Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli öğrenciye üniversiteye girişte Ek Puan veya Kontenjan var mı?

Epey mesai harcadım, yönetmelik taraması vs yaptım. Anladığım şu ki; tamamen ucu açık bir madde koymuşlar yönetmeliğe. Şöyle ki %92 bedensel engelli bir adaya 5 puan verilmişken daha düşük oranda bir adaya daha yüksek ek puan verilebiliyor. O kadar gizlenmiş ki bizler günlerdir puan verdiler mi vermediler mi onu bile anlamıyoruz. Oysa yönetmeliğe şu engelin şu oran aralığına x puan verilir yazsa bizler daha hazırlanırken bizi neyin beklediğini biliriz.
Son günlerde çıkan haberler ışığında ülkemizde adli tıp raporlarına bile müdahale edilebiliyomus. %40 üzeri raporun bir aloluk işi var. Ondan sonra e orası da muallak. Asla yapılıyor demiyorum. Fakat yönetmelikte bu kadar boşluk olması üzerine bir de güncel haberler.
Son söz: okuyan bir yetkili varsa bizler zaten dezavantajlı bireyleriz, bir de sizler mağdur etmeyin lütfen. Ve bir de bizlerin hakkı zor ödenir bilesiniz.

FatihDeniz.

ben de dediğiniz gibi çok araştırdım, bütün klavuzlara baktım okudum net bir bilgi olmadığı gibi ortada yansıttık dedikleri puan da yok...
umarım tercihler göz önününde bulundurularak yapılır yerleştirmeler çünkü ortada 0 puan var

Biraz puan geliyor ama bu şu kadar bu kadar diye belli bir şey yok onlar kendileri engel grubu ve oranına göre bir puan veriyorlar ek olarak tabi 1 puan bile önemli olan sınavda merak edilmesi normal

Bu sitede en az 30 kez yazdım, yine yazayım.
Ek puan veya yerleştirme konusunda inisiyatif mevcuttur ancak oran belli değil.
2011 yılında 8 puan düşük puanım ile bir bölüme girdim. 30 puan oynayan kişiler vardı. Bende 20 puan oynasaydı birinci öğretime gidecektim.
Kaç puan oynayacak, nasıl olacak anca ÖSYM heyeti karar veriyordu 2011 yılında.
Aldığınız puan üzerinden tercih yapıp tevekkül gerekli.
Bilmediğiniz bir kurul veya hesap yöntemi için kendinizi yipratmayin

Gökhan bey merhaba. Benim rahatsız olduğum konu da tam olarak bu insiyarif meselesi. Ben sınava %92 engelli raporumu sundum da girdim. Yani en yüksek puanı sizin verdiğiniz örnekteki 30 puan olarak baz alalım. %100 engelliye 30 puan ise %92 ye 27.6 olması gerekirken ben 15 gündür puanım nerede diye hakkımı arıyorum. 2.6 milyon adayin girdiği bir sınavda insiyatif alınarak insanlara kendi cebindenmişçesine bol bol ek puan verilmesi benim gibi % 92 engelli insanlara da puan verilmemesi hiçbir şekilde hukukla açıklanamaz. Hep bu amaaaan benmi kurtaracam ci bakış açısı tabi bir de maddi yetersizlikler bu durumun düzeltilmesine engel olmuş. İnşallah bu yıl biraz aşama katedecegiz.

Fatih bey merhaba,
Bu ek puanın engel oranından bağımsız olduğunu söyleyebilirim. Örneğin benim sol el parmaklarım yok, tercih esnasında diş hekimliği vs yazsam bile bana gelmeyecekti. Heyet buna da bakıyor, kişinin engel durumu, okulun uygunluğu ve bölüm uyumu. Hesap yok ama. Örneğin bu sitede yardımcı olduğum bir kız vardı. Çocuk gelişimi bölümüne 25 puan fark ile girdi engel oranı da yüzde 40.
Ben yüzde 56 oran ile 8 puan farklı bölüme girdim. İkinci öğretim okudum. 20 puan fark etse aynı okul aynı bölüm ve birinci öğretim okurdum.
Puanın kime neye göre verildigi muallak.

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Engelli ek puan tercihlerden önce ekleniyor dediler. Zira benim sonuç kağıdımda engelli ek puan hesaplanmıştır diyor. Yani dediğiniz gibi tercihlerle ilgili bir durum yok benim anladığım kadarıyla. Sizin dediğinize göre ek puan tercihlerden sonra verilecek? Öyle mi?

Merhaba,
Aslında hayır şuan sizde puan sanırım direkt sonuçta ekleniyor,
Bizim zamanımızda sonuca puan eklenmiyordu, tercih yapıyorduk, kaç puan eklendiği yazmiyordu, yerleştirme puanı
0 görünüyordu.
Ben bizim bölüme giren sonuncu kişi ile konuşup 8 puanı hesapladım.
2011 yili
Yerleşme Puanı
MF-4 000.000

Şeklinde.

Tek değişen puanın eklenme zamanı onun dışında tamamen inisiyatif tamamen bilinmezlik. İnsanın yaşadığı coğrafya kaderidir.

keşke engelliler sınvasız aöf okuma imkanı olsa çok güzel olur beee...

ben de bu sorunun cevabını merak ediyorum, %75 bedensel engelliyim birçok bölüm bana uygun değil o yüzden buna göre tercih yaptım ancak ek puanımı görmediğim için asıl sıralamama uygun yaptım bikaç yüksek bölümde yazdım tabii ama ne gelir bir fikrim yok eğer ösym tercih aşamasında ne yazdığıma bakarak yerleştirip ona göre ek puan verecekse istediğim bölüme girebilirim öbür türlü biraz zor..

asliölge

Bende yüzde 80 böbrek nakilliyim engeline göre puan eklendiğine dair ibare okudum sonuçta ama hesaplama göre puan eklemeyi Birakin eksik bile vermisler

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

üniversite sınavında engellilere ek puan?

eyiül ayında kaydım üniversiteden silinmiş, 14 yıl önce başlamıştım 2. yıl bırakmıştım ,yeniden üniversiteye girmek istiyorum,%80 psikoz raporum var ek puan alır mıyım?

valla o değilde engellilere sınavsız aöf okuma hakkı verilse süper olur....

Yks ye engelli başvurmanın avantajı nedir

Arkadaşlar yks ye engelli başvurmanın bir avantajı var mı ek puan burs yurtta öncelik gibi yarın son gün ben engelli başvurusu nasıl yapcam daha öğrenemedim

Ben de ek puan veriyorlar diye biliyorum hatta bir arkadasim meslek lisesi cikisliydi İstanbul üni psikoloji okudu yani ek puanı meslek lisesi vermediğine göre 😁

kazandığında da engelli öğrenci harçlardan muaf oluyor , devlet yurduna girişte öncelik tanınıyor diye biliyorum. Kazananları tebrik ederim.

Ek puan veriliyor ama ham puana ekleniyor. Yerleştirme sonuçlarında ek puan verilmiyor. Bu sene sınava girdim. Ham puana 20 puan eklenmişti. Eğer bir çoğunun dediği gibi yerleştirmede ek puan verilmiş olsaydı şu an öğretmenlik kazanmıştım.

ek bir kontenjan yok ancak engelli belgeni ösymye postlarsan sınav başvuru süresince ek bir puan veriliyor ben de gecen sene yolladım ancak ne kadarlık bir puan ekleniyor bilmiyorum belgede de belli olmuyor sadece engelinize göre yansıtılmışytır notu mevcut.

utay34

Ham puan nedir ? Örnek benim orta öğretim başarı puanim var sınava girdim hesaplanırken oobp + sınav puanı (ham puan diye biliyorum ) doğru mu

engelsizgs

Evet verdiler

3aUNm92jiz.png

Arkadaşlar ben yeni mezun değilim de sizden ayt ve tyt matematik için hangi yayınlar iyidir diye tavsiye istiyorum. Bir de tavsiye ettiğiniz youtube konu anlatım kanalı var mı
yardımcı olursanız sevinirim

Eskisi gibi dgs girmeden 4 yıllığa tamamlama imkanı verilse keşke

Liseden üniversitesiye.geçiş hk.

40 rapor psikoz teşhisi ile liseden üniye nasıl gecebilirim ne gibi hakkım var sınav zorunlu mu yardimlarinizi esirgemeyin lütfen

Üniversite sınavına gireceksin, sonra yeterli puanları alıp terci edeceksin, yanlış bilmiyorsan engelli başvurursan çok küçük bir puan ekliyorlardı benim zamanımda .Engelliyiz diye bize bir ayrıcalık yapılmıyor !!

Üst Alt