Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Engelliler.Biz Organizasyonu] 19-28 Ağustos: Alternative Kamp Van...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CinCin

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
Arkadaşım olan ALTERNATIVE KAMP yöneticisi Ercan Tutal'a yaptığım görüşmeler üzerine, 10 üyemiz, Van'da bulunan kampta tam pansiyon misafir edilecektir.
Aşağıdaki bilgiler ışığında, Van’daki bu kampa katılmak isteyen dostlarımızın -8 Ağustos pazartesi akşamına kadar- taleplerini buradan dile getirmelerini rica ediyoruz

Organizasyonun Tanımı: 10 üyemiza Van'da tatil ve aktivite keyfi... :)
Organizasyonun sahibi: [size=7]ALTERNATİVE CAMP [/size]
Sitede Organizasyonu düzenleyen kişi(ler): CinCin
Organizasyona sponsor olan kişi/ kurum/kuruluş: [size=7]ALTERNATİVE CAMP [/size]
Sponsorun katkıları: Yemek, içmek, konaklama ve tüm etkinlikler
Organizasyona katılım için gerekli katılım ücreti: Ücretsiz
Organizasyon Tarihi: 19-28 Ağustos
Organizasyonun gerçekleşeceği adres: VAN Gençlik Spor İl Müdürlüğü - Gençlik Kampı[/b]
Diğer açıklamalar: Katılacak -sakat- kişi sayısı: 10 (tek başlarına olmaları şart. Yanlarında yardımcı olmayacak)
Katılımcıların özelliği: Antalya organizasyonumuza katılamayan Doğu bölgemizdeki arkadaşlarımız önceliklidir.
Not: "Talebin fazla olması durumunda, siteye üyelik tarihi belirleyici olacaktır."
Ercan Tutal’dan not: Yatılacak ünitelerin kapıları sandalyelerin geçemeyeceği kadar dar yapılmış. Açılışa kadar mümkün olduğunca değiştireceğiz; yine de tamamen sandalye bağımlısı konukların sorun yasayabileceğini düşünerek listenizi sandalye kullanıcısı olsa da %100 bağımlısı olmaması gerekmektedir.

[size=7]Katılımcılar:[/size]

1- CinCin (İstanul )
2- naska (Batman)
3- Bulent_7340 (Ankara)
4- Evren (Ankara)
5- bulent (Kocaeli)
6- GÜLSÜM30 (İzmir)
7- akis(Kars)
8- Ritsos
9- Director (İstanbul)
10- ilyasgunes (Batman)

Cincin kamp hakkında bıraz daha ayrıntılı konusabılırmısın.Neler yapılacak ,ne tür faalıyetler yurutuluyo gıbısınden....?

Sevgili Evren,

1-2 hafta önce Alternativecamp'da gönüllü olarak yer aldım.Kampta neler yapıldığıyla ilgili olarak birşeyler yazabilirim.Ancak yarın... :)

Bugün biraz yoğunumda.. :(

Kampta neler yapilmiyor ki?

1. Su sporlari (yuzme egitimi, scuba (aletli) dalis egitimi, kano, sorf, vb.)
2. Genel spor aktiviteleri (basketbol, voleybol, futbol, masa tenisi, badminton, golbol, vb.)
3. Yapay duvar tirmanisi
4. Doga yuruyusu (trekking)
5. Kultur gezileri
6. Ilkyardim egitimi
7. Pratik Ingilizce egitimi
8. Sanat atolyeleri (heykel, resim, fotograf, tiyatro, vb.)
9. Muzik atolyesi, ritm calismasi, dans ve folklor dersleri
10. Ekip oyunlari ve yarismalar (yon bulma, challenge course, vb.)
11. Belgesel film gosterimleri

O zaman geliyorum.......Hemde en basa yaz:))))

Benim iki sorum olacak, bir Vana neyle gidiliyo uçaklamı, iki bende gelebilirmiyim :)

ulaşım katılacak kişiye ait başarı öncelik doğuda ki arkadaşlara yer kalırsa tabiki gelebilirisin

CinCin' Alıntı:
ulaşım katılacak kişiye ait başarı öncelik doğuda ki arkadaşlara yer kalırsa tabiki gelebilirisin

Pardon ben ücretsiz zannettim kusura bakmayın başka sefere artık :)

katılabilirdim ama...

Van'da böyle bir organizasyonun olması mutluluk verici,
Ben tatvan'da oturuyorum organizasyona katılmak beni çok mutlu kılacaktı yalnız tekerlekli iskemleye tamamen bağımlıyım... Tekerlekli iskemlemize rağmen buralarda da özgürlüğü duyumsamak umudu ile....

merhaba.

merhaba arkadaşlar 19-28 Ağustos tarihleri arasında Van'da bulunan Alternative Kamp'a
katılmak istiyorum..ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz.

Birkaç gün gecikmeyle de olsa Alternativecamp izlenimlerimi aktaracağım aşağıdaki yazımda.. Ancak unutulmaması gereken ‘Alternativecamp’ların artması değil ; bu kampta gerçekleştirilen aktivitelerin heryerde gerçekleştirilebileceğinin farkedilmesidir.. Engellilerin toplumdan soyutlanarak değil; sokakta, tatilde , kültür merkezinde toplumla beraber hayata devam etmesidir..Bu bilinci topluma vermekte yine engellilere düşüyor.. Bu kamp sadece ve sadece toplumsal yaşama katılımın bir örneği olmalı..

Sevgiyle kalın..

ALTERNATİVECAMP’DAN İZLENİMLER..

10 – 16 Temmuz 2005 tarihleri arasında İzmir – Aliağa – Yenişakran mevkiindeki Alternativecamp’da gönüllü olarak yer aldım. Denize sıfır bir tesise kurulan kampın fiziksel koşulları bir tatil kampı standartında.Yalnız bir farkla ki , Alternativecamp bir tatil kampı değil, aktiviteler kampı... Burayı özel yapanda sadece engellilere hizmet vermesi değil, yabancı ve Türk gönüllülerle birlikte bir aktivite ve kültürel kaynaşma merkezi olması..

Aliağa’daki tesiste; özel plaj, havuz, basketbol, voleybol,tenis için spor sahası,tırmanma duvarı, açıkhava etkinliklerinin gerçekleştirildiği çim kaplı, ağaçlıklı mekanlar, disco vb. aktivite alanları mevcuttu.Yani yapılacak her türlü spor ve aktivite için fiziksel mekan hazır ve nazır sizleri beklemekte.. Bu tesisler zaten Alternativecamp’ın olmazsa olmaz standartları.Yani bu kamp nerede olursa olsun, bu standartlara sahip mekanlarda yer alıyor...

Sizlerle oradaki ortamı paylaşmak istiyorum birazda..Kampta bulunduğum süre içerisinde görme engelli arkadaşlarımız kampın konuklarıydı.Üç Amerikalı, bir Meksikalı ve altı tane Türkten oluşan gönüllü grubumuz vardı.Ercan Tutal ve Halil Sertbulut ise kampın daimi gönüllüleri.. Bir hafta sürecinde sabah kalkışımızdan gece yatma vaktine kadar hep beraberdik.. Bu kamp ; sadece kampa katılan engelliler için değil gönüllüler içinde bir öğrenme merkezi..Empati kurmayı, paylaşmayı, yaşamın gerçeklerini kısa süreli de olsa görmeyi sağlayan ve yaşamdan ders almasını bilene çok şey katan, farklılıkların farkedilmesini ve aslında bu farklılıkların çok önemli olmadığını görmeyi sağlayan bir kendi kendine öğrenme merkezi..

Bu anlattıklarımdan sanmayınki orada ders anlatılıyor, çok sıkıcı.. Of ya yinemi nutuk dinleyeceğiz..Hayır.. Koskocaman bir hayır... İşte cevap..

Güne sabah sporuyla başlayıp, güçlü bir kahvaltıyla kendimize geldiğimiz ve iyi ki burdayız dediğimiz bir yer orası.. Kahvaltıdan sonra haydi denize.. Bilmeyenlerin yüzme öğrendiği, bilenlerin biraz daha ilerlettiği, küçük yarışlarla şenlenen deniz saati..En güzelide ilk gün deniz yeleğiyle ve birazda korkarak suya giren görme engelli arkadaşlarımızın kampın sonunda yüzebilir konuma gelmeleri.. Birbuçuk saatlik deniz sefasının arkasından alınan duşlar ve ağaçların altında, çimlerin üstünde serinliğin ortasında ingilizce dersleri.. Yabancı gönüllülerin bulunması kamptakilere yabancı dil öğrenme ve konuşma şevki vermekte, bu da ingilizce derslerini daha zevkli hale getirmekte...

Yorulduk ve acıktık artık öyle değil mi? Haydi o zaman öğle yemeğine. İngilizce dersininde etkisiyle yemek masalarında ingilizce sözcükler dolaşmakta..İşin bir güzel tarafıda yabancı gönüllülerin Türkçe öğrenme çabası..

Bir saatlik öğle yemeği molasından sonra güneş tam tepemizde.. Ne yapılır şimdi bu sıcakta...Şimdi bir saat ‘free time’ yani serbest zaman..Ancak serbest zamanı yatarak geçireceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz... Bu saatte gönüllülerle sohbet edebilir, oyun oynayabilirsiniz ya da aklınıza gelen başka bir aktivitede bulunabilirsiniz ancak güneşe dikkat!

Ve geldik havuz saatine.. Birbuçuk saatte havuzdayız, suyla birlikteliğimiz devam ediyor.. Havuzda su oyunları var tabi ki.. Takımlar kurulur ve oyun başlar.. Havuz ve denz saatlerinde aktiviteler güne göre değişiklik gösteriyor..Bir gün oyun, bir gün eğitim ve bir gün...

Ve Ercan Tutal olurda dalış olmaz mı? İşin teorisinin anlatıldığı dalış dersinden sonra Ercan Tutal havuzda dalış eğitimi yaptırıyor, birgün sonraki denizde dalışa hazırlık olarak... Ve özgürlük.. ‘Dalmak özgürlüktür’ sloganıyla yola çıkan Ercan Tutal engeli ne olursa olsun (sağlık durumu müsaade ediyorsa) katılımcılara özgürlüğü yaşatıyor suyun altında.. Profesyonel bir dalış ekibininde katıldığı bu anlar engellilerin bu kampta yaptıkları ile ilgili olarak en çok hatırladıkları ve en sevdikleri aktivite..

Havuz saati ve duş faslı bittikten sonra yaşamsal öneme sahip bir eğitim bekliyor bizleri.. İlk yardım dersleri.. Halil Sertbulut’un verdiği ilkyardım derslerinde, gönüllülerinde katılımıyla her engellinin derste öğretilenlerin uygulamasını yapması sağlanıyor.. Bu arada Halil Sertbulut profesyonel bir sporcu ve Ercan Tutal’ın sağ kolu..

Hangi durumda ne yapmamız gerektiğini en temel kurallarla öğrendiğimize göre artık golbol, bowling,basketbol oynayabilir; çevre gezilerine çıkabiliriz.. Koskoca bir saatimiz var bunlar için...

Yorulduk artık öyle değil mi? Yoksa yorulmadık mı? Akşam yemeği sonrasına saklayın derim kalan enerjinizi...Evet saat 19.00 – 20.00 arası akşam yemeği.. Yorgunluğunda etkisiyle sanırım en uzun süren yemek faslı...

Yemekten sonra discomuz hizmetinizde...Bu arada tesadüfen kampımızın yakınında bir perküsyon sanatçısının tatil yaptığını farkediyoruz biz gönüllüler.. Ve bize ders vermesini istiyoruz Alfred’den..O, Burhan Öçal’la aynı orkestrada çalmış bir Alman sanatçı.. Bize akşamları body perküsyon (kendi vücudunu çalma) çalışmaları yaptırıyor.. Akşamları kampta extra bir hareket ve heyecan oluşturuyor bu çalışmalar...

Alternativecamp’ın süprizleri bitmiyor..Ercan Tutal bize Coşkun Aral’ın kampa geleceğini ve Haberci programı için çekim yapacağını söylüyor.. Bu kamp tanıtımı hakediyor... Ayrıca belki topluma bir mesajda iletilmiş oluyor böylece.. Engeller kafalarda oluşuyor, önyargıları sildiğimizde farklılıkların engel oluşturmadığını ve herkesin birşeyler başarabileceğini göstermek açısından bir örnek verilmiş oluyor..

Bir kişinin bile önyargılarını silmek bence büyük başarı.. Birler bin olacaktır zamanla...

Unuttuklarım olmakla birlikte Alternativecamp’ı anlatmaya çalıştım sizlere.. Anlatamadıklarımı yerinde yaşama fırsatınız olacağını umuyorum..

Bu arada Ercan Tutal’a teşekkür ediyorum.. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği için..İlkler zordur bir o kadar da gurur verici..

İyi tatiller...

Teşekkür...

Sevgili CinCin;
Herşeyden önce sitenizle tanışalı henüz bir hafta dahi olmamışken, böyle güzel bir aktivite ile karşılaşmış olmak beni mutlu etti. Şahsım ve diğer engelli arkadaşlar adına teşekkürü borç biliyor, tüm samimiyetimle başarılı çalışmalarınızın devamını temenni ediyorum.
İsmim Bülent. Ankara'da yaşıyorum. Bahsi geçen kampa katılmak beni mutlu edecektir. Başvurunun hangi kanal aracılığıyla yapıldığını bilemediğim için bu mesajımın "KAMP BAŞVURUSU" olarak işlem görmesini rica ediyorum.

Sonsuz selam ve sevgilerimle...

naska ve Bulent, katılım talebinizi burdan belirtmenşiz yeterli. İkinizi de listeye ekledim.
Gulsen, kamp yeni olduğu için sandalye için tüm koşulları düzenlemeye zamanları olmamış. Birdahaki sefere inşallah...

Van da Alternativecamp'a katılmak istiyorum

Sevgili Site Yöneticileri

Herşeyden önce sizlerle tanışalı yakın bir zaman olmasına rağmen kendimi çok sıcak bir ortamda bulduğumu söyleyebilirim. Ülkemizin güzel yörelerinden biri olan Van ilimizde Alternativecamp da düzenlenecek bu organizasyonda bende bulunmak, sizlerle tanışmak kaynaşmak ve yeni dostluklar kazanmak düşüncesindeyim.Sizleri ve emeği geçen herkesi şimdiden kutluyorum.

Ben Elazığ Fırat Üniversitesinde görev yapmaktayım.

Elazığdan kucak dolusu sevgiler selamlar

gezi

bu geziye nasıl başvuruda bulunuyoruz arkadaşlar. şimdiden ilgilendiğiniz için Allah razı olsun

alternatıve kampa bende katılmak ıstıyorum

merhaba benıde yazarsanız sevınırım bbyes

GÜLSÜM30' Alıntı:
[size=4]merhabalar, ben gülsüm. ya nasıl nereye msj. bırakacağımı bilmiyorum, bu van daki etkinlikle ilgili. haberi görünce çok sevindim. Beni de listeye eklenebilir miyim?
şimdiden teşekkürler.[/size]

Ben de katilmak istiyorum. Katilabilir miyim? Dogudaki arkadaslar öncelikliymis bende dogulu sayilirim. (adanaliyim)
üyelik tarihimde eski sayilir
:lol: :lol:

Beni de yazar mısınız?

Ben de gitmek istiyorum ya, lütfen nolur, ağrılardan geberiyorum zaten; yüzmem lazım bol bol. Doktor reçeteye yazdı valla.
Sevgiler.

KAMP

dostlar öncelikle ALTERNATİVE CAMP sahiplerine ve cincin arkadaşa bu kampı için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.ben doğu bölgelerinin bir çok kısmını dolaştığım için oralardaki engelli arkadaşların durumunu gördüm bu organizasyonda onların yer almasını içtenlikle istiyorum.cincin arkadaşın dikkatine

Doğuda yaşayan arkadaşlarımızdan ses yok ki!?
Ve eğer yarın akşama kadar ses çıkmazsa, Nazmiye ile director'e Van'da iyi eğlenceler :)

GÜLSÜM30' Alıntı:
[size=4]ARKADAŞLAR MERHABA, BEN VAN'DAKİ KAMP LİSTESİNE EKLENDİM FAKAT FAZLA BİLGİM YOK. LİSTEDE GÖRDÜĞÜM KADARIYLA BAŞKA BAYAN YOK. ACABA BAYAN ARKADAŞ OLACAKMI ORADA. ÜCRETSİZ DENİLMİŞ FAKAT ORADA PARAYA İHTİYAÇ DUYULACAKMI YANİ KAMPTAKİ HERŞEY ÜCRETSİZMİ? BİRDE BİZE EVRAK GÖNDERİLECEK Mİ NASIL OLACAK GİDİŞ DURUMU? BU KONULARDA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA...
HEPİNİZ KENDİNİZE ÇOK İYİ BAKIN[/size]

Elbette orada biçok bayan olacak. Bu konuyu sakın dert etme. Hatta Nazmiye de gelecek gibi görünüyor... :)
Kamp tamamen ücretsiz. Tabii özel harcama yapmak isteyenler yanlarında biraz para bulundursunlar.
Herhangi bir evrak gerekmeyecek. Biz, katılımcıların listesini ilgililere yollayacağız...
Kamp alanına ulaşım konusunda herhangi bir düzenleme söz konusu değil. Yani katılımcılar kendi olanaklarıyla kampın yapılacağı yere gidecekler. Bununla birlikte, aynı şehirden gidecek olan arkadaşlarımız burada konuşarak beraber gitme planları yapabilirler.

selam arkadaşlar..listeye girdiğimiz nasıl bielecez..şayet başvurmuz kabul edilmişse..gideceğimiz adresin net olarak verilmesi ayrıca bu konuda telefon olarak haberleşecek kimse olacak mı orda..güzel bir tatilde buluşmak üzere..kendinize iyi bakın...

Naska, listeye girdin sen. İlk mesajdaki listede adın var...
Adres ve irtibat telefonlarını bikaç gün içinde yazacağız buraya...

ooofffff ben de gelmeyi çok istiyorum yaaa...haksızlık amaaa..izin kullanamıyorummmm.... =(

ağlamak istiyoruuummmmmm.............. :cry:

yarın akşama kadar mı beklemem gerekiyor
bol bol dua etmem gerekiyor

(bencilmiyim neyim?)
:?

şaka yapıyorum, tabiki oradaki arkadaşların gitmesi daha iyi olur da
görüntü var ses yok

Altarnatif kamp

[size=6]Sanırım bir gün geciktim ama eğer kontenjanda yer varsa kampa katılmak istiyorum ve orada müzik konusunda saz kursu verebilirim bunu gercekten istiyorum.Teşekkürler..[/size]

tşkler ederim...oturan boğa..dört gözle bekliyorum.... :arrow:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt