Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sağlık kurulu raporlarının SÜRESİZ verilmesi ile ilgili genelge | 16.02.2018

sağlık kurulu raporlarında kimi kurumların kendi mevzuatlarına uygun olması aranır.
sizin en iyisi emniyetten bir tanıdığınıza danışın en doğrusunu onlar size söylerler
selametle bu arada işiniz hayırlı olsun selam ve dua ile esen kalın

Son düzenleme:
Hakem hastanesi kararı nihai karar deniyor. Yani olumsuz olan hakem hastanesi kararından sonra iş ilelebet bitmişmi oluyor yoksa bir süre sonra yeniden başvuru yapıp başka bir hastaneden rapor alınabiliyormu alınıyor sa başvuru için ne kadar bekleniyor.

Postaciali hastalığında artış söz konusuysa hastalık ekletebiliyosun yoksa sıfırdan alamıyısun doktor onayı olcak

Sekretere dicen şu hastalığım artı vs seni doktıra yönlendiriyo doktor onay verirse sağlık kuruluna çıkabilir diye öle başvuruyon

Engellilere rapor kolaylığı.

[FONT=&quot]Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, engelli vatandaşların farklı kurumlara vermek için ayrı ayrı raporlar almak durumunda kalmayacağını, alınan raporun elektronik ortamda ilgili kurumlarca görülebileceğini bildirdi[/FONT]

Turkuaz06
Haberin kaynağını verirmisin

engellilerin yetim aylığı başvurusunda sgk tekrardan hastaneye sevk ediyor mevcut raporu kabul etmiyordu. şimdi bu yonetmelikle kabul edecek mi? biri bana cevap verirse cok sevinirim.

epilepsi hastasıyım 5 yıl süeli olarak heyet raporu verdiler istihdam edilebilmek üzere mayıs 7 2019 bitiyor tekrar alabilirmiyim istihdam edilebilmek üzere

[FONT=sans-serif]bir önceki yönetmenlik
"(1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.[/FONT]

[FONT=sans-serif](2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.[/FONT]

[FONT=sans-serif](3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.[/FONT]

[FONT=sans-serif](4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez. " hükümleri ile düzenleme yapılmıştır.

son çıkan yönetmenlik
[/FONT]
Raporların geçerlilik süresi
MADDE 11 – (1) Rapor sürekli veya süreli olarak düzenlenir, raporda geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
(2) Bireyin engel durumunun ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve/veya rehabilitasyon uygulamaları ile zaman içinde azalma ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği hâllerde süreli rapor düzenlenir.
(3) Bireyin engel durumunun sabit kalması veya artması söz konusu olan hastalıklar için sürekli rapor düzenlenir.
(4) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.
(5) Kurumların ilgili mevzuatları gereğince, gerekçesi belirtilerek yazılı kontrol muayenesi talebinde bulunulması durumunda sağlık kuruluşunca yeniden rapor düzenlenir.
(6) Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 18 yaşını doldurmaları sebebiyle raporları geçersiz hâle gelenler, 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren üç ay içerisinde yeniden engellilik durumunun tespiti için başvuruda bulunur. Başvuruda bulunanlar için bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde düzenlenecek engelli sağlık kurulu raporları, Terör, Kaza ve Yaralanmaya Bağlı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları hariç ilgililerin 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren geçerli sayılır.
(7) Süreli olarak düzenlenen raporlarda, sürenin bitmesine altı aydan kısa bir süre kalması durumunda, engelli bireye talebi üzerine tekrar rapor verilebilir.

@OturanBoğa o boga son çıkan yönetmenlikle bir öncekinde çok degişiklik var mükerrer falan yazıyor bir öncekinde o maddeler kaldırılmış son çıkan yönetmenlige göre hareket edecegiz degilmi ????

Raporda anksiyete den de oran alındığında süreli gelen rapor hastalıkta iyileşme olmadığı taktirde kaç yıl sonra süresiz verilebiliyor bilgisi olan varmı ya da bu durumda olan varmı.

Pazartesi kurula girdim.Kurul başkanı yanına çağırdı.Böbrek naklimi oldun dedi.Evet hocam ayrıca Şeker ve tansyon hastasıyım dedim.
Tamam çıkabilirsin dedi.Hocam ben bir şey söylemek istiyorım dedim.Bütün hocalar kafasını kaldırıp bana baktılar.
Ben bu hastanede nakil oldum ve yine bu haftaneden aldığım 3. raporum dedim.Mümkünde artık daha uzun süreli rapor vermenizi rica ediyorum dedim.Yapabileceğimizin en iyisini yapacağız dedi kurul başkanı.Sonucu Haftaya alacağım raporda göreceğim.

Kurulda konuşun arkadaşlar,sonuçta doktorlar da insan.

Evet sonucu yazayım:1 yıl yerine 2 yıl vermişler :) En azından 2 1 den büyüktür diyelim.
Benim anladığım öyle 2-3 kere gidipte sürekli rapor alınmıyor artık.Kronik olan hastalıklara bile 1 yıl veriyorlar.Sanırım insanlar uğraşmayıp haklardan yararlanmasın diye yapıyorlar birazda...

Bu arada kontrol muayenesi için yenilemiştim raporu ve E rapor olarak düzenlemişler.Yani raporunuzu e rapor sitesinde ve e- devlette görebiliyorsunuz.

Rapor numaramı ve görselini mail ile bağlı bulunduğum SGK müdürlüğüne gönderdim.Umarım 3 ay maaşımı kesip bekletmezler.İlgili emur sadece 20 saniyede sorgulayabiliyor.Umarım 20 saniyesini ayırır.

Sugaremro

Geçmiş olsun arkadaşım,birde bu raporun Ankara ayağı var sanırım,hastalıklarınızın içinde psikiyatri varmıydı ve kaçıncı süreli raporunuzdu yani kaç yıldır süreli veriyorlar.
E nabız da da görünüyor artık raporlar.

Nasıl yani vergi indirimi meselesi ayri derken ne demek istediniz?

Ben şunu anladım sürekli raporunuz var ise ne olursa olsun herzman geçerli ..

[FONT=sans-serif]ben kroner arter hastalıgından %50 hipertansiyondan %10 noroloji svo hastalıgından %40 ve piskiyatri %20 olmak üzere toplamda %79 rapor aldım ama raporumu 2 yıllık verdiler kalp hastalıgım oldugu halde neden surekli degilde 2 yıllık verdi ne yapmam gerek su anda itiraz edeyimmi yoksa bu sekildemi devam etmeliyim teşekürler[/FONT]

Arkadaşlar 2 yıl önce alınan engelli raporları e devlette gözükmüyor bunun için ne yapmak lazım bilen varsa yazsın lütfen

sesen54

Merhaba sizin raporunuzun süreli olmasının sebebi içinde psikiyatridende oran olması. sizin zaten kroner ve svo dan fazlasıyla raporunuz karşılanıyormuş. hiç psikiyatriyi dahil ettirmeseydiniz raporunuz sürekli olurdu

Mertemir

Ne yani psikyatri rahatsizligi olan sürekli rapor alamıyor mu?yanlış bilgi veriyorsun

hayır yanlış değil. benimde kroner den raporum süresiz. arkadşında genelde rahatsızlıkları dolaşım sistemiyle alakalı psikiyatri hariç. raporun içinde psikiyatri olmasa idi raporu süresiz gelirdi. süresiz verilen psikiyatri raporu ancak şizofreni ve daha vahim durumlarda belki olur.

@dirhem Teşekkürler.Benim hastalıklarımın hepsi kronik.Şeker Tansiyon ve Böbrek nakilliyim.Bu benim aynı hastaneden aldığım 3. raporum.İlk ikisi 1 er yıllıkdı,bu senede muhtemelen 1 yıllık vereceklerdi ama yukarıda yazdığım gibi kurul başkanından daha uzun süreli rapor vermesini rica ettim,sağolsun 2 senelik vermiş o da.

Tahmin ediyorum ki 2 sene sonra gittiğimde de yine 2 senelik verecekler.

60634253_10218552818361247_3815661658869596160_n.jpg

Ama tekrar rapor isteniyor nasıl bir durum bu anlamış değilim.

İki yıllık raporuma iki ay kala müracaat ettim aldılar süreli 2 yıllıktı rapor oran 50 idi

Üst Alt