Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kanal içi cihaz alırken dikkat edilmesi gerekenler

Merhaba bana 3 yıl önce otoskleroz teşhisi koydu hemen ameliyat dedi doktor ama ben olmadım çok araştırdım 3 yıl inat ettim ve işitme cihazı almaya karar verdim hangi cihazı alıcağımı bilmiyorum sol kulağımda 40db sağ kulağımda 55db var testi geçen yıl yaptırmıştım bu hastalık çok geç ilerliyor çok fazla bir değişme olmaz ama yeni testimi de yaptırıcam

40 db duyan kulaga hic takmak istemezsin, 55 db duyan kulagada cok gerekli yerlerde zorlandigin zaman takabilirsin. alman lazim cihazi ama kulfetlerine sikintisinda katlanirsin :) iyi isitenler bu kahri kolay cekmiyor. 60 db den sonra cihazsiz yapilmiyor sart cihaz kullanmak. iste o zaman o degisik duymaya katlaniyorsunuz

M..F;

merhaba , kulaklarını bir cihaza mahkum bırakmamak mutlu edecektir seni. Bu nedenle , kendi kulaklarınla duyduğun kısmını yine kendi kulaklarınla duymaya devam etmelisin. Duyamadığın kısımları da cihazdan takviye etmelisin ki , cihazlarınla mutlu olabilesin. her ikisi için de açık kulak sisteminde kullanmalısın. Son derece estetik ve hafif cihazlardır. Senin için büyük avantajı da şu. İşitme kaybın ilerlemeye müsait bir kayıp türü. Bu cihazlardan aldığın taktirde , ilerleyen işitmene göre tekrar program yaparak aynı cihazları kullanmaya devam edebilirsin. daha da ilerler ise , güçlü hoparlör takılarak yine aynı cihazları kullanmaya devam edebilirsin. Yani kaybın ilerledikçe yeni cihaz almak zorunda kalmazsın. MINI RITE modellerden bahsediyorum. Bizim cihazlarımız Oticon marka. Benim tavsiyem , takman gereken cihazın modelidir. Marka konusunda Oticon almak zorunda değilsin. İyi marka için Oticon ve Phonak ve Wıdex düşünebilirsin.. Geçmiş olsun arkadaşım, sakın canını sıkma. Çok rahat edebileceğin bir işitme kaybın var )) hayata her zaman tebessümle bakmayı unutmamalıyız.. Sevgiler :))

ne guzel cozumler varmis cok tesekkur ederim betul hanim.
gel gel gelelim aldigimiz cihazin ayarini yukselttirirken bile eksik ayar yapilan yani islevlerinin hepsi yapilmayan,
tamir degil bakimini bile yaptiririlamayan o begendigimiz cihazin aynisini israrla ararken o uretimden kalkti, diye programi yopk diyen yerlerde ne yapacagiz:( sizde diyorsunuzki yeni hoperlor takilip cihaz parasi vermeden is gorecegiz:confused:

arkadaşlar bu tip cihazlarda havalanma sorunu var özellikle sıcak havada havalanma sıkıntısı oluyor ve buda kulakta intihaba yol acıyor... dikkat edin sürekli koltrole başvurun başıma geldiğinden sölüyorum kendi başınıza geli güvey olmayın ve kontrolleri imha etmeyin....

neden sorun olsun , ben oyle heves ediyorumki bu betul hanimin onerdigi cihazlara. ama bana olmuyor. sonucta kulak hava aliyor.cihaz kullanirken temizlige riayet etmezseniz iltihapta olur mantarda.

ceremicem;
Teşekkür ederim bende almamak için çok savaştım ama fısıltılı konuşmaları duymakta sorun yaşıyorum iş hayatında çok zor oluyor ameliyatta çözüm olmayınca cihaz almaya karar verdim

shukufe;
Hastalığım ilerlediğinde daha büyük sorun yaşamamak için şimdiden alışmak lazım ama cihazdan sesler mikrofondan geliyormuş gibi gelmişti bundan önce cihaz bakmaya gittiğimde deneme olarak taktıklarında çok rahatsız olmuştum

shukufe;

bizde de üretimden kalkan cihazlar ama 15 sene önceki cihazlar :)) diğer ürünlerin hiçbirisi için bu cümleyi duyamazsınız bizde. bu biraz reklam konuşması gibi oldu ama gerçek bu. 15 yıldır zaten bu firmadayım ben. duyduğumu değil yaşadıklarımı yazıyorum inan ki .. artık sistemlerimiz çok güzel noktalarda. bahsettiğim hoparlör değişimi için teknik servise bile gitmiyor cihazlar. değiştirmem 5 sn sürüyor. anında. işte bunları bilince , piyasadan silinmesi gereken vicdansız firmalara bir kat daha fazla kızıyorum. hele de işini bilmeyen odyometristlere.. hayat-sağlık para oldu iyice , yazıklar olsun onlara...

cihazın ucuna takılan probun ya da micromold un doğru seçilmesi gerekir. hem mikromold yapıp hem de havalandırma koymadılarsa , bu cihazı veren uzmanınızın sorunu. bilmiyor demekki üzgünüm sedatgedik.

M..F merhaba,
Otoskleroz ilerleyen tipte bir işitme kaybına neden olabilen, genellikle Stapes'in (Üzengi kemiği) kireçlenmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.
Daha çok kadınlarda ve özellikle doğumdan sonra görülür. Genetik geçiş varsa erkeklerde de görülür.
İşitme kaybının ilerleme özelliği , bir süre sonra ameliyatla düzeltilme ihtimalini ortadan kaldırabilir.
Ama ameliyat bile olsanız, yaklaşık 15 yıl içinde işitme kaybında artış görülmeye başlanır.
Ameliyat olmayı düşünmüyorsanız, işitme cihazı kullanmanızı öneririm. Hatta ameliyat olsanız bile, diğer kulakta kullanabilirsiniz.
Hastalık kemikçiklerdeki kireçlenmeye bağlı olduğundan, genellikle kalın seslerde işitme kaybı daha fazladır. Bu nedenle dış kulak kanalını havalandıran sistemleri kullanmanız pek uygun olmayacaktır. Açık kulak uygulamaları ve ventilasyon kanalı açmak size uygun olmayabilir. İşitme testinizi gönderebilirseniz, daha doğru yorumlar yapabilirim.
İstanbul'daysanız, Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde Prof.Çağlar Batman'ın bu tür ameliyatlarda çok tecrübeli olduğunu biliyorum. En azından fikrini almanızı öneririm.
İşitme testini tekrarlayacaksanız, Kadıköy DUYSEL'de odyolog Ebru Hanım var. Hem hastalığın ilerleme seviyesi hem de işitme cihazı uygulaması konusunda onun da fikri önemli olabilir.
Geçmiş olsun.

odyolog doktor olarak verdiginiz bilgi bilemedigimiz bir seydi. sadece isitme kaybi der gecer su desibel diye bilirdik. cok tesekkurle Mehmet Aksit bey
bu kalin ses kayiplari birtek otosklerozdanmi kaynaklanir, baska bir hastalik yada mesela benim gibi kendini bildiginden beri isitme zorlugu ceken icinde otoskleroz denilebilirmi. cunku bunu bana hicbir doktor soylemedi sinirsel kayip, doktorlarin dedigi:(

Mehmet Akşit;
Mehmet Bey
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim gittiğim doktorlar net bir bilgi vermediler hepsi genetik dedi işitme cihazı öneren oldu bazısıda hemen ameliyat dedi ben ameliyat olsam dahi geçmeme ihtimali olduğunu bildiğimden cihaz almaya karar verdim ama kararsızım işte öncedende almaya gitmiştim kulağıma taktılar ama çok rahatsız oldum sesler çok garip geldi mikrofandan geliyormuş gibi hiç doğal değildi vazgeçtim şimdi rahatsızlığım artınca son çare almaya niyetlendim

jJjvRJ.jpg

Gn5pX6.jpg

M..F,
İşitme kaybınız bir cerrah için çok tahrik edici!.. Özellikle de sağ kulak.. Gerçekten de hemen ameliyat diyebilirler.
Ama ameliyat sizin tercihinizdir. Yaşınız, sosyal hayatınız, ruh haliniz.. Bunlar vereceğiniz kararı etkileyecektir elbette.
İşitme cihazı açısından bakarsak:
1- Odyogram tarihini belirtmemişsiniz. Son bir yıl içinde yapıldığını kabul ediyorum. Eğer ölçüm tarihi daha eskiyse, testi yenilemenizi öneririm. Çünkü bu hastalık, bir yıl içinde işitmede belirgin bir farklılık yaratabilir.
2- Bu haliyle sağ kulakta kulak içi cihaz kullanmanız biraz zor görülüyor. Orta derece işitme kaybı var ve kemik yolları oldukça iyi. Kulak içi cihaz yeterli kazancı sağlamayabilir. Başlangıçta sağlasa bile ilerleyen zamanda problem olacaktır. Kulak arkası cihaz kullanmanızı öneririm.
3- İşitmeniz özellikle sol kulakta ince seslere doğru düzeliyor. Kalın sesleri daha zor duyuyorsunuz. Bu tip işitme kayıplarında da kulak arkası cihazlar daha verimli oluyor.
4- Kulak kalıbı özelliği: Açık kalıp veya ventilasyon kanalı gerekmiyor. Hatta sizin işitmenize göre yanlış tercih olur. Kapalı prob kalıp kullanmanızı öneririm. Sert kalıpla daha rahat edersiniz.
Daha önce yazdığım uzmanlardan görüş almanızı tekrar öneriyorum.
Geçmiş olsun..

shukufe,
Kalın ses kayıpları çeşitli nedenlerle ve her tip işitme kaybında görülebilir. Otoskleroz da bu hastalıklardan sadece biri. Senin ki sinirsel olabilir.

Mehmet Bey
İşitme testimi geçen yıl yaptırdım doktor bana her yıl yaptırmanıza gerek yok çok ağır ilerleyen bir hastalık dedi şimdiye kadar 3 doktara gittim ilki hemen ameliyat dedi gerisi ameliyatı ben yapamam işitme cihazı kullan dedi işitme cihazı almaya gittim merkez kulak içini önerdi ben ameliyat olmak konusunda çok kararsızım

ameliyat olan kulaklarda cinlama oluyor genelde. bu cinlamalar cekilmiyor, hicte gecmiyor. doktor bey dedi iste. ameliyat olursanizda ilerler diyor. birde ustelik ameliyatta kulak yolu bozulabiliyor. cihaz takmakta sorun cikarabilir sonra. ben olsam cihaz ise yararken ameliyat olmam

Kanal içi cihaz kızım için bir kurtuluş oldu. Pek çok avantaja sahip, ama gerçekten doğru cihazın belirlenmesi çok önemli.

evet umuttan bende bir çok arkadaşımdan dudum. kanal içi cihaz çok avantajlı ve güzel.

arkadasllar bende aldım kanal içi ama kullanamadım hava aaldıgı zaman ses yapıyor çıkardım

mehmet bey,

ben 7 yıldır hansaton activo 700 CIC kanal içi cihaz kullanıorum. artık değiştirmeyi düşünüyorum. kadıköy' de tavsiye ettiğiniz yeri not aldım ama istanbul maltepe'de de gidebileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz? cihazımı özellikle anadolu yakasında merkezleri olmadığı için değiştirmek istiyorum. alırken de tavırlarından hoşlanmamıştım işitme merkezinin. doğum yaptım, 1 yaşında bebeğim var, sırf cihaz ayarı için gidip gelmem çok zor oluyor. trafik malum. bir de evime yakın olsun, istediğim zaman ayar yaptırabileyim istiyorum. marka olarak öneride bulunmuyorsunuz ama yine de sorayım. yeni cihazımı ne marka almalıyım? iki kulağımda da 3 yıldır çınlama var. gebelik ve emzirme nedeniyle ilaç da alamıyorum. bu ara iyice arttı gibi. doğumdan sonra az duyar oldum. önerileriniz var mıdır bu konuda? çınlama önleyen cihazlara bakındım ama bilgim çok sınırlı kafam karıştı. ne seçeceğimi bilemiyorum. kaybım çift taraflı ama şimdilik tek kulağıma cihaz kullanıyorum. son testimi bulursam göndermeye çalışırım buraya. yakında doktora gideceğim zaten, orada test yaptırırsam cihazı almadan o testi paylaşıp yardım almak isterim sizden. yardımcı olabilir misiniz?

Marmara Üniversitesi Hastanesi Odyoloji Kliniğine gidebilirsiniz. Hem işitme testinizi yaparlar hem de uygun cihaz önerirler. Ebru Hanım, Marmara Üniversitesi Odyoloji Bölümünde doktora yapıyor. Telefonla konuşursanız belki yardımcı olur.
Geçmiş olsun.

Mehmet Akşit;

orası da kadıköyde değil mi? yani marmara üniversitesi hastanesi. bakmadan sordum kusura bakmayın. ben evime yakın diye maltepe üniversitesi hastanesine gitmeyi düşünüyordum. orada da odyoloji varmış. ama dediğiniz yer daha güvenilirse oraya gideyim. özel hastaneye gitme sebebim, bebekle yalnız hafta içi devlet hastanesine gidemiyor olmam. özel sigortam var ondan da yararlanmak istiyorum. sizce ne yapmalıyım?

Marmara Üniversitesi Hastanesi Pendik'te. Size yakın sayılır. Odyoloji bölümü çok iyidir.

mehmet bey merhaba,

cihaz önermediğinizi biliyorum ama aşağıda testimi gönderiyorum. ne tür bir şey almam sizce uygun olur? çınlama önleyici şeyler gerçekten işe yarar mı? bir de ben yemek yerken tv yi konuşmayı çok zor anlıyordum. sizin cihaza ikinci bir delik tavsiye ettiğinizi gördüm. benim bu sonuçlarıma göre böyle bir şeye gerek var mıdır? iki kulağıma da cihaz alacağım için işitme merkezine gitmeden önce fikirlerinizi almak istedim. şimdiden teşekkürler.

testimi ekleyemiyorum. bi şartı mı var bunun acaba?

Odyogramı eklemek için sitenin tecrübelilerinden yardım isteyebilirsiniz.

c
I Inlama onleyen diye cihaz olmaz. cinlamayi bastirmak Icin ses uretiyor devamli. bende merak etmistim, eski phonak nadia cihazimda varmis, odyometrist Isguzarlik yapip bana Iyilik yapmis ben soylemeden. Ilk o zaman gordum bu seyin Ise yaramadigini. o cinlama bastiran seslerde cinlamaya benziyor, konusmayi anlamak Icin dikkat ediyoruz ya o zaman Ilk oseslere odaklaniliyor konusmayi anlamami bozuyordu birkac gunde hemen gidip kapattirttim. cinlama onleyen diye masal bos Is bence

boyutunu da küçülttüm ama ekler gibi yapıp dosya seçilmedi diyor. yardım edebilir misiniz?

sağol shukufe. bana da mantıklı gelmiyo zaten. o yüzden sordum. çınlama var zaten. ikinci bi sese ihtiyacım yok. ona zor alıştım 3 yılda :)))

onlar kim tanımıyorum ki:(

test yuklemeye bende bilsem doctor beye yollayacagim ama

ya knuşma panelinden resim ekle demek istedim. ekletmiyor. ekler gibi yapıyor ama sonra kayboluyor. önceki ekleyenler nasıl eklemiş ki acaba?

http://i.hizliresim.com/zRblV9.jpg

mehmet bey ekledim, bakabilir misiniz acaba? siteden bu şekilde eklememi söylediler. umarım olmuştur.

Kulak arkası için: Kulak kalıbına 1.5 mm vent açtırın. Sert kalıp yaptırın. Çift mikrofonlu cihaz kullanın
Kulak içi için 1 mm vent açtırın.

çok teşekkürler. bu vent benim daha iyi duymamı sağlayacak değil mi? kulak içi alacağım. çünkü ona alıştım. belki ileri yaşlarda kulak arkasına geçerim. bu vent kulağı telefonla kapattığımda bazen oluşan ıslık sesini de önler mi? ona feedback mi deniyor bilmiyorum da cihazı avucunuza aldığınızda çıkan ses var ya, bazen onu duyuyorum. kalıp gevşediği için sanırım. bir de burada forumlarda 6 ayda bir kalıp yenilenmesi söylenmiş. ben hiç kalıp yenilemedim şimdiye kadar. 7 yıl kullandım. bakıma götürdüğümde cila yapıyorlardı bu yetiyordu. sizce sürekli kalıp yenilenmeli mi?

marka söylememişsiniz ama ben gene de sorayım? :) duysel' den randevu aldım. gereksiz yere çok pahalı bir cihaz almak istemiyorum. bütçemi çok zorlayarak iki cihaz alacağım zaten. uzun süre de kullanmak istiyorum.

bana ilk teşhis konduğunda da sol kulağa cihaz demişlerdi, işitme cihazı sağ kulağıma verdi. yıllardır öyle kullandım. sebep sorunca o kulağım daha kötüymüş o yüzdenmiş. bir de nasıl olsa ileride ötekine de takacaksınız demişlerdi. şimdi ikisine de alacağım ama bu işin mantığı nedir? ben yıllardır yanlış kulağıma cihaz kullandığım için mi çınlamam çıktı acaba? yoksa her işitme kaybı olanın çınlamayla tanışması kaçınılmaz mı?

kulak arkası için yazdığınız sert kalıp çift mikrofon olayı kulak içi için geçerli mi? değil mi?

kulak cinlamasinin cihaz kullanmayla alakasi yoktor
kulak ici cihazlar tek mikrofon olur
cift mikrofon cihazlar konusmayi daha guzel anlatiyor. kulak arkasi cihazlar gozunuzu korkutmasin. o kadar minyatur kabak cekirdegi gibi kucultmusler artik. bide eski cihazlar kadar dayanmaz kulak ici cihazlar. ben olsam minnacik kulak arkasini dert etmeden guzel duyduguma sukrederdim.

Üst Alt