Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2008'den sonra engelli statüsünde memur olanların emekliliği..?

Hizmet birleştirmenin derece ve kademeye faydası varmı bu önemli bence.Emekli olurken uygulanacak katsayı dereceye göre hesaplanıyor sanırım.Eğer hizmet birleştirme benim derecemi yükseltecekse hemen birleştireyim yok yükseltmeyecekse 15 sene çalışmayı göze aldıktan sonra hiç bi espirisi kalmıyor.

Hayır o değil 18 yıl 4300 güne tabisin.

İlker bey bizde 16 yıl 3900 güne tabiyiz daha iyi oldu vallahi

iskoçyalı cvp yazdım size

Arkadaşlar ben ssk ve bağ-kur günlerimi E. sandığında toplatmak için hizmet birleştirmesi için dilekçemi Şubat ayında verdim memur ilgili kurumlar ile yazışma yapmak için evrakları göndermiş cevap bekliyoruz..
10 yıl hizmetim olduğu için yıllık iznim 30 gün olacak...

İlker ssk günlerinin hizmet süresine eklenip sosyal haklarda değişiklik yapacağı kesinmi.En basiti derec de bir değişikliğe neden oluyormu

% 60 üzeri rapora sahip olanlar için çalışma yılı ve prim gün sayısı ne kadar?
Ayrıca % 60 üzeri rapora sahip olanlar içinde "emekli olurken rapor istenir mi" ?

bensalih inan ki bilemiyorum birleştirme işlemi olsun ondan sonra ögrenecez ama memur 10 yıl hizmet süren olduğu için yıllı izin süren 30 gün olacak dedi..Gelişmeleri paylaşacam..

Kim neye göre neye tabi tam olarak şimdi bilmeden bişeyler mi değişti.
Şu kanunu kısaca özetlermisiniz. Benım raporum 40 ama 60 alma ihtimalimde var. 2002 ilk işe giriş tarihimde.

İlker Bey, bende ssk emekli sandığı hizmet birleştirmesi yaptım, ama benim yıllık iznimin 30 gün olması için kurumumda 10 yıl çalışmam gerekti. 1999 da memur oldum 2000 de hizmet birleştirmesi yaptım. 2009-2010 yılı arasında yıllık iznim 30 gün oldu, 1221 gün ssk'mda vardı. Sizin söyleminiz yeni kanuna göremi oluyor.

erşin;
Yeni kanun ile ilgili uygulama nasıl olacak bilemiyorum ama memur bana söylediği hizmet birleştirmesinden sonra 10 yılın olduğu için izin süren 30 gün olur dedi..Ama araştırıyorum gerekli yerlere müracaat yaptım bakalım nasıl bir cevap alacağım

Milli Eğitim Bakanlığının 09/08/2010 tarih ve 51227 sayılı yazısı
HİZMET BİRLEŞTİRME
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 09/08/2010 tarih ve 51227 “Hizmet Birleştirme” konulu yazılarında; “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda; gerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli statüde görev yapmakta olan personelden, gerekse daha sonra kadroya geçirilen personelden, daha önce özel öğretim kuramlarında yada özel sektörde sigortalı olarak geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesi hususunda talepler geldiği yazılı ve sözlü müracaatlardan anlaşıldığından, konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığının 26/04/2010 tarihli ve 21709 sayılı yazısı ile Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığından ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığından görüş istenilmiş olup, ilgili kurumlardan alınan Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının 28/05/2010 tarihli ve 9277 sayılı yazısı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 26/07/2010 tarihli ve I–5434-Ek 18 87.673.156 sayılı yazıları doğrultusunda aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bilindiği gibi, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun mülga ek 18 inci maddesinde Sosyal Sigortalar Kanununa tabi görevlerde bulunduktan sonra 5434 sayılı Kanuna tabi olanların, emeklilik keseneklerine, personel kanunlarına göre kazanılmış hak olarak aldıkları derece ve kademe aylıkları üzerine, sigorta primi ödemek suretiyle geçirdikleri sürelerin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde bulunacak derece ve kademe aylığının esas alınacağı hükme bağlanmıştır.

Bu hüküm uyarınca, daha önce diğer sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi görevlerde bulunduktan sonra 5434 sayılı Kanuna tabi göreve giren personelin sigorta pirimi ödemek suretiyle geçen hizmetleri ( 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 36 ncı maddesinin (C) fıkrasının bentlerinde belirtilen hizmetler hariç) sadece emeklilik keseneğine esas aylıklarının tespitinde değerlendirilmekte idi.

Ancak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 106 ncı maddesi ile 5434 sayılı Kanununun ek 18 inci maddesi 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren yürürlükten kaldırılmıştır.

Diğer taraftan, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 5434 sayılı Kanuna ilişkin geçiş hükümleri başlıklı geçici 4 üncü maddesinin dördüncü ve beşinci fıkralarında; "Bu Kanunda aksine bir hüküm bulunmadığı takdirde; iştirakçi iken, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamına almanlar, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmış olup bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi olarak yeniden çalışmaya başlayanlar ile bunların dul ve yetimleri hakkında bu Kanunla yürürlükten kaldırılan hükümleri de dahil 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılır.

Bu madde kapsamına girenlerin aylıklarının bağlanması, artırılması, azaltılması, kesilmesi, yeniden bağlanması, toptan ödemeleri, ilgi devamı, ihya ve borçlanmaları, diğer ödemeler ve yardımlar ile emeklilik ikramiyeleri hakkında bu Kanunla yürürlükten kaldırılan hükümleri de dahil 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılır ve bu maddenin uygulanmasında mülga 2829 sayılı Kanun hükümleri ayrıca dikkate alınır...." hükümleri yer almaktadır.

Bu nedenle, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce iştirakçiliği bulunanlar hakkında mülga hükümleri de dahil 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılacak ve bu maddenin uygulanmasında mülga 2829 sayılı Kanun hükümleri ayrıca dikkate alınacaktır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden sonra ilk defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca sigortalı sayılan personelin, bu Kanunun yürürlük tarihinden önce 506 sayılı Kanuna tabi geçen sürelerinin, emeklilik keseneğine esas aylık derece ve kademe ilerlemesinde değerlendirilmesine ilişkin 5510 sayılı Kanunda herhangi bir hüküm bulunmadığından, bu sürelerin emeklilik keseneğine esas aylıklarında değerlendirilmesi mümkün değildir.

Esasen, 5510 sayılı Kanunun yürürlüğünden sonra ilk defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca sigortalı olanların, prim tutarı emekli keseneğine esas aylıkları tutan üzerinden değil, aynı Kanunun 80 inci maddesi gereğince prime esas kazanç tutarları dikkate alınarak belirlenmekte olup, anılan personelin 506 sayılı Kanuna tabi geçen önceki hizmet süreleri toplam hizmet süresinde dikkate alınacaktır.

Buna göre, 5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi uyarınca haklarında 5434 sayılı Kanunun mülga hükümlerinin uygulanmasına devam edilecek olanlar ile ilk defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4 üncü maddesinin (B) bendi uyarınca sözleşmeli statüde geçen süreleri ile özel okullarda gecen sürelerinin Bakanlığımız kadrolarına atamalarının yapılması halinde kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, ilgililer hakkında yukarıda yapılan açıklamalar doğrultuda işlem yapılması gerekmektedir.” Açıklamasında bulunuldu.

ilker bey kötü haber vereyim bugün sgk ile görüştüm.Emeklilik ile ilgili biz 2010 yılında işe girmiş oluyoruz tamam 3900 gün 16 yıl şartı aranıyor.Ama hizmet birleştirmesi yaptığımız anda hizmetimiz o kadar yıl geriye gidiyor ve memuriyete giriş yılımız benim 2002 ye denk geliyor hesaplamayla bu durumda da 15 yıl 5400 gün şartına tabi oluyoruz.

hizmet birleştirmesi yapınca 2010 yılında işe girmiş olamazsın ki dendi bana

eski memurlarda geçiş süreci bölümüne bakacakmışız

Hizmet birleştirmesi yapınca doğal olarak yeni memur değil eski memur statüsüne giriyorsun hem derece olarak hemde 15 yıl 5400 gün şartına tabisin o da doğuştan engelli olduğunu belgelersen belgeleyemezsen % 40 için 6480 gün isteniyormuş

% 50 için 5760 gün isteniyor

Bu konuyu ilker bey sgk ya giderek açıklığa kavuşturmuştuk. Gene en başa döndük bu gidişle biz emekli falan olamıcaz ya.
Günü gelince emekli sandığından emekli oldum oldum olmazsam sgk ya 3.5 sene ödeyip emekli olcam başka yolu yok.

ben onu söylediğimde o 2008 den sonra ilk defa işe girecekler için geçerli olduğunu söyledi.Biz ilk defa girmiyoruz ki önceden girişlerimiz var.

o boşluklar sayılmıyor demedi ama prim sayısı olarak 5400 gün isteniyor

ilker beyin aldığı bilgiler doğru ama yeni işe girenler için geçerli.Bizler 15 yıl 5400 güne tabiyiz yANİ 2004 te girdi ise 2019 da emeklisin ama 5400 gün prim günün olacak

Şu kanunları neden insanların anlıcakları dilde yazmadıklarını bir türlü anlamam zaten.
Biz ilk defa memur oluyoruz ama. eski primleri saydırınca 2008 den önceye gelmesi o maddeyi etkilememesi lazım. öyle bişey varsa yapılcak şey 2008 e kadar gelen günleri saydırıp kalanları saydırmamak eğer ssk ya ödenmiş çok primin yoksa. Çok varsa dediğim gibi son 3.5 yılı sgk ya ödeyip vergi indiriminle emekli olmak. Ama benım aklıma pek yatmadı ilker abinin anlattığı daha mantıklı geldı bana

ilker abin yanlış söylüyor demiyorum ama söylediği 2008 den sonra ilk defa işe girenler için geçerli sen 2008 den sonra ilk defamı işe girdin diyecekler sende hayır ben daha önce şu kadar başlangıcım vardı denince haaa ozaman diyolar anlatabildimmi

http://www.engelliler.biz/forum/eme...i-olmadan-erken-emekli-olurlar-ali-tezel.html istersen bunu da bir oku ben bunun üzerine aklıma takıldığı için gidip sordum

2008 den sonra ilk defa memur olanlar için dikkatini çekerim ceren hanm. Bu arada üstüne basarak abin demişsin saygımdan abi diyorum, yoksa yaşım 30 belirtmek istedim.

Şu yeni atananlardan 1 kişi emekli olsada tam nasıl emekli olduğunu resmi olarak bir anlasam süper olcak. yakındır belki 2-3 sene içinde Yeni atanan arkadaşlardan emekli olan çıkar belki

yazı yukarda neden yazıyı okumayı denemiyorsun o zaman emeklilik şartlarını öğrenirsin.

okuduğunu anlayamıyosan sana memurlukta yaptırmazlar senden başka türlü işlerde verim sağlarlar.

önce yazıyı okumalısın sonra anladığını anlatmalısın.

Arkadaşım sen durup durup bişey icat ediyorsun. + hakaret etmeden konuşmasını öğren ilk önce. Sana sormucaklar kim memur olur kim olamaz. Senden fazla puan alıpta nerede memurluk yaptığım ortada. Dahada yorum yapımıcam bayan çok bilmiş.

1-Burası mucit macit forumu değil bi şey icat edeyim önce onu öğren.Yazı üzerine söyledik.
2-Puan cetvelini gördünmü konuşuyosun.
3-iskoçyada 2 yılda emeli ediyolar ama kilt giyersen huhaha

ali tezelin yazısını oku ve ne anladığını anlat bakalım

Ben okuduğumu anlayamıyorum dersen söyleyecek hiç bir şeyim yok.

Ceren hanım;
Ali Tezel kim ki kanun onun dediklerini yapmıyor maalesef ilgili memur kanunu okuyor ve sana/bize cevap veriyor valla ikiniz ede yakıştıramadım şu üslübunuzu :(:(
Ben bana denileni uygulayacaklar diyorum aksi bir uygulama olur ise konuyu yargıya taşırım zaten gün ve prim şartım dolsa bile şuan çalışma şartalarım çok güzel böyle devam eder ise emekli olmam

yani şu şartlara göre bende olmam 900 ile 1100 arası aylık bağlarlar.İşte rahat hemde emeklilik tazminatımız birikiyor kaldığımız her sene için, ama önemli olan bilgilenmek.Size söylenen yanlış değil doğru ama 2008 den sonra işe başlayanlar için denmekteymiş.Bunu yinede bi araştırmak gerekir.

ilker;
Hizmet birleştirme konusunu SGK sordum gelen cevap meili şöyle

Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
Sigortalı hizmetleriniz, kurumunuzca emekli keseneğine esas intibakınızda değerlendirilmesi ve bundan kaynaklanan kesenek-karşılık tutarlarının yatırılması halinde, tarafınıza buna göre tespit edilen derece-kademe üzerinden emekli aylığı bağlanacak, ayrıca sözkonusu hizmetleriniz toplam hizmet sürenizin tespitinde de dikkate alınmak suretiyle Aylık Bağlama Oranınızın belirlenecektir.
Bilgilerinizi rica ederiz. Basın ve Halkla İlişkiler MüşavirliğiBilgi Edinme Birimi​

Şimdi ne para isteyecekler o muamma

Bizim için Ali TEZEL in yazısından bi avantajımız oldu; Özürlü memur olarak işe girdiğimizden dolayı emeklilikte tekrardan sakatlık raporu istenmeyecek.

4/c

sayın oturanboğa kardeşim biz kamu kurumunda özürlü daimi işçi sınıfında çalışıyoruz %40 vergi indirimi muafiyetim var fakat bizim kurum özelleşip bizi 4/c aktardıktan sonra ben emekli olurken benden tekrar rapormu isteyecekler ben bunu anlamadım aydınlatırsanız çok teşekkür ederim benim kazandığım hakkım kayıpmı olacak

1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olan kişiler -memuriyete sakat statüsünde başlamış olsalar veya defterdarlıktan sakatlık indirimi hak etmiş olsalar dahi- emekli olacakları tarihte kurum sevki ile yeni rapor almak ZORUNDALAR.

Oturanboğa bey biz 2010 yılında memur olduk ama hizmet birleştirmesi yapınca giriş yılımız 98 yılına geriliyor. O zaman da 2008 den önce devlet memuru olanlar statüsünde yer almıyormuyuz

Hayır Ceren. 1 Ekim 2008 sonrasında 4c'li olarak memuriyete başlamak lazım...

O zaman biz niye vergi indirimi belgesi alıyoruz ben 2003 yılında bağkura girdim 618 günüm var 2005 te sskya girdim 843 günüm var eylül 2010 dada memur oldum %45 raporum var %46 vergi indirimi var yani günlerim bölük bölük tam değil nekadar var emekliliğe nezaman oluruz bizlerde askerlik ödemesi varmı vergi indirimi olsada tekrar rapor alacaz

Üst Alt