Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli öğrenciye üniversiteye girişte Ek Puan veya Kontenjan var mı?

asliölge
duyduğuma kadarıyla yerleştirme sonucunda ek puan veriliyor ama ne kadar verdiği belli olmuyor

Son düzenleme:
bende üniversite okumak istiyorum içimde uhte kaldı barajı aşamadım 2 yıllık aöf yazamazmıyım çok istiyorum üniversite okumak keşke zamanın da bırakmasaydım okulumu...
genç arkadaşlar siz siz olun okulunuzu asla bırakmayn sonuçları çok ağır oluyro.... :( :(

Bende çok merak ediyorum ben tyt den ek puan aldım ama ayt de görünmüyor biraz araştırdım bazı arkadaşlara ek puan bölümünde puan vermeyip yerleşirken ek puanlı yerleştirme yazıyor başka bir arkadaşta ek puan eklenmiştir diyor ama ek puan tablosunda eklenmemiş gibi duruyor kontenjan işi ise yök atlastan bazı bölümlere baktım türkçe öğrt pdr özel eğitim öğretmenliği psikoloji gibi bölümlere baktım kontenjanlarda 1 engelli alınmış gibi duruyor ama neye göre nasıl oluyor bilmiyorum

Acaba ikinci üniversiteyi okumak isteyenlere de ek puan var mı?

Aa, hangi üniversitelerde yaziyo o engelli kontenjan olayı?? nerden öğrenebiliriz acaba of ya

Yök atlasta istediğiniz bölümü yazın orda var

evet yazıyo gercekten ama o engelli kontenjanı mı acaba herkes yoktur oyle sey demis ama bi ara %10 yer ayrılcak haberi cikmis.. ama nasil yapiliyo detaylı bilgi hiiç yok

Bende anlamadım ama eğer öyle bişey olmasa yazmazdı siz kaç aldınız puan eklenmedi mi?

Arkadaşlar tercih dönemi başladı engelliler için bir ayrıcalık var mı? Ona göre tercihimi yapayım mesela 100 bin kaç binden başlamalıyım

[SIZE=2][FONT=tahoma]Herkese merhaba,

YKS tercih dönemi bugün itibariyle başladı. Şimdiden tüm adaylara kolaylıklar diliyorum. Umarım herkes puanı yettiğince istediği bölümlere yerleşir.

Ancak belli ki hala aydınlatamadığımız birkaç nokta var. Bu konuda biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum. Süreç çok kritik ve maalesef bilgi kirliliği çok fazla.

En önemli olduğunu düşündüğüm nokta engelli kontenjanı dedikodusu. Dedikodu diyorum çünkü YKS ile girilen hiçbir programda engelli adaylara ayrılmış özel kontenjan bulunmamaktadır.

[/FONT]
[/SIZE][FONT=tahoma][SIZE=2]Bunu şöyle örnekleyerek desteklemek istiyorum. YÖK Atlas üzerinden üniversitelere ve bölümlere yerleşmiş adayların bilgilerine erişebiliyoruz. Aşağıda aynı üniversitenin aynı bölümüne ait iki farklı yılın "yerleşen" öğrenci bilgilerine ait görselleri görebilirsiniz.[/SIZE]

[/FONT]
Ekran-Resmi-2020-08-06-18.07.28.png
Ekran-Resmi-2020-08-06-18.07.06.png

[SIZE=2][FONT=tahoma]Yukarıda görebileceğiniz gibi %10 gibi bir oran bulunmuyor. Ayrıca tekrar ediyorum ayrılmış bir engelli öğrenci kontenjanı da yok arkadaşlar. O bölüme bir yıl öğrenci yerleşmiş diğer yıl yerleşmemiş de olabilir. Bu tamamen adayların puanları ve tercihlerine göre değişir.
[/FONT]
ÖSYM YKS Kılavuzunda şöyle diyor:[/SIZE]
[SIZE=3][FONT=arial]
[/FONT]"Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu (bütün düzeltmelere rağmen bedensel, görme veya işitme gücünde tam ya da önemli ölçüde eksiklik) olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme ve yerleştirme işlemleri engel türü, engel derecesi, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Sağlık kurulu raporlarında belirtilen engel dereceleri, ÖSYM tarafından incelenecek, adayların engelleri nedeniyle ayrı bir seçme ve yerleştirme işlemine tabi tutulup tutulmayacakları bu incelemelerin sonuçlarına göre belirlenecektir.

Değerlendirme işleminde engel türü ve derecesi dikkate alınarak işlem yapılan adayların Sınav Sonuç Belgesi de buna uygun olarak düzenlenmiş olacaktır."[/SIZE]

[SIZE=2]Engelli adayların seçme ve yerleştirmeleri için tüm söylenen bu, gerçekten bu. İnanmayanlar bu adresten 2020 YKS Kılavuzu 36. sayfasına ve devamına bakabilir.

Kısacası, seçme ve yerleştirme konusunda ek puan gelir mi, gelmez mi, gelirse kaç puan gelir, ne zaman gelir gibi soruların maalesef kesin cevabını ÖSYM dahil verebilmiş değil. Foruma 6 ay kadar önce konuyla ilgili birçok resmi belgeyi derlediğim bir başlık açmıştım. Dilerseniz oraya da göz atabilir ve belgelere ulaşabilirsiniz.

Bu linki koyduğum tüm mesajlarımı moderatörler açıklama yapmadan sildiler maalesef ancak bir kez daha konu linkini ekliyorum. İhtiyacı olan 1 kişi bile faydalanırsa ne mutlu. YKS Hazırlık, Başvuru ve Yerleştirme Süreci Hakkında konuya bu adresten ulaşabilirsiniz. Umarım mesajım yine uçurulmaz :)

Herkese yeniden tercih sürecinde kolaylıklar ve bol şans dilerim. Konuyla ilgili soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım :)

Sevgi, saygı ve motivasyonla,
Mert[/SIZE]

merdoli

Sence tercihi neye göre yapalım ben normalde engelli kontenjanı 1 olan yerleri yazacaktım istediğim bölümleri ne yapmalıyım

Sfd21

Puanına/sıralamana uygun şekilde tercihlerini yapmanı öneririm. YÖK Atlas'ta gördüğün engelli öğrenci sayıları tercihlerine fayda etmeyecektir.

@msait19
Kusura bakmayın ben yks öğrencisiyim size bir şeyler sormak istiyorum ben %80 %89 arası görme engelliyim ösym aday işlemleri sistemine engel derecemi yazamadım çünkü raporum süresi bitmişti ve ben daha yenilememiştim hocamda %25 ve üzeri yaptı ben raporumu yeniledim ve raporumu dilekçem ile birlikte yolladim sonuçlar açıklandığında sonucumda engel derecenize göre puanlarını eklenmiştir yazdı anladığım ösym yolladığım raporu dikkate almış tyt bölümüne baktım 282 puan normal puanım 24 puan eklendi ve 306 oldu ayt puanım 328 ama ayt puanıma ek bir puan eklenmedi ben ayt de 4 yıllık tercih verecem sizce tercihte ek puan verir mi ösym ben normalde tercih vermeyecektim çünkü istediğim bölüme 360 civarı felan ama ek puan verecekler dediler ve engellilere yardımcı olunuyormuş sizide eski yorumları okurken gördüm ondan sordum sizce ne yapmalıyım

bir alıp bir almamaları ne kadar saçma. peki şöyle bir sey oluyo mu bi arkadas ankarada yasiyomus uzak bi ilde üni kazanmış sonra da özel durum adı altında ösymye dilekçe yollayınca kaydı istediği ile alınmış nasıl yapiliyo anlamadim bir bilginiz var mı sizin acaba??

@asliölge
Benim de tanıdığım bir ilden bir ile geçti raporuyla böyle bir hak veriyorlar anladığım engelli arkadaşlara peki sizin tanıdık yerleşirken bir kolaylık sağladı mi ösym

geçme olayı nasıl oluyor bir bilginiz var mı? o kişi benim tanıdığım değildi bir video da duydum...

@asliölge pek bir bilgi yok inrertte baktım ama sordum bir arkadaşa okuduğun üniversiteye bir dilekçe yazıyorsun onaylanırsa geçebiliyorsun başka üniversiteye öğrenci işlerine sorursanız ztn yardımcı olacaklardır

2019da engelli olarak sınava girmiş biri olarak tecrübelerimi aktarıyorum eğer başvuru döneminde ÖSYM’YE tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporunuzu iletirseniz sınava engelli kategorisinden girmiş sayılırsınız ( tercih yapıp yerleşirseniz de engelli kategoride gözüküyorsunuz. yök atlas sitesinden herhangi bir üniversite bölümü seçip kontenjan istatisliklerine baktığınızda genel tubitak ve engelli kategorisini göreceksiniz bu sekme o bölüme yerleşenlerin hangi kategoride yerleştiklerini gösteriyor) Asıl olaya gelecek olursam ÖSYM sınav puanınıza ekstra bir puan eklemekte( ne kadar eklendiği belirsiz engel türünüze ve oranınıza göre ekleniyor uçuk puanlar sıralamalar hayal etmeyin) Peki yerleştirmede tercihlerde böyle bir öncelik var mı Diye soracak olursanız böyle bir şey yok arkadaşlar tercihlerde tüm adaylarla bir tutuluyorsunuz en azından ben ilk tercihime yerleşemedim 2. Tercihime bir vakıf universitesine girdim kpnuştuğum danışmanlarda bana bunun mümkün olmadığını söylediler. Özel yetenekle öğrenci alan bölümlerde bir önceliğimiz var. Herkese başarılar dilerim umarım sorularınıza cevap olmuştur benimde tercih dönemimde kafamda bu sorular vardı sizi de aydınlatmak istedim

E-yks

Bizler devllette memur olmak icin ekpss sinavina girmekteyiz.Bu sinavla biz engelliler devlette kadrolara girebiliyoruz ve bu sinav engelli bireylere yonelik bir yerlestirme sinavi.Bizler universiteye giriste yks sinavi yerine engellilere yonelik E-YKS sinavina girmemiz hem engelli bireylerin daha farkli mesleklere yonelmesini saglayacak hemde bircok engelli bireyin hayalindeki meslege kavusmasini saglayacak.Bu sinavin getirilmesi Ekpss yogunluguda azaltabilecektir.Umut ama hayal değil...🙏😇

RÜZGAR ADA ERDOĞDU

Merhabalar,

Engelli üniversite öğrencisi olarak böyle ayrımcı bir talebi bir engelliden duyuyor olmak ne acı... Biz engelleri kaldırmak için bu kadar çalışıp ses çıkartırken ayrı bir sınavla üniversiteye girmek gerçekçi olmayan bir hayalden ötesi değil maalesef.

Şöyle açıklayayım, üniversitede eğitim almak memuriyete atanmak gibi bir olgu ile kesinlikle karşılaştırılamaz. Bu sebeple öğrencilikte "Üniversiteye bir şekilde kapak atsam rahatım." argümanı geçersizdir.

Ben şahsen mevcut sınavdaki erişilebilirlik uygulamalarını desteklesem de "engelli ek puanı" noktasında olumsuz bakıyorum. Keşke tüm engelliler ilk ve orta öğretimi eşit şartlarda alabiliyor olabilsek. Keşke hiçbir engelli eğitiminden geri kalmasa. Keşke tüm insanlar aynı fırsatlara sahip olsa. Bunu hedefleyip umudumuzu bunun üzerine koymalıyız.

Yardım edilmiş engelliler yerine eşit sağlanmış fırsatlar görmek umuduyla...

Sevgi, saygı ve motivasyonla,
Mert

merdoli
Ben önerimin ayrimcilik oldugunu dusunmuyorum.Öyle dusunuluyorsa ekpss olmasi tam bir ayrimciliktir .Atanan kisiler ayrimcilik yapiliarak mi atanmistir.Ekpss sinavi nasil engelliler icin gerekli bir sinavsa E- Yks sinavida bir engelli icin onemlidir.Herkesin devlette memur olma sansi yoktur.Ayrica liseden sonra okumayan bircok engelli insan vardir.Universite kadrolarinda her yil bircok bolum bos kalmaktadir.E- yks sinavi yapilarak bu kontejanlara engelli bireyler yerlestirilebilir.Bizler ek puanla degil bilegimizin hakkiyla kazanmak isteriz.Sistemler olusturulur,girmek isteyen girer,girmek istemeyen girmez.Bir konuyu elestirmeden once arastirmak gerekir.Ayrimcilik ayridir,yenilikler ve kolaylastirici duzenlemeler ayridir.Tesekkurler...

RÜZGAR ADA ERDOĞDU

Sanıyorum aynı kavramları farklı şekilde algılıyor ve yorum yapıyoruz. Biraz daha açıklık getirmeye çalışayım sizin için.

Argümanınızın çıkış noktası olan EKPSS'yi sanki engellilere sunulan bir lütuf, memuriyeti de devletin gösterdiği merhamet gibi algılamamak gerekiyor. Burada asıl üzerine gitmemiz gereken neden engelli istihdamında böyle bir yola girildiğini sorgulamaktır. Engelli adaylara KPSS üzerinden kazanma imkanının sunulmaması, sırf engelli adayların ayrıştırılarak ayrı bir sınavla ayrı kadrolara atanması nereden bakarsanız bakın ayrımcılıktır.

Burada benim vurgulamak istediğim kısım yöntem. Siz ise anladığım kadarıyla sonuç kısmına daha çok odaklanmışsınız. Evet birçok engellinin memuriyet hakkı kazanması kötü bir şey değil elbette. Ancak sonucu iyi olsa da bunun ayrımcı bir uygulama olmadığını söyleyemeyiz.

Gelelim üniversite giriş sınavı konusuna. "Önce araştırmak gerekir" ifadenizin beni tanımadan önyargı ile yazılmış bir ifade olduğunu belirtmek isterim. Zira yıllardır konuyla ilgileniyor ve 4 yıldır üniversitemin engelli öğrenci temsilciliğini yapıyorum. YÖK bazında ve ulusal çapta katıldığım sempozyum ve toplantılar var. Bölgesel birçok çalıştayın düzenlenmesinde de emek verdiğimi söylemek isterim.

Türkiye'de üniversite kontenjanları ihtiyaç duyulandan çok daha fazla. Zaten bu yüzden "üniversite mezunu işsiz" kitle günden güne büyüyor. Buna rağmen örneğin bu yıl boş kalan kontenjan sayısı yaklaşık 50000 kişi (toplam kontenjanların yaklaşık %5i) oldu. Kaynak

Burada tutup "Ne olacak yahu 50000 engelliyi yerleştirelim isteyen okur istemeyen okumaz." dersek engelli adayları (yine ayrıştırarak) diğer adayların istemediği/tercih etmediği bölümlere mahkum etmiş olmaz mıyız? Daha kaliteli, daha erişilebilir ve daha adil bir eğitim öğretim yaşamı talep etmek dururken her sene pastanın istenmeyen %5ine razı olmak, hatta bunu bir lütuf gibi görmek, temel insan haklarımızdan biri olan eğitimi hafife almak değil midir? Daha fazla engellinin doktor/mühendis/hukukçu/mimar/öğretmen olmasını hedeflemek dururken enerjimizi neden merhamet temelli bir sistem üzerine kuralım?

Öncelikle size veya baskasina karsi önyargili bakmam söz konusu degildir.Ayrica engellilere karsi yaptiginiz hizmetler icin tesekkur ederim sahsim adina .Ancak benim demek istedigimi hala anlayamiyursunuz.Her yil Ekpss simavina giren engelli sayisi 15-20 bin eklenerek olusturluyor.2018 ekpss 89 bin engelli sinava girmis 60 bin liseden giren engelli ogrenci bulunmaktaydi .Bunlardan biride benim .Sorun yeni sistemlerin olusmasi.Ekpss sistemi olusturulmasi bu kadar engelli arkadasimiz devletimizde memur veya ogetmen olarak gorevde bulanamayacakti.O zaman engllier biz ekpss sinavi istemiyoruz bizler herkes gibi kpss sinavina girmek istiyoruz ,bu sistem ayrimcilik yapilan bir sistemdir denilseydi ,bugun ekpss sinavi denilen bir sinavimiz olmayacak,belkide engelliler daha zor durumlarda kalacaklardi.Bahsettiginiz tip,hukuk,eczaci,hemsire,muhendis,mimar,vb bircok bolumde okuyan engelli sayisi nerdeyse yok denilecsk sayidadir.Bos kalmalarida cabasi.Bizler engelli bireylersek ,kendi cozum yolumuzu kendimiz bulmali,sorunlarimiza careler bulmaliyiz.YKS sinavi yapiliyorsa,engelli bireyler icinde Eyks sinavi yapilmasindan dogal bir durum yoktur.Bu yeniligin olmasi engllileri rencide etmez ,bilakis engellierin daha doktor,hakim,mimar,vb mesleklere gitmsini saglaycaktir.Kaderimizi ekpss sinavina baglamak hem zor ,hem yipratici bir durumdur.55 yasindaki bireyin bir umutla ekpss sinavin girmesi uzuntu verici bir durumdur.Biz gencler yeni sistemler bulmali ve bu zor surecleri ortadan kaldirmaliyizki bizden sonra gelenler magdur olmasin.Eyks sinavi onerisi sunulur devletimiz uygun goururse uygular,gormezse uygulamaz.İsteyenn girmek ister ,istemeyen girmez.Birakalimda birbirimizi elestirmeyide ,biraz mantikli dusunup acaba engellilerin hayatlarini kolaylastirir mi diyelim.Aslinda kimse bizim onumuze duvar ormuyor,biz birbirimize duvar oruyoruz.

YKS sınav sonucunda engelli ek puanı veriliyornu yoksa tercih sonucunda mı gözüküyor

Sizin engelli puanınız sınav sonucunda mı yoksa tercih sonucunda mı gözüküyordu

YKS sınav sonucunda kaç puan yazıyor

2014 yılı üniversite sınavı yerleştirme sonucumda almış olduğum puana 10 puan fazladan ekleme yapılmıştı ve puanımın yanında “engelli ek puanlı “ ibaresi vardı.

tılafsınlı yks sonucundaki puanla yerleştirme sonucundaki puan aynı mı
meryemce üniversite sınav sonucunda yazıyor engelli ek puanı ama eklenmemiş gözüküyor demek yerleştirme sonucunda gösteriyorlar.Tesekkurler.
meryemce ben yüzde 45 engelliyim.Yaklasik kaç puan verirler sizce

Verilen ek puanın engel oranı ile alakalı olup olmadığı konusunda bir bilgim yok.eğer öyle ise benim engelim %60,10 puan eklenmişti.Belki burdan bir çıkarım yapabilirsiniz.

Üst Alt