş polikliniğine gittim ban apeşin ve taksitli olmak üzere 1300-1400 TL toplam yazdılar. % 40 üstü omurilik felciyim ve malulen emekliyim. Diş tedavimin masrafına sigorta bir fayda sağlar mı. taxsin01 cevap verirsen sevinirim.

vaybe yanlış anlamayın ama işitme cihazına 500 zor ödeyen devlet dişe 1.600 ödüyo çok garip ve haksız

benimde dişlerimde sorun var ama işitme cihazı kadar zorunlu değil

kanal tedavisi gördüm 17 dişe dolgu yapıldı bir disi cekmekten kurtardı vida taktı dolgu yapıldı arkadasım

bLaCkRaCe bunları kesinlikle sevke yazarlar ama 1400 yazdılarsa devlet 1100 ünü garanti öder bnde yaptırdım yazdıklarını

taxin dostum bana ne yapmam gerektiğini yazar mısın lütfen dişlerimi kurtarmak istiyorum. Nereden sevk almalıyım.

önce özel discine git sana yapılacakları receteye yazsın o receteyle sonra hangi sehirdeysen oradaki en yakın dis hastanesine basvur kardesim raporunda yanında olsun ama .. bn özel discide yaptıracam de doktora ama arada yazarım soracagın bise olursa gerisi karısık az bn cektm sen cekme bare

Evet olur kardesim bu hastane ama rapor için tam bişe diyemem bnm raporum süreklii bnce onu sor bir hastaneye deil ama raporu sgk parayı verecegi yere sor istanbulda nerdedir bilmem ama hastaneye sorsan olur onlar yönlerdirir

q-yasar-q bence yanlıs bilgi weriyorsun suan sistem öle deil parayı zirahat bankasından hasta ceker sadece dişciye verir ayrıca dişler yapildiktan sonra tekrar hastaneye gidip kontrole girecek sevk kagıtına kontrol yapılmıstır yazacak doktor ayrıca özel dişcide sevk kagıtınn arkasına yapmaya basladıgı tarıhi yazacak kase vuracak

Üst Alt