Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli öğrenciye üniversiteye girişte Ek Puan veya Kontenjan var mı?

Konular
22
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar biliyorum bu konu bu forumda da başka forumlarda da araştırıldı yazılıp çizildi, kimi var kimi yok dedi. Özellikle geçen sene sınava giren arkadaşlar veyahut konu ile ilgili bir bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa çok memnun olurum. Üniversiteye giriş sınavında engelliye ek puan veya kontenjan var mıdır?
OturanBoğa; Sizinde bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Bildiğim kadarı ile puan yada kontejyan tarzı birşey yok, ama ünt sınavında engel durumunuzu belirttirseniz sınava giriş yerlerınde yardımcı oluyorlar, bunun haricinde birşey yok, zaten olması durumunda haksız bir rekabet olur

tılafsınlı
Ne kadarlık bir puan aldınız ve ne zaman girdiniz hocam?

shoalin
Haksız rekabet olacağını düşünmüyorum hocam, engelli öğrenciler zaten ayrı bir yerleştirmeye tabii tutulur.

d86dYV.jpg

jXEO9n.jpg

böyle

20 ile 40 puan civarında ek puan verildi

Çok teşekkür ederim hocam, bende hukuk istiyorum inşallah olur. :)

rica ederim. Ali inşallah istediğin bölümü okursun. hukuk istediğine göre başarılı bir öğrencisin kesin kazanırsın...

lise diploma notu ve bu ek puanla çok rahat istediğim bölümlere yerleştirildim

shoalin

neden haksızlık olsun ki! örneğin engelli olanla engelli olmayan arasında okula gitmek arasında haksızlık olmuyor da ek puan verilince mi oluyor. gidecek okul bulamıyoruz, okula gidecek araç bulamıyoruz bu zaten haksız bir rekabet ortamı oluşturuyor bu haksızlıkta ek puan bir dirhem merhem olurdu diye düşünüyorum.

ösym sitesinde ki bilgi;

[FONT=Oswald]Bedensel özelliklerinde ağır derecede ve sürekli olarak işlev kaybı veya bozukluğu[/FONT][FONT=Oswald] (örneğin, bütün düzeltmelere rağmen görme veya işitme gücünde tam ya da önemli ölçüde eksiklik) olması nedeniyle eğitim-öğretim hizmetlerinden yeterince yararlanamayan adayların seçme ve yerleştirme işlemleri, ÖSYM Yürütme Kurulunun saptayacağı bir yöntemle, özür türü, puanları ve tercihleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Bu durumdaki adaylar bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporu ile özürlerine ilişkin özgeçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçeyi Başvurma Belgelerine ekleyeceklerdir. Başvurma işlemleri bittikten sonra gönderilecek raporlar işleme konmayacaktır. Bu raporlarda belirtilen özür dereceleri ÖSYM'nin görevlendireceği kurullarca incelenecek, adayların özürleri yüzünden ayrı bir seçme ve yerleştirme işlemine tabi tutulup tutulmayacakları bu incelemelerin sonuçlarına göre belirlenecektir. Raporları kabul edilen adaylar, ayrı salonlarda sınava alınacaklar ve gerekli ise kendilerine yardımcı verilecektir. Bu adayların ÖSS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi ile tercih etti ise YDS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesinde “Özürlü Salonu” yazılı olacaktır. ÖSYM'nin yetkili kurullarınca raporları kabul edilmeyen adaylar ÖSS'ye başvuran diğer adaylar gibi işlem göreceklerdir. Görmeyen adaylar sınava, kendilerinin kullanabilecekleri, görmeyenlere özel hesap makineleri getirebileceklerdir.[/FONT]

her hangi bir puandan bahsetmiyor değerlendirilecektir diyor nasıl ne kadar değerlendirildi taktirlerine artık.... yerseniz =)

Yalnış Anlaşılmasın benim şahsi fikrimdir bu, saygı duymak gerekir. gerekli özenve inceleme yapıldığı taktırde tabiki + puan verilebilir, ama bunun suistimal edilmesi olası bir nedendir bu ayrımcılık düşüncem.

Ek puan kesinlikle var ama bunu ÖSYM ayarlıyor
Salih kardeşim sanırım siz tam olarak araştırma yapmadınız
Verilen puan öyle abartılacak puan da değil zaten

Eshat

dostum bu benim şahsi fikrim, kimin ne söylediği cokta önemli değil benim için, araştırmayla alakası olan birşey değil demek istediğim, bana göre suistimal edilebilecek bir durum bu! benim için oyle, verilir verilmez o onların kararı.

Saygılar

shoalin

Kardeşim benim
Ben sana birşey demedim ki
Araştırmadan bilgi vermişsin
Bu bilgi yanlış olmuş düzelttim.
Senin fikrine elbette saygı duyuyorum
Ama maalesef katılmıyorum
Saygılar bizden efendim

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla ek puan ösym dahilinde veriliyor ya da verilmiyor :/

tılafsınlı

Kaç puan verdiler? O puan nasıl ekleniyor, eklenmesi için ne yapmak gerekiyor?

işte toplamda kaç ek puan verildi?

ek puan verilse çok iyi olur ama şuan için yok diye biliyorum

Suret

ilk girişimde 17 puan verildi ben sadece sınava tekerlekli sandalye kullandığım için raporumu verdim uygun salonda sınava girmek için

ben puan falan talep etmedim
2. sınavda da o civarda puan verildi

Puan verildiğini nasıl anlıyorsun, sonuç belgesinde bi ibare,ek puan, açıklama vs var mı ?

tılafsınlı

Benimkinde yoktu diye hatırlıyorum..
Bundan 15 sene öncesinden bahsediyorum.
Ne zamandan beri var peki bilginiz varmı ?

ek puan veriliyor ancak engelli olduğunuzu öğrenci bilgilerinde kaydetmeniz lazım. bana 20-25 arası vermişlerdi geçen sene. %89 raporum var. galiba rapor oranı ne kadar fazlaysa puanı yüksek veriyorlar.

20-25 puan çok iyi de yani altındaki puanlar pek de fark ettirmez...ya da benim beklentim yüksek olabilir blki... hani hep şikayet ediyoruz ya, engeller bizde değil de engelli diyen görenlerin kafasında diye... işte o kafaları değiştirebilmek için bizleirn büyük yerlere gelmesi lazım, gelenler vardır elbet ama daha çoğumuzun gelmesi lazım, hukuk, tıp kazandıracak puanlar bekliyorum galiba :)

tılafsınlı

ben bilmiyordum ek puanı, bende girdim ygs ye ek puan almadım, ek puanı nasıl hesaplıyorlar?

DGS de veriliyor mu engelli ek puan

ELİFPINAR

Sanırım lys sınavında tercih yaptığınızda ekleniyor abla. Ben girmiştim sınava tercih yaptığımda tercih sonuçları açıklandığı zaman ek puan yazıyordu. Ondan önce hiç bir yerde yazmamıştı.

Suret

Mf 4 puanım iyidi ama ne kadar eklendi hatırlamıyorum şuan gerçekten 4 yıl oldu.

Dgs de engelli kardeşimize eklenmemiş engelli ek puan, sanırım halen sürüyor davası. Benimde haberim yoktu böyle bir uygulamadan, kimbilir daha nelerde haberimiz yok.

Suret

ygs4'te yaptığım nete göre puanım 20-25 arası fazlaydı. Arkadaşımın netleri benden daha fazla olmasına rağmen puanım onunkinden daha yüksekti. Ygs sonuçlarımda da engel türününü ve engel oranınız dikkate alınarak ek puan yansıtılmıştır gibisnden not vardı.

ygs sınavda ek puan

Ygs sınavında engellilere ek puan var mı?tüm engel gruplarını kapsıyor mu?benim %76 raporum var ek olarak kaç puan gelir?

Üst Alt