Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2008'den sonra engelli statüsünde memur olanların emekliliği..?

Hizmet birleştirme

Sevgili arkadaşlar uzun süredir işlerimin yoğunluğu nedeniyle siteye giremiyordum. Bugün hizmet birleştirme konusunda epey yorumlar olduğunu ve bazılarının da bu hususta üzüldüğünü gördüm. Ben de hemen dilimin döndüğünce sizlere açıklamaya çalışacağım.

Birinin ilk işe girişi sigortalı olarak 15.5.2001 tarihi olsun. B
u kişi 15.05.2005 tarihinde Emekli Sandığına Memur olarak atansın.
Memur olduğunda geriye dönük hizmet birleştirmesi yapan kişinin SSK'lı prim ödeme gün sayısının 1095 olduğu tespit edilmiş olup bunu yıl bazına dönüştürelim.

1095:365 (Bir yıl üç yüz altmış beş gün olduğu için prim gün sayısını yıla bölerek toplam hizmetimizi buluruz.) Böldüğümüzde 3 yıl hizmetimiz olduğunu görürüz. Memuriyete başladığımız 15.05.2005 yılından 3 yıl SSk'lı hizmetimi çıkararak 15.05.2002 tarihini buluruz. Bu bizim []EMEKLİLİĞE ESAS HİZMET BAŞLANGICIMIZDIR.Bu kişinin 10 yıl sonra ki izin hakkı 30 gün olur ve 2012 yılı (1 Ocak 2012 tarihinden itibaren) itibariyle 30 gün izne hak kazanır.15.05.2002 tarihinden itibarenden kademe derece ilerlemesi yapılır.Buna Emekliliğe Esas Kademe Derece İlerlemesi denir. Her yıl 1 kademe 3 yılda bir kezde derece ilerlemesi yapılır. Yeni yasaya göre disiplin cezası alıp kademe ilerlemesi durdurulmamışsa her 8 yılda da bir kademe verilir. Memuriyete başladığı 2005 tarihindeki hizmet başlangıcına ise AYLIĞA ESAS DERECE KADEME İLERLEMESİ denir ve bu tarihten sonra her yıl derece ve kademe verilir. Yani Memuriyetten önce SSk'lı veya BAĞKUR'LU HİZMETİMİZ VARSA DERECE VE KADEME İLERLEMEMİZ YILDA İKİ KEZ YAPILIR. BİRİSİ EMEKLİLİĞE ESAS DİĞERİ İSE AYLIĞA ESAS DERECE KADEME İLERLEMESİDİR. Emekli olduğumuz da Emekliliğe Esas yani (EMEKLİ SANDIĞI, SSK, BAĞKUR) TÜM HİZMETLERİMİZİN YER ALDIĞI HİZMETİMİZ DİKKATE ALINIR ANCAK EK GÖSTERGEDEN FAYDALANMAK İÇİN (4/1'İ YANİ KADRONUZ 4 KADEMENİZİN 1 OLMASI GEREKİR. AYLIĞA ESAS DERECE VE KADEMEMİZ DİKKATE ALINIR.

umarım sizlere faydam dokunmuştur ben şu anda arkadaş toplantısındayım o yüzden tarihleri hesaplamam kolay olsun diye biraz basit tarihler seçtim kusura bakmayın lütfen. Bilhassa Bu konuda epeyce yorulan İlker, Ceren ve İskoçyalı kardeşime özel olarak ama hepiniz de faydalansın diye hemen klavyeye sarıldım. Hepinize iyi geceler mutlu yarınlar...

Ben sizin yerinizde olsam hizmet birleştirmesi yapmazdım. Ben 15 yıl sonra kamudan emekliyim. 2 tane emekliliği hayal edin. Farklı kurumlardan belli kural çerçevesinde maaş bağlanmasıdır. Bana gelen maili aktarıyorum.

Konu : 30.01.2011 Tarih ve 3804 numaralı başvurunuz.
Soru : 5434 sayılı kanunla bir kişi emekli olursa, aynı kişi 5510 sayılı kanunla belirtilen süre ve primleri doldurduktan sonra ssk emeklisi olabilir mi? yani 2 farklı kurumdan emekli olunabilir mi ? olunabilirse dayanağı nedir ?
Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
5434 Sayılı Kanun uyarınca emekli aylığı bağlanmış olanların, Sigortalı ya da Bağ-Kur'lu olarak çalışıp hizmet ve yaş durumu gibi gerekli şartları yerine getirmeleri halinde kendilerine bu hizmetlerinden dolayı da ayrıca emekli aylığı bağlanmasında, 5434 SK yönünden herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kamuda çalışan arkadaşlar; önceki primleriniz çoksa lütfen birleştirmeyin. Kamudan emekli olunca tekrar çalışıp yada ssk lı gösterip 2. maaş bağlatabilirsiniz.

güzgülleri;

Yukarıda altı çizgili kısım kafamı karıştırdı. Ben 1999 yılı Aralık ayında ilk defa memur oldum, SSK dan daha önce 1221 gün yani 3 yıl 3 ay civarında pirimim var. Ben 30 günlük izin hakkımı 2009 yılı (27 Aralık 1999 memur olarak işe başlama) sonu itibarı ile kazandım, şimdi 3 yıl geriye dönecek 2006 yılında benim 30 günlük izin hakkım olması lazım. (hizmet birleştirmeyi 2000 yılının başlarında yaptım).
Şimdi benim 30 ila 40 günlük bir izin kaybım oluyor. Bu kayıbı telafi edebilirmiyim şimdi? yada o 30-40 günlük iznim yandımı?

Erşin;

Bu durumda yanmış bulunuyor.

Güzgülleri;

Bu izah ettiğiniz hususa dair verebileceğiniz bir yönetmelik linki var mı? Çünkü bu hizmet birleştirmlere bakan kurumlardaki özlük şubesi çalışanları, hizmet prim gün sayısını birleştiriyorlar. Fakat derece/kademe ilerlemesi verilememektedir, diyorlar...

Güzgülleri SGK da bir yıl 365 gün kabul edilmez, yanlışınız düzelteyim 1 yıl 360 gündür. (Takvime göre 365 gün 6 saat, SGK da 1 yıllık çalışma 360 gündür) Kişi memuriyete başlamış ve daha önce ssk sı bağkur u varsa, hizmet birleştirme yaparsa.. ne kadar günü varsa işe girişten o kadar geri gidilip başlangıç o baz alınır.. (2008 den sonra işe girenler hakkında kesin bir bilgim yok) burda o kadar çok bilgi paylaşımı varki kafa karıştıryor.. en doğru cevabı burdan değil; memursanız insan kaynakları servisinize dilekçe vererek, ssk, bağ kur ise size en yakın ve dosyanızın ( son çalışmanızın olduğu ) olduğu SGK ya dilekçe yazın sorun..

İlk işe giriş tarihi 01.06.1998
SSK: 2526 gün ödenmiş prim var.
SSK'lı çalışırken vergi indirimi için alınan sağlık raporu oranı: % 52
BAĞKUR: 2 yıl 8 ay var.
Bu kişi engelli memur sınavını kazanarak 13.09.2010 tarihinde göreve başlıyor ve emekli sandığına geçiyor. Halen devam etmekte.

Şimdi bu kişi hizmet birleştirmesi yaptırdıktan sonra emekliliğe hangi kanun maddesine göre hak kazanacaktır? 2008 öncesi mi yoksa sonrası mı?

officer ilker bey'in aylar önceki yazısı

burada ilker bey yanıltıcı bilgi vermiştir.

1998 ssk girişliyim 2010 yılı memur oldum ve 2700 gün hizmetim varken hizmet birleştirmesi yaptırdım ne yazıkki Ceren Kozaner haklı çıktı.

artık insan kaynakları sisteminde memuriyete esas 2 yıl yazarken emekliliğe esas 11 yıl yazmaktadır. Yani 3 yıl prim boşluğu olduğu için emeklilik yılı hesaplanırken giriş yılım 1998 e değil 2001 yılına gitmiştir.

Ben de söylüyorum 2002 yılında sigorta girişi olan birinin sadece 1 yıllık primi varsa bu kişinin giriş yılı memuriyet kayıtlarında sadece bir yıllık emeklilik hizmet yılı sağlar 2002 yılında ssk lı olduysa 360 günlük te primi varsa bu adamı 10 yıllık emeklilik hizmeti diye mebbis te göstermezler.

Bana inanmayan hizmet birleştirmesi yaptırsın sizin moderatör officer yanlış bilgi vermiştir. belkide o da hizmet birleştirmesi yaptırdı ve gerçekleri gördü ama neden bilgilendirmedi bu insanları

ilker bey ne demişti onuda yazayım engellilerin emekliliğinde memurlar için istenen şartlardan prim günü ve hizmet süresi olarak belitilen hizmet süresi için ilk defa özel sektörde işe girdiği yıl dikkate alınır demişti.Yani bu kişi 1998 de işe girmiş fakat 1080 günlük primi varsa bu kişinin memuriyet kayıtlarında hizmet süresi 14 yıl olur demekteydi bende hayır 14 yıl değildir ne kadar ödenmiş primi varsa giriş yılı o kadar geriye gider diyorum bir türlü inandıramıyorum

nasıl yani? inanamıyorum!!!
1998 tarihinde sigortalı olmuşken 2001 yılına nasıl gidiyor??? bu kayıp nasıl oluşuyor???
YAZIK YAHU...

Sevgili fatih;
Tamam belki Mebbiste öyle görünebilir fakat;
Mebbis MEB e özel bir yazılım. Sosyal Sigortalar Kurumu ile paralel çalıştığına inanmıyorum.
Kanun belli eğer ilker abinin dediği gibi değilse Mahkeme yolları açıktır. Şu 2010'da Meb'e atananlardan ilk emekliler hak kazansada şu tartışma bir sona erse gerçekten çok iyi olacak. Ama ben hala ilk işe giriş tarihinin hizmet birleştirmesiyle alakalı değilde, Gerçekten özelde işe giriş tarihi olduğuna inanlardanım.
Syg.

iskocyalim,
3,5 yıl şartı var emekli sandığından emekli olmak için en erken nisan 2014 tarihi olur o tarihte emekli olan arkadaşlar bize net bilgi vereceklerdir.

emeklilik dilekçesinde dikkate alacakları ilk şey mebbis kayıtları arkadaşlar.hangi kurumdaysan onun kendi personel sistemi yani.
mebbisine gir bak 2 ayrı seçenek var
1 memuriyete esas
2 emekliliğe esas
ki çokta mantıklı senin boşluklarını emekiiliğe esas saymıyor.
ne kadar primin varsa o kadar hizmetin var sayılııyor. ilçe sgk ya gittim bana hemen ssklı olarak giriş yılımı ay gün olarak sordu.çıkan toplu primide 360 a bölerek çıkan yıl sayısı kadar geri gideceksin dedi.acı ama gerçek olan bu

sevgili iskoçyalı sen hala 10 yıl önce sigortalanıpta 1 yıllık hizmetin varken nasılda mebbiste hizmet yılı 10 yazmasını umut edebiliyosun böyle bi şey olabilirmi :) Valla seni atomu bile parçalasak inandıramayız :)

Fatihcim Ben sadece kanunda okudugumu anladığım şekilde yorumyapıyorum, Yoksa ben emekli olmadım, olanıda görmedim tanımıyorum.
Sen bu Cümleden ne anlıyorsun onu bana izah et tamam dicem.

"a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,"

Benım anladıgım 16 yıl sigortalı geçen süre vardır bu süre zaafındada 4320 gün primin varsa hak kazanırsın.
Yok kanun böyle değildir sizin dediğiniz gibiyse boynumuz kıldan ince. zaten öyle bişey varsada ya çalışırım yada son 3.5 sene ssk öderım cok emeklı olamk ıstersem.
Ama mahkemeyi her türlü denerim kazanırım kaybederım o baska.
Senden sadece yukarda kı kanunda gecen cümleden ne anladıgın.

Senin mantığından bakalım 16 yıldan beri sigortalı olmaları yazıyor diyorsun.Primin ödenmiyorken yani 9 yıl boşlukta sen sigortalımısın hayır primin ödenirken sigortalısın. Şöyle yazsa primi ödenmesi şart değil 16 yıl önce den ilk sigortaya giriş yapmış olmalı yazsa o zaman dava açılabilir belki kazanma şansı olurdu iyi günler

Peki ozaman 16 yıl bir fiil çalışan bir adamın kaç gün primi olur. Ben söylüyeyim 5760 gün yapar.
Bu kanunu yapan adamların hesap makinası yanlış hesapladıda 4320 gün yazdılar kanuna.
Kanunda 4320 gün yazma sebebinide açıklarsan tşk ederim.
iyi günler.

ona da şöyle bir yorum yapayım ne güzel kanun sana primlerinde boşluk olması şansı tanımış.Senden perfect 16 da 16 yıl 5760 şartı koşmamış.

Bu sorunun cevabını bekleyen birçok engelli var, bimere bu konu hakkında soru sorarak cevabı almanız en sağlıklı cevap olacaktır. Fakat mantık olarak fatih beyin söyledikleri daha doğru gibi geldi.

ancıl;

Bütün yazıları okudum. Çoğunda karışıklık olmasına karşılık mantık olarak kafamda bazı şeyler netleşti. Yine de kesin emin olmak adına yukarıda arkadaşımızın söylemiş olduğu konuyla ilgili soru sormak istiyorum. Ben 2013 Nisan ayında İçişleri Bakanlığında Memur olarak göreve başlayacağım nasip olursa. Bu güne kadar aralıksız 2700 gün civarında SSK prim günüm var hizmet birleştirme yapmazsam ve 18-20 sene engelli memur olarak görev yaparsam, Kamudan emekli olduktan sonra da kalan 2000 günlük SSK veya Bağkur primimi isteğe bağlı ödersem 2 ayrı emeklilik hakkım olur mu? Engel oranım D ve 2012 yılında aldım raporumu ve vergi indirimimi.

gkmnblm;

Bu soruyu neden bimere sormuyorsun, ben sordum ve cevabı yazdım. Tek çatı altında birleşmesine rağmen SSK BAĞKUR ES bunlar farklı kurumlar olduğu için cevaplarıda farklı olabiliyor. Sen 2008 den sonra memur olduğun için, emeklilik hakların 5434 sayılı kanuna göre emekli olmayacaksın. 5510 sayılı kanuna göre emekli yada 506 sayılı kanuna göre emekli olacaksın. Bu durum şöle değişiyor senin işe başladığında hangi kanun vardı. O kanuna göremi yoksa sk yönünden hangi madde gibi. benim bildiklerim bu kadar fakat netliği belirtemem

Bilgi için teşekkürler. BİMER 'e sorayım o zaman.

1997(mart) yılında SSK'lı olan,2012(ekim) yılında memur olan ne zaman emekli olur?

1997(mart) yılında SSK'lı olan,2012(ekim) yılında memur olan ne zaman emekli olur?
Prim gün sayısı 3565 gün,16 ekim 2012 yılından itibaren emekli sandığına bağlı ve halen çalışmakta.özür rapor oranı:%41
(bir arkadaş adına soruyorum)

yani emekli sandığından ne zaman emekli olur.toplam çalışma süresi 15 yıl olunca emekli olur biliyorum.doğru mu.

merhaba. 2008 nısan ayında bı gunluk sıgorta gırıs cıkısım oldu . 2011 nısan'ında ıse basladım ve suan ıtıbarı ıle 700 gun SSk 'm var . %54 raporum. Ve omss ıle memur olarak atandım 1-2 aya ıse baslayacagım . benım emeklılıgım kac yıl hesaplanır ?

Şu ayrıntıya dair yorumu olan var mı arkadaşlar?

Sevgili arkadaşlar uzun süredir işlerimin yoğunluğu nedeniyle siteye giremiyordum. Bugün hizmet birleştirme konusunda epey yorumlar olduğunu ve bazılarının da bu hususta üzüldüğünü gördüm. Ben de hemen dilimin döndüğünce sizlere açıklamaya çalışacağım.

Birinin ilk işe girişi sigortalı olarak 15.5.2001 tarihi olsun. B
u kişi 15.05.2005 tarihinde Emekli Sandığına Memur olarak atansın.
Memur olduğunda geriye dönük hizmet birleştirmesi yapan kişinin SSK'lı prim ödeme gün sayısının 1095 olduğu tespit edilmiş olup bunu yıl bazına dönüştürelim.

1095:365 (Bir yıl üç yüz altmış beş gün olduğu için prim gün sayısını yıla bölerek toplam hizmetimizi buluruz.) Böldüğümüzde 3 yıl hizmetimiz olduğunu görürüz. Memuriyete başladığımız 15.05.2005 yılından 3 yıl SSk'lı hizmetimi çıkararak 15.05.2002 tarihini buluruz. Bu bizim []EMEKLİLİĞE ESAS HİZMET BAŞLANGICIMIZDIR.Bu kişinin 10 yıl sonra ki izin hakkı 30 gün olur ve 2012 yılı (1 Ocak 2012 tarihinden itibaren) itibariyle 30 gün izne hak kazanır.15.05.2002 tarihinden itibarenden kademe derece ilerlemesi yapılır.Buna Emekliliğe Esas Kademe Derece İlerlemesi denir. Her yıl 1 kademe 3 yılda bir kezde derece ilerlemesi yapılır. Yeni yasaya göre disiplin cezası alıp kademe ilerlemesi durdurulmamışsa her 8 yılda da bir kademe verilir. Memuriyete başladığı 2005 tarihindeki hizmet başlangıcına ise AYLIĞA ESAS DERECE KADEME İLERLEMESİ denir ve bu tarihten sonra her yıl derece ve kademe verilir. Yani Memuriyetten önce SSk'lı veya BAĞKUR'LU HİZMETİMİZ VARSA DERECE VE KADEME İLERLEMEMİZ YILDA İKİ KEZ YAPILIR. BİRİSİ EMEKLİLİĞE ESAS DİĞERİ İSE AYLIĞA ESAS DERECE KADEME İLERLEMESİDİR. Emekli olduğumuz da Emekliliğe Esas yani (EMEKLİ SANDIĞI, SSK, BAĞKUR) TÜM HİZMETLERİMİZİN YER ALDIĞI HİZMETİMİZ DİKKATE ALINIR ANCAK EK GÖSTERGEDEN FAYDALANMAK İÇİN (4/1'İ YANİ KADRONUZ 4 KADEMENİZİN 1 OLMASI GEREKİR. AYLIĞA ESAS DERECE VE KADEMEMİZ DİKKATE ALINIR.

umarım sizlere faydam dokunmuştur ben şu anda arkadaş toplantısındayım o yüzden tarihleri hesaplamam kolay olsun diye biraz basit tarihler seçtim kusura bakmayın lütfen. Bilhassa Bu konuda epeyce yorulan İlker, Ceren ve İskoçyalı kardeşime özel olarak ama hepiniz de faydalansın diye hemen klavyeye sarıldım. Hepinize iyi geceler mutlu yarınlar...

Sevgili Bülent, yorum yapmayacaktım ama çok önemli bi yanlışı farkettim ssk da geçen günlerin yıllık izne memuriyette katkısı yoktur.Şöyle istisnası vardır;kişi ücretli öğretmenken ssk lı sonra devlet memurluğuna geçip öğretmen olursa aynı hizmet olduğu için okuldan ispat eden yazıyıda alırsa hizmetler aynı olduğu için 3/2 si hesaba katılır ve yıllık iznine sayılır.Yine kişi özelde avukatken devlet memurluğuna avukat olarak geçerse yine yıllık izne sayılır günleri.Ama kişi ssk da kasiyer,garson,satış elemanı yada muhasebeci yada özelde başka bir işte çalııp düz memurluğa geçtiğinde hizmet süresi sadece emeklilik müktesebinde geçerlidir yıllık izne hiç bir katkısı yoktur üstteki yazıda yıllık izni 10 yıl olduğu için 30 güne çıkar diyerek hatalı yanlış bilgi vermiştir.Yıllık izninin 30 güne çıkması için o kurumda 10 yılı doldurması yada hak kazandığı maaş derecesine göre hizmeti 10 yıl olması gerekir.Her ne kadar bu konuyla emeklilik konusuyla alakalı hiç bir yorumda bulunmamaya kararlıyım oysa çok yrumum var ama yorum yok.Emeklilik konusunda ise bir yanlışı daha farkettim ama yorum yok.

iyiki işlerinin yoğunluğundan dolayı girmiyormuş yoksa hatalı ve yanlış bilgilere devammı edecekti.Burada o kadar kişiye yanlış bilgi vermemek gerek lütfen araştırın öyle bilgi verin.

Fatih Bey her kafadan farklı ses çıktığı kesin ama şöyle bir durum var mantığım almadı sizin söylediklerinize bakarak söylüyorum sakın yanlış anlamayın lütfen. Ben 7-8 yıl kadar özel sektörde çoğunluğu satış birimi olmak üzere SSK'lı olarak çalıştım. Şimdi VHKİ olarak atamam gerçekleşti. Özel sektörde arasam böyle bir kadroyu bulmam mümkün değil. Ben o kadar uzun zaman boşuna mı çalışmış oluyorum yoksa bu çalışmamı başka yerde değerlendirmem mümkün olacak mıdır? Bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim. BİMER'e de mail attım ama henüz cevap gelmiş değil.

Teşekkür ederim.

Aynen öyle 9 yıl ssklıydım 3 yıllıkta memurum 30 gün iznimin olması için 7 yıl daha lazım.Bu arada Sayın GKMNBLM çalıştığın günler boşa gitmiyor emeklilik hizmet süresi ve derecesinde sayılacak ama maaş süresi ve derecesine,yıllık iznine hiç bir faydası yoktur.Yıllık izinde maaş derecesi ve hizmet süresi alınır.Teşekkürler ediyorum size de.

Fatih Bey sizin durumunuz ile yakın bir durumum var anladığım kadarıyla :) Bilgi için teşekkürlerimi sunarım. Bir sorum daha olacak bilginiz var ise cevaplarsanız sevinirim. Hizmet birleştirme yapmaz isem SSK'lı günlerimin kalan kısmını memur emeklisi olduktan sonra isteğe bağlı ödersem Allah(C.C.) ömür verirse tabi 2 emeklilik hakkım olabilir mi? Tahminimce olmaz ama bir arkadaşımız olabilir yazmış önceki yazılarda. Fikriniz veya bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler şimdiden.

benim sorum 23/03/2001 yılı sigorta girişi.4.261 gun sgk prim gunu,ve 3.derece vergi indirim hakkım var.özel sektörde 19 yıl 4240 gunde emeklılık hakkını kazanmış olacaktım.yanı gun dolmuş yıl olarak 6 yıl gıbı bır surem vardı.memurluğa geçtiğimde emeklılık şartlarım nasıl olacak acaba?yada yukarıda okuduklarımdan hizmet birleştirmesi yapmadan iki kurumdanda emklı olmam gıbı bır sonuc cıkabilirmi benim için.çükü ben sgk olaran gun sartımı doldurdum sadece yıl olarak beklemem gerekıyor.sızce ne yapmam gereklı?hangı yöntem daha dogru olur benım ıcın,ne tavsıye edersınız.

Dikkatlice okumanızı istiyorum. sgk dan gelen bir cevap.

Buna göre, ilk defa 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra (2008) 4/1-(c) (Emekli Sandığı) statüsünden Kanunun 28 nci maddesinde yer alan hükümler gereği yaşlılık aylığı bağlanan bir sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi hariç olmak üzere herhangi bir statüden çalışmaya başlaması halinde (4/1-(a) SSK, 4/1-(b) Bağ-Kur, 4/1-(c) Emekli Sandığı) aylıkları kesilmekte, işten ayrılarak tekrar aylık bağlanması talebinde bulunması durumunda ise eski aylığın kesildiği tarihten sonra aylıklara yapılacak artışlar uygulanarak aylık başlangıç tarihi itibarıyla bulunan tutarı ile emeklilik sonrası çalışmaya ait kısmi aylığın toplamından oluşan yeni bir aylık hesaplanmakta, aynı sigortalının 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (4) numaralı alt bendi hariç olmak üzere diğer alt bentlerine tabi (Bağ-Kur) çalışmaya başlayanlardan aylıklarının kesilmemesi için yazılı istekte bulunanların ise yaşlılık aylıkları kesilmemekte, aylıklarından % 15 oranında SGDP kesintisi yapılmakta olup, söz konusu Kanun hükmü gereği ilk defa 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra sigortalı olan ve yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra tekrar çalışmaya başlayan sigortalılara ikinci bir aylık bağlanmamaktadır.
Bilgi edinilmesini rica ederiz

SGK'dan Memuriyete geçersem emeklilik şartlarım nasıl olur?

Ben 20-10-1999 Yılında Pirim Ödemeye başlayıp halen aynı şirkette çalışmaktayım. Ankaradan onaylı raporum var ve 20-10-2017 yılında emekli olabiliyorum. Şuan 4750 günüm var. Aynı şirkette devam edersem 6400 günüm olucak.

Net olmasada 2014 yılında özürlü memur alımı için devlet sınav yapıcağı söylenmekte. Eğer bu sınava girersem ve kazanırsam atıyorum 2015 yılında bir devlet dairesine memur olarak gittim. ssk günlerimi memurluğa saydıra biliyoruz bunu kısmen biliyorum. Benim öğrenmek istediğim konu atandığım zaman memur olarak hangi yıl emekli olabilirim? Emeklilikte yeni rapor istenmektemidir. Memur ataması bulunduğumuz ile göremi gerçekleşiyor? Mesela ben İzmirliyim beni bursaya, Eskişehire atarlarmı? Ve son olarak emekli olduğumda atıyorum 3 yıllık memurriyttenmi sayılcak yoksa ssk günlerimde geriye gidip mi sayılcak. Yani kabaca hangi basamaktan emekli ediyorlar. Bildiğim kadarınla Memurlarda 9 basamak var ve biz başladıkmı 9/1'denmi başlıcaz

Üst Alt