Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sağlık kurulu raporlarının SÜRESİZ verilmesi ile ilgili genelge | 16.02.2018

zeynep zengin

Psikiyatri den ikinci raporunuzdamı süreli oldu,merak ettiğim psikitatri (Anksiyete)sürekli rapor kaç kontrolden sonra verilir acaba.

Psikiyatri hastalıklarının çoğunda bir yıl veya iki yıl rapor süresi verilir
Tabikide istisnai durumları vardır
Sizinkiside üç hastalıktan biride psikiyatri olduğu için kontrol gerektirir
Onun için dizede süreli verilmiştir

Herkese Merhaba,

İlk raporumda Uyku apnesi, HT, Astım için %53 olan raporumu süresi dolunca yenilemek için başvurdum. Kardiyoloji muayenesinde HT’nun yanına SVH ekleyerek bunun içinde oran verdi. 2. Raporum için heyetin önüne çıktım. Heyet başkanı sürekli bir rahatsızlık ama kendimizi garanti altına almak için 5yıl vereyim dedi. Kendisine hastalıklarımın kronik ve iyileşme ihtimali olmayan rahatsızlıklar olduğunu söylersek sürekli vermesini talep ettim. Beş yıl sonra sizi tekrar görelim canım ne var bunda dedi. Bu rahatsızlıktan insanların sürekli rapor aldığını, bununla ilgili yönetmelik olduğunu söyleyerek kuruldan çıktım.
Ertesi gün raporumu almak için gittiğimde, raporumun bir yıl olarak çıktığını gördüm. Sekretere hekimin yazıyla 5 yıl yazdığını gördüğümü söylediğimde birlikte açtık baktık evet 5 (beş) yıl yazıyor. Ama beyefendi benim talebime kızmış üzerini çizip 1 (bir) yıl yazmış. Arkadaş bu işin bir kuralı kaidesi yok mu? Böyle keyfi verilip sonra değiştirilebiliyor mu? Çok ayıp valla. Bu arada raporum yenileme raporu olduğu halde ilk rapor kutucuğu işaretlenmiş. Kronik kısmı işaretlenmeyip saptanmamıştır kısmı işaretlenmiş. Muhtemelen bir yıllık verebilmek için böyle yaptılar. Raporu almadım itiraz ettim. Kurul itirazımı değerlendirecekmiş yarın haber vereceklermiş.

Bileğimi arkadaşlara bir kaç sorum var.
Hakkımı nasıl arayabilirim?
Yorum hatası dışında ekrak üzerinde yanlış işaretlenmiş yerler var bunun için ne yapabilirim?
Tekrar rapor başvurusu için ne kadar zaman beklemem gerekiyor?

patpat55

Eğer ulusal veri tabanına işlenmediyse maddi hatalarda 3 gün içerisinde hastane baştabipliğine başvuru yapılabiliyor.

Öncelikle ıyi akşamlar 22 09 2019 da tekrar kontrol muayenemde 2 yıl süreli rapor aldım raporun sonucu bu gün yani 03 01 2020 ve ankara sürekli vermiş benim sorum rapor 2 yıl sonra doluyor ama ben engelli emekliyim raporu nasıl süresiz yapabilirim

Bi hastalığın iyileşip iyileşemeyeceğinde kriter ne acaba mesela diyabette. Özel hastane doktorlarına göre basit bir ameliyatla tip 2 diyabetten kurtuluyorunuz, ama devlet doktorlarına göre bu hastalık asla geçmez. e ne olacak şimdi.Tip 2 diyabetin iyileşen yada iyileşmeyen bir hastalık olduğuna kim,neye göre karar verecek.

Merhaba, Ben görme engelliyim. 2011 yılında üniversite sınavına gireceğim için süresiz bir heyet raporu aldım. Bundan 1,5 sene sonra sebebini hatırlamadığım nedenden dolayı tekrar bir heyet raporu için işlemlere başladım. Çıkan engelli oranı öncekinden daha düşük çıktı ve o nedenle işleme aldırmadım. Ancak bir şekilde işleme girmiş ve sistemde görünüyormuş(2018de vergi indirimi için başvurduğumda ankaradan böyle bir cevap gelmiş). Ben bu işi nasıl çözerim? Yeni rapor işine girersem süresiz alabilir miyim?

Bu genelgeye kimse genelge tarihinden öncede sonrada uymadı boş şey bu üstelik bu kadar kişide yorum yazmış

Emeklilik için tekrar rapor almanıza gerek yok ama engelli haklarından yararlanmak için 2 yıl sonra tekrar uzatmanız gerekecek, 2 yıl beklemek istemiyorsanız il sağlığa gidip hastalıklarım artı diyerek hastaneye sevk isteyin, hastanede ilgili doktor "evet heyete girmesi uygundur" şeklinde yaz vermeli, verirse tekrar heyete girersiniz. ama tekrar süreli mi olur sürekli mi olur bunu kimse bilemez..
Ayhan Kayıkcı

Arkadaşlar sgk görevlendirilen müfettişler engelli raporuyla emekli olanı tekrar saglik kuruluna gönderiyor nedeni hırsızların ugursuzların ise binlerce lira verip rapor alıp sahte raporla emekli oldukları için sadece 2022 maaşı alanlar dışında emekliler tekrara rapora

selam arkadaşlar. benım 2. raporum bu ıkısındede surelı werdı dr . son raporum %100 . Yinede 2 yıl surelı verdı . rapor nedenım kalp rahatsızlıgı .... bu kalp hastalıkları ıcın sureklı verılmezmı rapor .

Rapor alacağın hastane tekrardan seni muhayane eder raporu belirler elindeki kağıtlar tabiki yardımcı olur bir nebze

Ben de Otizm Spektrum Bozukluğu ve Bipolar Bozukluk tanıları ile %40 + %40 olarak yazıldı ama Balthazard Formülü ile %64 özür oranı belirlendi. Kendi psikiyatristime sorduğumda bu hastalıkların kesin tedavisi yok, ömür boyu da ilaç kullanmak zorundasın diyor ama heyetteki doktorlara göre kısmen düzelebilen işaretleniyor ve 1 yıl süreli rapor veriliyor. Sağlık kurulu da süresiz rapor vermemek için elinden geleni yapıyor. Her yıl heyete en başından giriyorum ve büyük bir eziyet gerçekten. Bu yönetmelikten önce benim tanılarımdan rapor alanların raporları ise süresiz. Gerçekten büyük adaletsizlik.

PFatihM

Psikiyatrik engellere süreli veriliyor artık. Benimde bipolardan süresiz raporum vardı.
Yenilemek xorunda kaldım. Önce 1 sene sonra 2 sene verildi

süresizi nasıl süreliye çevirdiler

weirder
Ne yaptın daha sonra dostum şuan raporun var mı dusmeden önceki raporun sürekli değilmiydi ?

tato78
Süresiz olan raporunu ne yaptin yirttin attınmı ?

tato78

Anladım benimde suresizden sonra süreli vardı 2 yıllık hiç kullanmadım süresi bitti şuan ilk aldığım suresizi kullanıyorum.

samedo99

Eğer ilk raporunun üstüne yeni rapor aldıysan ilk raporun geçerliliğini kaybeder. Başına iş açma

Bu ülkede ne adalat var ne de kanun herkes kafasına göre belirlemiş olan engelliye oluyor....akp'nin hak diye verdiği 2003 ile 2011 de engellinin yanındayız nareler attığı dönemlerde malum kişi şimdi engellinin haklarını aşama aşama engelliden aldı.

Neymiş her farklı raporlarda tekrar rapor istenirmiş muz cumhuriyeti bu ülke gitgide daha da geriye gidiyoruz....
2000 ile 2012 yılları arasında bu ülke böyle değildi resmen vites aşağı çekilmiş gitgide ortadoğu ülkeleri gibi olmaya başlıyoruz...

Artık hiçbir şeyin garantisi yok vergi için ayrı,ötv için ayrı,ekpss ayrı,iş ayrı,herşeyin olabileceği tek rapor istemek bu hükümete batıyor

samedo99 surekliydi. Vergi icin 2.dereceye dusurduler ben de daha sonra ugrasmadim. Sikayet ettim ilk cimere. Ordan da bir sey olmadi zaten. Sonrasinda ugrasmayi biraktim.

tato78

Oran dusmediyse geçerli olur vergi indirimini de aldım.Surekli raporum yüzde 40 sureli olan 48 di rahatsızlık belli aksi bir durum olsaydı Ankara zaten onaylamazdi saygılar

Ancak uygulamada özellikle engelli raporları düzenlenirken geçerlilik süresi konusunda tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır. Engel durumu sabit kişilere sürekli raporlar yerine süreli raporlar düzenlendiği ve bu durumun hasta mağduriyetine yol açtığı tespit edilmiştir. Bu itibarla aşağıda hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur.

a) Bireyin engel durumunun sabit kalması (uzuv ve organ kaybı gibi) veya artması söz konusu olan hastalıklar için sürekli rapor düzenlenmesi,

b) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi halinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna şevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenmesi,

c) Kurumların ilgili mevzuatları gereğince, gerekçesi belirtilerek yazılı kontrol muayenesi talebinde bulunulması durumunda sağlık kuruluşunca yeniden rapor düzenlenmesi,

d) Bireyin engel durumunun ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve/veya rehabilitasyon uygulamaları ile zaman içinde azalma ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği hallerde süreli rapor düzenlenmesi,

gerekmektedir.

Uygulamanın Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik'te yer alan hükümler ile yukarıda vurgulanan esaslara uygun olarak yürütülmesinin engelli raporları vermeye yetkili tüm sağlık kuruluşlarına duyurulması ve konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda;

Gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ

Bakan a. Müsteşar
genelgeyi dikkatli okursanız 2013 rapor yönetmenliginden kopyala yapıştır yapılmış sadece degişen şimdiki yazdıgım yer sadece
2019 dada rapor yönetmenligi tekrar degişti 2013 ü yürürlüklten kaldırıldı 2019 a bakmamız lazım arkadaşlar aslında bu genelgede hükmünü yitirmiştir bana göre 2019 yeni çıkan rapor yönetmenligi geçerlidir herşey yazıyor orada

Arkin

Benim kardeşim%70 süresiz raporu var fakat babamın üzerinden yararlanması için başvuru için gittiğimizde şuan bizden tekrar rapor isteniyor rapor surelide olsa suresizde olsa yine istiyorlarmış boşuna insanları kandırıyorlar süresiz diye kurum istiyorsa rapor tekrar alinacakmis hayatımda böyle bir saçma sapan durumla karsilasmamistim

Arkadaşlar merhaba,
SSK Kanunu hiçe sayarak sürekli ibareli vergi inidirimli engellileri çağırarak tekrar rapor istiyor ve oranları yeni mevzuata göre düşeceğinden ki düşüyor maaşını kesiyor bu sağlık bakanlığını mevzuatına göre doğru değildir bu sebeple kontrol muayenesine gittikten sonra direkt mahkemeye vererek ilerlenmesi gerekiyor bu durumda olan varsa bana dönebilir.

genelge hükmünü yitiremez 2013 kılavuzuna göre değerlendirilen kişilerin hak ve oranları olduğu gibi geçerlidir ...
gölge, genelge hükmünü yitiremez 2013 kılavuzuna göre değerlendirilen kişilerin hak ve oranları olduğu gibi geçerlidir ...

Kuru

Merhaba, sizinde belirtiğiniz gibi biz engelli vatandaşlarımızın elindeki sürekli yani süresiz engelli vergi indirimi belgeleri ile emekli olmuş herkesi SGK kurumu adına inceleme yapan müfettişleri kendi insiyatifleri içinde kontrol muayenesi çağırarak bir çok kez mağduriyet yaşamamızı ve hatta emeklilik iptaline giden süreçlerle yüz yüze kalmamıza neden olmaktadırlar.Bu konuda herkesin yaşadıkları ne kadar zor bir durum olduğunu sözlerle ifade etmek mümkün değildir.

Sağlık Bakanlığı aracılığı ile almış olduğumuz engelli sağlık kurulu raporları sizinde bahsettiğiniz gibi sürekli yani süresiz rapor olarak elde ettiğimizde ancak yine bizim rızamız ve rahatsızlıklarımızın artması nedeni ile yenilenebilmektedir.Bu Sağlık Bakanlığının bir çok yönetmeliğinde mevcuttur.

Diğer taraftan bizler 506 sayılı mülga kanun ile Engelli Vergi İndirimi İle Emeklilik hakkı alarak emekli olabiliyoruz.Bu emekli sistemi adından da anlaşılacağı gibi Engelli Vergi İndirimi belgesi (Gelir İdaresi Başkanlığı Merkez Sağlık Kurulu-Ankara) ile Maliye Bakanlığı onaylı bir belge ile elde edilmektedir.Aslında aynı yönetmelik ek belgesinde bulunan engel oranları ile tespit yöntemleri aynı olan bengelli sağlık kurulu raporu ve engelli vergi indirimi belgesi diğer taraftan kanun önünde ayrı iki belge olarak geçmektedir.

Bahsettiğim belgelerin kanun önünde birbirinden farklı olduğunun kanıtı az önce bahsettiğim gibi emeklilik hakkını engelli vergi indirimi ile almamıza dayanmaktadır.506 sayılı mülga kanuna tabii Engelli Vergi İndirimi İle Emeklilik İşlemleri engelli sağlık kurulu raporu ile değil engelli vergi indirimi belgesi ile SGK emeklilik servisine başvurarak yapılabilmektedir.

Bu bağlamda bahsi geçen 506 sayılı mülga kanunun ve halen yürürlükte olan 5510 sayılı kanunun ilgili maddeleri gereğince SGK kurumu bizleri kendine göre belirlediği koşul ve şartlarda kontrol muayenesi alabileceği ilgili kanun metinlerde açık ve nettir.

Ne yazık ki kanun yapıcılar bu maddelerin kullanımını engelli vergi indirimi ile emekli olan vatandaşlarımızın SGK kurumu aracılığı ile kurumun koşul ve şartlarında görüldüklerini kişileri, süreli veya süresiz engelli vergi indirimi belgesine olduğu fark etmeden belge sahibi her vatandaşı uygulama hakkı tanımış,kontrol muayene sürecini dikkate almadıkları için engelli vergi indirimi belgesinin kontrol muayenesi işlemlerinin gerçekleştirilmesindeki asli unsurun engelli sağlık raporunu olduğunun ve kontrol muayenesi işlemlerinde rapor yenilenme süreci dahil edilerek kanun hükmüne karşı yönetmelik hükümleri çatışma haline düşmüştür.Aslında kontrol muayenesi sonucu çıkan belgeler mevcutta olan engelli sağlık kurulu raporlarımıza hiç bir etkisi olmamakla birlikte sadece engelli vergi indirimi belgesinin süresine ve duruma dail edilmektedir.

Ülkemizde ki kanun metinlerinin anayasa metninden sonra ki asıl metin olması nedeni ile bahsi geçen kanun maddelerini dayanak alan SGK kurumu, kontrol muayeneleri kendi iç yönetmeliklerinde ilgili kanun maddelerine dayandırarak çıkartmışlar ve halen uygulamaya devam etmektedirler.İlgili kontrol muayenesi sürecinde yapılan işlemlerin engelli sağlık kurulu raporu ile beraber yürütülmesi nedeni ile yaşanan durumlarda farklılık veya anlam karmaşasına ve hatta bir çok vatandaşımızın üzelerek duyduğumuz veya inlediğimiz olayların oluşmasına neden olabilmektedir.

Aşağıda SGK kurumunun engelli vergi indirimi ile emekli olan vatandaşlarımıza belgenin süreli veya süresiz olduğuna bakılmaksızın kontrol muayenesi yapabileceğine dair kanun metinlerini ekliyor olacağım.

İnşAllah herkesin hakkında hayırlısı olur.

Saygılar.

506 Sayılı Kanunun 60. Maddesi (C) Bendi b) Fıkrası ;

"b) Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılardan; ilgili mevzuatı uyarınca, I. derece sakatlığı olanlar yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak, II. derece sakatlığı olanlar yaşları ne olursa olsun en az onsekiz yıldan beri sigortalı olmak ve en az 4000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak, III. derece sakatlığı olanlar yaşları ne olursa olsun en az yirmi yıldan beri sigortalı olmak ve en az 4400 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar. Sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanması dolayısıyla yaşlılık aylığına hak kazanarak yaşlılık aylığı alanlar Kurumca kontrol muayenesine tabi tutulabilir.

5510 Sayılı Kanunun 28. Maddesi 5. Fıkrası;

"Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler."

Bilgi Hazinedir Süreçleri iyi biliyoruz yineden teşekkürler, geçmiş tarihlerde usülüne uygun alınmış tüm raporlar oranlarıyla geçerlidir ssk kontrol muayenesine çağırabilir ancak maaşı kesemez (değerlendirme raporun alındığı yıldaki mevzuata göre yapılmalı ki bu şekilde yapılmıyor 2019 mevzı-uatına göre oranlar düştü dolayısıyla elbetteki eski oran alınamaz) bu hukuka ve yasaya uygun değildir, biz bunun için mahkeme sürecindeyiz ayrıca AİHM 'ne hazrılığımızı yapıyoruz bununla birlikte tüm ajans sosyal medya ve diğer yayımlara bunu duyurmak üzere büyük bir çalışma içindeyiz, hak yerini bulmalı bu ZULÜM ve HAKSIZLIKTIR, bu konuda yetkili olanlar önce kendi vicdanına baksın hakkımız helal DEĞİLDİR.

Kuru

Sizin yaşadığınız sürecin ne kadar zorlu olabileceğini ancak tahmin edebiliriz.Hakkınız savunmanız kadar doğal birşey yoktur.

Bilhassa kontrol muayenelerinin yapıldığı zaman ki yönetmelikle değil engelli sağlık kurulu raporunun alındığı yönetmelikle değerlendirilerek sonuçlanması sizinde beliritiğiniz gibi kendi iç yönetmeliklerinde vardır.Benimde bildiğim kadarıyla mağduriyetlerin büyük çoğunluğu bu konu üzerinden gerçekleşmektedir.

Tabii benim bahsim sadece kanunda yazanlarla ibarettir.Önemli ve asıl gerekli olan konu adalet ve hak ile uygulanan , herkesin eşit şekilde fayda göreceği süreçlerdir.

İnşAllah hakkınızda hayırlsı olur,İnşAllah hak yerini bulur.

Saygılar.

Son düzenleme:
Üst Alt