Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2008'den sonra engelli statüsünde memur olanların emekliliği..?

Merhaba arkadaşlar;
Ben MEB bağlı okulda yardımcı hizmetli olarak çalışıyorum. 2010 yılında özürlü olarak girdim. Ama memurluk yapmaktayım. KBS denen personel maaşlarının yapıldığı sistemde 15/10/2008 yılından önce memur olanlar 5434 sayılı kanuna göre maaşlar hesaplanmaktada, benim gibi 15/10/2008 yılından sonra işe girenler ise 5510 sayılı yasaya göre hesaplanmaktadır. Maaş kesintileride bu kanunlara göre ayrı ayrı yapılmaktadır. Bir engelli, mesala 2000 yılında ssk lı olarak 1 yıl çalışsa ve 2005 yılında devlet memuru olsa emeklilk için emekli başlangıcı 2005-1=2004 yılı olur. Buraya kadar bilgilerin kesin olduğundan eminim.

Ancak; 2003 yılında ssk olarak 1 yıl çalışıp, daha sonra arada hiç çalışmayıp 15/10/2008 tarihinde sonra devlet memuru olanlar 5510 sayılı kanuna tabi olmaktadır. Bu durumda emeklik başlangıç tarihi 2003 yılında ilk defa işe girdiği ssk başlangıç tarihi olmalıdır diye düşünmekteyim. Saygılarımla...

2001 SGK girişim, 2013 atamasında memur oldum emeklilik şartlarım ne oldu..?

ilker bey merhaba,
size bir soru ben sormak ısterım.23/03/2001 sgk başlangıcım ve 4.300 gunum var.B engelliyim ve vergi indirimim mevcut.raporumu 01/04/2011 yılında aldım.ömss/2 memurluk atamam geldi.inşallah memurluga geçeceğim.emklılık şartlarım sgk için 19 yıl 4.240 gun,ben gunumu doldurdum yıl olarakta 6 yıl gıbı bır surem kalmıstı.nasıp olursa 2013 nisan veya mayıs gıbı memurluğa başlayacağım.benım memurlukakı emeklılık sartlarım nedir acaba?yardımlarınız için şimdidenn teşekkürler..

memurlukta nasıl emekli olunur

merhaba sayın forum üyeleri.benim iki sorum olacak birincisi ben şuanda özel bir şirkette çalışıyorum 2580 gün primim var.ben 2013 te memur olsam son 3,5 sene hangi kurumdan yatmışsa o kurumdanmı emekli olurum yoksa mesela memurluktan 2581 gün çalışırsam emekli sandığındanmı emekli olururum.
ikinci sorum ben şu anda %40 özürlüyüm 1998 ssk girişim var ve 2012 de özürlü raporu aldım ve devamlı süreli vergi indirimim var.bu durumda 2013te memur olsam önceden özürlü memur statüsünde olup 18 yıl 5400 günemi tabi olurum yoksa sonradan özürlü memur statüsüne tabi olup 18 yıl 6480 gündemi emekli olurum. yardımcı olursanız sevinrim. İYİ GÜNLER.

merhaba ilker hocam ben 2010 yılında memurluğa başladım % 45 raporum vardı bi ay önce raporumu yenilettim % 55 verdiler kaç yılda emekli olacağım bi de yeni rapor mu isteyecekler bilgilendirirseniz çok sevinirim

İlker Bey Bülent Bey

ben 1983 doğumluyum 01.10.2001 yılı ssk girişim var ssk da 2400 prim günüm var 2007 yılı tarihli %45 vergi indirimi raporum var 15.10.2012 yılından itibarende kamuda görev yapmaktayım ne zaman emekli olabilirim birde emeklilik günüm geldiğinde benden yeniden rapor istenmemesi gerekiyor ssk girişim 2001 ve raporum 2007 yılı olduğundan yeniden rapor istenmemesi gerekir diye düşünüyorum emeklilik günüm geldiğinde yeniden rapor istenirmi yardımcı olmanızı rica ederim teşekkür ederim ...

Memur olarak çalışan arkadaşlar memur olmadan önce kazanılmış prim süreleri intibak yaptırarak izin sürenizin artmasını sağlaya bilirsiniz. Bakınız Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 154) Yapmanız gereken kurumunuza yazılı olarak müracaat etmek ve tebliği dilekçenize eklemek olacak..
DEVLET MEMURLARI KANUNU GENEL TEBLİĞİ (Seri No: 154)
Bilindiği üzere; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ?Yıllık izin? başlıklı 102 nci maddesinde;
?Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir? hükmü yer almaktadır.

17.8.1995 tarihli ve 22377 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 140 Seri No'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinin (A) bölümünün ikinci paragrafında; maddede geçen ?hizmet? deyiminden, hangi statüde olursa olsun sadece kamu kurumlarında geçmiş hizmet süreleri toplamının anlaşılması gerektiği yönünde açıklama yapılmıştı.

Belirtilen açıklamalar doğrultusunda tesis edilen idari işleme muhatap Avukatlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan bir kısım personel tarafından açılan dava sonucunda, Danıştay Onikinci Dairesince verilen 26.11.1998 tarihli ve Esas No:1995/11088, Karar No:1998/2881 sayılı Kararda, davacının memuriyete girmeden önce serbest avukatlıkta geçen ve 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesi uyarınca memuriyette geçmiş gibi sayılarak derece yükselmesi ve kademe ilerlemesinde (intibakında) değerlendirilen hizmet sürelerinin, yıllık izin süresinin hesabında değerlendirilmesi gerektiğine hükmedilerek, 140 Seri No'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinin (A) bölümünün ikinci paragrafı iptal edilmiş, davalı idarelerin temyiz talepleri üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun 9.11.2001 tarihli ve Esas No:1999/938, Karar No:2001/767 sayılı Kararıyla da anılan iptal Kararı onanmış bulunmaktadır.

Bu itibarla, uygulama birliğinin sağlanması, ihtilafların kısa sürede çözümlenmesi ve gereksiz yargılama gideri ödenmemesi bakımından;
1- Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması,
2- Bakanlığımızca daha önce bu tebliğe aykırı olarak verilen görüşlerin dikkate alınmaması, gerekmektedir. Tebliğ olunur.
http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&ved=0CDQQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.prs.yildiz.edu.tr%2Flogin%2Fsys%2Fadmin%2FsubPages%2Fimg%2FYILLIK%2520%25C4%25B0Z%25C4%25B0N%2520HAKKINDA%2520TEBL%25C4%25B0%25C4%259E.doc&ei=SsKLUYLMHoPN0QX2sIGQBg&usg=AFQjCNHkPEnSosSC3IVkO49oDg_ZUxOqIA&sig2=Ry2Ywf9XiTvteVrriRrUUg

1997 yılında işgücümün % 40'nı kaybettim. İlk sigorta girişim 05.10.1995 olmasına rağmen 18.12.2003 tarihinde özel bir şirkette işe başladım ve 13.01.2004 tarihinde üçüncü derecede sakatlık indirimi aldım. Toplamda 1856 günüm var iken 13.09.2010 tarihinde memur olarak göreve başladım. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim.

:O

sigorta başlangıç tarihim 01/09/1991 ve ilk pirim ödenme tarihim 01/11/1993, %40 vergi indirim raporu ile 3760 gün ssk hizmetim var, 17/04/2013 tarihinden itibaren memur olarak atandım şu anda %90 vergi indirim raporum var; emeklilik tarihim ne olabilir bir bilgi rica etsem :)

Her bir yorumu tek tek okudum. Şimdi gelelim kanun ve mevzuat kısmına. Arkadaşlar emeklilikte ki sistem yıl+prim esas alınır. Memurlukta ise yani ssk dan emekli sandığına geçişte 2008 öncesi ve sonrası esas alınıyor. Burada önemli olan hususlara gelince Engelli raporunuzu beyazn ettirdiğiniz tarih sizin kazanılmış haklarınızı içeriyor. Örneğin 200 yılında rapor almış bir kişi 2001 yılında işe girmiş ve raporunu ibraz ettirmiş ve 2001 yılından beri çalışıyor ise bu KAZANILMIŞ HAK oluyor. 2000 yılında rapor almış ama 2006 yılında işe girmiş ve ibrazını 2006 da yaptırmış ise tekrar rapor istenecektir. Burada dikkat etmeniz gereken durum KAZANILMIŞ HAK olmasıdır. Sizlere kendimden örnek vermek istiyorum. 1996 yılında SSK başlangıcım var 2000 yılında /40 engelli raporu aldım ve üniversitede işe girdim(Raporumu işe girişte ibraz ettirdim(!)) 2010 yılına kadar da engelli statüsünde 4/b li olarak çalıştım. sınava girdim MEB'e geçtim. Yani memuriyete geçişim 2008 sonrası 2010 dur. Ssk primim 2203 dür. gün itibari ile emekli sandığım primi 1650 dir. kANUNA BAKALIM ŞİMDİ.
1 Ekim 2008 tarihinden önce Devlet Memuru olarak göreve başlamış kişiler açısından yapılmıştır.

Bu konu 3 başlıkta ele alınabilir.

Birincisi engelli olarak göreve başlanması durumu;
İkincisi göreve girmeden önce özür olmasına rağmen engelli olarak göreve başlanmaması;
Üçüncüsü, göreve başladıktan sonra malul olma durumu;

1- Engelli olarak göreve başlanması durumu;

En az % 40 oranında engelli olması nedeniyle göreve başlayan Devlet memurları için en az 15 hizmet yılı çalışma süresi olduğunda emekli olunabilmektedir. 15 hizmet yılının içerisine sigortalı veya Bağ-Kurlu süreler de dahil edilmelidir. Ancak emekli olunması için Devlet memuru olarak çalışırken müracaatın yapılması gerekmektedir. Yaş şartı aranmamaktadır.

Bu durumda bulunuyor iseniz; 15 hizmet yılınız var ise emeklilik müracaatınızı yapabilirsiniz.

biz bu maddeyi ele alalım. Şimdi ben 2000 yılında engelli olarak çalışmışım ayrılmışım memur olmuşum burada SGK lı başlangıç tarihim 1996 ve 60 gün primim vardır. Benim asıl primlerim 2000 yılından itibaren başlar ve sistem prim hesaplamaya bakar çünkü pimleriniz size yılınızı verecektir. Yıldan ziyade prim önemlidir. Hizmet yılı çalışma süresi der ki bu da :

15 yıl X 360= 5400 prim demektir.

Sizlerin dikkat etmesi gereken konu Kısaca : (Memuriyete geçmiş iseniz) SSK başlangıç tarihiniz ssk prim gün sayınız aslında memuriyette tarihten ziyade prime bakar ve raporunuzu aldığınız tarih ki bu çok önemli 2005 yılından önce aldığınız raporla işe girip bildirim yapmış iseniz kazanılmış hak oluyor demiştik ama yok raporunuzu ne zaman almış olursanız olun bildirdiğiniz tarih 2008 ve sonrası ise evet EMEKLİLİK VAKTİNİZ GELDİĞİNDE KURUM YENİDEN SEVK yapacaktır. Çünkü kazanılmış hakkınız yok. 15 yıl hizmet = prim ötesi yok arkadaşlar.

Merhaba,
Şükran hanım ben okuduğum diğer yorumlardan farklı bir sonuç çıkardım.ben 10.05.2013 tarihinde engelli olarak memurluğa başladım.özelde çalımış olduğum gün toplamı 4.321 sgk başlangıç tarihim 23.01.2001. daha önceki yıllarda alınmış %40 raporum var fakat özelde calışırken vergi indirimi alabilmek için müracatlarda eski tarihli raporlar kabul edilmedi.bende 2011 yılında yeni yönetmeliğe uygun rapor alarak vergi indirimi hakkımı %42 rapor ile2012 yılında aldım.
şimdi benim memuriyette emekliliğim için gerekli olan yıl ve prim şartı 2016 yılında doluyor.zaten memurluğa engelli olarak başladım.sgk günlerimi birleştirdiğimde memuriyet başlangış tarihim 2001 yılına denk geliyor.yani 2008 öncesi memur olmuş oluyorum.
**Sorum şu ben emeklilik için müracat ettiğimde yeniden rapor istenecekmi?
**yukarıda yuvarlak olarak yaptığım emeklilik yılı hesabımda bir yanlışlık varmı?

meister78 siz memurluğa 2008 yılından sonra başlamışsınız. En kötüsü eski raporunuzu bildirmemişsiniz eğer bildirmiş olsaydınız kazanılmış hakkınız olacak tı. Evet eski tarihli raporu eliniz de tutup bildirmemiş iseniz yapılacak bir şey yok. Çalışıyor olun ya da olmayın önemi yok raporu aldığınız an bildirmeniz gerekirdi. Bu durumda sizin dikkat etmeniz gereken tablodan bakarak hanigi kanuna tabii olduğunuzdur. Eğer eski tarih ise kademeli emekliliğe eğer sonra ise 5510 sayılı kanunda belirtilen şartlarda emekli olursunuz. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken konu kurumun yeniden rapor isteği. Bakınız burda çok dikkatli ve uyanık olmalısınız. Eğer ki eski tarihli rapor ve bu rapor ile işe başlamış bildirmiş iseniz (2005 tarihinden önce alınan raporlar) bu raporlar geçerlidir. Sizin gibi raporu almış 2001 yılında ama hiç bir yerde çalışmamış ya da bildirmemiş ve bu rapor ile 2008 de işe başlayacak olan kişiler yeniden rapor almak zorunda. Burada önemli olan nokta raporu aldığınız tarihte bildirip vergi indiriminden yararlanmaya başlamanızdır. Siz yeni yönetmeliğe göre rapor almış olduğunuz için HAYIR sizden tekrar rapor istenmeyecek.

şükran hanım merhaba,
şimdi ben hizmet birleştirmesi yaptım ve doğal olarak memuriyet başlangıç tarihim 2001 yılına denk geldiğinden dolayı 2008 yılı öncesi memuriyetle ilgili yasaya tabi oluyorum.bu durumda da 15 yıl 5.400 gün üzerinden emeklilik hakkım doğmuş oluyor diye biliyorum.memurluk hayatıma engelli memur statüsünde başladığımdan dolayı tekrar rapor istenmeyecek diye biliyorum...daha önce forumda okuduklarımdan cıkardığım sonuç bu üstadlar muhakkak bir cevap yazacaklardır.

Arkadaşlar hizmet birleştirmesi kısmını geçmek istiyorum. Size sormak istediğim. emeklilik işine daldıkça farklı ama anlaşılması zor kanunlar çıkıyor karşıma.
Engelli olarak ssk dan memurluğa geçişinde anlamadığım kısımlar çıktı karşıma. Mesela ben 1996 ssk başlangıcım var kısacası arada boşluklar olmasına raağmen (SSK özürlü hesaplama tablosunda) 19 yıl 2203 gün olarak gözükmekte ancak sizlerin belirttiği şekilde hesaplama yaparsam 2203/360 = 6 yıl çıkıyor. Memuriyetimde ise 4 yıl yani yaklaşık 1650 gün var 6+4=10 yıl etti mi? ve 15 yıl 5400 gün de engelli emekli şrtı diyor. Demek istediğim SSK 1996 yılını tescil tarihi kabul etmiş arada boşluklar olmasına rağmen ne olursa olsun engellilere ssk başlangıç tarihin yeterli diyor ama Emekli Sandığı bu duruma ne diyor? Hayır ben senin ssk giriş tarihine değil çalıştığın günlere yani primlerine mi bakarım yoksa evet biz de ssk tescil tarihine bakarız değişen bir uygulama yok mu der? ben burda işin içinden çıkamıyorum bu arada 5400 günü de unutmayalım. SSK lı olsaydım 17 yıl 3920 ile olabiliyorken sırf son 4 sene memur olduğum için 15 yıl 5400 den mi emekli olacağım. eee o zaman ben neden memur oldum?... 19 yıl 3920 ssk tamam ama memurlukta 15 yıl 5400 gün ssk başlangıç tarihi baz alsa bile 5400 gün işin rengini bozuyor :(

araştırmalarım devam ediyor. önemli olan son 7 yıl hesaplaması ve eğer hesaplama tablosunda ssk çıkar ise ssk şartlarından emekli olunuyormuş ;) bu perşembe dilekçe vereceğim ve sonuçtan sizleri haberdar edeceğim.

Arkadaşlar mesajları çoğunu okudum son durum şu sanırım benim şartları taşıyanlar için yazıyorum doğruluğunu onaylarmısınız veya hata varsa düzeltiniz!

Sigorta giriş 2007 yılı
Memuriyete giriş 2015 yılı
Engel oranı %47

Bu durumda benim emekliliğim.

2007+ 18 yıl =2025 yılında hizmet süremi dolduruyorum.

4680 gün - SGK lı çalıştığım süreler :xxxx/360 gün=Çıkan yıl da benim doldurmam gereken gün sayısı

Örnek vermek gerekirse

2007+18 yıl =2025

4680 yani 13 yıl

2 yılda sigorta olsa 11 yıl memurluk yapmam agerekiyor 2015+11=2026 den önce emekli olamam

Biri emekli olsada şu konu artık kesinleşse :)

Peki arkadaşlar bu emeklilik için vergi indirimi şartmı yani vergi indirimi olmayan bir engelli emekli olamaz mı ???

İlker bey çok acımasız bir duruma düşüyorsunuz,ama gerçek de bu galiba sonuçta KURUM SAĞLIK KURUMUN insafına kalmışız,bu ne anlama gelir englilerin önüne sürülmüş büyük bir engel daha demek,yeniden sınama,test soğuk duş etkisi,hayal kırıklğl çalışma haytın sonunda bir yıkılma olmaz mı,bence bu konuda hep berber olmamız ve önlem almamız gerek!

Üst Alt