Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kanal içi cihaz alırken dikkat edilmesi gerekenler

Aslında hem gizlilik hem de devamlı kask çıkarıp taktigim için kaskı çıkarıptakarken rrahatsız etmeyecek bir cihaz olursa isimi kolaylaştırırdiye ddüşünüyorum..

mehmet bey kanal içi cıc cihaza ventil 1mm hava kanalı açıldıktan sonra tekrar cihaza odyo ayarı gerektirirmi ? ayrıca cihaza ventil hava kanalı açıldı diye ıslık sesi otmesin diye feedback önleyeyici yazılım tekrardan çalıştırılmalımı?yazılım çalıştırma derken cihaz sessiz ortamda kendi kendine tırt biip gibi15-20 saniye kendini test edip ıslık sesini bastırma.ventilden sonra tekrar bu uygulamayı istermi ?

Vent açıldıktan sonra, prensip olarak her iki uygulamanın da yapılması gerekiyor. Ama işitmede sorun yoksa, cihaz da feedback yapmıyorsa, ayarları yeniden yapmaya da gerek yoktur.

hocam size bir soru daha sormak istiyorım cıc cihazımın kulak içine sokup çıkartırken tuttuğumuz sapın oynaması sorun olur mu? Yani demek sitediğim sap hem kendi çevresinde boşlukta dönüyor hem 1-1,5 mm ileri geri boşlukta gidip geliyor.cihazın içinden baktım sapı ileri geri inttirdiğim zaman cihazın içinnde sapın nereye gittiğini göremedim sanırsam belli bir yuvanın içinde kalıyor sadece.ama endişem cihazın içindeki montoj elemanlarına zarar vermesi sizce bir zararı olurmu ?değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Herhalde misinadan bahsediyorsun (Bazı CIC cihazlarda, pil yuvası açılarak takma-çıkarma aracı olarak kullanılabiliyor). Misinanın oynaması önemli bir sorun değil. Çok rahatsız oluyorsan, Japon yapıştırıcı ile yapıştırabilirsin. Ama çok dikkatli olman lazım. Japon yapıştırıcı çok akışkandır. Yüzeye dağılırsa diğer parçaları da yapıştırır! Hele mikrofona girerse çok üzülürsün. Önce bir kürdanın ucuna azıcık al, sonra misinanın dibine sür.

Mehmet Akşit;

Yok hocam rahatsız etmiyor sadece eendişem ileri geri gittiği için misinanın arka ucu cihazın içindeki diğer parçalara değip zarar vermesinden çekindim

ben de cıc işitme cihazı kullanıyorum, yeni başladım. sol kulaklık avcumun içine aldıktan beş saniye sonra ötüyor ve ötmeyi kesiyor. sağ kulaklık, hiçbir şekilde ötmeyi kesmiyor, öte öte takıyorum. nedeni ne olabilir?

satlas;
şimdiii, öncelikle merhabalar. satlas, bu cihazı o kadar övdün ki, ben üye olamamıştım bir türlü foruma, okuya okuya, satın aldım. soracaklarımı soramadım tabi. bu güne kaldı :). telefonla, yıldız yıldız, doksandokuz, kare kare yaptıktan sonra, 2 ye basıp ses açıyorum, 8 e basıp ses kısıyorum. tizdi, bastı kimse bi şey söylemedi. odyocu arkadaşı çok sevdim, çok iyi niyetli buldum. ama galba başka tarif ne onun aklına geldi, ne de sormak benim aklıma, bu ayarı açıklamalı bana yazabilirmisin?. ya da başkaca tuşlara yanlışlıkla basıp cihazınn ayarlarını karıştırmış olmayalım. ne bileyim,, dial-up mantığıyla çalışıyor ya, belki yanlışlıkla, sıfıra basınca da tam kapıyordur... ikinci sorum da şu, avuç içine alınca sessiz ortamda ötüyor bir müddet, sen bilgilisin bu konuda mesajını okumuştum, ayar yapıyor, feedback , ötme, ıslık için diye yazmışsın. iyi de, sol kulak için olan ötüyor susuyor. sağ kulak için olan, bir dakikadan fazla beklediğim halde susmuyor, öte öte takıyorum onu da :). belki mehmet akşit hocam da biliyordur?

telefonla sadece 2 yıldız yapıca bağlantı gerçekleşir ve bağlantı sesi çıkar.ilk önce cihazda program seçersin mesala benimki 4 program 6 tuşuyla program ileriye atlar 4 tuşuyla ise program geriye atlar.2 ile ses açılır 8 ile ses kısılır.0 ile cihaz kapatılır.reset atma işi pil çıkarıp tekrar takılır.avucun içinde benmkide ötüyor.ama kulakta kesinlikle ötmemesi lazım.cihaz kalıbı doğru alınmamış olabilir.ayrıca cihaz ilk ayarında birkez feedback programı çalıştırım ıslık sesini kaldırmaları gerekir bunu sessiz ortamda yapıyorlar.

teşekkürler satlas ve mehmet akşit hocam. forumdaki diğer arkadaşlara da selamlar saygılar.
satlas, 4 ve 6 tuşlarından bahsedilmedi, program ileri geri atlama nedir. ya da 2 tuşu ile ses ne kadar açılabiliyor. ya da 8 ile ne kadar kısılabiliyor. yani 8 e basa basa cihazı tamamen kapatabilirmiyiz. yoksa, bizim işitme ayarlarımız yüklü olan cihazımızda, belli oranda mı bir oynaya yapabiliriz.

satlas, şimdi sen yazınca farkettim. 1,2,3 diye programları sıralıyor cihaz. ancak, hangi program nedir ne değildir hiç bilmiyorum. zahmet olmazsa biraz açıklarmısın?

kardeş cihazı alırken niye sormadan aldın insan bir ön araştırma yapar birazda sende kabahat burdan anlatmayla olmaz verimli neyse elimden geldiğince anlatayım

cihazın ilk aldığında odyo sana 4 program yapar sen bu programları 4-6 tuşları ile değiştirirsin örnehin 1 bip sesi konferans yaparsnın yani sesi yüksek ayarlatırsın.2 bip sesi gürülütülü ortama ayarlatursın gürültü baskılama fazla ol telefondan 4 tuşuna basarsın ilk önce 1 bip oter birkez 4 tuşuna basarsın 2 bip yapar gürültülü ortam programına geçer.bu boyle 5 programa kadar ayar çekersin her programıda 2 tuşuyla sesini açarsın bu en fazla 2 kademe açar yetiyorda zaten 8 tuşu sesi kısar en fazla 2 kademe kısarsın zaten limit doldumu bi bip bip 3 kez otüyor.birde googlede cihazın kullanma kılavuzu vardı detaylı anlatım olması lazım

sağol satlas. ben cihazı, odyomla, ilk gittiğim kişiden satın aldım. satan kişi, bana çok güven verdi. inandım, güvendim. yanıldın mı dersen, hayır yanılmadım. gerçekten dürüst, iyi niyetli birisi. ama nihayetinde o da bir odyometrist ve mesul müdür. teknik servis elemanı değil. cihazın distiribütörü değil. benim kaygım, satan kişiyle değil, cihazın güvenirliği ile ilgili. evet eksiklerim var haklısın, ama madem burası bir bilgi paylaşım ve destek platformu, sanırım aynı cihazları kullanıyoruz, o nedenle sana danışıyorum, deneyiminden istifade etmek için. sen nasıl mehmet akşit hocama danışıyorsan. bunalttıysam kusura bakma. yardımların için de teşekkür ederim

nasıl söz o bunaltmak nasıl kelime tabi ki soracağız bir birimize burada bildiklerimizi paylaşalım.sanırım kendimi yanlış ifade ettim benim demek istediğim o kadar para vermişin keşke orada pratik yapaydın.burada anlatmaktan daha verimli olurdu.böyle bir görüntu verdiysem özür dilerim.foruma çok sık giremiyorum.bana memurmaasmutemeti@gmail.com dan ulaşabilirisiniz

kullanma kılavuzunu googlede araştırdım bulamadım en iyisi firmadan isteyin.çok detaylı anlatım var orada.

Merhaba Mehmet Akşit bey,

Burada yazılanların hepsini okuduktan sonra bende siteye üye olup sizinle konuşmak istedim. Daha önce kişilerin testlerine göre cevap yazarak yardımcı olduğunuzu gördüm. Bende otoskleroz hastasıyım. Geçen sene Ağustos ayında sol kulağımda işitmemi kaybettiğimi anlamamla bu hastalıkla tanıştım. Geçen sene ameliyat olacağım derken bir takım işler sonucunda erteledim. Bu sene eylül ayında bir anda sağ kulağımda da işitme kaybı meydana geldi. Şuan gerçekten duyma konusunda sıkıntılar yaşıyorum. İstanbul'da gittiğim bir doktor ameliyat ile düzelemeyeceğini ve işitme cihazı kullanmam gerektiğini söyledi ve orada artık sağ kulağımda da işitme kaybı olduğunu öğrendim. Oysaki ben sol kulağımdaki işitme kaybının ilerlediğini ve bu nedenle duymakta zorluk çektiğimi düşünüyordum. Benim için kabullenmek biraz zor oldu. Daha sonra Bursa'da bir profesöre gittim. Bu doktorda ameliyat ile duymamın düzeleceğini fakat şuan beklemem gerektiğini söyledi(6 ay veya 1 sene). Bekle dediği ender hastalardan olduğumu ve kireçlenme olayının artması gerektiğini söyledi. Bu bekleme döneminde işitme cihazı kullanmamı önerdi.

Geçen gün artık işitme cihazı denemeye karar verdim. Denediğim cihazların markası siemensti. Ben hep kulak arkası model kullanacağımı düşünmüştüm fakat bana ordaki bayan kulak içini kullanmalısın dedi. Ben hayatımda işitme cihazı görmediğimden kulak arkası modellere kulak kalıbı yapıldığını bilmiyordum ve internetten gördüğüm kadarıyla hep incecik bir boru ile kulağa takıldığını gördüm. Açıkçası kulak kalıbını görünce acaba kulak içi bir işitme cihazımı almalıyım diye tereddütte kaldım. Bu nedenle sonuçlarıma göre bana yardımcı olabilirmisiniz?Ben Yalova'da oturuyorum. Burada 2 tane işitme cihazı satan yer var. Birine gittim. Ama ben diğer markaları da denemek istiyorum. Bu nedenle bana önerebileceğiniz Bursa'da veya İstanbul'da yerler var mı? Sitedeki herkes gibi bende fotoğraf ekleyemiyorum (yetkim yokmuş). Bu nedenle yazı ile yazmaya karar verdim.

Sağ Sol
Kemik: 18db 13db
Hava: 40db 52db

Konuşmayı alma eşiği (500-2000 Hz.)
Sağ:45db Sol:55db

Speech Discrimination
Sağ :%96 (85db)
Sol:%96 (95db)

Umarım bu bilgilerle bana yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sanırsam bu şekilde ekleyebildim :)
resim1:
https://www.dropbox.com/s/wnn4jrsc8gfw4hu/o1.JPG?dl=0

resim2:
https://www.dropbox.com/s/ga0larwzyhnx7hp/o2.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ga0larwzyhnx7hp/o2.JPG?dl=0resim3:
https://www.dropbox.com/s/187ujz6at2a4mte/o3.JPG?dl=0

Son düzenleme:
bu seviyede işitme kaybı az bence kullanmasanızda olur diye düşünüyorum.
Zorluk çekiyorum derseniz kulak arkası önermem kesinlikli Cıc alın hayli hayli yeter starkey x seri cıc öneririm bursada şubeleri var.

Merhaba satlas,

Kulak arkası önermediğinizi ve cic önerdiğinizi yazmışsınız. Peki aşağıda yazdığım modellerin farkını biliyormusunuz?Örneğin neden siz cic önerdiniz? cic ile ite veya iic arasındaki farklar nelerdir?

[FONT=arial][FONT=verdana]STARKEY X Serisi IIC Görünmez Kulak Kanalı İçi işitme cihazı
[/FONT]
[/FONT]

[FONT=arial][FONT=verdana]STARKEY X Serisi CIC Tamamen Kulak Kanalı İçi işitme cihazı
[/FONT]
[/FONT]

[FONT=arial][FONT=verdana]STARKEY X Serisi ITC Kulak Kanalı İçi işitme cihazı
[/FONT]
[/FONT]

[FONT=arial][FONT=verdana]STARKEY X Serisi ITE Kulak İçi işitme cihaz[/FONT][/FONT]

Kulak içi cihazları hiç düşünmediğimden bu farkları bilmiyordum. Ufak bir araştırma ile diğerlerine göre (ite veya itc) en küçük olanının cic (completely in canal) olduğunu öğrendim. Fakat bu cihazların kullanımı rahat mı? Sürekli kulak tıpası takmışım gibi bir his olmuyor mu? Kulak içi cihaz kullananlar bu konudaki yorumlarınız nelerdir?

Burcu merhaba,
İlk önce işitme testinden başlayalım:
Test sonuçları güvenilir gözükmüyor. Özellikle kemik yolu eşiklerinin (açılı ve köşeli parantezler) tecrübeli bir uzman tarafından yeniden saptanması gerekiyor.
Testin düzgün yapıldığını kabul etsek bile, doktorun sol kulak için beklemesinin nedenini anlayamadım. 500 Hz eşiğin 60 dB'e kadar düşmüş zaten. Bekledikçe, kemik yolu eşikleri de düşebilir. O zaman da ameliyat riske girer.
Kadıköy Duysel'de Ebru Hanım vardır. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi'nde doktora yapıyor. Kendisiyle bir konuşmanı öneririm. Benim ismimi verebilirsin.
Telefonu: 0216 330 5831. İşitme testi tekrarlasın. Denk gelirse üniversiteden de bir doktorun fikrini almasında fayda var.
Cihaz meselesine gelince...
Sol kulakta cihaz takılacaksa bile önce ameliyat konusunun kesin sonuca varması gerekiyor: Yapılacak mı, beklenecek mi? Yapılacaksa, ne zaman yapılacak?
Cihaz takılacaksa, üç nedenden dolayı kulak arkası olmasında fayda var:
1- Kulak içi cihazlar genellikle yüksek frekans işitme kayıplarında kullanılır. Sizin ki daha çok alçak frekans kaybı.
2- Kemik yolu eşiklerinin hava yolundan daha iyi olduğu işitme kayıplarında (sende olduğu gibi), kazanç ihtiyacı artar. Kanal içi cihazların kazancı daha sınırlı olduğundan bu ihtiyacı karşılayamayabilir.
3- Otoskleroz, giderek işitme kaybının ilerlemesine neden olabilir. Kazancı zamanla arttırmak gerekebilir.
Bu konuda da Ebru Hanım'ın fikrini alabilirsiniz.
Geçmiş olsun.

Mehmet bey cevabınız için teşekkür ederim. Fakat yazdıklarınız beni biraz tedirgin etti neden testin güvenilir olmadığını düşünüyorsunuz? En kısa zamanda testi tekrar yaptıracağım.

cıc cihazı kullanım açısından daha kolay olur.ama kişiye göre değişir.mehmet beyin önerisini takip edin derim ben

Orta kulak hastalıklarında kemik yolu işitmenin saptanması her zaman kolay olmaz.
Ameliyat kararı verebilmek için hava yolu eşikleri ile kemik yolu eşikleri arasındaki farka da bakılır.
Eğer bu fark yanlış ölçülmüşse, ameliyat kararını ve sonucunu olumsuz etkileyebilir.
Kemik yolu ölçümlerinde kullanılan yöntemlerden biri, bir kulağı maskelerken diğer kulağı test etmektir. Gönderdiğiniz testte maskelemenin doğru yapılmadığı görülüyor.
Bu nedenle tecrübeli bir uzman önerdim.

sağ38 db
sol 45 db havayolu olmak üzere
otosklreroz ve çınlamaya bağlı işitme kaybım var.bi kaç yer gezdikten sonra phonak virto q 50 10 model iştme cihazı almaya karar verdim12 kanal + adaptive feedback maneger 2 otomatik program 3 manuel prgramlı KULAK İÇİ cihaz için bugün kalıp verdim.cihazı denediğimde sesler iyiydi ama Mehmet Akşit BEYİN YAZDIKLARINI GÖRÜNCE ACABA KULAK ARKASI DAHAMI İYİ OLURDU DİYE DÜŞÜNDÜM.
Bu cihazdan kullanan varmı acaba?

Mehmet AKŞİT bey fotograf yükleyemediğim için sonuçları buraya yazıyorum
saf ses ortalaması
hava yolu sağ 38, sol 45 db
akustik immitansmetri OKB(dapa) sağ -32, sol-64
konuşmayı alma sağ40, sol 50
konuşmayı ayırtetme sağ%92 sol %84
en rahat ses yüksekliği sağ 80 sol 80
tedirgin edici ses yüksekliği sağ 110 sol 110
tabloda 50 ile 60 db arasından başlayıp mavi olan 4000 frekansta 60 db düşüyor
otosklerozum ve pulsatil çınlamam var.çocuğum küçük olduğundan şimdilik ameliyat düşünmedim
mehmet bey bu sonuçlara göre odyometristin bana önerdiği 12 kanallı phonak virtoQ 50 cihaz kulak içi uygunmudur? uygunsa nasıl bir kalıp ve ventilasyon çapı olması gerekiyor?yada sizin öneriniz nedir?
Çok çok çok teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için

Odyogramı görmeden olmaz!
Tek tek hangi frekanslarda hangi eşikler bulunmuş bilinmesi lazım (Hem hava hem de kemik yolu için).
Cihazın uygunluğunu anlamam için ise 'Gerçek-Kulak Ölçümü'nü görmem lazım.

odyo testini yukleyemiyorsan bile en azindan 250 500 1000 2000 4000 frekanslarini yazsaydin:).mehmet bey mazur gorsun:)bide phonak alacaksan gatases var mithatpasada.savas bey bu phonaklarin dilinden anlayan bilgili bir odyometrist.

Mehmet AKŞİT Bey nolur beni mazur görün işyerindeki bilgisayardan yükleyemiyorum. o nedenle frekansları buraya yazıyorum cevabınız benim için çok önemli
Odyogram
kırmızı ve mavi cizginin ikiside 50 İLE 60db ORTASINDAN başlıyor

KIRMIZI

250 500 1000 2000 4000 8000

60 40 50 30 20 20

MAVİ
250 500 1000 2000 4000 .... 8000

50 40 50 40 40 40 60

ODYOGRAM SONUCUM BÖYLE YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

mehmet bey verdiğniz adrese nrcnyldz14 adresinden gönderdim.umarım almışsınızdır tesekkürler

mehmet hocam kanal içi cıc (starkey c serisi) cihazım düğünden sonra tuhaflaştı.Düğünde gerçi çok davul çalındı.Şuanda cihazım normal modda kulladığım modun ses seviyesi yetmiyor.cihazımda 4 mod yükletmiştim 4 mod en yükses ses moduydu daha önce çok yüksek ses olduğu için kullanmazdım.fakat şimdi 4 mod bile yetersiz geliyor.

Sizce arıza nedir ? yazılımsal bir hatamıdır yoksa mikrf.hoparlor arızasımıdır.

işitme cihazları düğün davul zurna gibi etkinlikler zarar veriyormu ? aynı zamanda bu kullanıcı hatasımıdır ? garanti sürem devam ediyorda ...

ariza kulakta bence,bi gunahi olmayan calisip duran cihazi niye sucluyosun sen bakiim:eek:
en dusuk ayarla davul dinlicektin cihazi cikaramiyosan bence:eek:kulagin icine etmisin bana kalirsa.

Üst Alt