Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin diş tedavisinin devlet tarafından karşılanması ile ilgili..?

İmpilant yaptıran varmı arkadaşlar:)

Geçenlerde özel bir diş polikliniğine gittim artık sgk ödemeyi karşılamıyormuş öyle dediler bana da ...yazılanları da okudum kafam karıştı şu işi tam bilen biyazsın arkadaşlar son durum nedir nasıl bir yol izleyelim?

Sonuç olarak ortada biz engelliler için çok karışık bir uygulama var, bunu her hastane kendi kafasına göre bir şeyler ekliyerek bizlere anlatıyorlar, işin aslını ancak ve ancak uzun araştırmadan sonra öğrenebiliriz, bu da uzun bir ugraş,

Biz engelliler için diş tedavisini tam ve anlaşılır bir şekilde bizlere bu formda yazabilecek arkadaşlardan bilgi bekliyoruz...

ben biriyle konuştum arkadaşlar pek ümitli olmayın cocuğu dişçi koltuğunda sabit kalamayacak anestezi ile diş tedavisi olacak biri bile cocuğu için çok zor almış gerisini siz düşünün.. ama bu iş izmirde daha kolay olacağını düşünüyorum izmire gidince 1-2 yere başvurcam sevk alacağımı düşünüyorum

Son durum nedir şimdi sgk diş tedavisini karşılamıyor mu? Durum hakınd bilgisi olan varmı.

diş tedavisi derken nasıl ama hertürlümü yoksa kısıtlımı yani bir ölçüsü varmı örneğin implant tedaviside buna dahilmi

mazili;

sgk diş tedavisini karşılar, burda ögrenmek istedigimiz köprü ,kaplama ,impilant tı karşılarmı yoksa kolay olanları diş hastanelerinde yapıyorlar zaten ...

aynen bende onu soruyorum zaten önemli olan implantı karşılıyormu diğerleri zaten yapılıyor

Implant odenmiyor, kaplama, dgu, kanaltedavi, cekim...vs oda bir kismi ben hala alamadim

sevgili maliye vergi konusunda hertürlü yeniliği yaparak dünya liderliğine oynuyor ama mesele çağ atlamaya gelince en geri geliyor şuan diş tedavisinde en önemli konu implant tedavisidir protez falan artık hangi çağda kaldı bence bir an önce bu konuya el atmaları gerekmektedir

Nasıl yani biz geçen hafta diş tedavisine gittik, diş yaptırdık engelli olduğunu gördüğü halde özel hastane bizden 110TL para aldı bu yasal değil mi?

arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla durum şöyle öncelikle özel bir dişçi veya polikliniğe gidip durumunuzu anlatıyorsunuz o işyeride eğer hastanede adamı varsa sizbişe yapmıyorsunuz o gidiyor sizi kendi işyerine sevk ediyor gereken tedaviniz yapılıyor ve özel olan yer size bir fatura ibraz ediyor sizde o faturayla sevk aldığınız yere gidip gereken yere veriyorsunuz ve olay böylece tamamlanıyor ama tabi öcelikle durumunuzu anlatıp gittiğiniz yerin bunu yapıp yapmayacağını bilmeniz gerekir yoksa ücreti ödersiniz

Şuanda dişim ağrıyor yüzde 96 engelliyim böyle Birşey var mı ?Özelde çektirsem raporum ile bi sıkıntı oluyor mu devam mı boyle birşey

devletin bu konuya el atıp düzgün bir uygulama getirmesi gerekiyor ayrıca engelli vatandaşlara implant uygulamasının da ücretsiz olması gerekiyor zaten zor durumda olan engelli vatandaşlar bir de o yönden darbe yememeli bence.... gerekirse implant uygulamasından ufak bir yüzde de alınabilir ................

SGK sağlık uygulama tebliğinde geçerli madde

2.4.1.B-1 Diş tedavileri uygulama esasları
(1) %40 ve üzerinde özürlü kişiler hariç olmak üzere kapsamdaki kişilerin özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan ağız ve diş sağlığına ilişkin tedavileri (ortodonti hariç) Kurumca ödenmez.

[FONT=&quot](2) %40 ve üzerinde özürlü kişilerin özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan diş tedavilerinin ödenebilmesi için, özürlülük durumu belgelendirilmelidir. [/FONT][FONT=&quot]Bu hastalar; Sağlık Bakanlığına bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM), ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversitelerin diş hekimliği fakültelerince üç diş hekimi tarafından sağlık kurulu raporu düzenlenmesi halinde, özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerine başvurabilirler. [/FONT][FONT=&quot]Sağlık kurulu raporunda, yapılacak ağız ve diş sağlığına ilişkin tedaviler açıkça belirtilmelidir. Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 10 gün (raporun alındığı gün [/FONT][FONT=&quot]dahil[/FONT][FONT=&quot]) içinde tedaviye başlanılması gerekmektedir.[/FONT]

Şimdi sonuç nedir, gerçekten hem dış için hem de diğer sağlık problemleri için herhangi bir özel hastane ya da muayenehanede ücretsiz tedavi görebiliyor muyuz? Biri lütfen yazsın. Saygılar

[FONT=Roboto]25.03.2010 tarih ve 27532 (mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği Kurum ile sözleşmeli resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılacak implant diş tedavileri başlığı altında yer alan

4.5.1. Diş Tedavileri maddesinin ikinci fıkrasında,
Kemik içi implantların bedelleri ödenmez. Ancak maksillofasiyal travma, kist ve tümörlere bağlı olarak gelişen, maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda, alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında, konjenital diş eksikliği vakalarında, dudak damak yarığı vb. gibi doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda hastaların bilinen rutin protetik diş tedavi yöntemleri ile tedavi edilemeyeceğinin, implant uygulamasının zorunlu olduğunun, üniversite diş hekimliği fakültelerinden cerrahi, protez ve periodontoloji anabilim dallarından en az birer öğretim üyesinin katılımlarıyla oluşacak sağlık kurulu ile karara bağlanması, kararı destekleyen radyografik tetkiklerin sağlık kurulu raporu ekinde yer alması ve kaç adet implant uygulanacağının belirtilmesi şartıyla her bir çene için en fazla 4 adet SUT eki EK-7 Listesinde yer alan kemik içi implant uygulaması işlem bedeli ile her implant için 90 (doksan) TL faturalandırılabilir kanunları sayılı olarak geçmektedir .

İmplant için yukarıda yazılan şartlar mevcutsa ücret alınmıyor . [/FONT]
[FONT=Roboto]Onun haricinde yapılan implantlar ücretlidir . [/FONT][FONT=Roboto]Protez , kaplama yada hareketli protezler engelillere ücretsiz olmakta ..
[/FONT]

SGK ile anlaşması olmayan kurumlarda veya özel muayenehanelerde tedavi için 3 hekim kararı imzalı sevk işlemi gerekir .

Anlaşmalı kurumlar da sevk aranmamaktadır . Engelliye protez ücretsiz diyerek implant tavsiyesin de bulunabilirler ( sizden ek ücret almak için )

Bugün hem kendim hem arkadaşların sorusu için SGK ya gittim . SGK medikal bölüm memuru engelliler de diş protezi çok karışık dedi . Fatura bölümüne yönlendirdi . Mesafe uzak olduğu için telefonla aradım .

Benim kopyaladığım resmi gazete yazısını okudu ve şeflerine danıştı . Cevap olarak implant harici protezler için kamu hastaneleri katılım payı almaması gerekir . Özel diş hastaneleri katılım payı adıyla ücret isteyebilirler denildi .

Kısaca onların da kafaları karışık ve net cevap veremiyorlar . Kamu hastanesi protez ücret alan vezne bölümüne tekrar danışın denildi .

Konuyu ve soruları açığa kavuşturmak için Devlet Diş Hastanesine gittim .Hastane vezne şefi ile görüştüm . Resmi gazete de % 40 üzerinde raporu bulunan engellilerin ücretsiz diş protez bedelini tartıştık .

Önceden ücretsiz protez hakların olduğunu ve artık bu uygulamadan vazgeçildiğini belirtti . Çok sayı da engellinin başvurduğunu ve her gelen kişiye artık ücretli olduğunu söylüyorlarmış .

Yeni uygulama da diş adet sayısınca bedel alındığını söyledi .
Emekli kişiler de tek diş fiyatı 9 TL ( 10 diş protezi 90 TL )olarak tahsil ediliyor .

Dişlerime tel taktırmak istiyorum. özel sektöre gitsem sonra devlet te göstersem devlet bir kısmını karşılar mı?

adil12

Ben ortodontiye gittim . dolar üzerinden telleri takıyorlar . Devlet ödediğin paranın çok komik bir rakamını ziraat bankasına yatırıyor. değmez bile uğraştığına varsa paran gidip özelde yaptır yoksa Allah yardımcın olsun.

İstanbul da parasız diye devletin diş hastanesine gidip dolgu yaptırmak istedim dr. direk dolgu yapmıyorum deyip dişimi çekmeye çalıştı kavga dövüş ayrıldım. Doktoru seni şikayet edeceğim dedim çok ta tın dedi . Yani hepsi hükümetten nefret ediyor vatandaş çilesini çekiyor. filler tepişiyor çimler eziliyor .

kanun iptal olmuş bugun diş saglıgı merkezine gittim hiç kimseyi sevk yapmıyoruz dediler

memleket bitmiş arkadaşlar kanun çıkmış takan yok sgk nın sitesinde genelge duruyor sevk yapılabilir diyor hastane ben sevk falan yapmam diyor sen yap dişlerimi o zaman diyorum randavu 1 ay sonra veriliyor randavuya gidiyon diş çekimi için ayrı randavu yani eşek olecek ters dönecek bizim diş yapılacak kısacası bize sıra geleçekde diş yapılaçak

Merhaba ben normal gss primi oduyordum dis kaplama dolgu yaptırdım. şimdi engelli maasi almaya başladım. gss primi ödemeyecegim yine dis devler hastanesinden randevu aldım disime dolgu vs yaptırabilir miyim?

Üst Alt