Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin diş tedavisinin devlet tarafından karşılanması ile ilgili..?

merhaba arkadaşlar diş doktoruna gittim %40 ve üzeri engelli raporu olan engrllilerin diş tedavilerinin devlet tarafından karşılandıgına dair yasa çıktıgını söyledim haberinin olmadıgını söyledi ilk kez ben söyledim kendisine talep edilmedigi zaman doktorlarda haberleri olmuyor yarın dolgu yaptırmaya gidecegim diş takdırmanın fiyatını ögrenecegim 2 tane diş çektirecegim önemli olan gittiginiz doktorun sizi dinlemesi anlayışlı davranması özelliklede diş tedavilerinde bu çok önemli diye düşünüyorum engelli ve engelli aileleri olarak haklarımızı bilelim araştıralım

yani siz,bu yönetmeliğe göre ücret ödemeden tedavimi olacaksınız....eğer öyleyse sevinirim..:)..zira hiç duymamıştım bu haliyle özel tedavi olabileni..,yasa ,yönetmelik olmasına rağmen..
devamını da paylaşın,bilahire...

dolgu ve çekim tedavilerinde ücreti saglık güvencesi ödüyor ben hiç ücret ödemedim şimdiye kadar

peki ssk - emekli sandığı yada bizim şirketin özel emekli sandığı dişlerin baktirilerden temizlemisini karışılar mı yoksa özele mi kaçıyor... teşekkürler...

Engellilerin özel kurumlarda tedaviside sevk olmadan devam ediyor.

emekli sandıgı ödüyor ama ssk yı özel emekli sandıgını bilmiyorum

şubat ayından beri sevkler durduruldu,dışarıda yapılan uygulamaları kendi cebinizden ödeyeceksiniz...

Arkadaşlar dün gazetede okudum %40 üzeri raporu olan özürler istediği diş hekimine gidebilir..her hani 1 ücret ödemeden..

Artık özürlüler serbest diş hekiminden sevk işlemi olmadan ve katılım payı ödemeden sağlık hizmeti alabilecek.

Isparta Diş Hekimleri Odası'nın Danıştay'a açtığı dava, özürlülerin lehine sonuçlandı. Bu karar ile yüzde 40 ve üzeri özürlü raporu olanlar, serbest diş hekimleri, özel hastane ve kliniklerde ücretsiz tedavi olabilecek. Bu uygulama, Türkiye genelinde geçerli olacak. Özürlülerin ağız ve diş sağlığı konusunda çok büyük problemleri olduğunu ifade eden Isparta-Burdur Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hüdayi Kartöz, Türkiye genelinde 9 milyon özürlünün kazandığı bu hakkı iyi kullanması gerektiğini belirtti. Türkiye'de karar ve süreçlerin çabuk değiştiğini söyleyen Kartöz, "Özürlü vatandaşlarımızın kazanılmış bu hakkı en kısa zaman içerisinde kullanmaları menfaatleri icabı olacaktır." dedi. Özürlülerin ücretsiz yararlanacakları hizmetler şöyle: Muayene, çekim, her türlü dolgu, kanal tedavisi, sabit protez, porselen kaplamalar, tam protez (dişsiz ağızlar için) ve hareketli protez.

Bu uygulamadan; çalışan ve emekli SSK'lı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, çalışan ve emekli Bağ-Kur'lu ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, çalışan ve emekli memur ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler faydalanabilecek. Yeşil kart sahibi özürlüler ise bu hizmetten faydalanamıyor. Hastalar, serbest diş hekimlerinde tedavi olabilmek için resmi sağlık kurumundan gerekli tedavinin yapılamadığına dair rapor alması gerekiyor.

yalnız bu sağlık hizmetinden yararlanabilmek için özürlü raporunuzun 2006 yılından sonra alınmış olması gerekiyormuş! benim gittiğim dişçi öyle dedi o yüzden bende devlet hastanesine gitmek zorunda kaldım!

aaaaa öylemi sanmıyorum ama bende gidip sorcam öyle olsa benim raporum 2008'de almıştım..

ben 2004 de aldığım için paşa paşa devlet hastanesine gitmek zorunda kaldım!
şimdi gidip yeniden diş tedavim için rapor çıkaracağım desem altı ay sürer

Hastalar, serbest diş hekimlerinde tedavi olabilmek için resmi sağlık kurumundan gerekli tedavinin yapılamadığına dair rapor alması gerekiyor.

burda ne demek isteniyor ben anlamadım şimdi sevksiz gidelebilir deniliyor ardından da res mi sağlık kurumundan gerekli tedavinin yapılmadığına dair rapor isteniyor ?

misceren
Devlet hastanesinde diş doktoranı gidin saten diyor 90 ğün içinde
yapılamaz onayı veriyor.serbest diş hekimlerine başvurabilir sevki uygundur yazıyor..sonra dişlerin yapılıncayada doktora geri gidip onaylatıyorsun
dişlerinin yapıldığını ön gören

rapor dediğide heyet raporu değil sadece 1 doktorun,yanında oolan kağıt var recete gidi ona
yazıyor saten gerekçeleri çürük vs yazıyor yapılması lazım

onur224;
Serbest diş hekimi ödemeyi SGK'dan mı alıyor?

[FONT=andale mono]SGK'nın 7.9.2009 da yayınladığı 2009/110 sayılı genelgesinde bahsi geçen %40 ve üzeri özürlü kişilere uygulanacak işlemler için gerekli olan evraklar ektedir. Meslektaşlarımıza duyurulur.[/FONT]
[FONT=andale mono]SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE[/FONT]

[FONT=andale mono][FONT=Arial]Kurumumuz çalışan /emekli /sigortalı/ hak sahibiyim.%.......oranında özürlüyüm.(raporum ektedir.)[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Diş tedavilerimi serbest diş hekiminde 07.09.20009 tarih ve 2009-110 sayılı genelge kapsamında (sevk işlemleri:madde 1.b.bendi) yaptırdım.[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Tedavi ücretimin anılan genelgede Türk Diş Hekimleri Asgari Ücret tarifesinde yer alan fiyatlardan yapılacağı belirtilmiş olduğundan (Madde 2 Ödeme işlemleri a bendi) tarafıma düzenlenen serbest meslek makbuzunun tamamının ödenmesini talep ediyorum.[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Adıma düzenlenen Serbest Meslek Makbuzu/Fatura’daki fiyatların anılan genelgede belirtilen Türk Diş Hekimleri Asgari Ücret Tarifesine uygunluğunu Gaziantep Diş hekimleri Odası yetkilisine onaylattım.[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Kurumumuzda işlemlerin benim adıma takibi ve yapılacak ödemeyi teslim almak için tedavimi yapan Diş Hekimim……………………………….’noterden vekalet verdim.(Vekalet ektedir.)[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Adıma yapılacak ödemenin,vekilim ……………………yapılmasını kabul ediyorum.[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Tarafıma yersiz veya fazla ödeme yapıldığının anlaşılması halinde meydana gelecek mali,cezai ve hukuki sorumluluğu kabul ettiğimi ve yapılan ödemeyi kanuni faizi ile birlikte geri ödeyeceğimi kabul ve taahhüt ederim.[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Gereğini saygılarımla arz ederim.[/FONT][/FONT]

[FONT=andale mono][FONT=Arial]TARİH: …./…./2009 ADI SOYADI: …………………….. İMZA:[/FONT][/FONT]

[FONT=andale mono][FONT=Arial]İşaretleyiniz: SSK I I GSS I I BAĞ-KUR I I EM.SANDIĞI I I[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]ASIL ÇALIŞAN ve EMEKLİNİN[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]ADI SOYADI :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]SİCİL NO :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]T.C. NO :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]EMEKLİ TAHSİS NO :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]KARNE SERİ NO[/FONT][FONT=Arial] :………………………………………………………[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]HASTANIN[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]ADI SOYADI :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]T.C. NO :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]YAKINLIK DERECESİ :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]TELEFON NO :……………………………………………………….[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]ADRES[/FONT][FONT=Arial] :………………………………………………………[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]BANKA HESAP NUMARASI (VEKİL İÇİN )[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]………………….BANKASI………………ŞUBESİ…………………NOLU HESAP[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]VEKİLİN ADI SOYADI : ……………………… T.C.NO :………………………..[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]VEKALET :ANTALYA………NOTERLİĞİ…../…../2009 TARİH ……NO[/FONT][/FONT]

[FONT=andale mono][FONT=Arial]Kurumunuz hak sahibi hastam ……………………………………………………’ diş tedavileri tarafımdan[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]yapılmıştır.Bununla ilgili gereken tüm belgeler Ek’te sunulmuştur.Yapılacak ödemenin vekil olarak bana ait yukarıdaki Banka hesabına yapılması için[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]Gereğini saygılarımla Arz Ederim.[/FONT][/FONT]

[FONT=andale mono][FONT=Arial]TARİH : ……./……./ 2009 ADI SOYADI: İMZA [/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]EKLER[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]1.Nüfus cüzdanı fotokopisi.( 1adet)[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]2.Rapor fotokopisi. (Gaziantep Diş hekimleri Odası Onaylı 1adet)[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]3.Serbest Meslek Makbuzu / Fatura aslı (Gaziantep Diş hekimleri Odası Onaylı 1asil-2fotokopi )[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]4.Halen yürürlükte olan Türk Diş Hekimleri Asgari Fiyat Tarifesi onaylı fotokopisi.[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]5. Noter vekâletinin aslı.[/FONT][/FONT]
[FONT=andale mono][FONT=Arial]6.Karne Önyüz fotokopisi[/FONT][/FONT]
[FONT=Arial][FONT=andale mono]7.Çalışan için yeni tarihli vizite kağıdı[/FONT][/FONT]

[FONT=andale mono]Vekaletname örneği:[/FONT]

[FONT=andale mono]V E K A L E T N A M E[/FONT]

[FONT=andale mono]Dişhekimi ……………………… tarafından diş tedavi ve protezlerimin yapım [/FONT]

[FONT=andale mono]bedeli için adıma düzenlenen …………. tarih ve ………sayılı serbest meslek [/FONT]

[FONT=andale mono]makbuzundaki / faturadaki parayı S.G.K. veznelerinden veya havale yapılan [/FONT]

[FONT=andale mono]banka ile diğer veznelerden nakit olarak almaya , ahzu kabza , çekleri kabule ve [/FONT]

[FONT=andale mono]tahsile , sulh ve ibraya , diş tedavi ve protezlerimin bedellerinin alınması için [/FONT]

[FONT=andale mono]gerekli başvuruları yapmaya , rapor , fatura , makbuz ve diğer belgeleri sunma , [/FONT]

[FONT=andale mono]bu konuda yapılması gereken tüm işlemleri başından sonuna kadar takip edip [/FONT]

[FONT=andale mono]sonuçlandırmaya mezun ve yetki olmak üzere …………… oğlu , ………..doğumlu, [/FONT]

[FONT=andale mono]…………………… TC kimlik numaralı ………………………………tarafımdan vekil[/FONT]

[FONT=andale mono]tayin edildi.[/FONT]

[FONT=andale mono]VEKALET VEREN : Vekilin[/FONT]
[FONT=andale mono]Açık kimliği[/FONT]
[FONT=andale mono]Sağlık kuruluşu adı[/FONT]
[FONT=andale mono]Fatura tutarı [/FONT]

[FONT=andale mono]Ad soyad[/FONT]
[FONT=andale mono]Adres[/FONT]
[FONT=andale mono]Sgk no[/FONT]
[FONT=andale mono]imza[/FONT]

kaynak:SGK'nın 7.9.2009 da yayınladığı 2009/110 sayılı genelgesinde .GAZİANTEP DİŞHEKİMLERİ ODASI - GAZİDO

Hastalar, serbest diş hekimlerinde tedavi olabilmek için resmi sağlık kurumundan gerekli tedavinin yapılamadığına dair rapor alması gerekiyor.

şimdi direkt diş hekiminemi gidecez yoksa yine bir hastanemi yapıp gidecez??

Bi hastane yapacaksın ;)
Hastaneden "tedavinin orada yapılamadığına dair" bir yazı alacaksın..

Ya Anlamadım gitti şimdi kendi kafamıza göre istediğimiz doktora gidebirmiyiz gidemeyizmi ? :S

Önce hastaneye gideceksin! Orası tedaviyi yapabilirse orada yaptıracaksın, yapamazsa "yapılmadığını belirten bir yazı" verecekler sana.. Onunla istediğin serbest diş hekimleri, özel hastane ve kliniklerde tedavi olabileceksin.. (Ama ne zamana kadar olur, dişçiler paralarını alamadıkları için isyan ederler mi, bilemem)

peki diş teli konusunda bana nilgi verir misiniz uzun zamandır yaptırmak istiyorum

Geçen ay diş için hastahanedeydim.Ne çalışanların bilgisi var tam olarak ne hastaların.
Gittiğim bölüm 3.katta ve asansörü olmayan bir hastane, durumu sekretere anlattım.
Başhekimin sekreteri bön bön suratıma baktı ve "başhekimle götüşün isterseniz hiç bilmiyorum" dedi.
Tabiki başhekim yerinde değildi.
Neyse diş hekimi ile konuştum "sakatlarla ilgili hiç bir uygulama artık yok, çünkü SGK ile anlaşma bozuldu" dedi.
Kısacası faydalanamadan ,bir uygulamadan daha olduk.

Haberde
Özürlülerin ücretsiz yararlanacakları hizmetler şöyle: Muayene, çekim, her türlü dolgu, kanal tedavisi, sabit protez, porselen kaplamalar, tam protez (dişsiz ağızlar için) ve hareketli protez.
deniyor. Diş teli yok bunların arasında.. :( Yine de orijinal belgeyi bulmak, ya da hastaneye sormak lazım..

Ama Çiğdem, mahkeme daha yeni sonuçlanmış.. 27'sinden önce gittiysen bu cevabı alman normal..

evet bügün gittim sordum hastaneden sevk almadan gidemiyoruz eğer devlet hast tedavi yapılıyorsa sevkte verilmiyor..:S ayrıca parayı dr ödüyoruz dr fatura kesip biz gidip parayı sigortadan alıyoz

yabangulu89;

aynen öyle sevke gerek yok diyor ama uygulanamıyor
sevk ettirmek lazım

Zaten o haberin başlığı ile sonu arasında çelişki var:
Artık özürlüler serbest diş hekiminden sevk işlemi olmadan ve katılım payı ödemeden sağlık hizmeti alabilecek.
diye başlıyor,

diye bitiyor.. Dalga geçer gibi olmuş.:(
Parayı özürlünün ödeyip sonra geri almaya uğraşması da ayrı bir saçmalık.. İlla ki burnundan getirecekler insanın..:mad:

Evet resmen dalğa geçiliyor
madde1: engelli doğrudan diş tedavileri için serbest diş doktorlarına baş vurabilir
madde2:engelli dişlerinin 90 ğünde yapılamyacağı rapar almalı

sonuç:1 madde 2 madde uyuşmuyor
resmen sevk isityor çünkü sevk kağıdına 90 ğünde yapılamaz yazılır yoksa başka rapor vs vermez..sevk kağıdına 90 ğüğnde ypaılamaz serbest diş tedavilerne sevki uygundur yazar kaşaler..bu rapor değil sevke giriyor bu da 1 maddeyle çelişiyor
en iyisi sevk alıp işi garantiye almak ben öyle yaptım

2 gün önce yine diş için hastanedeydim (en azından buradaki hastaneyi bildiğim için anlatıyorum) dişçekimi, protez, dolgu, kanal tedavisi için engellilere (sözde) özel ,giriş katında uygulama var, he birde dimdik bir rampa yapmışlar. Ama eğer problem ortodontoloji, periodontoloji yada cerahi bir uygulama ise çaresizsiniz ya 3 ,4 kat çıkacaksınız yada paranıza geçecek hükmünüz.
Bu yasadan bahsediyorsunuz personele onlarda "ama aşağıda sizin için özel yerimiz
var" diyor. İyide benim işim 3. katta periodontolojide...
Kanunlardan bi haber personele laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor.
En sonunda bir dilekçe yazmamı söylediler.
Tabii bu dilekçeye cevap gelirmi bilmiyorum.

Bende dişlerimi temizletecem üçret alırlarmı temizleteyim söz sigaryı bırakacam :) nargile icecem :p

sizofren;
kanun açık net sadece tedavi,sizinki biraz lükse giriyor gibi :)

Cigdem Kuyucak;
yormsuz burası türkiye
örnek vereyim konu dışı olucak ama

ilk sene öss için başvuru yapan engelli vatandaşımız,sınava normal statüde başvurmuş yani engel durumun belirtmeden..sonuç 1 kata sınav yerleştirmişler

ikinci yıl bilinçlenip engelli olduğu öss başvurruken belirtmiş bu sefer şaka gibi 4 kata vermişler
sonuç:sizce engelliş mi olmak suç yoksa engelli olup sınava giremekmi
biz değil büyüklerimiz karar versin

arkadaslar bende dun 07-02-2010 tarıhınde yedıtepe dıs hastanesıe ettıgım telefon konusmasından bahsedeyım dıslerımdekı sızlama ve ufaksıddettekı agrı ıcın gıtmek ısyedım bole bır uygulama varsa muayene ucretı olan 200 lıra oemek yerıne bu hakkımdan yararlanmak ıstedım ben yuzde 46 engellıyım MS hastasıyım.

actım telefon haftaıcı sıra baklamaksızın muayene olabılecegımı soleyen kısıler. haftasonu -malum calıstıgımdan anca haftasonu gıdebılecektım- ole bır uygulama ve hak olmadıgı hatta sıra beklemek degıl randevusuz hasta bakılmadıgından bahsedıldı.

bende yasadan bahsettım aynen sızlerınde bahsettıgınız gıbı ama burası ozle bır hastane oldugunu ve bole bır uygulama yapılmadıgı ancak randevu alırsak en erken persem bakabılırlermıs ucret karsılığı

sımdı bu arkadası şıkayet edecem ben ama bu kanun hala gecerlı mı nasıl oluyor bı ole dıyorlar bı boler dıyorlar bu konuda bırı benı aydınlatabılır mı?

Üst Alt