Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kanal içi cihaz alırken dikkat edilmesi gerekenler

Konular
10
Reaksiyonlar
5
Sevgili "site sakinleri",
Sık sorulan sorulardan biri de kanal içi cihazların özellikleri.
Bu yazıda bazı önemli noktaları açıklamaya çalışacağım.

Kanal içi cihazlar estetik kaygılarla tercih edilen modellerdir. Kulak içinde yerleştiklere yere göre farklı isimlendirilirler.

1- ITE (In-the-ear): Kulak kepçesi içinde "konka" denilen bölgeden başlayıp, kanal içine devam eden modeldir.
2- ITC (In-the-canal): Kulak kanalı girişinden başlar.
3- CIC (Completely-in-canal): Kanal girişi ile kanalın birinci boğumu arasından başlar.
4- IIC (Invisible-in-canal): Kanalın birinci boğumu ile ikinci boğumu arasından başlar. Tümüyle görünmezdir.

Klasik kulak arkası cihazlara göre akustik olarak temel üstünlükleri, hoparlörün, sesi kulak zarınına doğrudan vermesidir. Klasik kulak arkası cihazlarda, hoparlörden çıkan ses, "boynuz" ve kalıp hortumundan geçip, kulak kanalına ulaşmaktadır. Doğrudan kulak zarına verilen sesin daha "kaliteli" olduğu, ancak kullanıcıların bu kaliteyi farkedemeyebilecekleri düşünülmektedir.

Kulak içi cihazların "tek mikrofonlu" kulak arkası cihazlara üstünlüğü ise, kepçe etkisinin korunmuş olmasıdır. Kepçe, gürültülü ve kalabalık ortamlarda, önden gelen konuşma sesinin, arkadan gelen seslerden 2-3 dB daha güçlü olmasını sağlayarak, konuşmanın anlaşılmasını kolaylaştırır (çift-mikrofon kullanan kulak arkası modeller, arkadan gelen sesleri 7 dB kadar azaltılabilmektedir. Bu nedenle gürültüde anlamayı çok daha fazla kolaylaştırmaktadırlar). Daha büyük olan kanal içi cihazlarda da (ITE, ITC gibi) istenirse çift mikrofon kullanılabilmektedir. Ancak, bu durumda cihazın boyutu biraz büyümektedir.

Kanal içi cihazların dezavantajları ise şöyle sıralanabilir:

1- Cihazın hoparlörü doğrudan kanal içine girdiğinden, kulak kiri (buşon) ve kulak nemine maruz kalır. Bu nedenle daha sık bozulurlar.

2- Kanal çapı yeterli genişlikte olmadığında, cihazda "vent" (havalandırma kanalı) açılamamakta veya gerektiğinden daha dar açılmaktadır. "Vent", gereksiz kalın seslerin kısılması, kullanıcının kendi sesinin "normalleşmesi", yemek yerken çiğneme sesinden rahatsız olunmaması ve kanalın havalandırılması açısından çok önemli bir uygulamadır.

3- Kanal cihazlar, özellikle CIC'ler, "özellik olarak kulak arkalarının aynı" değildir. Cihazın küçülmesinin nedeni, cihazın içindeki parçaların (mikrofon, hoparlör vb) küçük olması değil, bazı parçaların cihaza yerleştirilmemesidir. Örneğin ses kontrol düğmesi, program düğmesi, telecoil gibi. Bu durumda, kullanıcının cihazı kontrol etmesi mümkün olmamaktadır. Örneğin sesi gerektiğinde yükseltip, azaltamamakta; gürültülü ortamlarda program değiştirememekte vb.

4- Cihazların gücü arttıkça, hoparlörlerin boyutu büyür. Bu nedenle yüksek güçlü cihazların boyutu daha büyüktür. Kanal iç cihazlara büyük boyutlu hoparlör yerleştirilemediğinden, çok ileri derece işitme kayıpları için yeterli kazanç ve çıkış sağlanamamaktadır. Fiziksel olarak güçlü hoparlör yerleştirilse bile, kulağa verilen sesin dışarı sızıp, tekrar mikrofona ulaşması "feedback" denilen ıslık sesine neden olmaktadır. Bu nedenle, cihazın gücü arttıkça feedback ihtimali de artmaktadır.

Kanal içi cihaz alırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

1- Cihaz denemesini mutlaka almayı düşündüğünüz modelle yapın. Bazı merkezlerde "deneme" kulak arkası cihazlarla yapılıp, aynı sesin duyulacağı söylenmektedir. Bu doğru değildir. Bazı merkezlerde ise uzun, ince bir hoparlör çıkışı ile "demo" olarak üretilen cihazlarla, farklı kulaklarda deneme yapılmaktadır. Kanal içi cihazların boyu ve kulağa yerleşme şekli cihazın performansını etkiler (örneğin Oticon CIC modeli en fazla 1,8 mm olmalıdır). Cihazın son halini mutlaka deneyin. Gerekirse kalıp parasından vazgeçip, cihazı iade edin. En iyisi bu pazarlığı cihazı denemeden önce yapmaktır.

2- Kanal çapı ve yapısı uygun olmadığı halde, kanal içi cihaz için israr etmeyin. Kanal yapısının uygun olmaması, özellikle hoparlörün yerleştirilmesini zorlaştırmaktadır. Doğru yerleşmeyen hoparlör, sürekli ıslık sesine neden olur.

3- Cihazı teslim almadan önce mutlaka "test box" (test kutusu) ile kontrol ettirin. Bu test, cihazın maksimum kazanç ve çıkışını gösterir. Test sonuçlarının cihazın katalog değerleri ile uyumlu olması gerekir. Böylelikle kalıbın içine yerleştirilen cihazın modelini ve montajın doğruluğunu anlayabilirsiniz. "Test box"ı olmayan veya ölçüm yapamayan firmalardan cihaz almayın.

4- İdeal ses düzeyi, cihaz gücünün 2/3 ile 3/4 arasında olmasını gerektirir. Örneğin, en fazla 65 dB işitme kaybı için üretilen bir cihaz, ideal performansı 45 - 55 dB arası kayıplarda gösterir. Yeterli kazanç için cihazın sınırları zorlandığında, cihazın performansı düşecektir. Ayrıca, sesi daha fazla açma şansınız da kalmayacaktır.

5- İşin doğru yapılmasını istiyorsanız, cihazınızı değil, uzmanınızı doğru seçin!

Sevgilerimle,

Dr.Mehmet Akşit
Klinik Odyolog

merhaba mehmet bey starkeyin s serisi IQ 9 cıc modelinde çift mikrofon teknolojisi mevcutmudur.tanıtımından anlayamadım ben Dijital

buradan bakabilirsiniz Dijital

sitesinde bizleri tatmin edecek sekilde duzenliyen isletme duysan:) inanarak arastirdim ama gidincede yeni mezunlarla karsilasinca dogrusu sutten agzim yandigindan ordan cihaz bile denemedim :( kiz gormeye giden dunurler misali birazicik yasli odyometrist tercih ettim :) cok memnunum:eek:

Merhaba Mehmet bey yeni nesil cıc model işitme cihazı aldım ilk taktığımda ventil hava kanalı yoktu.yemek yerken kutleme ve kendi sesimde garib duyma olunca firma ventil hava kanalı açmaya karar verdi ventil açıldı karşı tarafın sesi çok kaliteli ama kendi sesim hala garip ve kulağımdaki basınç değişmedi oysaki eski cıc cihazım hiç basınç hissettirmiyordu.yeni cihazımdaki ventil kalınlığı tahmini toplu iğne kalınlığından çok az daha büyük cıc cıhazımın uzunluğu 21mm kapak kalınlığı 16mm yani kulak kan alım geniş sizce daha kalın ventil yapılması benim basınç olayını çozermi bu boydaki cihaza en fazla kaçlık ventil açılabllir açılır ise ıslık sesi olayı artacak mı sesin şiddeti azalacak mı❔

Kalıplarda ve CIC'lerde vent çapı, işitme kaybı seviyesine göre belirlenir.
Eğer odyogramınızı yazarsanız vent çapı hakkında yorum yapabilirim.

Mehmet bey işitme kaybım 80 db sensenorial kayıp odyo çizgisi 70 db den başlıyor yüksek frekanslar ise yatay aşağı doğru iniyor cihazım ise starkey x serisi power 110 cic model cihazla benim kulak odyogramı karşılaştırdı mı rahatlıkla karşılıyor.yuksek frekanlarıda karşılıyor.sesi çok net ve temiz veriyor lakin basınçda beni çok rahatsız ediyor beni yönlendirecek yardımlarınızı bekliyorum

odyogramı yollayamadım nedense yüklememe izin vermedi

Mehmet bey yonlendirici cevaplarinizi bekliyorum?

Odyogram bilginizi anlayamadım.
"70 dB'dern başlıyor, yüksek frekanslarda yatay aşağı doğru iniyor" diyorsunuz.
Bana 250 Hz.den itibaren tek tek frekans değerlerini ve konuşmayı ayırdetme skorunuzu yazmanız gerekiyor.
Varsa, ortakulak problemini de yazın.

1- İşitme kaybınız "sensori-neural" değil, mikst tip işitme kaybı.
Yani, hem iç kulağınızda hem de orta kulağınızda işitme kaybına neden olan hastalık var.
2- Kemik yolu eşikleri yanlış test edilmiş (hem sağ, hem sol).
Sağ kemik yolu eşikleri muhtemelen görüldüğünden daha iyi, sol ise görünenden daha kötü.
3- Sağ kulakta kanal içi cihaz kullanmanız orta kulak hastalığını daha da kötüye götürür.
Orta kulak enfeksiyonu ilerler, iltihaplanma sıklığı artar. İltihap, iç kulağa sızarsa, işitme kaybı daha da artar.
4- En az 2 mm ventli kalıbı olan, kulak arkası cihaz kullanmanızı öneririm.
Ama öncelikle orta kulak tedavisi yaptırmanız şart.
5- Sol kulağınızdaki problemin nedenini bilemiyorum. Ama tecrübeli bir klinikte, KOKLEAR İMPLANT açısından değerlendirilmesini öneririm.

sağ kulakta senede 1 yada 2 kez iltahap geçiriyorum.15 senedir cıc model cihazı kullanıyorum.orta kulakta iltahaplanma olayında artış olmadı.tedavi görüyorum.

sorun yeni cihazım basınç yapmaya başladı.ventil kalınlığı toplu iğne kalınlığı kadar.bu ventil kalınlığı daha da büyürmü?
büyür ise kç mm olmalı .ventilin büyümesi durumunda ıslık sesi olayı çoğalacakmı .ses çıkışı gücünde bir azalma olacakmı?

Odyograma göre 2000 Hz.in üzerindeki seslerden yararlanamıyorsunuz.
Vent, çapına göre kalın sesleri kısar. Örneğin, 2 mm.lik CIC venti, 1000 Hz.e kadar sesleri kısar.
2000 Hz üstünden zaten yararlanmıyorsunuz. 1000 Hz'e kadar sesleri kısarsanız cihazın etkisi iyice azalacaktır.
Vent, ıslık sesine neden olur. Engellemenin yolu 2000 - 4000 Hz aralığındaki sesleri azar azar kısarak, kazanç/çıkış seviyesini saptamaktır.
Bazı modern cihazlarda geliştirilmiş feedback önleme özelliği sayesinde, yüksek frekanslar kısılmadan, ıslık sesi engellenebiliyor.

Ama sizdeki problem orta kulağın havalanması. Eğer vent çapı küçük olursa, orta kulak iyi havalanmaz.
Havalanmayan orta kulakta enfeksiyon daha rahat yayılır.
Daha iyi duymak için, işitmenizi toptan riske atıyorsunuz.

Havalanma çok mühim. Nemli ortamlarda bakteriler hızla çoğalır. Ben kulak arkası cihaz takarken bile kulağımın nemini alıyorum bazen.

cihazın teknik özellikleri karşılıyor gibi teknik özellikler bu sitede https://starkeypro.com/products/hearing-aids/x-series/cic

peki benim yapmam gereken nedir havalandırma 2mm mi olmalıdır? şuan toplu iğne kadar havalandırma 1 mm oluyor sanırım.

ayrıca eski cıc cihazım hemen hemen aynı kalınlıkta havalandırması var ama basınç yapmadı.

bu basinc etkisi benim deneyimim :) ama dogrumudur yanlismidir
nadiayi ayarlatirken gurultu onleme iyi degil sokakta araba gecerkenki gurultuleri kismasini rica etmistim odyocudan bi kisti ki arabalar gecerken basinc o kadar arttiki kulagim patliycak zannettim araba gurultusu olmayan yerlerdede konusmayi az duydum nedense
kopresyon fazla sikilirsami olurki

Naida cihazlarımı artık müzik programıyla kullanıyorum. Şimdilik. İşitme testi yaptırıp tekrar ayarlattıracağım.

Müzik programı daha doğrusal bir ses veriyor. Ayrıca müzik programında frekans kaydırma kapalı. Frekans kaydırma özelliğine alışmıştım ancak bu özelliğin anlamama katkı sağlamadığını fark ettim . Hatta benim gibi yüksek frekanslarda işitmesi mevcut olanlar kullanmamalı. Bu konuda beni Mehmet Bey yönlendirdi. Bir dahaki ayarlatmada frekans kaydırmayı tüm programlarda kapattıracağım.

kendi satmadigi cihaza tum programlari uygulayacak odyocu bulabilirmisin:(
gecen bende bi elden gecireyimde diye baska birine gittiydim cunku pesin 2500 liraya yazik bide siemens iyi ama bozulursa cihazsiz gunler zor diye:(
olmadi kenarda duruyor artik cevremde sagirmi yok isteyene veririm phonak diye:(

cihazı arya işitmede ayarlatmayı denediniz mi? Size gürültü programını daha düzgün ayarlamaları gerekiyor.

Doktor bey cihaza 2mm delik açıldı artık basınç yapmıyor ayrıca ses daha kaliteli geliyor.ayrıca yeni cihaz alacak arkadaşlara tavsiyem bütün bilindik cihazları denedim x serisi gibi doğala yakın ses veren görmedim.cihazımdan çok memnunum fakat doktor bey ıslık sesi olayını tam ayarlattıramadım.mesala cihazın sesini bir kademe yükselttiğim zaman ıslık sesi başlıyor.normal ses seviyesine dondu mu ıslık kesiliyor fakat ses yükseltme olayını sessiz bir odada yaparsam ıslık sesi ötmüyor.ayrıca cep telefonu ile konuşurken sesler kaliteli ve anlaşılır.fakat telefonu kulağıma çok yaklaştırmamam gerek yoksa ıslık yapıyor.oysaki önceki eski model cihazımda telefonu kulağıma yapıştırırdım ötme yapmazdı peki yeni teknoloji cihazımında otmemesi gerekmezmi

iste burda kulak arkasi neden kullaniliyor
isitme cihazinizin gucu yetmemesinden kaynaklaniyordur diyorum sizin kaybiniza

Gücü ile alakalı olduğunu sanmıyorum feedback yönetimi ile öne geçilebilir belki

Mikrofona ulaşan bazı sesler, cihaz tarafından yükseltilip, hoparlörden çıkıp tekrar mikrofona ulaşırsa feedback yapar.
Bu sesler genellikle 2000 ile 4000 Hz arasındaki seslerdir.
Kanal içi cihazlara vent çapına bağlı olarak, yüksek frekanslı sesler fazla açılmışsa feedback'e neden olabilir.
Elinizi, telefonunuzu vb. kulağınıza fazla yaklaştırdığınızda, kalıbın kenarlarından sızan sesler tekrar mikrofona girdiği için feedback'e neden olurlar.
Sessiz ortamlarda feedback azalır. Çünkü çevrede cihazın yükselteceği sesler çok hafiftir.
Bazı gelişmiş dijital cihazlarda, feedback kesici özellikler oldukça iyi performans gösterebiliyor. Ama tüm dijital cihazlarda aynı özellik bulunmuyor.
Hemen hepsinde feedback önleyici sistemler var ama, birçoğu teknolojik olarak artık eskimiş durumda.

peki starkeyin x 110 serisindedki feedback yazılımı sizce ıslık sesini engellemelimi feedback tanıtımı şöyle yapmış ?
[FONT=Arial]This leading technology ensures wide fitting ranges and a fast response to more complex feedback. With up to 28dB of added stable gain*, PureWave Feedback Eliminator makes open ear fittings an option for more patients than ever before.

[/FONT]
https://starkeypro.com/products/hearing-aids/x-series

d
eğerli yorumlarınızı bekliyorum.

Feedback için nasıl bir yöntem kullandıklarını açıklamıyor.
Reklam özelliğinde bir tanıtım yazısı o.
Referans verdiği makale 2010 yılında yazılmış. Bu durumda en iyi ihtimalle 2009 yılı teknolojisi.
Esas problemlerden biri, Starkey'in Türkiye'de yeni bir organizasyon çalışması içinde olması.
Eski organizasyon dağıldı. İthalat ve teknik destekte bazı sıkıntılar yaşanıyor.
Cihaz alırken bu tür şeylere de dikkat edilmesi gerekiyor, maalesef.

Feedback engelleme teknolojileri az da olsa ses kalitesini etkiliyor bence.

Bu konuda haklısınız.adam gibi bir firma çıkıp starkey kalitesinin hakkını veremedi.starkey hakkettiği değerine umarım bir gün kavuşur.şuan piyasa kanal içi cihazların en güçlüsü starkeyde ayrıca doğala en yakın ses starkeyde yumuşak bir sesi var.kullanıcıları bir alıştımı bir daha bırakamıyor bu yumuşak sesi

cihazindan memnunsan icin rahat olsun satlas
yilbasinda okudugum bi haberde ORNEKMED sahibi emin ornek turkiye distruboru olmus ki daha onceleride bu sahisindi bu starkey
iyide organizasyonlar filan duzenliyorlardi eskiden
aman zaten cihazi iyi ayarlattimi gerisini hangi firma ustleniyor dogrudurst bari onu yapmislar iste gule gule gule kullan

Açıkçası ornekmeddende umudum yok bursada tek bayii var koca şehirde bir bayi olur mu.gerçi teknik servisleri hızlı 4 günde yapıp yolluyorlar

sahimi valla gel ankaraya bogulursun adim basi isitme cihazi saticisi su halde bi cros ugruna su phonaka takildigima yaniyorum:( gitti pisipisine 2500 lira pesin param enayiligime doymayayim 3 ayima maloldu:( neyse insan gibi bi cihaz aldimya sonunda uyanip :)bunada sukur:)

Üst Alt