Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli öğrenciye üniversiteye girişte Ek Puan veya Kontenjan var mı?

iyi günler bu konu benim için çok önemli gerçekten çünkü ek puan uygulamasından haberim yoktu ben %80 engelliyim ama başvuru yaparken belirtmedim yani öss sınavına sağlam biri gibi girdim çünküm bir yığın cahil insan bana bu konuda bilgi vermedi ve şu an 6 puanla diş hekimliğine giremiyorum.bari gelecek yıl bu şansı kullanmak istiyorum. yardım edin lütfen... bu ek puan lys de yansıyor mu ?

Kardeşim yazayım da bilgin olsun engeliyye ek puan yok. Benim yüzde 43. Raporum var gelemdi. Çok yüksek oranlı kardeşlerimize geliyor 90 felan

Ek puan gelemedi arkadşalar 43 engeliyim

Yani 70 ve üstünde geliyor

talha1907

engeliniz ne bilmiyorum ama %45 ortopedik engelli arkadaşıma sanırım 5 puan vermişlerdi. ama puan verilmişti. herhalde tüm engel gruplarına vermiyorlar. şuan ortopedik ve görme engellilere veriliyor. çünkü örneklerini biliyorum

Bende ygsye gecen sene girdim. ek puan verdiler .
ygs - 1 den ham puanım 187.
yani bu durumda bana okul puanı artı engelli ek puan olarak; 40 puan vermişler.
ben işitme engelliyim. yüzde 60 oranında

muzir

işitme engelliye verilen puanın örneği de çıktı. işitme görme ve ortopedik engel gruplarına veriliyor. bunlar kesin diyebiliriz.

Merhaba
Engelli ek puanı neye göre veriliyor?
Sınava göre mi? Engelli oranına göre mi ?
Hangi kriter belirleyici?
Hangi durumda ne kadar ek puan veriliyor?
Bu bilgileri nereden görebiliriz?

Teşekkürler

Engelsiz arkadaşlar da ek puan alıyor diploma notundan dolayı . peki engelli arkadaşların diploma notu puanı da ekleniyor mu ?

Ortadan tuhaf bir durum var. acaba engelli arkadaşlara ek puanı diploma puanı ile mi kakaladılar ? Bunu öğrenmek için bu puan sonuçlarının tablosu lazım.

tılafsınlı

tılafsınlı

üniversite ek puanını nasıl aldın sen

katip ek puan almak için nereye başvurdun acil bilgisi olan cevap verebilir mi acaba

engelli puanı talep etmedim ösym verdi

Yksden 246 aldım bu yıl. Tercihler açıklandıktan sonra engelli puanı verildiğini görebiliyorum sınav sonucu açıklandığında engelli puanı eklendiği belirtilmiyor. Bu yıl bekli de ek engelli puanı vermezler.

Arkadaşlar bu sene YKS ye engelli olarak girdim. Sonuç kagidigimda" Sinav degerlendirmeniz engel turu ve dereceniz dikkate alinarak yapılmıştır ve ek puaniniz YKS puanina eklenmiştir." notu vardı. Ben Sayisalda 93bin yaptim ama bana yakın etrafimda insan bulamadığım için ne kadar ek puan verdiklerini vs anladım. Bu hafta içinde tercih yapılacak onlarda da 50 binlerden baslayarak tercih yapacağım. 50binlerde ki yerlere yerlesirsem kontenjan da oldugunu çıkarabiliriz.

Safak5734

Hayırlı olsun.

Nereleri yazmıştınız , nereyi kazandınız ?

Birde yazdıgınız yerler, aldıgınız puandan yüksek yerlermiydi ?

Safak5734
Öncelikle hayırlı olsun kardeşim.
Tercih sonucundan kazandığın üniversitenin engelli öğrenci birimi ile irtibata geçersen engelliler ile ilgili üniversitenin sağladığı imkanlardan faydalanabilirsin.

Merhaba yerleştirme sonuçları ne oldu. Bizimle paylaşabilirmisin

Tam kesin bir bilgi yok veriliyor mu diye ösym birşey dememiş

ek puan olayı çok saçma mantık dışı

b07b neden verilmesin ki? Hem şunu sorayım size eğer siz engelliyseniz engelli olduğunuz için hiçbir hakkınızdan faydalanmıyor musunuz?

@b07b ama şöyle bir durum var eğer engeliniz olmasaydı aynı şartlara sahip olacaktınız. Engelinizden dolayı özel gereksinimi olmayan bireylerle eşit şartlarda aynı imkanlardan yararlanma imkanınız yok. Çünkü buna sağlığınız elverişli değil. Hal böyleyken bence ek puan verilmesi engelli kontenjanın olması gibi pozitif ayrıcalıklar gereklidir bizler için. Yani zekânı irdeleyecek bir unsur yok ortada. Zihin yetersizliği bulunan bireyler için de kolaylıklar sağlanıyor bu kategoride ancak genel kapsamda engelimizden dolayı ek puanın verilmesi zekamızı hafife aldıkları anlamına gelmiyor.

insanlar bazı durumlardan dolayı eğitiminde aksamalar veya sorunlar oluşabilir fakat sırf puanın peşinde koşmak falan çok saçma bunu avantaj olarak görmek falan mantıksız sonuçta beyin herkeste var . bazı şeylerde çaba göstermeyip toplum engelli olduğumuz için bizi böyle görüyor demek akıl dışı . engeli olup televizyona çıkıp bunu acite eden insancıklar gördüm ve ben onlara çok acıdım
msait19

Ünversiteye hazırlanan biriyim engelliler karsı bir avantaj var mı ?

Ünversiteye hazırlanan biriyim engelliler karsı bir avantaj var mı varsa söyleyebilirmisiz internette araştırdım bişey anlamadım ek puan ek kontejan falan var diyorlar bunun hakkında bana bir bilgilendirme yapabilirmisiniz. Teşekkürler

2019 yks'de engelli ek puanı var mı?

Merhaba iyi akşamlar diliyorum öncelikle benim merak ettiğim konu bu yıl yapılacak olan yks sınavında engelli adaylar herhangi bir ek puan verilecek mi ?

tılafsınlı merhaba engeliniz neydi? Engel oranınız kaçtı? Yani engelli olan herkes için ek puan geçerli mi? Yoksa belli engeli olan kişilere mi ek puan veriliyor?

Üst Alt