Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kanal içi cihaz alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cihazın kontrol edilmesi gerekiyor. Gitmişken kulağını da kontrol ettirsen iyi olur:)

Virgulay,
Bu miktar işitme kaybında kulak içi cihaz kullanılabilir.
Ama işitmenizi en az yılda bir kontrol ettirin. Otoskleroz ilerleyen tipte bir işitme kaybına neden olabilir.
Eğer belli bir aşamada ameliyat olmazsanız, bir süre sonra tedavi şansı kalmaz.
Hacettepe Üniversitesi'nden Prof.Levent Sennaroğlu'nun fikrini almanızı öneririm.

shukufe;

başta bende arıza bnde dedim ama eski cic cihazım taktım gayet güzel duyuyorum yeni cıc cihazım eski cihazdan daha yüksek ses veriyordu.düğün havası pek yaramadı.

eger davul calinca cihaz bozulacaksa bunda bi is var bence:)demirden plastikten seyde canmi varmista:confused:
olsun bozulsun cihaz. amman kulaktaki isitmeye bisey olmasin:(cihazi para bulunca alirsin ama isitmesi kaybedilen kulagi alamazsin.

Merhaba Mehmet Bey,

Annem için kulak içi cihaz almayı planlıyoruz,internetten araştırma yaparken bu forumu buldum ve paylaşımlarınızı gördüm.
5 yıl önce kulak arkası cihaz almıştı ancak memnun kalmadığı için pek kullanamadı. Cihazın saçına değdiğinde çıtırtı yapmasından rahatsızdı.
O yüzden bu sefer kulak içi cihazlarla ilgileniyor.
Geçen hafta yapılan testin raporunu ekte yolluyorum.
Rapora göre kanal içi cihaz önerir misiniz?
Ilk danıştıkları yer (si-ser) earnet aria serisi 6sp kulak arkası veya 6s kulak içi(bu modeli kendi sitelerinde bulamadım ama) önermişler.
Önümüzdeki günlerde maxtone dan randevu alıp gitmeyi planlıyorlar.
Izmir'de önerebileceğiniz uzman/merkez var mı?

Paylaşımınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
2016.02.15-Rapor.jpg

İzmir'i pek bilmiyorum. Ama bir kaç şey önerebilirim:

• Kulak arkası da kulak içi de kullanabilir. Kanal çapının genişliği ve kulak salgısının çok olup olmadığına göre karar verilmesi lazım.
  • Her iki kulağa da cihaz denensin. Sağ ve sol hem ayrı ayrı hem de birlikte değerlendirilsin.
  • Kalıpta mutlaka vent açılsın. Kulak arkası cihaz kullanılacaksa 1,5 mm, kulak içi için 1 mm vent açılsın.
  • Kulak arkası kullanılacaksa, kalıp sert malzemeden ve sadece kanal girecek boyutta yapılsın
  • Cihaz markasında değişiklik yapıldığında, ses kalitesindeki fark hastanın hoşuna gitmeyebilir.
Geçmiş olsun.

aaaa kulak arkasi cihaz sacina degdiginde ses yapmasindan sikayet ediyo arkadas:confused: kac tane kulak arkasi cihaz kullandim.saclarimisa salmayi severimki ruzgarda ucussun:eek: hicte oyle sacim cihaza degdiginde citirti duymadim. odyometristinizde is yokmus veya cihaz dandik analog olabilir.
taa eskiden ipli cep tipi cihaz kullanan bi amca cok sikayet ederdi,kordonu ceketime surtulunce bagiriyir bu meret diye. o zamanlardan aklimda kalmis.

arkadaşlar aramızda phonak exelia art cic kullanan var mı?

Merhaba arkadaşlar.
Beltone markası nasıl.
Tavsiye eder misiniz

selamun aleyküm,
Arkadaşlar 1 ay süren baş dönmesi,dengesizlik sorunu yaşadıktan sonra sabah kalktığımda kulaklarımda ki çınlama müthiş bir şekilde arttı.Duymakta güçlük çektim.psikolojim alt üst olmuştu.kent kbb ve 29 mayıs hastanelerine gittim ama doktorlar malesef buna alışman lazım diyor başka bir şey demiyor.psikolojik tedavi aldım bioenerji falan çınlamam azaldı ama işitme kaybım oldu.orta derecedeki işitme kaybı oldu ileri derecede işitme kaybı. kanal içi işitme cihazında ince sesleri 1500-2000-4000 seviyeleri açtırdım ama cihazdan verim alamıyorum olur olmadık yerlerde cihaz gürültüyü bastırıyor öyle olunca da sesleri hiç algılayamıyorum kestiği için. kulak arkası işitme cihazı işime yarar mı? hangi modeli önerirsiniz parası mühim değil yeter ki sesleri doğal net algılayım .

twilight

once uzuldum isitme kaybinin artmasina. ama belkide duzelebilir.
olur olmaz yerlerde gurultu bastirip sesleri duyamaminiz isitme cihazinin size yetmedigi anlamina gelmiyor.
basima geldiginden diyorum.gurultu bastirmasinin ayarini yapamamislar. benimki calgili gurultulu yerlede bozulmus cihaz gibi tinn durur hicbises duyurmazdi
kulak arkasi tabiiki yarar. sp olanlardan verirler size.
ben resound diyorum. en memnun oldugum marka. eger cihaz alacaksaniz.
bu resound markayi satan sitemizdede yazmisti.samet ozyunsel iyi, ustalina guvenebilecegimiz bi odyometrist. mithatpasada YANKI
ISIYME CIHAZLARIni acmis askerden geldikten sonra. onceleri gaeste calisirdi. bende gidecegim ona bir ama.istersen bi dne

inşallah düzelir diyecem de benimki sensörnyl işitme kaybı her sene yazın kesinlikle başım döner ardından ufak tefek ataklar geçirirdim. bu sene farklı oldu.odyocu arkadaş ile çok samimiyiz çekinmeden gidip olmamış tekrar yap diyorum ama nafile.kulak arkası artık beni rahatlatır diye düşünüyorum. o yüzden paraya kıyıp en verimli en sağlam cihazı almam lazım.dediğin yere gideceğim çok sağol shukufe hafta sonu cumartesi gitmeyi düşünüyorum istersen beraber gidelim.

Merhaba Mehmet hocam şuan starkey x serisi cıc kullanıyorum.Cihazı yenilemek istiyorum.Şuan piyasaya Z serisi modeli sürüldü.teknik veriler aşağıdaki gibidir.lakin x serisinin teknik verilerini bulamadım karşılaştırma yapacak olursak z serisi ses çıkışı dahamı güçlüdür.

Yada bu özelliklerde cıc model başka cihaz markası önerebilirmisiniz ?

bb.png

Cihazın 70 dB'e kadar kazancı olduğu belirtiliyor. Dört ayrı modeli varmış Listenin en altında Matrices yazısının karşısında belirtilmiş. Örneğin 110/40 modelinin maksimum çıkışı 110 dB. Maksimum kazancı ise 40 dB. Sola doğru cihazların gücü giderek artıyor.
Bu sitede cihaz önermek istemiyorum. Herkes farklı bir cihazdan mutlu olabilir. Benim için önemli olan uzmanın güvenilir olması.

Hocam sizden aldigimiz tavsiyeler cihaz onermek degildir.yardimdir.anlamamiza yardimci olmanizdir.burada bize verdiginiz onerierde bizim icin cok kiymetlidir.benim bu konuda merak ettigim starkey x serisi 110 cic modeli yani suan kullandigim cihazmi ses cikisi daha guclu yoksa resmini verdigim cihazmi gucludur

Starkey X serisi hakkında bilgim yok. Ama genel olarak şunu söyleyebilirim: CIC cihazlarda 100/45 veya 110/50 gibi tanımlar kullanılır. Yüksek olan 1. değer cihazın maksimum çıkış gücüdür. Yani örneklere göre cihaz sesi en fazla 100 veya 110 dB'e kadar yükseltir. İkinci değer ise kazancı ifade eder. Yani cihaz en fazla 45 veya 50 dB kazanç sağlar.
Cihazların çıkış gücü ölçülürken, cihaza 90 dB ses verilir ve cihazın sesi hangi seviyeye çıkarttığına bakılır.
Kazanç ölçülürken ise cihaza 50 dB ses verilir ve sesi ne kadar yükselttiğine bakılır.

selamlar
ben kulak içi cihaz alırken test istemiştim.
kulak içi cihaz alırken kulak arkası ile deneme yaptırdı. bu yanlış mı? benim takıldığım konu bu.

Kulak içi cihaz alırken, kulak arkası ile deneme yapmak doğru değil aslında.
Çünkü bu iki cihaz modelinin kulağa yerleşimleri ve elektronik özellikleri farklı olduğundan, kullanım sırasında akustik performansları değişiklik gösteriyor.
Problem şurada: Kulak içi cihaz ideal olarak kullanıcının kulak kalıbına monte edilerek denenebilir. Ama eğer kullanıcı cihazı beğenmezse bu yaklaşık 50-100 TL arası masrafa neden oluyor. Deneme yapanlar bu masrafı ödemek istemediklerinden (veya satıcılar müşteriler bu parayı ödemez diye düşündüklerinden) cihaz denemesini kulak arkası ile yapıyorlar. Ayrıca özel kalıp yaptırmak birkaç gün sürdüğünden aynı gün deneme yapılamıyor. Halbuki bizim ülkemizde müşterinin de satıcının da hep acelesi vardır!
Bazı üreticiler standart kulak içi modeller çıkardı. Kullanıcının kanal yapısına göre cihazın ucuna slikon bir prob takıp uygulanabiliyor. Kullanışlı ve mantıklı bir uygulama gibi gözüküyor. Denemekte fayda var.

Mehmet Akşit[FONT=sans-serif]

Tamam ama benimki farklı durum.
özel hastaneden işitme testimi yaptırdım. nedeni devlet hastanesi kulaklıklara güvenmedim. özel hastaneninki çok farklı ve çok pahalı kulaklıklar.
işitme testi işimide bitirdim
gittim işitme cihazı satan firmaya
sana kulak içi cihaz olur dediler. memnuniyetle karşıladım. ücret bilgisinide aldım. almadan önce deneyebilir miyim sormustum
Kulak arkası cihaz ile denediler. aynı kulak içi cihazdada geçerli dediler. eskiden geçersizdi ama artık geçerli teknoloji gelişiyor dediler.
size güveniyorum dedim. inşallah sorun olmaz dedim. sorun olmaz merak etme dedi
markası ne diye sorduğumda siemens idi. ne zaman biter bu işlem sorduğumda almanyadan gelecek 10 iş günü sürecek dedi.
iş bittiğide arayacağız dedi bana.
5 gün oldu hala beklemedeyim.
şuan yanlışmı benim yaptığım iş ?[/FONT]

Deneme süreci dışında, henüz bir yanlışlık yok :)
10 gün demişlerse biraz daha beklemeniz gerekiyor. Siemens kanal içi cihazları yurt dışında monte ediyor. Gidip gelmesi biraz sürüyordur.

Mehmet Akşit

evet aynen öyle. ilk defa kulak içi işitme cihazı kullanmaya başlayacağım.
bu sene evleneceğim için kulak arkası görünüşümü mahvedeceği için kulak içi işitme cihazını seçtim. inşallah pişman olmam gelsin bakalım bekliyorum..

çok önemli ve yararlı bilgiler vermişsiniz.Teşekkürler.Ben otıcon acto kulak içi işitme cihazı kullanıyorum.Cihazdan ilk yıllarda çok çok verim aldım.Cihazı 3 yıldır kullanmaya devam ediyorum.Sanırım artık bakım istiyor.Bir akrabam otıcon kulak arkası ile birlikte stramer denilen boyna asılan cihazla birlikte kullanıyor cihazını.Ses kontrolünü yerine ve ses ortamına göre yapabiliyor.Yalnız bir şey sormak istiyorum.Eskişehir'de bir işitme cihazı satıcısı kanal içi cihaz kullanmayın ses kaybınızı artırır dedi.Bunu duyduktan sonra açıkçası cihazdan soğudum.

kulak içi cihazlarla ilgili benim yaşadığım bir dezavantajı belirtmek istiyorum : cihaz tamamen kulak yoluna yerleştirildiği için bazen cihazın içerideki uç kısmı zara dokunuyor .Bu ciddi derecede acı ve tedirginlik veriyor.Allah korusun birisi yanlışlıkla dirseğiyle, cihaz takılı kulağınıza çarpsa veya başka nedenlerle kulağınıza bir cisim çarpsa kulak zarınız ne derece zarar görür bilemem.Bundan dolayı bir tedirginlik durumu söz konusu oluyor.Onun dışında malum kulak içerisinde uzun süreli kullanımlarda ya da spor yaptıktan sonra kulak yolu fazla nemleniyor.Cihaz firmaları plastik sert kalıp yerine daha elastik , neme dayanıklı , süngerimsi kalıp teknolojisi geliştirseler daha fazla alıcısı olur bence .Bir şey daha belirtmek istiyorum.En son cros teknolojili cihaz aldığım firma yetkilisi halen Türkiye'de kulak içi cihazların tamir , bakım vs. ilgili yeterli alt yapının oluşmadığını söylemişti.Bu sebeple onlar da müşteri çok diretmedikçe kulak içi cihazlar satmak istemiyorlarmış.

bypeace rumuzlu kardeşim !
Benim de ilk yıllarda senin gibi , kulak arkası cihaz estetiği bozuyor , insanlar nasıl bakar ? , mümkün mertebe en küçük ve kamufle olacak cihazı kullanmalıyım vb gibi vesveselerim vardı.
Fakat sonra yıllar geçtikçe anladım ki önemli olan , evleneceğin eşinin ya da diğer insanların sana ne şekilde bakacağı değil , senin ne kadar maksimum duyabilmendir.
Yine buna benzer bir forum sitesinde şöyle bir bilgi okumuştum: Almanya'da gözlük kullananlar ile işitme cihazı kullananların sayısı neredeyse eşitmiş.Şimdi anladınız mı niye işitme cihazı endüstrisinde Almanlar ilk sıralarda .Adamlar 10db işitme kaybı olsa hemen gidip kendine bir işitme cihazı alıyor.Biz ise
- millet ne der , bana acırlar , bana ucube gibi bakarlar diye işitme cihazı kullanmak yerine sağır bir şekilde gezmeye devam ediyoruz.
Bence bu noktaları da göz önünde bulundurmalısın .

Merhaba Mehmet bey. Ben hamileligimde enfeksiyon gecirdim kana karisti ve 16 gun hastanede tedavi gordum ve erken dogum yaptim oglum kuvezde kalmadi. Oglum dogdugunda iki kulagida ilk isitme testinden gecemedi bir hafta sonra tekrar test yapildi biri gecemedi. Bir ay sonraya uyutularak ileri isitme testi yapildi sag kulak gene gecemedi. Bir ay sonra tekrarlandi gene sonuc olumsuz. Hacettepeye gidiyoruz doktorumuz bir hafta sonra filim cekecek ama o kulaginin artik duymayacagini sol kulaginin iyi duydugunu hayatini boyle devam ettirecegini soyledi. Arastirmama gore bircok sorun yasaniyormus tek kulakta egitiminde yasaminda. Bunun bir tedavisi yokmudur omur boyu bu sekilde mi olacak cok uzuluyorum. Zamanla duyan kulaginda sinirlerinin yipranip duyamayanlari okudum. Elimden geleni yapmak istiyorum sizin de desteginizle tesekkurler simdiden.

Tek kulak normal duyuyorsa, çocuğunuzun akademik hayatı, işitme ve konuşma yeteneği fark edilebilecek bir zarara uğramaz.
Gürültülü ortamlarda anlama zorluğu çekebilir. Ama bu çok ciddi bir sıkıntı değildir. Bu insanlar için bilinen en ciddi zorluk, yön bulma konusunda yaşayacakları sıkıntıdır.
Eğer işitme kaybı duyusal veya sinirsel kökenliyse, yapılabilecek fazla bir şey yok. Eğer orta kulaktan kaynaklanıyorsa tedavisi mümkün.

Son düzenleme:
Cok tesekkur ederim cevabiniz icin benim icin umut oldu sozleriniz insallah hayatinda cok zorluk yasamaz. Haftaya filim cekilecek sorunun nerden kaynaklandigina bakilacak ama zara kadar bir problem yok dedi doktorumuz. Orta kulaktan kaynakliysa ne gibi tedavi yapilabilir acaba. Tesekkur ederim cavabiniz icin Mehmet Bey.

sami16

bakın devamlı kullanımlık için değil sadece önemli etkinliklerde Kulak içi cihaz kullanmak istedim.
kulak içi cihazlada iyi duyuyorum 90 DB li biri olarak. kulak arkasından daha iyi sesler geliyor. sesleri dağlar kadar fark var. geçen hafta bir düğün salona gittim. kulak içi cihazla insanların söyledikleri herşeyi çok iyi anlıyorum. kulak arkası ile çok zor anlaşılıyor.
kendi seslerim harflerim çok eksik olduğunu anladım. kulak içi cihazla harflerimi düzelttim. Ş Ç N S Z bu harfler çok net anlaşılıyor. kulak arkası cihazda zor anlaşılıyor. bakın bu çok ciddi.

Bakalım Mehmetbey buna ne cevap verecek.

OLMAZ diyenlere gelsin bu yorumum.

kolay gelsin. bu foruma daha girmeyi düşünmüyorum. PASSOLIG konusu için bu siteye girmiştim.

Bu tür tartışmalar anlamsız. Böyle daha iyi diyorsan öylesi daha iyidir.
Ama 15:50'de bir daha bu foruma girmeyi düşünmüyorum deyip, 21:15'te bir daha foruma girmişsen, senin söylediklerinden insanların şüphelenmesi de doğaldır, değil mi?

Son düzenleme:
herkese merhaba,

bugün yaşadığım tatsız bir cihaz deneme anısını paylaşmak istiyorum. taksim duysele randevu alarak, kaybıma uygun cihaz denemek ve almak için gittim. ilgili görevli eğer cihazı burada deneyip başka yerde alacaksam kendisini yormamamı söyledi. ben de tabi ki denediğim cihazı alma sözü veremeyeceğimi, kaybıma en uygun cihazı bulduktan sonra iletişimini beğendiğim odyometrist, fiyat, garanti vs olarak alacağım yeri değerlendireceğimi söyledim. kendinizi de yormayın madem diyerek cihazı denemeden çıktım.

Tonla para harcadığımız şu sektörde hayrına cihaz alıyor muamelesi görmemiz gerçekten çok kötü. saygılar

Üst Alt