Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2008'den sonra engelli statüsünde memur olanların emekliliği..?

Demir bey siz şanslısınız eski memurlardansınız sizin emekli olma şartınız 15 yıl oldugundan sizin için bir sorun yok gibi. Ama yeni memur olan arkadaşlar ilk sigorta tarihi eski fakat prim ödememiş insanlar madur olucak bu konuda anlatılmak ıstenen bu.
Bende sizin anlattıgınız gibi hizmet birleştirmesinin sadece emekli sandıgına yaradıgını bır kac arkadasımdan duydum oyuzden emeklılıgıme yakın bır zamanda bırlestırmeyı planlıyorum

kendi şahsi fikrim hizmet birleştirmesi yapmanız şu an yararı yok diye düşünmemek lazım dez avantajı emekli keseneği 1 kaç lira fazla kesilmesi o kadar.
ama ne olur olur ileride kanun yasa değişir. saydırın keyfinize bakın.
üstelik ben saydırırken 3 yıllık memurdum eğer işe giren memur işe girmeden önce çalıştığı süreleri aday dahi olsa bildirilmesi saydırılmasının zorunlu olduğu hakkında yazı da gelmişt.
örneğin,
ben şu an saydırmadım 7/1 emekli keseneğim 15 lira kesiliyor
eğer saydırsa idim 5/1 den 17 lira kesilecekti.
bana da cüzi bir miktar 2004 yılında 9 lira ilave kesenek farkı ödedim. yukarıdaki örnek gibi
bence saydırın keyfinize bakın ......

Hizmet birleştirmesi nasıl yapılıyor demir1, nereye başvurulur? Teşekkürler.

çalıştığınız yere kimlik numaranız varsa ssk veya bağkur numaranızıda bildirin onlar tekrar SGK dan soracak ve size yeni emekliye esas derece ve kademeniz ile birlikte hizmetin sayıldığına dair bilgi gelecektir.
ben maliye çalışanıyım defterdarlık personel müdürlüğüne çalıştığım birim aracılığı ile gönderdim. 1 ay falan sürdü.

beni de çok etkilicek ssk da hesaplarken 2016 da emekli olacakken şimdi 2019'a çıktı boşluğu olmayanın bir kaybı yok emekli ikramiyesi artar.Bu arada bizde 28 yıllık memuur emekli oldu 34 000 aldı.biz 9 yıl çalışmayla en fazla 12 000 alırız heralde.

Bir sorum var bizim emekli maaşımız diğer sağlam memurlardan fazlamı olur vergi indirimimiz olduğu için buna cevap verebilen olursa sevinirim.Yani emekli maaşımızdanda gelir vergisi kesilmezmi?

özel sektörde geçen ssk ve bağkur hizmeti emeklilik süresinde değerlendirilir. emekli olurken ikramiye hesabına sadece emekli sandığı na kesilen süre kadar hesaplanır.
engelliler 15 yılda emekli olacaklar için 15 yılı doduram emeklilik için müracaat ettiğinde 20 yıl üzerinden emekli maaşı bağlanır. diye biliyorum.

Emekli ikramiyesi biz cok bır para almayız ceren hnm.
Benım bıldıgım her sene ıcın bır maaş diye hesalıyorlar kabaca.
10 sene çalışsak 1.500 den 15.000 tl gıbı bır para alırız.

Arkadaşlar, iyi diyorsunuz ama, o zaman memurlar için sigortalılık süresi şartı ne anlama geliyor? Şurada yazdığım mantığa istinaden ikna edici bir yanıtı olan var mı? "SGK böyle uyguluyor" demek uygulamayı mevzuata uygun hale getirmez.

Bu yeni yasa çıkmasa ve herkes 28. maddeye tabi tutulmasa, amenna. O zaman eskiden olduğu gibi memurlar hizmet birleştirme işlemi yaptığında ssk prim günü kadar günü hizmet sürelerine eklemeye devam edecekti. Ama şimdi bir de sigortalılık süresi diye bir şart var. Bunun pratik karşılığı nedir? Soru bu.

Uygulamanın böyle olduğu (yani bilginin doğru olduğu) muhakkak. Benim sorguladığım şey, bu uygulamayı yapanlar "sigortalılık süresi" şartını nasıl izah ediyorlar? Şurada yazdığım mantığa istinaden ikna edici bir yanıtı olan var mı?

Garanti bankasının online sigorta danışmanlık sistemi varmış oraya yazdım bakalım ne dicekler. cevap gelirse paylaşırım sizle başkada bedava danışmanlık bulamadım

:) Yok, garanti emeklilikle sgk emekliliği ayrı konular. Bilmezler, cevap da vermezler...

Ozaman sgk da çalışan bir arkadaş lazım bize forumda mı acaba. Yolum unkapanına düşse sorcamda bu aralar çok zor oraya gitmemde. Gerçi orasıda emekli sandıgına bakarmı bu soruya onlarda cevap verebılırlermı oda muamma

Evet o sigortalılık süresi kafa karıştırıcı hem de çok yüzde yüz katılıyorum

Garanti fos çıktı :)

www.garantiemeklilik.com.tr’de yer alan Sosyal Güvenlik Danışmanı formunda paylaşmış olduğunuz bilgiler doğrultusunda, şirketimiz kayıtlarında aktif bir bireysel emeklilik sözleşmeniz bulunmamıştır. Sosyal Güvenlik Danışmanı hizmetimizden sadece bireysel emeklilik müşterilerimiz yararlanabilmektedir.

Ben sgk ya gittim sordum arkadaşlar;
Yani benim için hesaplama yaptı memur aynen aktrıyorum;
Bana söylenen şu ilk kurum girişinden sonra (ben 1997 ssk girişliyim) süre hesabı yapılacak prim hesabı ise ne kadar primin var ise E.sandığına aktarılacak süreni tamamlasam bile prim eksiği için çalışmaya devam edeceksin..Prim süren tamam olsa bile son 3,5 yıl çalışman gerekli E.sandığından emekli olabilmek için.
%52 olan rapor oranım a göre;
% 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 güne tabi oluyorum.
01.10.1997+16:01.10.2013 yılında süremi tamamlıyorum bunda sıkıntı yok ilk girişten hesaplama yapılıyor çünkü kurumlar tek çatı altında birleştiği için..
prim sürem ise 2869 gün .(askerlik borçlanması da dahil)ssk ya ödememiştim askerlik borçlanmasını
4320-2869:1451 gün yapar
E.sandığı ilk başlangıç ise 09.06.2010 bu tarihten sonra ödenen primlerim hesaba dahil değildir..(yaklaşık olarak 6 ay)
1451 gün (yaklaşık olarak 4 yıl)daha emekli sandığına ödeme yaptıktan sonra emekli olabilirim..
Son 3.5 yıl (1261 gün) çalışma süre sinide yerine getirmiş oluyorum bu arada

İlker abi haftalardır içim içimi yiyor bu konu sonunda bir sonuca baglandıgı ıcın mutlu oldum. ayrıca emeklılıgımız uzamadıgı ıcın dahada mutlu oldum.
teşekkur ederım sgk lara kadar gıdıp ugrastıgın ıcın

Bu konuyu ayrıca ıslak imzalı belgelemek için kuruma dilekçe verdim bakalım cevap alayım burada yayına verecem

Yani İlker, daha önce yazdığım ve aşağıda mavi ile belirginleştirdiğim bilgilerim doğru, kırmızı ile belirginleştirdiğim iddia ise yanlış. Değil mi?

[...]
1 Ekim 2008'den sonra bu durum değişti. Daha doğrusu, kurumlar tek çatı altında birleşince, herkes aynı statüye tabi oldu ve -ilk kez 1 ekim 2008 sonrasında sigortalı ya da memur olan- tüm sakatlar 5510 sayılı yasanın 28. maddesine tabi oldular. 28. madde der ki:
Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.
a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar
Burada görüleceği üzere herkes için prim günü yanı sıra bir de sigortalılık süresi kavramı getiriliyor (4a ve 4b için zaten vardı, şimdi 4c de buna dahil edilmiş).

Benim bildiğim şu:
1- Hangi statüde emekli olunacağı, son 2520 primin fazlasının hangi statüde olduğuna bağlı
2- 28. maddedeki emeklilik şartlarını yerine getirmek 4c statüsünde emekli olmak için yetmez
3- 4c statüsünde emekli olabilmek için son 1261 gün primin bu statüde yatması gerek.

Yani, 1 ekim 2008'den sonra ilk kez memur olup, % 40 ilâ % 49 arasında raporu bulunan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün prim yatırmaları halinde emekli olabilirler; ne ki, son 1261 gün prim memur statüsünde yatırılmış olsun.

_________

Sizse şunlardan birini söylüyorsunuz sanırım (?):

1- Memur statüsünde emekli olabilmek için yılın bi önemi yok. Önemli olan şey hizmet süresidir. % 40 ilâ % 49 arasında raporu bulunan memurların emekli olabilmeleri için 4680 gün hizmet süreleri olmalı; yani -hizmet birleştirme dahil- 4680 gün hizmet süreleri bulunmalı. Eğer memuriyetten önce ssk ya da bağkur primi yatırmışlarsa, bu primler toplanır ve hizmet süresi olarak 4680'den çıkartılır...

2- Memur statüsünde emekli olabilmek için hem yıl hem de prim şartı tamamlanmak zorunda. % 40 ilâ % 49 arasında raporu bulunan memurların emekli olabilmeleri için 4680 hizmet süresinin yanı sıra, 18 yıllık memuriyetlerinin de tamamlanması şart. Yani, eğer memuriyetten önce ssk ya da bağkur primi yatırmışlarsa, bu primler toplanır ve hizmet süresi olarak 4680'den ve o gün sayısınca da 18 yıl'dan çıkartılır.
Bir başka deyişle memur olmadan önce 3600 gün ssk'sı bulunan bir kişi 1 ekimden sonra memur olduğunda 1080 gün (ya da 1261 gün) memur olup emekli olamaz. Bu kişinin emekli olabilmesi için 18 yıl (yani 18x360=6480 gün) hizmet süresi dolmalı. Yani emeklilik için 6480-3600= 2880 gün memur olmalı...

Aynen abi ...
İlk sigorta başlangıcı baz alınıyor şimdi ilk girişten yılı tamamlayacaksın sonra prim şartlarını son 1261 gün nereden ise oradan emekli olacaksın yani eski ssk-bağ-kur birleştirmesi gibi..
Sende biliyorsun bağ-kurdan ayrılı ssk dan emekli olmak için son 1261 gün baz alınıyordu...Bende ssk dan çıktım e.sandığı iştirakcisi oldum 1261 gün tamamlayıp emekli olabilirim.
Şu ıslak imzalı belgeyi bekliyorum abi gelsin yayınlayacağım...

ilker bey inş. dediğin gibidir.Benimde emekliliğim kısaldı o zaman.Kurum birleşmesi yapıldığı için önceki kurumundaki boşlukları sorgulamayıp sigorta başlangıcını ve prim gününü dikkate alıyorlar demekki ne güzel.Bu bilgi doğrudur inş. şartlarımızı tamamlayıp dilekçe verince şoke olmayalım.

tekrar dan rapor istenecek mi?

2015 OCAK ta Emekliyim ne güzel:)))

arkadaşlar şu tekrardan rapor ıstenecegını acıklarmısınız.ben zaten %72 sakatlık raporu ıle memurıyete gırdım.%62 vergı ındırımınıde verdım.benı ıse alan devlet benım sakat oldugumu zaten bılıyor.sakat oldugumuzu tekrar rekrar ıspat etmemızın ne mantıgı var ben anlayamadım.

Mantığı yok ya düzelirsen diye sanıyor herhalde. Emeklilik zamanın geldiğinde tekrardan hastaneye gidip en az %40 rapor almamız gerekecek. Bugün raporu %40 olan 10 sene sonraki cetvelde kaç olur allah bilir.

Sevgili İlker bey ve Bülent bey ; memurluğa girerken benim raporum %50'dir. Emeklilik zamanı gelince kurum hastaneye sevkedince aldığım rapor % 65 çıkarsa emeklilik şartımız ne olur? ''16 yıl 4320 şartı mı'' geçerli mi olur?

Emeklilik şartları tabiki değişir ceren hanım hastalığınız ilerlediği için malulen bile emekli olabilirsiniz...

arkadaşlar bende bu hafta kısmetse memur olacağım ama 2004 den beridir vergi indirimim var şimdi memur oldumu bu vergi indirimim olduğu için takra sağlık raporu çıkartmadan emekli olmayacakmıyım.bu vergi indirimi bir kereye mahsus değilmi.memurlukta emekli olmak için vergi indirimi tek başına yetmiyormu ?

İlker bey o zaman her şey doktorun elinde erken emeklilik için uğraşırken yanlışlıkla malulen emekli olabiliriz.Biz doktora % 50 den fazla vermeyin dememiz gerekir.

raporumuz % 59'u geçerse malulen emekli ederler o zaman değil mi?

o senin isteğine kalmış ceren hnm.
İstersen malulen istersen yaşlılıktan istersen çalışmaya bile devam edersiniz.
Sizin muvakkafiyetiniz olmadan emekli etmezler.

Yeni engellilerin emeklilik süreleri

http://www.engelliler.biz/forum/eme...i-olmadan-erken-emekli-olurlar-ali-tezel.html

ilker bey daha önce emeklilik konusunda konuştuğumuzda sizinle giriş yıllarımızve özürlülük derecemiz yaklaşık olarak aynı siz giriş yılı itibariyle 16 yıl ve 4320 gün demiştiniz.Burdaki şartlara göre 2010 yılında devlet memuru olarak başlamış ve %50 raporlu olanların 16 yıl 3960 prim günü şartı isteniyor.

Kademeli geçiş varmış ceren hanım nasıl bir kademe anlayışı varsa bu kanun yapıcıların ben anlamadım..

Kanun bu değil mi ?

A-Yeni Kanunla gelen özürlü emekliliği
§5510 sayılı Kanun’un 28 inci maddesi 1 Ekim 2008 gününde yürürlüğe girdi bu Kanun’un getirdiği özürlü emekliliği hükümleri, 01.10.2008 gününden sonra ilk defa işe girecek olanlar için geçerlidir.

Yeni düzenlemeye göre;
§1-Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce yüzde 60 ve daha fazla oranda hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayanlara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

§2-Yetkili sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

§a) Yüzde 50 ilâ yüzde 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
§b) Yüzde 40 ilâ yüzde 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

http://www.sgkemekli.com/ozurlulerin-emeklilik-sartlari-.html

Üst Alt