Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin diş tedavisinin devlet tarafından karşılanması ile ilgili..?

Sorularına az-çok cevap verilmiş zaten yukarılarda.. tecrübesi olan arkadaş arayınca ben de bekledim. Çünkü hiç bir şey denemiş değilim bu konuda.:)

1. Önemli olacağını sanmam.. Ama çok çok eski olmasa iyi olur tabii..

2. Evet. Arkadaşlar anlatmış..
şimdi dişlerimi yaptırdım.2000 tl özelde takır takır paramı aldım %100 devlet karşıladı. cebimden 1 kuruş çıkmadı...

3.
evet bügün gittim sordum hastaneden sevk almadan gidemiyoruz eğer devlet hast tedavi yapılıyorsa sevkte verilmiyor..:S ayrıca parayı dr ödüyoruz dr fatura kesip biz gidip parayı sigortadan alıyoz

benim diş için paranın %80lik kesimi yatırıldı %20lik kesimini ödeyecekmişim.

özer bey seninle onur arasında ne fark var sen neden %20 ödiyecen anlamadımki

ben bu kanunun yer aldığı pdf dosyasını bulup indirdim arkadaşlar ama sizlerle nasıl paylaşacapımı bilemiyorum çünkü linki kaybettim :)

Teşekkürler.. Kanunun tarih ve no'sunu yazsan yeter.. Resmi Gazetenin sitesinden bulunur..

Diş tedavilerinde en son yayınlanan genelge (2010/41)

GENELGE

2010/41

Bilindiği üzere 07.09.2009 tarihinde yayımlanan 2009/110 sayılı Genelge’nin

“1- Sevk İşlemleri” maddesinin (a) bendi ile “Müracaat edilen sözleşmeli resmi sağlık kurumunca en az bir diş hekiminin de yer aldığı sağlık kurulu raporu ile kron ve protez tedavisine 180 gün, dolgu tedavisine 60 gün, diğer diş tedavilerine de 90 gün içinde başlanamayacağının belirtilmesi ve kapsamda yer alan kişilerce talep edilmesi halinde serbest diş hekimliklerine, Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum veya kuruluşlarına, özel sağlık kurum veya kuruluşlarına sevkleri yapılabilecektir. Bu durumda, sağlık kurulu raporunda yapılması gereken tedavinin ayrıntılı olarak belirtilmesi ve sonrasında da sevki yapan sözleşmeli resmi kurumundaki diş hekimlerince tedavinin yapıldığının onaylanması gerekmektedir.” şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Türk Dişhekimleri Birliği tarafından Kurumumuz aleyhine açılan dava neticesinde, Danıştay Onuncu Dairesinin 08.02.2010 tarih ve 2009/11954 E. Sayılı Kararı ile “07.09.2009 tarih ve 2009/110 sayılı Genelgenin 1-(a) maddesinin birinci cümlesindeki “…de yer aldığı sağlık kurulu raporu ile…” ve “…180 gün, …60 gün, …90 gün içinde” ibareleri ile ikinci cümlesindeki “…sağlık kurulu raporunda …” ibaresinin yürütümü durdurulmuş ve karar 01.03.2010 tarihinde Kurumumuza tebliğ edilmiştir.
2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesi birinci fıkrasında yer alan “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur” hükmü yer almaktadır.
Bu nedenle Kurumumuz kapsamındaki kişilerin ağız ve diş sağlığı hizmetleri için özel sağlık kurum ve kuruluşları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarındaki diş ünitelerinde yapılan tedavi giderlerinin ödenebilmesi için aşağıda belirtilen düzenlemelere uyulacaktır.

A- Sevk İşlemleri;

1) %40 ve üzerinde özürlü kişiler hariç olmak üzere kapsamdaki kişilerin özel sağlık kurum ve kuruluşları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarındaki diş ünitelerinde yapılan diş tedavilerinin ödenebilmesi için Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri (ADSM) tarafından tedavinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları zorunludur.

2) %40 ve üzerinde özürlü kişilerin özel sağlık kurum ve kuruluşları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarındaki diş ünitelerinde yapılan diş tedavilerinin ödenebilmesi için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle müracaat ettikleri Kurumla sözleşmeli ağız ve diş sağlığı hizmeti verilen sağlık kurum veya kuruluşunda tedavilerinin sağlanamaması nedeniyle sevk edilmiş olmaları şarttır. Başta zihinsel özürlü olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşanan özürlü kişilerin diş tedavileri lokal anestezi altında gerçekleştirilemiyorsa ve genel anestezi altında müdahale gerekliliği söz konusu ise tedavinin, anesteziyoloji ve reanimasyon uzman hekiminin sorumluluğunda genel anestezi altında cerrahi müdahale uygulanabilen, asgari tıbbi malzeme ve ilaçların bulunduğu genel anestezi ile müdahale birimi olan sağlık kurumlarında yapıldığının belgelendirilmesi gerekmektedir.
“Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun bir örneği düzenlenecek faturaya eklenecektir.

3) Özel sağlık kurum ve kuruluşları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarındaki diş ünitelerine yapılacak sevkler Genelge eki “Diş Tedavileri Sevk Formu” düzenlenmek suretiyle yapılacaktır.
T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü
Sağlık Politikalarını Geliştirme ve Mevzuat Daire Başkanlığı
Adres: Ziyabey Cad. No:6 Pk:06520 Balgat/ANKARA Ayrıntılı bilgi için irtibat:
Tel: (0 312) 207 80 27 – 207 87 80 Faks: (0 312) 207 87 80 Elektronik Ağ: www.sgk.gov.tr
Santral: (0 312) 207 80 00

4) Özel sağlık kurum veya kuruluşları ile Kurumla sözleşmesi olmayan sağlık kurum ve kuruluşlarınca yapılan diş tedavileri sonrasında, Genelge eki sevk belgesini düzenleyen sağlık hizmeti sunucusunca “Diş Tedavileri Sevk Formu”nda yer alan tedavinin yapıldığına dair bölümün doldurularak onaylanması gerekmektedir.

B- Ödeme İşlemleri

1) Özel sağlık kurum ve kuruluşlarındaki ağız ve diş sağlığı hizmetleri, SUT eki EK-7 Listesinde yer alması şartıyla yürürlükte olan “Türk Dişhekimleri Birliği Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi”nde yer alan fiyatlar tavan olmak üzere, fatura tutarı üzerinden ödenir. Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarındaki ağız ve diş sağlığı hizmetleri ise SUT eki EK-7 Listesi üzerinden ödenir. Ödemelerde SUT eki EK-7 Listesinde süre ve adet ile ilgili faturalamaya ilişkin hükümlere uyulacaktır.

2) Hastalar, başvurdukları Kurum ile sözleşmeli ağız ve diş sağlığı hizmeti verilen sağlık kuruluşunca/kurumunca düzenlenen sevke ilişkin belgede imzası bulunan hekimin kendisinin, birinci derece yakınının veya bunların ortaklarının özel muayenehanelerine/ özel sağlık kurum ve kuruluşlarına sevk edilemezler. Bu şekilde, sevk belgesinde onayı bulunan ve tedaviyi sağlayan hekimin aynı olduğu veya eşi veya ortakları tarafından yapıldığı belirlenen tedavilere ait giderler ödenmeyecektir.

4) SUT eki EK-7 Listesinde (*) işaretli olan tedavilere ait giderlerin karşılanabilmesi için, tedavinin konularında uzman veya doktoralı diş hekimleri tarafından yapıldığının belgelendirilmesi gerekmektedir.

3) Kurumla sözleşmesi olmayan özel sağlık kurum veya kuruluşlarında yapılan protez tedavileri için malzeme dahil döküm işçilik ücreti ödenmez.

C-Yürürlük;

Bu Genelge 29 Mart 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Kurumumuzca yayımlanan 07.09.2009 tarih ve 2009/110 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilginizi ve gereğini rica ederim.

M. Emin ZARARSIZ
Kurum Başkanı

sgk yı arayıp bilgi almayı dene bence...bu genelgenin tam metnine buraya tıklayarak ulasabilirsiniz....

Bence eskiye dönüş var. Yani eskisi gibi sgk hastanelerine gidip tedavilerimizi yaptıracagız. Yoksa onlar sevk vermezler çünkü bu merkazlere her türlü teknik donanım koyulmuş. Sıra beklemekte zorunlu hale geldi demek.

Al Hakkını .....

Daha haktan faydalanamadan kaldırmışlar şu durumda :mad:

Hastaneler tedavi etmem demiyor ki sabır ehli biriysen bu gün git yarın yine gel zihniyetiyle hizmet veriyorlar zaten.

Geçtiğimiz salı diş etimden ameliyat oldum. Uzun uzun anlatmıcam hatırladıkça sinirlerim bozuluyor. Ameliyat öncesi 5 dişime kanal tedavisi uygulanması gerektiğini söyledi doktor. İsminide yazıcam hastanenin Hayadarpaşa GATAAAAA

Çalışan olduğum için sevkli gittim ve önceliğim var engelli olduğuma dair bir öncelik söz konusu değil zaten o hastanede (ne münasibet zihniyeti!) Sabah 8'de klinikte oldum 10.30 gibi bana sıra geldi. Sadece bir dişime kanal açtı ve haftaya bana tekrar gün verdi. Hemen kafamda kısa bir matematik yaptım tabi.

Cicikıs'ın 5 dişe kanal tedavisi yapılacak. Doktor haftada 1 dişe kanal açabiliyorsa Cicikıs'ın kanal tedavisini kaç haftada biter. :)

1 x 5 = 5 Hafta :)

Bu mini cimlastikten sonra teslim olmaya karar verdim ve kanal tedavimi başka bir yerde hallettim.

Hizmet var evet ama sabır ehline. Macera hakkımı kullanmak isteyene bütün kapılar açık :)

Bilindiği gibi Türk Dişhekimleri Birliği tarafından açılan dava sonucu, Danıştay 10. Dairesi 2009/11954 Esas Nolu kararı ile serbest dişhekimlerine hasta sevki için süre ve sağlık kurulu koşulunu getiren 07.09.2009 tarih ve 2009/110 sayılı SGK genelgesinin yürütmesini durdurmuştu.
Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı 29.03.2010 tarihli ve 2010/41 sayılı genelge ile Danıştay 10.Dairesinin kararı doğrultusunda yeni bir düzenleme yaptığını açıklamıştır.
Buna göre;
 % 40 ve üzerinde özürlü hastalar dışındaki kişilerin Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında diş tedavilerinin yapılabilmesi için; Sağlık Bakanlığı’na bağlı ADSM tarafından tedavinin sağlanamaması koşulu getirilmiştir.
 % 40 ve üzerinde özürlü hastaların özel sağlık kuruluşlarında tedavileri için kurumla sözleşmeli ağız ve diş sağlığı hizmeti verilen sağlık kurum ve kuruluşlarında tedavilerinin sağlanmaması koşulu getirilmiştir.
 Özel Sağlık kurum ve kuruluşlarına yapılacak sevklerde kullanılacak “Diş tedavileri Sevk Formu”na da yer verilmiştir.
 Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılacak tedavilerin Türk Dişhekimleri Birliği Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesine göre yapılacağı belirtilmiştir.​

yukarıda yazılandan anladıgım agızdiş saglıgı merkezi şartı yok yani anlaşmalı herhangi bir kurumdanda olabiliyor? yanılmıyorumdum inş

Engellilere Diş tedavisi

Merhaba arkadaşlar bir şey soracağım size.
Engelliler tüm diş hastanelerinde raporunu göstermek suretiyle ücretsiz tedavi oluyor(muş).
Böyle bir duyum aldım.Doğru mu bu?

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü
Sağlık Politikalarını Geliştirme ve Mevzuat daire Başkanlığı

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 07 Temmuz 2009 Tarih ve 110 Sayılı Genelgesi ile % 40 (Kırk) ve üzerinde Özürlü Sağlık Kurulu Raporu olan Malul Gazilerin diş tedavileri durumlarını belgelendirmek kaydıyla tüm sağlık Kurum ve Kuruluşları ile Özel Diş Hekim kliniklerinde sevksiz yapılacak olup, tüm masraflar ise devlet tarafından karşılanacaktır. Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş olan heyet raporu ile %40 ve üzerinde olan Malul Gaziler, diş tedavileri için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına veya serbest diş hekimliklerine doğrudan başvurup diş tedavilerini yaptırabileceklerdir. Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun onaylı bir örneği düzenlenecek faturaya eklenecektir.

Malul Gazilerin bu hizmetten yararlanabilmesi için hiçbir yerden sevk alması gerekmemektedir, doğrudan istediği kuruma başvurabilmektedir; ayrıca bu hizmetin verileceği özel kurum kuruluşların ve serbest diş hekiminin Sosyal Güvenlik Kurumu ile bu konuda herhangi bir sözleşmesinin bulunması zorunluluğu yoktur, yani bu konuda SGK ile sözleşme imzalanması gerekmemektedir ve konu ilgili genelgede açıkça belirtilmiştir.Bu hizmetten yararlanacak engellilerin 2006 yılından sonra alınmış ve özür derecesi % 40 ve üzerinde olduğunu belirten bir heyet raporunu gidecekleri sağlık kuruluşuna veya serbest diş hekimine vermeleri yeterli olacaktır. Heyet raporunda son 6 ay veya 1 yıl içinde alınmış olması şartı yoktur ve 2006 yılından sonra alınmış olması yeterlidir ve elinde bu raporun aslı olan bir engelli birey diş tedavisini hiçbir ücret ödemeden yararlanabilir.

GENELGE

GENELGE NO : 2009 - 110 07 Temmuz 2009
Sayı : B.13.2.SGK.0.11.04.00-774
KONU : Danıştay Kararı

ÖZETLE (İLGİLİ KISIMLAR)

Ancak 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28 inci maddesinde ‘Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur’ hükmü doğrultusunda Kurumumuz kapsamındaki kişilerin ağız ve diş sağlığı hizmetleri için özel sağlık kurum ve kuruluşları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum ve kuruluşlarındaki diş ünitelerinde yapılan tedavi giderlerinin ödenebilmesi için aşağıda belirtilen düzenlemeler yapılmıştır.

1- Sevk İşlemleri;

(a) Müracaat edilen sözleşmeli resmi sağlık kurumunca en az bir diş hekiminin de yer aldığı sağlık kurulu raporu ile kron ve protez tedavisine 180 gün, dolgu tedavisine 60 gün, diğer diş tedavilerine de 90 gün içinde başlanamayacağının belirtilmesi ve kapsamda yer alan kişilerce talep edilmesi halinde serbest diş hekimliklerine, Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık kurum veya kuruluşlarına, özel sağlık kurum veya kuruluşlarına sevkleri yapılabilecektir. Bu durumda, sağlık kurulu raporunda yapılması gereken tedavinin ayrıntılı olarak belirtilmesi ve sonrasında da sevki yapan sözleşmeli resmi kurumundaki diş hekimlerince tedavinin yapıldığının onaylanması gerekmektedir.Hastalar, başvurdukları Kurum ile sözleşmeli resmi sağlık kurumunca düzenlenen sağlık kurulu raporunda imzası bulunan hekimin kendisinin, eşinin veya bunların ortaklarının özel muayenehanelerine/özel sağlık kurum ve kuruluşlarına sevk edilemezler. Bu şekilde, sağlık kurulu raporunda onayı bulunan ve tedaviyi sağlayan hekimin aynı olduğu veya eşi veya ortakları tarafından yapıldığı belirlenen tedavilere ait giderler ödenmeyecektir.

(b) %40 ve üzerinde özürlü kişiler, diş tedavileri için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına veya serbest diş hekimliklerine doğrudan başvurabilirler.
Başta zihinsel özürlü olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşanan özürlü kişilerin diş tedavileri lokal anestezi altında gerçekleştirilemiyorsa ve genel anestezi altında müdahale gerekliliği söz konusu ise tedavinin, anesteziyoloji ve reanimasyon uzman hekiminin sorumluluğunda genel anestezi altında cerrahi müdahale uygulanabilen, asgari tıbbi malzeme ve ilaçların bulunduğu genel anestezi ile müdahale birimi olan sağlık kurumlarında yapıldığının belgelendirilmesi gerekmektedir.“Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun onaylı bir örneği düzenlenecek faturaya eklenecektir.

2- Ödeme İşlemleri;

(a) (1) numaralı maddede belirtilen düzenlemelere uygun olarak sevki yapılan kişilerin Kurumla sözleşmesiz resmi sağlık kurum veya kuruluşları veya özel sağlık kurum veya kuruluşlarındaki teşhis, tedavi veya protez bedelleri Türk Dişhekimleri Asgari Ücret Tarifesinde yer alan fiyatları tavan olmak üzere yapılan işleme ait fatura bedelini aşmamak üzere ödenir.

(b) SUT eki EK-7 Listesinde (*) işaretli olan tedavilere ait giderlerin karşılanabilmesi için, tedavinin konularında uzman veya doktoralı diş hekimleri tarafından yapıldığının belgelendirilmesi gerekmektedir.

Bilgilendirme için teşekkürler..

Bu süper oldu bende yakın zamanda diş için sevk yaptırmayı düşünüyordum... :)

o kadar kolay olsaydı!

ben okmeydanındaki ağız ve diş hastalıkları hastanesin gittim. görevli doktordan sevk etmesini istedim. benim tedavime eğer hastane 90 gün içinde başlayamıyorsa sevk etmiyorlarmış!!! zaten bende bekliyordum.. çünkü böyle brökrasi engeli olmadan işlemez bizim yönetimimiz!!! hani hep bizim gibi fizyolojik yada psikolojik kalıtsal hastalıkları olanlara engelli derler ya diğer sağlam insanlar! Aslında hep önümüze ENGEL koyan onlar.

bende onu diyorum işte! göstermelik bir kanun bu. kimseyi hastaneler özele sevk etmiyorlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 07 Temmuz 2009 Tarih ve 110 Sayılı Genelgesi ile % 40 (Kırk) ve üzerinde Özürlü Sağlık Kurulu Raporu olan Malul Gazilerin diş tedavileri durumlarını belgelendirmek kaydıyla tüm sağlık Kurum ve Kuruluşları ile Özel Diş Hekim kliniklerinde [SIZE=3]sevksiz [/SIZE]yapılacak olup, tüm masraflar ise devlet tarafından karşılanacaktır.

burda yazan sevksiz direk özel kliniklere gidebiliyoruz anlamını çıkardım yanlışım mı var :confused:

2011'in beşinci ayından sonra bir değişiklik olmadıysa şayet araştırmıştım bu meseleyi.. Üniversite hastanesine gidilecekse diş için, devlet hastanesinden sevk alınıyordu.. Özele gidilecekse de yine devlet hastanesinden sevk alınıyor.. Amaa her ilde değişiyorsa bu işler bilmiyorum.. Bana verilen bilgi böyleydi..:)

işte o sevkide devlet hastaneleri nedense kimseye vermiyor...

E nasıl olacakmış? Sevk vermiyorlar, direk gidemiyorsunuz, sormadınız mı nasıl olacak bu iş, diş tedavim diye..?

valla ben bu engelden sonra mevzunun pek üstüne düşmetim. açıkcası bürokrasinin engelleriyle baş etmek zor olduğu için fazla üstelemedim

Kouyun olduğumuz için vermiyorlar. 26 şubatta yayınlanan tebliği de sevkler yasaklandı. kim biliyor hiç kimse?

ben biliyorum! hiç kimse bana sağlıkta devrim yaptık ülke artık sağlık konusunda ilerliyor falan demesin... dünyanın en lüks hastanelerini yapsanızda doktorlara normal standartlarda çalışma saati ve sosyal imkanları sağlamazsanız hastalara kim bakacak??? bu aynı fabrika var ham madde var ama üretecek insan yok demek gibi.

sevk konusunda geçen iş yerinden arkadaş bi doktorun numarasını verdi özel kliniği olduğunu ve eskiden diş hastanesinde baş hekim olduğu için bana git muayene ol şu doktora sevki iste tanırlar dedi zaten sevki yaparlar... 2 ay önce özel kliniğe sevkini yaptırmıştı....

Şunu da demek istiyorum Antalya diş hastanesi inanılmaz uzun zamanlı gün veriyor... 20 lik diş çekimi için cerrahi müdahale olacağı için 4 ay sonrası ve 6 ayı aşkın sürelerde gün verdiği oluyordu...

belki şikayet filan olduysa Antalya'da sevk konusunda itirazlar olmuyordur. nisan başında bi diş muayenesine gidicem sonucu yazarım buraya

İki aydan iki aya gün veriliyor Samsun diş fakültesinde bana da..:) Ama duydum ki adamın varsa araya sıkıştırıveriyorlarmış hemencecik.. Var adamım.. Ama gitmem inadımdan, beklerim, iki ay, üç ay gene de gitmem inat değil mi..:) Allah ellerine muhtaç mecbur etmesin.. Şimdilik minnetim yok.. Ayrıcalık falanda istemem! Uğraşamam öbür tarafta sırada arkamda kalanlarla..Kul hakkına girer diye de düşünüyorum da biraz..:)

Esselamu Aleyküm Bacıbey gerçekten düşünceleriniz için Allah cc razı olsun, Allah cc herkese Allah cc rızasını düşünen kul Hakkını gözeten kullarından olmayı nasip etsin, ama şuda bir gerçek engelli insanların neden bir ayrılacılığı yok onu anlamış değilim, en azından öncelik verilse engelli insanlara daha iyi olurdu benim gördüğüm normal hastanelerde engelli 65 yaş üstü ve 7 yaş altı çocuklara öncelik veriliyor ama buda çözüm değil... çünkü ben engelliyim önceliğim var demek karşındaki insanın tepkisine yol açabilir herzaman şunu söylüyorum engellilere ayrı bir fiş vermeleri lazım nasılki bankada kredi kartını yada müşteri numaranı girince normal gişelerden nasıl farklı sıra numarası veriyorsa hastanelerde bu şekilde olsa hem kimse kimseye ben girdim benim sıramdı senin sırandı laf söz olmazdı, şu an postane uyguluyor gördüm engelli butonu var fişi ordan alıyorsun ve sıra beklemiyorsun hemen hemen hastanelerde bunu aşamadılar sen Allah cc için güzel düşünüyorsun güzel bakıyorsun olaylara Allah cc razı olsun Rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin, inşAllah Rabbim her şeyin hayırlısını versin inşAllah......ve hepinize geçmiş olsun bir an önce diş sorunlarınızın sorun olmaktan çıkması dilek ve temennisi ile inşAllah selam ve dua ile....

selcuk6;
hayır arkadaşım implant (vidalı) diş yaptıramazsın onu ancak özel olarak ücretini ödeyerek yaptırabilirsin.ama implant (vidalı)harici yaptırabilirsin

cdisci;

Bir soruda ben sormak istiyorum..:) Ben dişlerimin yüzeyinde açılan boşlukluklara dolgu yaptırıyorum.. Dolgu işlerim bitince kaplama da yaptırabilir miyim? Dolgulardan kaynaklı renk değişikliği var estetik olarak rahatsız ediyor beni.. Çok belirgin değil renk farkı ama ben biliyorum ya batıyor gözüme..:)

Yapıştırma kaplama varmış. Kullanışlı olur mu, bir hekim olarak tavsiye eder misiniz?..:)

Üst Alt