Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sağlık kurulu raporlarının SÜRESİZ verilmesi ile ilgili genelge | 16.02.2018

Bilgi Hazinedir, bunların yaptığında art niyet ve fırsatçılık var, dünya duyacak, boyun eğmeyeceğiz.Allah razı olsun elbet HAK yerini bulacak, ama asla UNUTULMAYACAK. teşekkürler, saygılar
akar66. RAPOR İSTEYEBİLİR ANCAK ORANIN DÜŞSE DAHİ MAAŞINI VS KESEMEZ ....

Süresiz rapor

Engelli kızima uzun ugraşlar sonucunda süresiz rapor aldım %86 agır engelli ibaresiyle bu raporlar hakikaten süresizmi bilgi alabilirmiyim

Ancak uygulamada özellikle engelli raporları düzenlenirken geçerlilik süresi konusunda tereddütler yaşandığı anlaşılmıştır.

kim uyuyor buna benim hastalıklarım sabit ve ilerleme durumu var ve 2 yıllık verdiler.kime itiraz edeceğiz devletin hangi kurumu liyakatla hak ve hukuka uygun çalışıyor ben inanın bıktım

Yapılması gereken
20 Şubat 2019 sayı 30692 “Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik”
güncelleme yapılmalıdır. 4a SSK lı Sürekli Rapor ve Sürekli Vergi indirimi ile emekli olduktan sonra
kontrole çağırıldığında VERGİ İNDİRİMİNE HAK KAZANDIĞI RAPORUNDAKİ TANININ DEVAM EDİP
ETMEDİĞİNE BAKILMALI.

Bu konuda sizler de destek verin ilgili kurum çalışma bakanlığı cimerden şikayet ihbar yazın düzenleme yapılsın düzenleme yapılırsa kimse mağdur olmaz sürekli rapor ve sürekli vergi indirimiyle emekli olanlar için 4A ssk'lılar için konuşuyorum

Bir kaç kez bunu farklı başlıklar altında dile getirdim. % 81 raporum var.(Tip 1 diyabet,hipertansiyon,böbrek nakli)
Vergi indirimi ile emekli oldum ve hastalıklarımın hepsi kronik.
İşin ilginç yanı şu benim rapor oranım % 40 olsa dahi tüm şartları doldurduğum için emekliliğim devam ediyor.

Yani zaten tek başına böbrek nakli %70 oran ediyor.

Benim şeker hastalığım ve tansiyonum iyileti diyelim. Eeee Kardeşim bir kere bana böbrek nakli yaptınız yani artık ameliyatı yaptınız daha geri alamıyorsunuz işlemi. EEE bana % 40 oran yetiyor emekilliğimin devamı için ve nakilden dolayı zaten %70 oranım garanti. .Peki neden beni iki senede bir hala kontrol muayenesine çağırıyorsunuz.Neden bana süresiz rapor vermiyorsunuz.Yani bu nasıl bir iş bilmezliktir nasıl bir uğraştırmaktır insanları.

Ya ne desek boş arkadaş boş...

“Özür durumu değişirse kişinin talebi üzerine yeniden rapor düzenlenir” diyor yani sizin durumunuzda siz talep etmediğiniz sürece raporunuz süresiz yenilemeniz gerekmiyor. fakobaba

Sugaremro bir hafta önce bende heyete girdim Dr. teşhisi ağır KOAH yazmış karşısına %40. heyete sağlık kurulu başkanı bana: Sen iyleştin mi diye sordu? yanında oturan göğüs doktoru hanımı göstererek Dr. Hanıma sorun ağır KOAH'ın karşılığı %40 yazdı. Hocam 40 mı dedim evet dedi kavga mı edeyim nasıl olsa bu heyette dikkate alınacak dedim sustum dedim. sağlık kurulu başkanı güldü iyi yapmışsın dedi bana 40 veren Dr. hanım kafasını bile kaldırıp bakamadı. Raporumun sonucu henüz açıklanmadı ama eminim ki düzeltimiştir.

benim de asla ve asla iyileşmeyen kronik +kanser hastalığım için 2 yıl verildi aslında 1 yıldı ben nasıl olur diye şok olunca 2 yıl yapıldı ama heyete girmedim.ben 4.evre olmamla alaklı olduğunu düşünüyorum.4.evre met li olup sürekli olanlara nasıl sürekli verildi söyleyin tavsiye verin de bir sonraki raporumu 2 yıl beklemeyceğim direk gider 6 ay sonunda yenilerim. 3 aralık engelliler günü .....bir kulak için işitme cihazı 8500 tl en özelliksiz olanı ...devlet ne veriyor 900 tl mi .....??????yorumsuz .....

Engelli raporu süreleri

Merhabalar bir konuda değerli görüşlerinize ihtiyacım var.
Ben Ms hastası bir engelliyim.
3. kez engelli raporu alıyorum. Yeni raporum 3 senelik süreli olarak aldım. ilk rapor 1 senelik, 2. raporum 2 senelik ve en son aldığım rapor 3 senelik olarak düzenlendi.
Raporlarım da kronik hastalık yazdığı halde neden hep süreli veriliyor?
Yani tedavisi olmayan bir hastalığa neden böyle bakılıyor, bununla ilgili ne yapabilirim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu biraz da hastane ve doktor kanaatine bağlı,
Özellikle "kronik ve ilerleyen hastalıklarda"tedavi geçmişine bakılıp sürekli verilebiliyor,bunda hiç bir sakınca yok.

Genelgede veremezsin diye bir kaide de yok,hastane ve doktor karantina bağlı...
Berhaldo

bu hükümet gittikte sonra belki almamız gereken hakları alırız.mahkemeye gitsek kazanacak mıyız hepsi birbirini destekliyor.

Merhabalar,
Bu genelge değişti sanırım. Benim gözlerden %46 raporum var. Toplamda %54 rapor oranı. Lakin tedavisi dahi olmayan göz hastalığım için bile süresiz rapor verilmiyor. 2019 yılında toplamda %50 olan oranıma da süresiz rapor vermediler. hep 2 yıl süreli veriyorlar. Göz doktoruna süresiz verebilir misiniz dedim, yemediğim azar kalmadı. "Herkes kendini düşünüyor biz burada yüzlerce hastaya bakıyoruz otur şuraya" dedi. Haklısınız hocam dedim sustum. Siz bu süresiz raporları nasıl alıyorsunuz? 2 Yılda 1 doktor doktor gezmekten yoruldum desem yeridir. Randevu almak zaten başlı başına bir iş. Niye süresiz vermiyorlar anlamadım gitti. Süresiz almak için ne yapmamız gerekiyor?
Saygılar

turkona

Ben de 3. Kez Raporumu yeniliycem kronik rahatsızlıklarım ve beyin tümörüm var her seferinde 2 senelik veriyorlar, ben emekliyim, umarım bu defa süresiz rapor verirler ya da SGK süresize çevirir gerçekten çok stresli bir iş ama yine de buna da şükür diyorum ne diyim🥺

ben bile şimdiden 2 sene sonraki kontrol zamanını düşünüyorum stres oluyorum biz bunu yaşamak zorunda mıyız? git gel test al götür odaya gir çık 1 ay sürdü 1 ay ve çalışmıyorken ...şimdi ben o dönem nasıl izin alacağım ne yapacağım ? hiç mi insaf yok hiçbiirnde evet böyle birşey yazmıyor sürekli verilebilirdi mesela bana mı gıcık oldunuz neyimi antipatik buldunuz ya da saygısız davrandım? birşey yaptım nedir? bu da insan hakkı ihlali evet bu da engelliye negatif ayrımcılık . bir de dizim sakat aşırı halsizlik genel halim . asansör yok merdivenle in çık in çık gözlerim kaç kez karardı el insaf el insaf .hakkımı helal etmiyorum eziyetimi görüp de çektiğim acıları ameliyatları kanser geçmişi organ sorunlarımı görüpte devasız hatsalıklarımla 2 yıllık verdiler ya bu sadece keyfi bir eziyet inanın elinde bir yazı yönetmelik yok amaç süründürmek .

turkona genelge değişikliği yok zulüm var 2019 yılında gittiğim hastane, 2 yıl süreli yüzde 93 verdi, yine aynı hastane bir ay önce yenilemeye gittim bu kez yüzde 69 süresiz verdi...

algaNihat,
Süresiz verilince oranı mı düşürüyorlar. Bu nasıl iştir? Az da değil, sizin engelli oranınızı 1. dereceden 2. dereceye düşürmüşler. Doktorların vicdanına kalmışız. Allah yardımcımız olsun. Ayrıca tüm engellilerin yaşamlarında başarılar dilerim.
Saygılar
Özzy,
Geçmiş olsun. İnşAllah süresiz almayı başarırsınız. Düzelmeyecek bir rahatsızlık için süresiz rapor vermek neden bu kadar zor anlayamıyorum. Dediğiniz gibi buna da şükür..
Saygılar

turkona teşekkürler kardeş. Tam bağımlı olmadıktan sonra benim için oranlar çok fark etmiyor ama rahatsızlığım kronik olmasına rağmen aynı hastane aynı rahatsızlık her seferde farklı oranlar can sıkıcı ve insanlara yapılan haksızlık, eziyet ve zulüm.. Devletin bütün kurumları böyle keyfe keder uygulamalar...

Özzy
bende 3 kere rapor aldım her seferinde oranlar arttı 42 48 58 son rapordan sonra sgk kontrol muayenesi şartını kaldırdı.
Berhaldo
ben de ms hastasıyım ama maalesef öyle 3 kere aldım bende hep 2 yıl verdiler iyileşme gibi bir durumu olmayan kullandığın ilaçlar bile %50 koruyan bir rahatsızlık ama maalesef vermiyorlar süresiz dr dr dolaşıyoruz eziyetten başka bir şey değil. yanlız bilginiz olsun sağlık bakanlığı pandemiden dolayı elinde rapor olanların sürelerini sene sonuna kadar uzattı. sitede var linki

bu devran dönecek , engelliler ve ailelelerinin kaç milyon vatandaş ve oy yapacağını hesap edemiyorlar. şimdi oy veren kitle de ne olduğunu gördü . uyanıyorlar. tedavisi olmayan hastalıklarıma 2 yıl veren yönetmelik değil kurumlara dayatılan baskıdır. yazı gitmiş belli zorlaştırın diye. bizi küçümseyen süründürüenler görecekler . hala bunlara oy vermeyi düşünenleri ben Allaha havale ediyorum. tam oy zamanı bakın engellilere limit kalkar kolay rapor verilir vs ağza bir parmak bal çalınır. görün uyanın .

Selamlar.Ağır Uyku Apnesi (osas) hastalığına süreli rapor mu veriliyor...

Ben de 2 defa aldım her seferinde 2 yıllık veriyorlar ilki %51, ikincisi %53 yıl sonunda tekrar almam gertekiyor yaş indiriminden emekli oldum sizce ne zaman süresize çevirirler gerçekren işkence gibi

ben engelli indirimi koşulları ile başvurumu yaptım ( malulluk değil) henüz olamadım hala sgk da .Raporum 2 yıllık .şimdi ben rapor tarihinden önce kendim bir hastaneye mi gideceğim yoksa sgk ya gidip beni bir hastaneye sevk edin mi diyeceğim?

bu sefer kurula girip ( korona morona dinlemeyip) kavga edeceğim - olay çıkaracağım rapor sürekli olsun diye. bir öcneki sürekli %72 idi .sonradan yeniledim 2 yıllık .....rezillik

Merhaba , %55 Sürekli Engelli raporum var , bu rapor Sürekli ömür boyu geçerli değil mi , yenileme yapmamız gereklimi ?
2016 yılında , aldım ,2019 yılında Ulusal Engeliler Veri Bankasına , sağlık kurulu tarafından kayıt edildi.

sevgiler saygılar

Ertugrul21

Raporunuz enabızda kayıtlı ise ve sürekli ise ve 2007 yılından sonra alınmış ise, sizden yeni rapor isteyemezler, isteyenler işgüzar bilgisiz memurlardır, hiç itibar etmeyin, sizden yazılı olarak raporu yenilemenizi istemedikçe bir sorun çıkmaz raporunuz devam eder ve aylığınızı kesemezler.

tesekkürler bilgi için , yok şuan rapor yenileme olayları duyunca merak ettim ,
Kas ve iskelet sistemi düzelmesi mümkün olmayan rahatsızlık , zaten Sürekli vermişlerdi sağolsunlar.
sevgiler saygılar

süreli engelli raporu hakkında

Merhaba,

2021 yılında engelli raporu aldım 20 dm, 10 ht, 20 obezite ve 35 uyku apnesinden toplam 85 puan balthazar a göre 63 puan ve 2 yıl süreli olarak rapor verildi. Hakem hastane olduğu için aynı şekilde puanım onaylanarak Ankara'dan geldin fakat sorum şu aynı hastalıklar 10 yıldır bende mevcut raporlu olarak 2. raporu alacağım zaman yine süreli verebilirler mi kaç kere üst üste süreli rapor verilebiliyor bir sınır var mı?

Şimdiden vakit ayırıp bilgi sahibi arkadaşlara teşekkür ederim

Sadece yatalak hastalara SÜREKLİ ibareli engelli raporu verilmesi sorunmudur sizcede?

Sadece yatalak hastalara SÜREKLİ ibareli engelli raporu verilmesi sorunmudur sizcede?
(TOKAT DEVLET HASTANESİ)

Üst Alt